Zaliczenie poszczególnych grup funkcjonarjuszów w dziale Ministerstwa Sprawiedliwości do kategorji funkcjonariuszów niższych i zaliczenie ich do grup uposażenia.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 11 lipca 1927 r.
o zaliczeniu poszczególnych grup funkcjonarjuszów w dziale Ministerstwa Sprawiedliwości do kategorji funkcjonarjuszów niższych i o zaliczeniu ich do grup uposażenia.

Na zasadzie art. 92 ustawy z dnia 17 lutego 1922 r. o państwowej służbie cywilnej (Dz. U. R. P. № 21, poz. 164) i art. 19 ustawy z dnia 9 października 1923 r. o uposażaniu funkcjonarjuszów państwowych i wojska (Dz. U. R. P. № 116, poz. 924) zarządza się co następuje:
§  1.
Funkcjonarjuszy posiadających specjalne kwalifikacje i pełniących czynności egzekucyjne na obszarze okręgów sądów apelacyjnych w Krakowie i we Lwowie i okręgu sądu okręgowego w Cieszynie zalicza się. do kategorji funkcjonarjuszów niższych i równocześnie ustala się ich tytuły oraz zaszeregowuje się ich do grup uposażenia w sposób następujący:
Stanowisko służbowe i przywiązany do niego tytuł Grupa uposażenia
Starszy egzekutor sądowy XI
Egzekutor sądowy XIII i XII
§  2.
Służbę, o której mowa w poprzednim paragrafie, rozpoczyna się na stanowisku egzekutora sądowego z uposażeniem według grupy XIII, a przejście do wyższej grupy uposażenia, lub też na wyższe stanowisko wymienione w tabeli § 1, odbywa się na ogólnych zasadach dotyczących awansu (art. 107 ustawy z dnia 17 lutego 1922 r. o państwowej służbie cywilnej).
§  3.
Minister Sprawiedliwości ustala w porozumieniu z Prezesem Rady Ministrów i Ministrem Skarbu na każdy rok budżetowy wykaz stanowisk wymienionych w tabeli § 1, na które może nastąpić nominacja na stałe.
§  4.
Funkcjonarjuszy, którzy w dniu wejścia w życie rozporządzenia niniejszego posiadają nominacje na podurzędników sądowych i pełnią czynności egzekucyjne na podanym w § 1 obszarze, zalicza się do grup uposażenia, ustalonych w tabeli § 1, przy równoczesnem ich przemianowaniu według podanych niżej zasad:

Funkcjonarjusze wyżej wymienieni, którzy w dniu wejścia w życie niniejszego rozporządzenia posiadają:

1)
mniej niż 10 lat służby w charakterze podurzędników sądowych,-otrzymują stanowisko egzekutorów sądowych w XIII grupie uposażenia;
2)
powyżej 10 lat służby w tym charakterze,-otrzymują stanowisko egzekutorów sądowych w XII grupie uposażenia;
3)
powyżej 20 lat służby w tym charakterze,-otrzymują stanowisko starszych egzekutorów sądowych w XI grupie uposażenia.
§  5.
Ci funkcjonariusze niżsi, którzy wskutek zaliczenia do grup uposażenia w myśl postanowień ustalonych w poprzednim paragrafie uzyskują grupą uposażenia wyższą od dotychczasowej, otrzymują w nowej grupie uposażenia zasadniczo szczebel a.

O ileby jednak uposażenie dotychczas przez nich pobierane było wyższe od uposażenia szczebla a nowej grupy, otrzymują w nowej grupie szczebel odpowiadający co do ilości punktów dotychczasowemu uposażeniu.

§  6.
U funkcjonarjuszów niższych, którzy przy zaliczeniu w myśl § 4 rozporządzenia niniejszego otrzymają w wyższej grupie uposażenia szczebel co do ilości punktów wyższy od szczebla dotychczas posiadanego, liczy się termin posunięcia do następnego szczebla od dnia 1 lipca 1927 r.

O ile funkcjonarjusz niższy przy zaliczeniu w myśl § 4 otrzyma szczebel równy co do ilości punktów szczeblowi dotychczasowemu, dla posunięcia do wyższego szczebla miarodajny jest termin ustalony w dotychczas posiadanym szczeblu.

§  7.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem 1 sierpnia 1927 r., i obowiązuje w okręgach sądów apelacyjnych w Krakowie, we Lwowie i w okręgu sądu okręgowego w Cieszynie.

Równocześnie tracą moc obowiązującą wszystkie przepisy wydane w przedmiocie objętym niniejszem rozporządzeniem.

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024