Przyjmowanie na poczet podatku majątkowego listów zastawnych Państwowego Banku Rolnego.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SKARBU W POROZUMIENIU Z MINISTREM REFORM ROLNYCH ORAZ MINISTREM ROLNICTWA I DÓBR PAŃSTWOWYCH
z dnia 16 lipca 1924 r.
w sprawie przyjmowania na poczet podatku majątkowego listów zastawnych Państwowego Banku Rolnego.

Na podstawie art. art. 58 p. c, 67 i 90 ustawy z dnia 11 sierpnia. 1923 r. o podatku majątkowym (Dz. U. R. P. № 94 poz. 746) oraz §§ 6 i 23 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 14 maja 1924 r. w sprawie zmian w ustawie z dnia 10 czerwca 1921 r. w przedmiocie utworzenia Państwowego Banku Rolnego (Dz. U. R. P. № 43 poz. 450) zarządza się co następuje:
§  1.
Podatek majątkowy może być wpłacany z zachowaniem przepisów, wyszczególnionych w niniejszem rozporządzeniu, 9% listami zastawnemi Państwowego Banku Rolnego, opiewającemi na złote w złocie, z 10-letnim terminem umorzenia.

Listy te będą przyjmowane na poczet podatku majątkowego po kursie 90 za 100.

§  2.
W sposób w § 1 nin. rozp. wskazany uiszczoną być może część podatku, nie przekraczająca 80% przypadającej do zapłaty kwoty.
§  3.
Właściwe władze podatkowe odraczać będą terminy płatności podatku majątkowego na podstawie zaświadczenia Państwowego Banku Rolnego, stwierdzającego:
1)
bądź, że Państwowy Bank Rolny, w związku z nabyciom pewnego obszaru gruntów, przejął na siebie odpowiedzialność za kwotą podatki., majątkowego, określaną w zaświadczeniu;
2)
bądź, że Państwowy Bank Rolny, w związku z umową przyrzeczenia sprzedaży pewnego obszaru gruntów, zawartą z płatnikiem, przejmie na siebie w razie nabycia tego obszaru odpowiedzialność, określoną w punkcie 1) nin. paragrafu;
3)
albo też, że płatnik przekazał Państwowemu Bankowi Rolnemu w komis do rozparcelowania obszar gruntów, o wartości dostatecznej dla pokrycia określonej w zaświadczeniu kwoty podatku majątkowego;
4)
albo wreszcie, że Bank Rolny przyznał nabywcom działek z parcelacji gruntów, należących do danego płatnika, pożyczkę w listach zastawnych, której wysokość łącznie z wpłatami gotówkowemi pokrywa określoną w zaświadczeniu kwotę podatku majątkowego.
§  4.
Państwowy Bank Rolny wyda zaświadczenie, o którem mowa w § 3 nin. rozp., po uprzedniem uzyskaniu zgody płatnika na przeznaczenie środków, osiągniętych w drodze sprzedaży (punkty 1 i 2 § 3 nin. rozp.), względnie parcelacji (punkty 3 i 4 § 3 nin. rozp.), po pokryciu uznanych przez Bank kosztów parcelacyjnych, na uiszczenie przypadającego od niego podatku majątkowego z tem, że wszelkie wpływy z parcelacji przekazywane być muszą do Państwowego Banku Rolnego, a ewentualna nadwyżka będzie wydana płatnikowi dopiero po uregulowaniu wszelkich przypadających odeń należności z tytułu podatku majątkowego.
§  5.
Władze podatkowe ! instancji na pod' stawie zaświadczeń, wymienionych w § 3 nin. rozp., odroczą termin płatności kwot podatku majątkowego, wykazanych w zaświadczeniach Państwowego Banku Rolnego:
a)
w wypadkach oznaczonych w § 3 nin. rozp. pod 1) i 3)-na rok,
b)
w wypadkach oznaczonych w § 3 nin. rozp. pod 2) i 4)-na 4 miesiące.
§  6.
Po upływie terminów, określonych w § 5 nin. rozp., jak również w razie zerwania umowy zawartej pomiędzy płatnikiem, a Państwowym-Bankiem Rolnym, nieuiszczone kwoty podatku będą ściągnięte przymusowo wraz z karami za zwłokę i kosztami egzekucyjnemi, a to niezależnie od sum, należnych państwowemu Bankowi Rolnemu od płatników z tytułu zawartych umów.
§  7.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi wżycie z dniem ogłoszenia.

Sprostowanie;

W Dz. U. R. P. z 1924 r. № 58 poz. 593, w rozporządzeniu wykonawczem Ministra Pracy i Opieki Społecznej z dnia 28 czerwca 1924 r. do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 4 czerwca 1924 r., w przedmiocie zmiany względnie uzupełnienia niektórych postanowień niemieckich rozporządzeń, dotyczących demobilizacji gospodarczej w górnośląskiej części Województwa Śląskiego, w § 3 ust. 2, wiersz 3 od góry zamiast: "w nowym terminie" winno być; "nowem brzmieniu".

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024