Wykonanie rozporządzenia Ministrów: Skarbu, Przemysłu i Handlu oraz Rolnictwa i Dóbr Państwowych z dnia 3 lipca 1925 r. w sprawie zwrotu ceł przy wywozie gotowych wyrobów włókienniczych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SKARBU
z dnia 11 lipca 1925 r.
dotyczące wykonania rozporządzenia Ministrów: Skarbu, Przemysłu i Handlu oraz Rolnictwa i Dóbr Państwowych z dnia 3 lipca 1925 r. w sprawie zwrotu ceł przy wywozie gotowych wyrobów włókienniczych.

Na zasadzie §§ 4 i 5 rozporządzenia z dnia 3 lipca 1925 r. w sprawie zwrotu ceł przy wywozie gotowych wyrobów włókienniczych (Dz. U. R. P. № 67, poz. 478), zarządza się co następuje:
§  1.
Do wywozu zagranicę za zwrotem cła dopuszczone są wyroby włókiennicze, wytworzone w kraju, wykończone, a to:
tkaniny bawełniane białe wykończone,
" " kolorowe,
" wełniane kolorowe oraz
" półwełniane kolorowe.

Ulga ta nie ma zastosowania do skrawków.

§  2.
Do dokonania odprawy celnej w wywozie wymienionych w poprzednim paragrafie tkanin oraz do wystawiania kwitów wywozowych i przyjmowania tych kwitów do uiszczania należności celnych (§ 3 rozp.) upoważnia się następujące urzędy celne:

Warszawa

Łódź

Kraków

Bielsk

Sosnowiec

Grajewo.

Faktyczny występ tkanin zagranicę może się odbywać jedynie przez graniczne kolejowe oraz morskie urzędy celne.

§  3.
U rządy celne wymienione w § 2 dokonywają odprawy wywożonych tkanin na podstawie zaświadczeń, wystawionych według załączonego wzoru (№ 1) przez związki eksportowe, upoważnione do tego przez Ministra Skarbu w porozumieniu z Ministrem Przemysłu i Handlu.
§  4.
Zaświadczenie na wywożony transport winno być przedstawione w dwóch egzemplarzach do jednego z wymienionych wyżej urzędów celnych.

Zaświadczenie to zastępuje deklarację celną wywozową.

§  5.
Urząd celny wciąga zaświadczenie do specjalnego rejestru, poczem deleguje urzędnika do składu, gdzie znajduje się towar przygotowany do wywozu, w celu dokonania odprawy.

Przy odprawie stwierdza się ilość collis, ich opakowanie i cechy, wagę brutto i netto oraz zawartość każdego colli, jak również ogólną wagę netto każdego gatunku zgłoszonego do wywozu towaru. Wynik rewizji podaje urzędnik celny w obu egzemplarzach na stronie 2-ej zaświadczenia.

Po skończonej rewizji towar w obecności urzędnika ma być zapakowany, poczem urzędnik nakłada na każde oddzielne colli, zamknięcia celne (plomby) i jeden egzemplarz potwierdzonego zaświadczenia wydaje stronie za pokwitowaniem na drugim egzemplarzu tegoż, pozostały zaś egzemplarz zaświadczenia zwraca swemu urzędowi celnemu do dołączenia do wymienionego na wstępie rejestru.

§  6.
Strona własnym kosztem i staraniem dostawia oplombowaną przesyłkę, przeznaczoną do wywozu, wraz z otrzymanem na tę przesyłkę zaświadczeniem, do wyjściowego granicznego urzędu celnego.
§  7.
Wyjściowy urząd celny, stwierdziwszy nienaruszalność opakowania i zamknięć celnych, wypuszcza przesyłkę zagranicę a fakt występu przesyłki potwierdza na str. 3 zaświadczenia, poczem egzemplarz ten przesyła do urzędu celnego, który dokonał odprawy.
§  8.
W razie dostarczenia przesyłki w stania naruszonym, urząd wyjściowy sprawdza zawartość collis naruszonych według zaświadczenia, przyczem wypuszcza przesyłkę zagranicę bez zastrzeżeń, o ile nie ujawni niezgodności w wypadkach zaś ujawnienia braku wagi, wypuszcza również przesyłkę zagranice, po ustaleniu jednak jakości i ilości towaru, którego brak.

Gdyby sprawdzenie wykazało niezgodność rodzaju towaru, urząd wyjściowy nie potwierdza zaświadczenia.

W obu tych wypadkach ujawnienia niezgodności sporządza się osobny protokół przy udziale ajenta kolejowego i ewentualnie strony.

Protokół ten dołącza się do zaświadczeń, przesyłanych do urzędu celnego pierwotnej odprawy.

§  9.
Na podstawie zaświadczenia, potwierdzonego przez wyjściowy urząd celny, urząd celny odprawy wystawia w dwóch egzemplarzach "Kwit wywozowy" na druku według załączonego wzoru (№ 2).

Druk ten jest drukiem ściśle zarachowanym.

Jeden egzemplarz kwitu wywozowego doręcza urząd celny stronie wymienionej przez związek eksporterów w zaświadczeniu eksportowem, drugi zaś pozostaje w aktach urzędu celnego.

Na wniosek strony kwota cła, przypadająca do zwrotu od danej przesyłki, może być podzielona na kilka części i na każdą taką część wystawiony oddzielny kwit wywozowy.

O wydanych kwitach urząd celny odprawy zamieszcza adnotacje na str. 4 zaświadczenia.

§  10.
Kwit wywozowy będzie przyjmowany do uiszczenia wyłącznie cła (a nie ubocznych należności) i tylko w całej kwocie, na którą opiewa.
§  11.
Kierownik urzędu celnego odprawy, jak również osoby, upoważnione co lustracji urzędów celnych, mogą sprawdzać wyniki pierwotnych odpraw odpraw drogą powtórnej rewizji.

W wypadkach uzasadnionego podejrzenia powtórna rewizja może być dokonana również w urzędach wyjściowych.

§  12.
Związek eksporterów ponosi koszty delegowania urzędnika do odprawy wywozowego towaru według norm, jakie delegowanemu przysługują na mocy przepisów za wykonywania czynności poza obrębem miejsca urzędowego (Dz. U. R. P. z r. 1923 № 78, poz. 615), uiszczając koszty te zgóry za każdą delegację.
§  13.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

ZAŁĄCZNIK 

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1925.73.509

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wykonanie rozporządzenia Ministrów: Skarbu, Przemysłu i Handlu oraz Rolnictwa i Dóbr Państwowych z dnia 3 lipca 1925 r. w sprawie zwrotu ceł przy wywozie gotowych wyrobów włókienniczych.
Data aktu: 01/07/1925
Data ogłoszenia: 18/07/1925
Data wejścia w życie: 18/07/1925