Zmiany i uzupełnienia Taryfy towarowej Polskich Kolei Żelaznych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA KOLEI ŻELAZNYCH
z dnia 21 stycznia 1924 r.
o zmianach i uzupełnieniach Taryfy towarowej Polskich Kolei Żelaznych.

Na mocy dekretu z dnia 7 lutego 1919 r. o tymczasowem przekazaniu Ministrowi Komunikacji prawa wydawania przepisów o przewozie pasażerów, bagażu i towarów, oraz ustalania taryf przewozowych na kolejach polskich (Dz. P. P. P. № 14, poz. 152) i w porozumieniu z Ministrami Skarbu oraz Przemysłu i Handlu zarządza się co następuje:
§  1.
W części II Taryfy towarowej Polskich Kolei Żelaznych (Dz. U. R. P. z 1923 r. № 136, poz. 1134) "Postanowienia taryfowe" wprowadza się uzupełnienia i zmiany następujące:

P.5 uzupełnia się zdaniem następującem:

"Przewoźne zaokrągla się w sumie ostatecznej do pełnych jednostek taryfowych wzwyż."

P.17 uzupełnia się ustępem i) o brzmieniu następującem:

"i) ropa naftowa (przy przesyłkach z kopalni) i przetwory naftowe (przy przesyłkach z rafinerji) z gr. 49."

P.98 otrzymuje brzmienie następujące:

"98. Za przewóz do i od ładowni, połączonych ze stacją kolejową osobnemi bocznicami, opłaty oblicza się na podstawie osobnych umów, zawartych z właścicielami bocznic. Wyjątek stanowią przewozy węgla kamiennego i brunatnego, koksu, brykietów węglowych oraz miału węglowego i koksowego, bocznicami, łączącemi kopalnie węgla ze stacją kolejową, za które przewoźne oblicza się za łączną odległość taryfową bocznicy i linji magistralnej."

Za przesyłki węgla kamiennego i brunatnego, brykietów węglowych oraz miału węglowego i koksowego, przewożone z kopalni wyłącznie do stacji, obsługującej bocznicę, przewoźne oblicza się na zasadach ogólnych według stawek, wskazanych w tablicach opłat przewozowych (część IV Taryfy).

Przy przesyłkach zaś węgla kamiennego i brunatnego, koksu, brykietów węglowych oraz miału węglowego i koksowego, przewożonych z jednej bocznicy na drugą w obrębie tejże stacji, odległości bocznicowe sumuje się, a przewoźne oblicza się na zasadach ogólnych według stawek, wskazanych w tablicach opłat przewozowych (część IV Taryfy) ".

§  2.
W "Wykazie opłat dodatkowych" wprowadza się zmiany następujące:

W p. 1. "Ceny druków urzędowych i t. d." opłaty za listy przewozowe wewnętrzne podnosi się z 4 na 6 jednostek taryfowych, za listy międzynarodowe z 6 na 10 jednostek, za formularze zleceń i t. p. z 3 na 5 jednostek, za ostemplowanie z 8 na 10, za wypełnienie listu przewozowego lub karty rejestracyjnej - z 3 na 5 jednostek.

W p. 11. "Opłata za ubezpieczenie dostawy" kwotę 100.000 mk., podaną w wierszu 3-im, zmienia się na "1.000.000 mk."

W p. 13. "Opłaty za zawiadomienie odbiorcy i t. d." opłatę za zawiadomienie telefoniczne zmienia się z 30 na 10 jednostek taryfowych.

W p. 15. Opłaty za dokonanie formalności celnych skreśla się uwagę do tego punktu.

§  3.
W części III Taryfy "Nomenklatura i klasyfikacja" wprowadza się zmiany i uzupełnienia następujące:

W gr. 7. "Owoce i t. d." w poz. b) wyraz "zagraniczne" zmienia się na "egzotyczne".

W gr. 47. "Węgiel i t. d." pozycję a) uzupełnia się nazwą "i miał węglowy i koksowy".

W gr. 49. "Ropa naftowa i t. d." klasy taryfy dla przesyłek pół i całowagonowych w pozycjach, od a) do g) włącznie otrzymują odsyłacz *), a w rubryce "Uwagi" zamieszcza się uwagę następującą:

"*) Przy przesyłkach wagonowych ropy z kopalni, oraz przetworów naftowych z rafinerji krajowych przewoźne oblicza się według rubryki c) odnośnej klasy wagonowej za wagę rzeczywistą, najmniej za 10.000 kg."

W gr. 82. "Kauczuk i t. d." pozycję b) uzupełnia się nazwą "i obrzynki gumowy przeznaczone do przetopienia".

W gr. 122. "Ocet i t. d." w tytule skreśla się wyraz "jadalna".

§  4.
W części V Taryfy "Taryfy wyjątkowe" wprowadza się zmiany i uzupełnienia następujące:

W tar. wyj. № 4 p. 3 "warunki stosowania" uzupełnia się zdaniem: "stwierdzające, iż przesyłka przeznaczona jest do budowy dróg lub brukowania."

W tar. wyj. I p. 1 "obszar ważności" uzupełnia się stacjami, "Borysław, Cieszyn, Dziedzice, Ustroń, Zagórzany, Żory, Bogucice, Wielkie Hajduki, Rybnik, Siemianowice Śl., Chebzie, Nowy Bytom, Mikołów, Mniszek pod Grudziądzem, Szarlej, Huta Laury, Królewska Huta."

W tar. wyj. I i II p. 3 "Warunki stosowania" uzupełnia się na początku zdaniem: "Przesyłki powinny być dowiezione do stacji drogą kołową lub bocznicą prywatną".

W tar. wyj. V p. 2. "Opłaty" w ust. c) wykaz stacji uzupełnia się po słowie: "Kołomyja" nazwą stacji "Krosno".

W tar. wyj. VI w tytule po słowach "brykietów węglowych" dodaje się "i miału węglowego i koksowego". W zależności od tego w ust. 2 "Opłaty" po słowach: "kl. VIII" dodaje się słowa: "a za przesyłki miału węglowego i koksowego według kl. IX".

§  5.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem 1 lutego 1924 r.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024
Wszystkie wyroby tytoniowe wkrótce trafią do systemu Track&Trace

Punkty sprzedaży wyrobów tytoniowych czekają nowe obowiązki. Unijnym Systemem Śledzenia Ruchu i Pochodzenia Wyrobów Tytoniowych (Track&Trace) obecnie objęte są papierosy i tytoń do samodzielnego skręcania papierosów. Od 20 maja trafią do niego także wszystkie inne wyroby zawierające w swoim składzie tytoń. W systemie muszą się również zarejestrować punkty sprzedaży wyrobów tytoniowych.

Krzysztof Koślicki 05.02.2024