Wyłączenia dla utrzymania na odpowiedniej wysokości kultury rolnej i meljoracyj rolnych.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 1 kwietnia 1927 r.
o wyłączeniach dla utrzymania na odpowiedniej wysokości kultury rolnej i meljoracyj rolnych.

Na mocy cz. 3 art. 5 ustawy z dnia 28 grudnia 1925 r. o wykonaniu reformy rolnej (Dz. U. R. P. z 1926 r. № 1, poz. 1) zarządza się co następuje:
§  1. 
O powiększenie podstawowych norm władania ustalonych w art. 4 ustawy z dnia 28 grudnia 1925 r. o wykonaniu reformy rolnej (Dz. U. R. P. z 1926 r. № 1, poz. 1) ubiegać się mogą na zasadzie art. 5 tejże ustawy poszczególni właściciele nieruchomości ziemskich w stosunku do tych nieruchomości w których:
a)
przed dniem 1 stycznia 1925 r. znajdowały się i znajdują się czynne lub w odbudowie będące gorzelnie, krochmalnie lub płatkarnie;
b)
prowadziło się przed 1 stycznia 1925 r. i prowadzi się intensywną produkcję buraków cukrowych dla cukrowni;
c)
prowadzona jest wytwórczość nasienna, zarejestrowana i podlegająca kontroli organów kontrolnych uznanych przez Ministerstwo Rolnictwa i Dóbr Państwowych;
d)
prowadzona jest hodowla bydła, owiec, lub trzody chlewnej, zarejestrowana i podlegająca kontroli organów kontrolnych, uznanych przez Ministerstwo Rolnictwa i Dóbr Państwowych albo też, hoduje się materjał zarodowy koński ulepszający, lub konie dla potrzeb wojskowych (konie remontowe);

albo które:

e)
wyróżniają się w danej okolicy intensywnością produkcji, a w szczególności, w których w porównaniu z innemi gospodarstwami danej okolicy, stwierdzić można wielki plon, wybitnie wielką ilość zatrudnionych robotników, lub wybitnie wielką konsumpcje, nawozów w przeliczeniu na 1 ha powierzchni rolnej albo też w których gospodarstwo oparte jest na posługiwaniu się szczególnie licznemi lub cennemi maszynami rolniczemi;
f)
wyróżniają się wybitną produkcją, pozostającą w związku z utrzymaniem w stanie niepodzielonym dokonanych meljoracyj rolnych;
g)
stanowią typ gospodarstw wysoce uprzemysłowionych, jako posiadające inne zakłady przemysłu, związanego z użytkowaniem gruntów rolnych, niż wymienione w p. a), lub też posiadają zakłady wymienione w p. a), albo plantacje buraczane, lecz założone po 1 stycznia 1925 r. a zwłaszcza, w których istnieje więcej niż jeden zakład przemysłu rolnego, jeżeli produkcja w tych gospodarstwach dostosowana jest wyraźnie do potrzeb powyższych zakładów lub plantacyj.
§  2. 
Za czynne w rozumieniu p. a) cz. 1 art. 5 powołanej wyżej ustawy uznaje się takie gorzelnie, krochmalnie i płatkarnie, które były czynne lub w odbudowie przed dniem 1 stycznia 1925 r. oraz są czynne w chwili stosowania do nich art. 5 lub też czynne były w roku gospodarczym, poprzedzającym rok złożenia podania o zastosowanie tego artykułu, względnie które były lub będą czynne w bieżącym roku gospodarczym, oraz takie, których prowadzenie zostało zaniechane tylko czasowo, nie więcej niż na 2 sezony. Termin ponownego uruchomienia tych gorzelni, krochmalni lub płatkarni w najbliższej kampanji winien być ustalony, jako warunek dokonania wyłączenia, a to pod rygorem zastosowania cz. 6 powołanego art. 5 ustawy.

Za będące w odbudowie, uznaje się takie na przerobie ziemniaków oparte gorzelnie, krochmalnie i płatkarnie, które były czynne lub w odbudowie przed dniem 1 stycznia 1925 r. a w chwili stosowania do nich art. 5 są albo przerabiane z budynków niezdatnych, a uprzednio na ten cel używanych, na zdatne do prowadzenia gorzelni, krochmalni lub płatkarni, albo też są przystosowywane lub budowane na nowo jeżeli poprzednio na ten cel używane budynki zostały zniszczone, albo wreszcie jeżeli w zakładach tych urządzenia techniczne są remontowane, lub zamieniane na inne.

§  3.  1
 Przy określaniu, czy produkcja buraków cukrowych była i jest prowadzona intensywnie, decydować będzie, przy uwzględnieniu lokalnych warunków produkcji, przedewszystkiem stosunek obszaru plantacji buraczanej do ogólnego obszaru gruntów ornych w gospodarstwie i przeciętna wysokość plonów z 1 ha.
§  4.  2
 Wielkość obszaru, który należy zwolnić w gospodarstwach wymienionych w § 1 niniejszego rozporządzenia proponować będzie po dokonaniu w razie potrzeby oględzin na miejscu komisja złożona w równej liczbie z przedstawicieli Ministerstwa Reform Rolnych oraz Ministerstwa Rolnictwa i Dóbr Państwowych po wysłuchaniu opinji rzeczoznawców, zaproszonych przez jedno z wyżej Wymienionych ministerstw, lub przez właściciela.
§  5. 
Minister Reform Rolnych może w porozumieniu z Ministrem Rolnictwa i Dóbr Państwowych określić warunki, uzasadniające zwolnienie obszarów danego majątku od obowiązku parcelacyjnego, zastrzegając ich utrzymanie pod rygorem przewidzianym w cz. 6 art. 5 powołanej w § 1 ustawy.
§  6. 
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie w dniu jego ogłoszenia.
1 § 3 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 26 kwietnia 1929 r. (Dz.U.29.37.329) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 31 maja 1929 r.
2 § 4 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 26 kwietnia 1929 r. (Dz.U.29.37.329) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 31 maja 1929 r.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024