Zmiany i uzupełnienia rozporządzenia z dnia 26 czerwca 1924 roku o ustanowieniu tabeli stanowisk we władzach i urzędach państwowych.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 3 czerwca 1925 r.
w sprawie zmian i uzupełnień rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 26 czerwca 1924 roku o ustanowieniu tabeli stanowisk we władzach i urzędach państwowych.

Na mocy art. 11 i 17 ustawy o państwowej służbie cywilnej z dnia 17 lutego 1922 r. (Dz. U. R. P. № 21, poz. 164) zarządza sie, co następuje:
§  1.
W § 5 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 26 czerwca 1924 r. o ustanowieniu tabeli stanowisk we władzach i urzędach państwowych (Dz. U. R. P. № 64, poz. 631) dodaje się drugi ustęp o następującem brzmieniu:

"Lekarzom powiatowym po przesłużeniu 15 lat w polskiej służbie państwowej w VII stopniu służbowym może być nadany VI stopień służbowy, o ile wykazują oni dobrą kwalifikację służbową".

§  2.
W załączniku № 1 do oznaczonego wyżej rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 26 czerwca 1924 r. wprowadza się następujące zmiany:
1)
W dziale "Centrala" w kolumnie "I kategorja. Stanowiska oraz tytuły do nich przywiązane" po stanowisku "Naczelnik Wydziału" dodaje się stanowisko "Radca Prawny", któremu w kolumnie "stopień służbowy" odpowiadają stopnie "VI-V-IV".
2)
W Dziale "Urzędy i instytucje przy Prezesie Rady Ministrów" w kolumnie "I kategorja. Stanowiska oraz tytuły do nich przywiązane" i "Stopień służbowy" skreśla się następujące pozycje wraz z odpowiadającemi im stopniami służbowemi:
a)
Prezes Prokuratorji Generalnej Rrzeczypospolitej Polskiej III,
b)
Wice-Prezes Prokuratorji Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej IV,
c)
Prezes Oddziału Prokuratorji Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej IV,
d)
Starszy Radca Prokuratorji Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej V-IV,
e)
Radca Prokuratorji Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej VI-V,
f)
Referendarz Prokuratorji Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej VIII-VII.
§  3.
W załączniku № 3 do powołanego wyżej rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 26 czerwca 1924 r. wprowadza się następujące uzupełnienia:
I.
Tytuł działu "Władze i urzędy podległe" otrzymuje brzmienie: "Władze, urzędy i instytucje podległe".
II.
W dziale "Władze, urzędy i instytucje podległe" dodaje się następujące stanowiska wraz z odpowiadającemi im stopniami slużbowemi:
1)
w Kolumnie "I kategorja. Stanowiska i tytuły do nich przywiązane":
a)
po stanowisku "Komisarz Rządu w Warszawie" - stanowisko "Prezes Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu i Toruniu", któremu w kolumnie "stopień służbowy" odpowiada stopień "IV";
b)
przed stanowiskiem "Dyrektor laboratorjum rybackiego na Helu" stanowisko "Dyrektor Państwowego Zakładu Higjeny", któremu w kolumnie "stopień służbowy" odpowiada stopień "V-IV";
c)
po stanowisku "Wicewojewoda" stanowiska: "Wiceprezes Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu i Toruniu" i "Sędzia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu i Toruniu", którym w kolumnie "stopień służbowy" odpowiada stopień "V";
d)
po stanowisku "Dyrektor Policji we Lwowie i Krakowie" dodaje się stanowiska: "Dyrektor Państwowego Zakładu badania żywności i przedmiotów użytku", "Kierownik Państwowej Szkoły Higjeny", "Dyrektor Państwowego Zakładu badania surowic", "Zastępca Dyrektora Państwowego Zakładu Higjeny" i "Dyrektor Państwowego Instytutu Farmaceutycznego", którym w kolumnie "stopień służbowy" odpowiada stopień "VI - V", oraz stanowiska: "Dyrektor Państwowej Szkoły Położnych", któremu w kolumnie "stopień służbowy" odpowiada stopień "VI" i "Dyrektor Państwowego Zakładu Zdrojowego", któremu w kolumnie "stopień służbowy" odpowiada stopień "VII-VI-V";
e)
po stanowisku "Adjunkt laboratorjum rybackiego na Helu" stanowiska: "Kierownik Oddziału Państwowego Zakładu Higjeny", "Kierownik Filji Państwowego Zakładu Higieny", i "Kierownik Oddziału Państwowej Szkoły Higjeny", którym w kolumnie "stopień służbowy" odpowiada stopień "VII-VI";
f)
przed stanowiskiem "Konserwator" stanowisko "Adjunkt zakładów służby zdrowia", któremu w kolumnie "stopień służbowy" odpowiada stopień "VIII - VII - VI";
g)
po stanowisku "Asystent pracowni rozpoznawczej" - stanowisko "Asystent zakładów służby zdrowia", któremu w kolumnie "stopień służbowy" odpowiada stopień "VIII".
2)
W kolumnie "II kategorja. Stanowiska i tytuły do nich przywiązane", do stanowiska "Technik (drogowy, wodny, mierniczy)" dodaje się po słowie "mierniczy" stanowiska "budowlany i laboratoryjny".
3)
W kolumnie "III kategorja. Stanowiska i tytuły do nich przywiązane", po stanowisku "Adjunkt kancelaryjny" - stanowisko "Laborant techniczny", któremu w kolumnie "stopień służbowy" odpowiada stopień "XII - XI - X - IX".
III.
W dziale "Policja Państwowa (stanowiska specjalne)" wprowadza się następujące zmiany:
1)
w kolumnie "I kategorja. Stanowiska oraz tytuły do nich przywiązane":
a)
przy stanowisku "Komendant Główny" w kolumnie "stopień służbowy" zamiast "IV" umieszcza się "IV-III";
b)
stanowiska: "Komisarz" i "Podkomisarz" wraz z odpowiadającym ostatniemu "VIII" stopniem służbowym podlegają skreśleniu;
2)
w kolumnie "III kategorja. Stanowiska oraz tytuły do nich przywiązane" wprowadza się następujące stanowiska:
a)
"Starszy przodownik", któremu w kolumnie "stopień służbowy" odpowiada stopień "X",
b)
"Przodownik", któremu w kolumnie "stopień służbowy" odpowiada stopień "XI".
§  4.
W załączniku № 4 do wymienionego wyżej rozporządzenia Rady Ministrów z dn. 26 czerwca 1924 r. wprowadza się następujące zmiany i uzupełnienia:
I.
W dziale "Centrala" w kolumnie "I kategorja Stanowiska oraz tytuły do nich przywiązane" po stanowisku "Naczelnik Wydziału" dodaje się stanowisko "Inspektor Generalny", któremu w kolumnie "stopień służbowy" odpowiada stopień "VI-V".
II.
W dziale "Władze i urzędy podległe" w kolumnie "I kategorja. Stanowiska oraz tytuły do nich przywiązane":
1)
po stanowisku Konsul generalny I klasy" dodaje się stanowiska:
a)
"Minister-rezydent", któremu w kolumnie "stopień służbowy" odpowiada stopień "V-IV":
b)
"Delegat do Międzynarodowego Biura pracy przy Lidze Narodów w Genewie", któremu w kolumnie "stopień służbowy" odpowiada stopień "V - IV".
2)
Po stanowisku "Poseł nadzwyczajny i minister pełnomocny III klasy" skreśla się Stanowiska: "Minister-rezydent", "Zastępca Komisarza Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej w Gdańsku" oraz "Radca legacyjny I klasy", wprowadza się natomiast stanowiska:
a)
"Radca Ambasady", któremu w kolumnie "stopień służbowy" odpowiada stopień "V,
b)
"Radca Poselstwa I klasy", któremu w kolumnie "stopień służbowy" odpowiada stopień "V".
3)
Po stanowisku "Konsul Generalny II klasy" skreśla się stanowisko "Radca legacyjny II klasy", dodaje się zaś stanowiska:
a)
"Naczelnik biura Komisarza Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej w Gdańsku", któremu w kolumnie "stopień służbowy" odpowiada stopień "VI -V";
b)
"Radca handlowy", któremu w kolumnie "stopień służbowy" odpowiada stopień "VI -V";
c)
"Radca dla spraw emigracyjnych", któremu w kolumnie "stopień służbowy" odpowiada stopień "VI -V";
d)
"Radca biura Komisarza Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej w Gdańsku", któremu w kolumnie "stopień służbowy" odpowiada stopień "VI";
e)
"Radca Poselstwa II klasy", któremu w kolumnie "stopień służbowy" odpowiada stopień "VI";
f)
"Sekretarz Ambasady", któremu w kolumnie "stopień służbowy" odpowiada stopień "VI".
4)
Po stanowisku "Wicekonsut I i II kl." dodaje się stanowiska:
a)
"Tłómacz dyplomatyczny (Dragoman) I kl.", któremu w kolumnie "stopień służbowy" odpowiada stopień "VIII-VII";
b)
"Referendarz biura Komisarza Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej w Gdańsku", któremu w kolumnie "stopień służbowy" odpowiada stopień "VIII-VII";
c)
"Attaché Ambasady", któremu w kolumnie "stopień służbowy" odpowiada stopień "VIIII".
5)
W kolumnie "II kategorja" tegoż działu wprowadza się po stanowisku "księgowy" stanowisko "tłómacz dyplomatyczny (Dragoman)", któremu w kolumnie "stopień służbowy" odpowiada stopień "IX-VIII".
§  5.
W załączniku № 5 do wymienionego wyżej rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 26 czerwca 1924 r. wprowadzą się następujące zmiany i uzupełnienia:
I.
W dziale "Centrala" w kolumnie "II kategorja". Stanowiska oraz tytuły do nich przywiązane":
1)
Stanowisko "Kontroler" zastępuje się stanowiskiem: "Rewident";
2)
po stanowisku "Rewident" wprowadza się stanowisko "Technik", któremu w kolumnie "stopień służbowy" odpowiada stopień "X-IX-VIII";
3)
W kolumnie "III kategorja" tegoż działu skreśla się stanowisko "Intendent".
II.
W dziale "Władze, urzędy i instytucje podległe" dodaje się następujące stanowiska wraz z odpowiadającemi im stopniami służbowemi:
1)
w kolumnie "I kategorja. Stanowiska oraz tytuły do nich przywiązane" po stanowisku "Radca":
a)
stanowisko "Kierownik działu w Instytucie badania broni chemicznej", któremu w kolumnie "stopień służbowy" odpowiada stopień "VI-V";
b)
stanowisko "Adjunkt w Instytucie badania broni chemicznej", któremu w kolumnie "stopień służbowy" odpowiada stopień "VII-VI";
c)
stanowisko "Asystent w Instytucie badania broni chemicznej", któremu w kolumnie "stopień służbowy" odpowiada stopień "VIII-VII".
2)
W kolumnie "II kategorja" tegoż działu skreśla się stanowisko "Kontroler", a po stanowisku "Technik" dodaje się stanowiska:
a)
"Rewident", któremu w kolumnie "stopień służbowy" odpowiada stopień "IX-VIII";
b)
Asystent laboratoryjny w szpitalach i instytucjach naukowych", któremu w kolumnie "stopień służbowy" odpowiada stopień "X- IX-VIII".
3)
W kolumnie "III kategorja" tegoż działu po stanowisku "Adjunkt kancelaryjny" wprowadza się stanowiska:
a)
"Laborant", któremu w kolumnie "stopień służbowy" odpowiada stopień "XI-X-IX";
b)
"Magazynier w zakładach wojskowych", któremu w kolumnie "stopień służbowy" odpowiada stopień "XI-X-IX".
§  6.
W załączniku № 6 do wspomnianego wyżej rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 26 czerwca 1924 r. wprowadza się następujące zmiany i uzupełnienia:

W dziale "Centrala" w kolumnie "I kategorja. Stanowiska oraz tytuły do nich przywiązane" dodaje się następujące stanowiska wraz z odpowiadającmi im stopniami służbowemi:

1)
przed stanowiskiem "Dyrektor departamentu" - stanowisko "Prezes Prokuratorji Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej", któremu w kolumnie "stopień służbowy" odpowiada stopień "III".
2)
Przed stanowiskiem "Wiceprezes Pocztowej Kasy Oszczędności":
a)
stanowisko "Dyrektor Państwowego Monopolu Spirytusowego", któremu w kolumnie "stopień służbowy" odpowiada stopień "IV-III";
b)
"Wiceprezes Prokuratorji Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej", któremu w kolumnie "stopień służbowy" odpowiada stopień "IV";
c)
"Prezes Oddziału Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej", któromu w kolumnie "stopień służbowy" odpowiada stopień "IV";
d)
"Starszy Radca Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej", któremu w kolumnie "stopień służbowy" odpowiada stopień "V-IV"."
3)
Przed stanowiskiem "Inspektor ministerjalny" dodaje się stanowiska:
a)
"Zastępca Dyrektora Państwowego Monopolu Spirytusowego", któremu w kolumnie "stopień służbowy" odpowiada stopień "VI -V-IV";
b)
"Generalny inspektor fabryk tytoniowych", któremu w kolumnie "stopień służbowy" odpowiada stopień "VI-V-IV";
c)
"Generalny Inspektor Ministerialny", któremu w kolumnie "stopień służbowy" odpowiada stopień "VI-V-IV";
d)
"Delegat Prokuratorji Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej", któremu w kolumnie "stopień służbowy" odpowiada stopień "V".
4)
Przed stanowiskiem "Referendarz" dodają się stanowisko "Radca Prokuratorji Generalnej", któremu w kolumnie "stopień słuzbowy" odpowiada stopień "VI-V".
5)
Po stanowisku "Referendarz" dodaje się stanowisko "Referendarz Prokuratorji Generalnej", któremu w kolumnie "stopień służbowy" odpowiada stopień "VIII-VII".
§  7.
W załączniku № 9 do wymienionego wyżej rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 26 czerwca 1924 r. w dziale "Władze, urzędy i instytucje podległe" w kolumnie "I kategorja. Stanowiska oraz tytuły do nich przywiązane" wprowadza się następującą zmianę:

Zamiast stanowiska "Zarządca stad i stadnin państwowych", które podlega skreśleniu, wprowadza się stanowisko "Kierownik stad i stadnin państwowych", któremu w kolumnie "stopień służbowy" odpowiada stopień "VIII-VII".

§  8.
W załączniku № 10 do wymienionego wyżej rozporządzenia Rady Ministrów z dn. 26 czerwca 1924 r. wprowadza się następujące zmiany:
1)
W dziale "Centrala" w kolumnie "I kategorja. Stanowiska oraz tytuły do nich przywiązane":
a)
przy stanowisku "Wicedyrektor poczt i telegrafów" w rubryce "stopień służbowy" umieszcza się w "V-IV";
b)
po stanowisku "Naczelnik Wydziału" wprowadza się nowo stanowisko "Inspektor Generalnej Dyrekcji Poczt i Telegrafów", któremu w rubryce "stopień służbowy" odpowiada stopień "VI-V";
2)
w dziale "Władze i urzędy podległe" w kolumnie "II kategoria. Stanowiska oraz tytuły do nich przywiązane" przed stanowiskiem "Naczelnik rachuby" dodaje się stanowisko "Naczelnik wydziału rachunkowego poczt i telegrafów", któremu w rubryce "stopień służbowy" odpowiada stopień "VII-VI".
§  9.
W załączniku № 13 do wymienionego wyżej rozporządzenia Rady Ministrów z dn. 26 czerwca 1924 r. wprowadza się następujące zmiany:
1)
w dziale "Centrala w kolumnie I kategorja. Stanowiska oraz tytuły do nich przywiązane" skreśla się stanowisko "Prezes Trybunału ubezpieczeń społecznych".
2)
W dziale "Władze i urzędy podległe" przed stanowiskiem "Dyrektor okręgowego urzędu ubezpieczeń" dodaje się stanowisko "Prezes Trybunału ubezpieczeń społecznych", któremu w kolumnie "stopień służbowy" odpowiada stopień "VI-V-IV".
§  10.
Wykonania niniejszego rozporządzenia powierza się, Prezesowi Rady Ministrów oraz właściwym ministrem.
§  11.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024
Wszystkie wyroby tytoniowe wkrótce trafią do systemu Track&Trace

Punkty sprzedaży wyrobów tytoniowych czekają nowe obowiązki. Unijnym Systemem Śledzenia Ruchu i Pochodzenia Wyrobów Tytoniowych (Track&Trace) obecnie objęte są papierosy i tytoń do samodzielnego skręcania papierosów. Od 20 maja trafią do niego także wszystkie inne wyroby zawierające w swoim składzie tytoń. W systemie muszą się również zarejestrować punkty sprzedaży wyrobów tytoniowych.

Krzysztof Koślicki 05.02.2024