Ustalenie regulaminu Głównej i Wojewódzkich Rad naprawy ustroju rolnego.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA REFORM ROLNYCH
z dnia 10 maja 1927 r.
o ustaleniu regulaminu Głównej i Wojewódzkich Rad naprawy ustroju rolnego.

Na podstawie art. 12 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 4 stycznia 1927 r. o utworzeniu Głównej i Wojewódzkich Rad naprawy ustroju rolnego (Dz. U. R. P. № 3, poz. 14) zarządzam co następuje:
§  1.
Tryb zwoływania posiedzeń i sposób prowadzenia posiedzeń ustala regulamin objęty przepisami niniejszego rozporządzenia.
§  2.
Zebrania Głównej Rady naprawy ustroju rolnego zwołuje Minister Reform Rolnych, zebrania zaś Wojewódzkich Rad naprawy ustroju rolnego zwołuje wojewoda w porozumieniu z prezesem okręgowego urzędu ziemskiego.
§  3. 1
Zebrania oznaczone w § 2 winny się odbywać przed ustaleniem planu prac na dany rok, a nadto w miarę potrzeby i w innych terminach.
§  4.
Powiadomienie członków Rad (p.p. b i c art. 2) o terminie i porządku dziennym mającego nastąpić zebrania uskutecznia się listami poleconemi, wysyłanemu przynajmniej na 2 tygodnie przed terminem danego zebrania.
§  5.
Jeżeli członek Rady życzy sobie, ażeby pewna sprawa w ramach art. 3 względnie 6 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 4 stycznia 1927 r. była przedmiotem obrad Rady, winien zgłosić zwołującemu co najmniej na 5 dni przed terminem zebrania odnośny wniosek. Zwołujący zebranie może taki wniosek odrzucić bez podawania powodów swej decyzji, jednak wniosek ten winien być poddany pod obrady na żądanie większości członków Rady, obecnych na posiedzeniu.
§  6.
Jeżeli zebraniu Wojewódzkiej Rady naprawy ustroju rolnego przewodniczy wojewoda, wówczas prezes okręgowego urzędu ziemskiego lub też delegat specjalnie wyznaczony przez Ministra Reform Rolnych (art. 7), o ile nie jest członkiem Rady (art. 2), uczestniczy w zebraniu jedynie z głosem doradczym. Również z głosem doradczym mogą brać udział w zebraniach Rad osoby delegowane przez Ministra Reform Rolnych, właściwego wojewodę, lub prezesa okręgowego urzędu ziemskiego, jak również osoby zaproszone przez przewodniczącego.
§  7.
Zebranie jest ważne, jeżeli uczestniczy w niem przynajmniej połowa osób, wchodzących w skład Rady.

Uchwały zapadają większością głosów. W razie równości głosów uważa się za przyjęte zdanie, za którem oświadczył się przewodniczący.

Członkom Rad, którzy zostali przegłosowani, służy prawo żądania zaznaczenia w protokóle zebrania o stanowisku przez nich zajętem. Służy im również prawo zgłoszenia w ciągu 3 dni uzasadnienia swego stanowiska na piśmie; uzasadnienie to winno być dołączone do protokółu.

§  8.
Poszczególni członkowie Rad oraz osoby obecne na zebraniu (§ 6) mogą w sprawie, objętej jednym punktem porządku dziennego, zabierać głos najwyżej 4 razy; dotyczy to i prezesa okręgowego urzędu ziemskiego lub delegata Ministra Reform Rolnych (art. 7), o ile nie przewodniczą na danem zebraniu.

Przewodniczący może zamknąć lub przerwać dyskusję. Dyskusja może być też zamknięta lub przerwana na żądanie większości członków Rady, obecnych na zebraniu.

§  9.
Protokół obrad prowadzi sekretarz wyznaczony przez Ministra Reform Rolnych (dla Głównej Rady), lub przez prezesa okręgowego urzędu ziemskiego (dla Wojewódzkiej Rady), z pośród podległych im urzędników. W protokóle winny być uwidocznione nietylko uchwały, ale i przedmiot dyskusji. Protokół podpisują przewodniczący i sekretarz.
§  10.
W ciągu 14 dni od daty zakończenia zebrania przesyła przewodniczący listem poleconym protokół zebrania wszystkim członkom Rady. Niezgłoszenie przez członków uwag do protokółu w ciągu 14 dni od daty wysłania tych protokółów jest równoznaczne z przyjęciem ich do wiadomości. Nadesłane uwagi, o ile nie zostaną uwzględnione przez przewodniczącego, dołącza się do protokółu.
§  11.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 3 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 10 stycznia 1928 r. (Dz.U.28.8.60) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 28 stycznia 1928 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024