Utworzenie komisji weryfikacyjnej dla funkcjonarjuszów państwowych województwa śląskiego.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 15 lipca 1925 r.
o utworzeniu komisji weryfikacyjnej dla funkcjonarjuszów państwowych województwa śląskiego.

Na zasadzie art. 2 ustawy z dnia 13 lutego 1924 r. w przedmiocie stosowania na obszarze województwa śląskiego ustaw, dotyczących państwowej służby cywilnej (Dz. U. R. P. № 21 poz. 224) w związku z art. 3 ustawy z dnia 18 marca 1925 r. zmieniającej niektóre postanowienia ustawy z dnia 13 lutego 1924 r. w przedmiocie stosowania na obszarze województwa śląskiego ustaw, dotyczących państwowej służby cywilnej (Dz. U. R. P. № 36 poz. 240) zarządza się co następuje:
§  1.
Dla ustalenia lat służby funkcjonarjuszów państwowych województwa śląskiego tworzy się. komisją weryfikacyjną przy śląskim urzędzie wojewódzkim.

Komisja ta jest powołana do zaliczenia lat poprzedniej służby i pracy, wymienionej w art. 2 p. 1) -4) ustawy z dnia 13 lutego 1924 r. (Dz. U. R. P. № 21 poz. 224).

Prawo do zaliczenia lat poprzedniej służby i pracy, wymienionej w art. 2 p. 1) -4) wyżej powołanej ustawy, mają ci funkcjonarjusze, którzy wstąpili do służby państwowej w województwie śląskiem do dnia 10 kwietnia 1925 r., t. j. do dnia, w którym - zgodnie z postanowieniem art. 3 ustawy z dnia 18 marca 1925 r. (Dz. U. R. P. № 36 poz. 240) - uzyskała na obszarze województwa śląskiego moc obowiązującą ustawa z dnia 13 lutego 1924 r. (Dz. U. R. P. № 21 poz. 224).

§  2.
Komisja weryfikacyjna obraduje i orzeka w kompletach, złożonych z przewodniczącego względnie jego zastępcy i czterech członków.

Jednym z członków komisji jest delegat Skarbu.

Przy weryfikowaniu funkcjonarjuszów z działów administracji państwowej niezespolonych w urzędzie wojewódzkim, jednym z członków komisji jest urzędnik z odnośnego działu administracji państwowej.

Przewodniczącego, zastępców przewodniczącego oraz odpowiednią ilość członków komisji, z wyjątkiem członków wymienionych w ustępie drugim i trzecim niniejszego paragrafu, powołuje Minister Spraw Wewnętrznych na wniosek Wojewody. Członków komisji, występujących w charakterze delegatów Skarbu, powołuje Minister Skarbu na wniosek Wojewody. Członków komisji, o których mowa w ustępie trzecim niniejszego paragrafu, powołuje właściwy minister na wniosek kierownika odnośnej władzy na obszarze województwa śląskiego.

Członek komisji, będący delegatem Skarbu, może założyć protest przeciw uchwale komisji.

W razie protestu delegata Skarbu przeciw uchwale komisji decyduje w danej sprawie ostatecznie Minister Spraw Wewnętrznych w porozumieniu z Ministrem Skarbu.

§  4.
Referentami sprawy są członkowie komisji; w razie nawału pracy mogą być przydani komisji referenci z grona urzędników urzędu wojewódzkiego; referenci przedstawiają sprawy i składają wnioski, nie mają jednak prawa głosowania, o ile nie są członkami komisji.

Z posiedzeń komisji spisuje się protokół.

Protokólanta i potrzebnych ewentualnie urzędników-referentów wyznacza Wojewoda.

§  5.
Funkcjonarjusze państwowi województwa śląskiego, którzy ubiegają się o zaliczenie poprzedniej służby i pracy w myśl art. 2 p. 1) - 4) ustawy z dnia 13 lutego 1924 r. (Dz. U. R. P. № 21, poz. 224), mają złożyć bezzwłocznie, najpóźniej jednak do dnia 31 października 1925 r., należycie udokumentowane podania na ręce swego bezpośredniego przełożonego, który je wraz ze swą opinją przesyła komisji weryfikacyjnej.
§  6.
Do podania dołączyć należy wszelkie potrzebne dokumenty w oryginale lub uwierzytelnionych notarjalnie albo sądownie odpisach, zawierające dowody pracy i służby, o której zaliczenie chodzi.

Za dowody pracy w organizacjach mających na celu przyłączenie ziem województwa śląskiego do Państwa Polskiego służą zaświadczenia tych organizacy, względnie inne uznane przez komisję za wiarogodne dukumenty.

Za dowody służby państwowej (tak cywilnej, jak i wojskowej) i samorządowej w państwach zaborczych oraz pracy zawdowej uważane będą, obok oryginalnych dokumentów służbowych (pism nominacyjnych, wykazów stanu osobowego i t. p.), oryginalne poświadczenia władz, urzędów, instytucyj i korporacyj, wydane na podstawie akt urzędowych, - w wyjątkowych zaś wypadkach, naprzykład, zaginienia lub zniszczenia akt, zastąpić je mogą poświadczenia przynajmniej dwóch wiarogodnych świadków, stwierdzające z największą ścisłością czas służby lub pracy, jej rodzaj i charakter. Podpisy świadków winny być legalizowane sądownie albo notarjalnie.

§  7.
Komisja weryfikacyjna bada złożone podania i dołączone dowody. W razie wątpliwości co do wiarogodności złożonych dowodów, a także, o ile uzna je za niewystarczające, komisja wzywa urzędnika za pośrednictwem jego władzy służbowej do przedłożenia dalszych dowodów, względnie uzupełnienia już złożonych. W razie potrzeby może komisja zwrócić się do urzędu wojewódzkiego o przeprowadzenie dochodzeń celem stwierdzenia lub wyjaśnienia pewnych okoliczności lub faktów.
§  8.
Praca zawodowa może być zaliczana tylko wówczas, jeżeli funkcjonariusz państwowy wykował ją jako swój zawód główny, przyczem jest obojętnem, czy za pracę swą pobierał wynagrodzenie czy też nie.

Praca wykonywana ubocznie lub przejściowo obok zawodu głównego nie może być zaliczona do lat służby.

Czas pracy zawodowej można zaliczać dopiero od chwili ukończenia 18 roku życia.

§  9.
Po zbadaniu złożonych dowodów oraz wyników ewentualnie przeprowadzonych dochodzeń komisja weryfikacyjna poweźmie uchwałę o zaliczeniu fukcjonarjuszowi poprzedniej służby i pracy.

Uchwały komisji są ostateczne, z wyjątkiem wypadku założenia przeciw uchwale protestu przez delegata Skarbu (§ 3).

Komisy weryfikacyjna podaje uchwały swe do wiadomości, o ile chodzi o funkcjonarjuszów działów administracji państwowej, zespolonych w urzędzie wojewódzkim, Wojewodzie, o ile zaś chodzi o funkcjonarjuszów innych działów administracji państwowej, kierownikowi odnośnej władzy, na obszarze województwa śląskiego.

Władza po otrzymaniu uchwały komisji sporządza dla aktów odpisy dokumentów złożonych w oryginale lub zatrzymuje złożone odpisy wierzytelne i deklaracja świadków, a treść uchwały podaje do wiadomości funkcjonarjuszowi, zwracając mu oryginalne dokumenty i wydając równocześnie dalsze zarządzenia.

§  10.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024