Wykonanie ustawy z dnia 31 lipca 1924 r. o wprowadzeniu niektórych zmian w ustawie z dn. 11 sierpnia 1923 r. o tymczasowem uregulowaniu finansów komunalnych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH
z dnia 15 października 1924 r.
wydane w porozumieniu z Ministrem Skarbu celem wykonania ustawy z dnia 31 lipca 1924 r. o wprowadzeniu niektórych zmian w ustawie z dn. 11 sierpnia 1923 r. o tymczasowem uregulowaniu finansów komunalnych.

Na podstawie art. 3 i 4 ustawy z dnia 31 lipca 1924 roku o wprowadzeniu niektórych zmian w ustawie z dnia 11 sierpnia 1923 roku o tymczasowem uregulowaniu finansów komunalnych (Dz. U. R. P. № 73, poz. 719) zarządza się co następuje:
§  1.
Do art. 1 ustawy.

Wymiar i pobór przeznaczonego na pokrycie deficytów budżetowych samoistnego podatku z gruntów, przemysłu, handlu i budynków na rzecz gmin wiejskich b. zaboru rosyjskiego, uskuteczniają te gminy w myśl art. 43 ustawy z dnia 11 sierpnia 1923 r. o tymczasowem uregulowaniu finansów komunalnych (Dz. U. R. P. № 94, poz. 747). W tym celu władze skarbowe obowiązane są zarządom tych gmin dostarczyć: 1) danych co do roku 1924, dotyczących przypadającego w odnośnej gminie z każdej oddzielnej jednostki podatkowej zasadniczego podatku gruntowego (bez oddzielnego dodatku i ulg, przewidzianych w art. 2 i 3 ustawy z dnia 15 czerwca 1923 r. w przedmiocie wyrównania podatków gruntowych tudzież niektórych podatków budynkowych (Dz. U. R. P. № 65, poz. 505), tudzież 2) imiennego wykazu osób, które nabyły świadectwa przemysłowe na prowadzenie w odnośnej gminie przedsiębiorstw przemysłowych i handlowych, względnie zajęć przemysłowych, z oznaczeniem ceny tych świadectw zgodnie z rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 12 kwietnia 1924 roku (Dz. U. R. P. Na 33, poz. 340) - wydziały powiatowe zaś winny dostarczyć danych co do przypadającego podatku budynkowego (rozporządzenie Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 17 czerwca 1924 r.-Dz. U. R. P. № 51, poz. 523).

Podział ogólnej sumy samoistnego podatku pomiędzy poszczególnych podatników przeprowadzą się w ten sposób, że iloraz, otrzymany z podzielenia tejże ogólnej sumy przez sumę podatków państwowych, opłacanych w danej gminie z gruntów, z przemysłu i handlu jakoteż z budynków, mnoży się przez sumy przypadających na poszczególnych płatników podatków od gruntu i budynków oraz cen świadectw przemysłowych i handlowych.

Do sumy podatków państwowych, opłacanych w danej gminie, wlicza się również podatek od gruntów państwowych, o ile od gruntów tych został wprowadzony samoistny podatek na rzecz gminy.

§  2.
Do art. 2 ustawy.

Postanowienie art. 2-go dotyczy podatku od lokali w gminach wiejskich, a nie obejmuje podatku od zbytku mieszkaniowego i podatku hotelowego.

§  3.
Do art. 3 ustawy.

Przy wymiarze i poborze przez władze skarbowe wojewódzkiego podatku od wyszynku i drobnej sprzedaży trunków mają odpowiednie zastosowanie przepisy ustawy z dnia 14 maja 1923 roku w przedmiocie państwowego podatku przemysłowego (D. U. R. P. № 58, poz. 412). Wyjątek stanowi przepis, zawarty w § 9 niniejszego rozporządzenia.

§  4.
Do "ksiąg obrotu", prowadzonych w myśl art. 50-go ustawy z dnia 14 maja 1923 r. w przedmiocie państwowego podatku przemysłowego (Dz. U. R. P. № 58, poz. 412), należy codziennie wpisywać odrębnie:
a)
na przychód-trunki nabyte, względnie trunki wyprodukowane we własnej wytwórni i wydane do wyszynku i drobnej sprzedaży;
b)
na rozchód - trunki sprzedane, wymienione lub wydane na kredyt.
§  5.
W zeznaniach o obrocie, składanych dla wymiaru państwowego podatku przemysłowego (art. 52-54 ustawy w przedmiocie państwowego podatku przemysłowego), płatnicy wojewódzkiego podatku od wyszynku i drobnej sprzedaży trunków winni wykazać odrębnie sumy obrotu, osiągniętego z wyszynku i drobnej sprzedaży trunków.
§  6.
Płatnicy podatku wojewódzkiego od wyszynku i drobnej sprzedaży trunków, uiszczający państwowy podatek przemysłowy art. 56 ustawy (w przedmiocie państwowego podatku przemysłowego), obowiązani są-poza przypadkiem, przewidzianym w ustępie 2-gim § 9-go-uiszczać jednocześnie i odrębnie przypadający podatek wojewódzki od wyszynku i drobnej sprzedaży trunków.

Dowody wpłat podatku wojewódzkiego należy w oryginałach lub odpisach dołączyć do zeznania o obrocie.

§  7.
Uprawnienia, wynikające z art. 94 ustawy z dnia 14 maja 1923 r. w przedmiocie państwowego podatku przemysłowego (Dz. U. R. P. № 58, poz. 412), w stosunku do wojewódzkiego podatku od wyszynku i drobnej sprzedaży trunków wykonywa Minister Skarbu w porozumieniu z Ministrem Spraw Wewnętrznych.
§  8.
Do czasu wprowadzenia w życie samorządu wojewódzkiego wpływy z podatku wojewódzkiego od wyszynku i drobnej sprzedaży trunków łącznie z odsetkami za zwłokę, karami i kosztami egzekucyjnemi przypadają:
a)
w b. dzielnicy rosyjskiej na Dz. VI § 10 poz. 11-a budżetu przychodów Ministerstwa Skarbu,
b)
w b. dzielnicy austrjackiej kasie skarbowej we Lwowie (§ 52 instrukcji dla kas skarbowych Dz. Urz. Min. Skarbu Na 45 z r. 1921, poz. 565) w celu umorzenia zaliczek, udzielonych Tymczasowemu Wydziałowi Samorządowemu we Lwowie ze Skarbu Państwa na pokrycie wydatków, połączonych ze spełnianiem zadań, przewidzianych w ustawie z dnia 30 stycznia 1920 roku (Dz. U. R. P. № 11, poz. 61), a po umorzeniu tych zaliczek bezpośrednio Tymczasowemu Wydziałowi Samorządowemu we Lwowie.
c)
w b. dzielnicy pruskiej właściwemu Krajowemu Związkowi Komunalnemu na rachunek dotacyj, wymienionych w art. 35 ustęp 2 ustawy z dnia 11 sierpnia 1923 r. o tymczasowem uregulowaniu finansów komunalnych (Dz. U. R. P. № 94, poz. 747).

Przepisy przejściowe.

§  9.
Zeznania o obrocie, osiągniętym z wyszynku i drobnej sprzedaży trunków w pierwszem półroczu roku kalendarzowego 1924, winny być złożone najpóźniej do dnia 25 listopada 1924 roku na drukach, przepisanych dla wymiaru państwowego podatku przemysłowego, na których słowa: "państwowego podatku przemysłowego" należy zastąpić słowami: "podatku wojewódzkiego od wyszynku i drobnej sprzedaży trunków".

Podatek wojewódzki od wyszynku i drobnej sprzedaży trunków, wymierzony za pierwsze półrocze 1924 r., winien być uiszczony w terminach, oznaczonych przez władzę wymiarową, najpóźniej jednakże w ciągu miesiąca od dnia doręczenia nakazu płatniczego.

§  10.
Magistraty i wydziały powiatowe, które w myśl rozporządzenia I Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 26 stycznia 1924 roku (Dz. U. R. P. Nr. 16, poz. 166) rozpoczęły wymiar i pobór wojewódzkiego podatku od wyszynku i drobnej sprzedaży trunków, winny bezzwłocznie zaniechać tej czynności i wszelkie akta, dotyczące wymiaru i poboru tego podatku z odpowiedniemi wyjaśnieniami, a w szczególności z dokładnem zestawieniem wymierzonego i pobranego podatku, przesłać bezzwłocznie właściwym do wymiaru tego podatku organom skarbowym (urzędom, inspektoratom skarbowym).

Pobrane przez organy samorządowe kwoty z tytułu podatku wojewódzkiego od wyszynku i drobnej sprzedaży trunków będą zaliczone na poczet tego podatku, wymierzonego przez władze skarbowe po myśli art. 3 ustawy.

Przepis końcowy.

§  11.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

W związku z wydaniem niniejszego rozporządzenia traci moc rozporządzenie 1 Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 26 stycznia 1924 roku, wydane w porozumieniu z Ministrem Skarbu celem wykonania ustawy z dnia 11 sierpnia 1923 roku o tymczasowem uregulowaniu finansów komunalnych (Dz. U. R. P. № 16, poz. 166).

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024