Zaprowadzenie wzajemnej wymiany przekazów pocztowych między Polską a Kanadą.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRZEMYSŁU I HANDLU
z dnia 10 lipca 1924 r.
w sprawie zaprowadzenia wzajemnej wymianie przekazów pocztowych między Polską a Kanadą.

Na mocy art. 17 ustawy z dnia 3 czerwca 1924 r. o paczcie, telegrafie i telefonie (Dz. U. R. P. № 58, poz. 584) zarządza się co następuje;
§  1.
Od dniał sierpnia 1924 r. wprowadza się wzajemną wymianę przekazów pocztowych między Polską a Kanadą. Do wymiany dopuszcza się tylko przekazy zwykle.
§  2.
Najwyższa kwota przekazu z Kanady do Polską nie może przekraczać 100 dolarów kanadyjskich; kwota zaś przekazu z Polski do Kanady nie może przewyższać 500 złotych.
§  3.
Przy nadawaniu przekazu nadawca uiszcza zgóry opłatą, która wynosi od kwoty przekazowej:
a)
do 50 złotych 50 groszy
b)
ponad 50 do 100 złoty 100 "
c)
za każde dalsze 100 złotych. 50 "
§  4.
1.
Ażeby wysłać pieniądze przekazem pocztowym do Kanady, interesant musi najpierw postarać się o pozwolenie na wywóz złotych zagranicą.

Otrzymane pozwolenie musi wysyłający złożyć przy nadawaniu przekazu w urzędzie pocztowym.

2.
Nadawca ma wypełnić krajowy blankiet przekazowy stosownie do nadruku wyraźnie atramentem, albo drukiem lub pismem maszynowem, podając imię., nazwisko, miejsce przeznaczenia, mieszkanie odbiorcy oraz prowincję w obrębie której znajduje się urząd przeznaczenia; w lewym zaś odcinku po stronie tytułowej swe imię, nazwisko i mieszkanie.

Wypełnienie przekazu ołówkiem, choćby atramentowym nie jest dozwolone. Przy przekazach, adresowanych poste-restante, lub do firm i towarzystw, należy określać uprawnionego do odbioru tak dokładnie, ażeby można go było odróżnić od innych osób, firm lub towarzystw tego samego nazwiska lub tej samej nazwy.

Adresy skrócone i telegraficzne są wzbronione.

Na lewym odcinku odwrotnej strony blankietu przekazowego nie wolno umieszczać prywatnej korespondencji.

§  5.
Nadawca przekazu pocztowego może zażądać jego wycofania lub zmiany adresu na zasadach przewidzianych dla przesyłek listowych zagranicę, lecz tylko przed podjęciem przez odbiorcę kwoty przekazowej.
§  6.
Nadane do Kanady przekazy w złotych urząd pocztowy Warszawa 1 będzie przeliczał na dolary i centy kanadyjskie według ceny sprzedaży dla małych tranzakcji, wyrażonej każdocześnie w cedule urzędowej giełdy pieniężnej w Warszawie z dnia poprzedniego nadejścia przekazu do urzędu pocztowego Warszawa 1, .o ile zaś przekaz nadejdzie w poniedziałki lub dnie poświąteczne, według kursu ostatniego dnia notowań, dodając do giełdowej ceny sprzedaży na ewentualne straty walutowe 1% od ceny giełdowej 1 dolara kanadyjskiego.
§  7.
Nadeszłe do Polski z Kanady przekazy w dolarach kanadyjskich urząd pocztowy Warszawa 1 bidzie przeliczał na złote i grosze po cenie kupna dli małych transakcji, oznaczonej w cedule urzędowej giełdy pieniężnej w Warszawie z dnia nadejścia przekazów do Warszawy, odejmując jednak od giełdowej ceny kupna na ewentualne straty walutowe 1% od ceny giełdowej 1 dolara kanadyjskiego.
§  8.
Przekazy wysyłane z Kanady do Polski będą wypłacane w walucie polskiej i postępowanie z temi przekazami jest takie same jak z przekazami krajowemi.
§  9.
Przekazy są ważne w ciągu dwunastu miesięcy, następujących po miesiącu nadania.
§  10.
Nadawca, ewentualnie odbiorca przekazu, może wnieść pismo wywiadowcze, ażeby się dowiedzieć o wypłacie przekazu. Wnoszenie reklamacji dozwolone jest tylko w ciągu jednego roku, licząc od dnia następującego po wygaśnięciu ważności przekazu. Po upływie tego terminu' odpowiedzialność Zarządów za mylną wypłatę upada.

Kwoty wpłacone na przekazy pocztowe, których zwrotu nie zażądano w terminach określonych ustawami i przepisami kraju wpłacenia, przechodzą ostatecznie na własność Zarządu, który przekaz zainkasował.

§  11.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą obowiązującą od 1 sierpnia 1924 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024