Urządzenie i prowadzenie ksiąg wodnych wraz ze zbiorami map wodnych i dokumentów.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROBÓT PUBLICZNYCH
z dnia 7 maja 1924 r.
wydane w porozumieniu z Ministrem Spraw Wewnętrznych i Ministrem Rolnictwa i Dóbr Państwowych w przedmiocie urządzenia i prowadzenia ksiąg wodnych wraz ze zbiorami map wodnych i dokumentów.

Na podstawie art. 229 i 266 ustawy wodnej z dnia 19 prześnią 1922 r. (Dz. U. R. P. № 102, poz. 936) zarządza się co następuje:

Układ księgi wodnej, zbioru map wodnych i zbioru dokumentów.

§  1.
Księga wodna służy do wpisu praw używania wody, postanowień co do wysokości piętrzenia, ilości wody i zachodzących w tym względzie zmian, tudzież do wpisu spółek wodnych (związków wałowych), oraz uprawnień rybackich (§ 5 i 13 nin. rozp.).

Księga ta zawiera następujące rubryki:

na lewej stronicy:

1)
nazwę gmin i wsi (osad), w których są urządzenia zakładu wodnego (rybackiego) lub spółki wodnej (związku wałowego),- przyczem miejscowość, w której jest .główna część zakładu ma być uwidoczniona na pierwszem miejscu, a przy gminach znajdujących się w innym powiecie lub także w innem województwie ma być podana obok w nawiasie nazwa powiatu względnie także województwa,
2)
określenie zakładu wodnego (rybackiego) względnie spółki wodnej (związku wałowego),
3)
imię i nazwisko uprawnionego i jego miejsce zamieszkania lub nazwę spółki wodnej (związku wałowego) i siedzibę zarządu, na prawej stronicy:
4)
uprawnienia wodne (rybackie) i sposób użytkowania wody, zasadnicze wymiary odnoszące się do wysokości piętrzenia, ilości wody zezwolonej do użytkowania i do znaków wodnych, z powołaniem liczb i dat orzeczeń względnie protokółów,
5)
ograniczenia uprawnienia np. co do czasu trwania uprawnienia,
6)
uwagi np. o tymczasowych zarządzeniach wydanych z mocy art. 66 ust. (3) i art. 228 ustawy wodnej z r. 1922.

Wzór a) w załączeniu.

Na początku pierwszego tomu księgi wodnej ma być umieszczony spis (rejestr) wpisów, celem ułatwienia odszukania wpisu. W tym celu odnośne stronice mają 3 rubryki; w pierwszej rubryce są podane nazwy wód płynących, w drugiej liczby porządkowe wpisów uprawnień, a w trzeciej tom i odnośne stronice księgi wodnej.

Każdy zakład względnie spółka wodna (związek wałowy) ma tylko jedną liczbę porządkową.

Dla każdego zakładu lub spółki wodnej (związku wałowego) są przeznaczone dwie stronice księgi wodnej obok siebie leżące. Lewa stronica ma być opatrzona u góry w lewym rogu liczbą porządkową (arabską) i ód strony prawej nazwą zakładu wzgl. spółki wodnej (związku wałowego) w skróceniu, a prawa stronica ma zawierać u góry od strony lewej nazwę wody płynącej i w rogu prawym ponownie liczbę porządkową.

Dodatek do księgi wodnej zawiera dane szczegółowe co do spółek wodnych (związków wałowych).

Jest on podobnie złożony, jak księga wodna i zawiera następujące rubryki:

na lewej stronicy:

1)
nazwę gmin, wsi (osad), w których są grunta, kopalnie i zakłady przemysłowe należące do spółki (związku), przyczem przy gminach znajdujących się w innym powiecie lub także w innem województwie ma być podana obok w nawiasie nazwa powiatu, względnie także województwa,
2)
zasadnicze postanowienia statutu, mianowicie: cel spółki, sposób oznaczenia datków udziałowych i głosowania (§ 2 i 6 ust. 1 art. 142 ustawy wodnej), zarząd i władza nadzorcza, oraz daty i liczby odnośnych orzeczeń,
3)
spis członków spółki, a przy znaczniejszej ich liczbie podanie ilości członków z odwołaniem się na spis szczegółowy umieszczony w zbiorze dokumentów,

na prawej stronicy:

4)
spis członków zarządu względnie wydziału,
5)
własnoręczne podpisy osób podpisujących za zarząd spółki (związku),
6)
uwagi.

Wzór b) w załączeniu.

Na początku, pierwszego tomu dodatku do księgi wodnej należy umieścić spis (rejestr) spółek wodnych (związków wałowych). Odnośna stronica ma 2 rubryki, z których pierwsza zawiera liczby wpisu spółek (związków) do księgi wodnej, a druga odnośne stronice dodatku.

Dla każdej spółki (związku) przeznacza się dwie stronice dodatku do księgi wodnej obok siebie leżące. U góry ma być umieszczony napis zawierający na lewej stronicy odnośną liczbę porządkową wpisu do księgi wodnej i nazwę spółki (związku), na prawej stronicy siedzibę zarządu spółki (związku) i ponownie liczbę porządkową wpisu do księgi wodnej.

Każdy tom księgi wodnej i dodatku ma mieć stronice ponumerowane i ma być opatrzony stwierdzeniem urzędowem ilości kart

Wszelkie wpisy do księgi wodnej i dodatku mają być uskutecznione atramentem czarnym wyraźnem pismem. Po każdym wpisie należy pociągnąć przez obie strony linję, a puste miejsce w rubrykach przekreślić linjami ukośnemi. Wpisy mają następować po sobie aż do wyczerpania miejsca na stronicy. W razie wyczerpania miejsca należy przy następnym wpisie dla tego samego uprawnienia (spółki, związku) przeznaczyć nowe dwie stronice bezpośrednio po ostatniej z zajętych już, zaopatrzyć je w ten sam napis, jak poprzednio, a nadto należy zaznaczyć na nowej lewej stronicy u góry w lewym rogu odniesienie do zapisanych stronic poprzednich wpisów, tudzież na prawej stronicy poprzedniego wpisu u dołu w prawym rogu odniesienie do nowych stronic.

Każda zmiana wpisu może być uskuteczniona tylko przez nowy wpis i przekreślenie w całości lub częściowo w miarą potrzeby czerwonym atramentem wpisu poprzedniego, odnoszącego się do tej zmiany, przyczem należy dodać na końcu również czerwonym atramentem rzymską liczbę porządkową, a przy wpisie zmiany umieścić w rubryce .pierwszej tę samą liczbę rzymską czarnym atramentem. W podobny sposób należy postąpić w razie sprostowania błędu pisarskiego.

§  2.
Zbiór map wodnych składa się z mapy poglądowej wód w powiecie w podziałce 1 : 100.000, tudzież z planów szczegółowych odnośnych urządzeń. Piany szczegółowe winny zawierać sytuacją umożliwiającą zorjentowanie się w założeniu całego urządzenia, przekrój podłużny i w miarą potrzeby przekroje poprzeczne rzeki oraz odpowiednie rzuty i przekroje budowli z wpisanemi ważnemi miarami. Piany te mają być z zgodne z planami oryginalnemi, zatwierdzonemi przez władze wodna.

Plany szczegółowe mają być złożone w formacie papieru kancelaryjnego między dwie tektury o takich wymiarach i związane tasiemką.

Na tekturze ma być umieszczona u góry nazwa wody płynącej, pod nią liczba wpisu do księgi wodnej, a niżej nazwa zakładu względnie spółki wodnej (związku wałowego).

§  3.
Zbiór dokumentów składa się z odpisów wydanych przez władzę orzeczeń, odnoszących się do wpisów w księdze wodnej i w dodatku. Odpisy te mają być wykonane na trwałym papierze w formacie papieru kancelaryjnego z pozostawieniem po obu brzegach stronicy marginesów 3 cm. szerokich. Dokumenty odnoszące się do tego samego zakładu wzgl. spółki wodnej (związku wałowego) należy zaopatrzyć na początku w jedną kartkę, papieru w tym samym formacie, na której umieścić należy u góry na środku liczbę porządkowa wpisu do księgi wodnej, nazwę wody płynącej i nazwą zakładu wzgl. spółki wodnej (związku wałowego). Dokumenty te należy przechowywać w odpowiedniej tece i z koncern roku, a przy mniejszym wpływie co kilka lat, dać oprawić w jedną książkę z dodaniem na początku każdego tomu spisu zakładów wzgl. spółek wodnych (związków wsiowych), których dokumenty są przechowane, a na okładce napisu; "Zbiór dokumentów księgi wodnej, Rok ...".

Do zbioru dokumentów należy dołączyć dotychczasowe wykazy udzielonych praw wodnych n. p. księgi wodne prowadzone w Małopolsce, a odnośnie do spółek wodnych (związków wałowych) odpisy zatwierdzonych przez władzę statutów i spisy członków spółek wodnych (związków wałowych).

Przechowywanie księgi wodnej oraz zbiorów map i dokumentów, wgląd do nich, odpisy. 

§  4.
Księgę wodną, dodatek do niej, zbiory map i dokumentów przechowuje władza prowadząca księgę wodną pod zamknięciem, w możliwie bezpiecznym od ognia lokalu.

Wgląd do księgi wodnej, dodatku i zbiorów map i dokumentów jest dozwolony każdemu w godzinach urzędowych pod dozorem urzędnika, który winien czuwać, aby księgi, dokumenty i mapy nie doznały przy tem uszkodzenia, a zapiski lub rysunki żadnej zmiany.

Władza prowadząca księgę wodną ma wydawać interesantom na żądanie odpisy wpisów do księgi wodnej i dokumentów przechowywanych w zbiorze za złożeniem należytości, którą oznaczy Minister Robót Publicznych.

Wpisy.

a)
Uprawnienia wodne.
§  5.
Do ksiąg wodnych mają być wpisane:
1)
prawomocne pozwolenia władzy wodnej na używanie wody tak publicznej, jak i prywatnej uzyskane na podstawie przepisów ustawy wodnej z r. 1922;
2)
uprawnienia wodne wraz z określeniem odnośnych urządzeń, które w myśl postanowień art. 252- 234 ustawy wodnej z r. 1922 pozostają w mocy;
3)
wszelkie zmiany zaszłe w uprawnieniach i w odnośnych urządzeniach wodnych wpisanych do ksiąg wodnych, które będą urządzone na podstawia niniejszego rozporządzenia, o ile na te zmiany zezwoliła prawomocnie władza wodna;
4)
spółki wodne (związki wałowe) zawiązane na podstawie przepisów ustawy, wodnej z r. 1922;
5)
związki wałowe w b. dzielnicy pruskiej, dla których zostały wydane statuty w drodze rozporządzenia królewskiego (art. 183 ustawy wodnej z r. 1922);
6)
spółki wodne (związki wałowe) publicznoprawne istniejące przy wejściu w życie ustawy wodnej z r. 1922 na podstawie przedtem obowiązujących przepisów, po dopełnieniu przez zarządy tych spółek (związków) warunków zawartych w art. 183 ustawy wodnej z r. 1922;
7)
wszelkie zmiany w organizacji uprawnieniach spółek wodnych (związków wałowych) wpisanych do ksiąg wodnych, urządzonych na podstawie niniejszego rozporządzenia, przeprowadzone zgodnie z ustawą wodną z r. 1922.
§  6.
Celem wpisania do ksiąg wodnych uprawnień wymienionych w § b winna władza prowadząca księgą wodną wezwać zarządy istniejących w jej okręgu zakładów i urządzeń wodnych, tudzież przewodniczących spółek wodnych (związków wałowych) do przedłożenia zeznań co do danych, które mają być wpisane do księgi wodnej.

Zarazem należy ich wezwać do przedłożenia:

1)
oryginalnych planów szczegółowych i kopji tychże przeznaczonych do zbioru map wodnych sporządzonych według wymogów podanych w § 2 niniejszego rozporządzenia; przyczem dla zakładów istniejących przy wejściu w życie ustawy wodnej z r. 1922 przedłożenie tych planów można ograniczyć do tych części urządzeń, które mają bezpośredni wpływ na interesy publiczne lub prawa osób trzecich;
2)
prawomocnych orzeczeń władz i odpisów tych orzeczeń potrzebnych do zbioru dokumentów w myśl § 3 niniejszego rozporządzenia, a co do spółki wodnej (związku wałowego) także statutu i odpisu tegoż;
3)
odnośnie do uprawnień istniejących przy Wejściu w życie ustawy wodnej z r. 1922 także:
a)
dowodów dopełnienia warunków zastrzeżonych w art. 252-254 ustawy wodnej z r. 1922, a więc dokumentów i odpisów tychże stwierdzających specjalny tytuł, na którym są oparte prawa zgłoszone, lub stwierdzających, że istnieje prawnie urządzenie służące do ich wykonywania, dalej, że te urządzenia zostały wzniesione przed 1 stycznia 1923 r. lub że przed tym terminem przystąpiono legalnie do ich wykonania, a wreszcie, że zakład istniał w dniu 1-ym stycznia 1923 r. dłużej niż 10 lat,
b)
urzędowych wyciągów z ksiąg hipotecznych (gruntowych),
c)
wykazu osób, na których prawa zakład może oddziaływać z dołączeniem ewentualnych ich oświadczeń.
§  7.
Przedłożone dowody i plany zbada władza prowadząca księgą wodną, o ile jest zarazem kompetentna według szóstej części ustawy wodnej z r. 1922 i jeżeli istnienie i rozmiar prawa będą wykazane w sposób wykluczający wszelką wątpliwość, orzeknie wpisanie uprawnienia do księgi wodnej, ułoży na podstawie opinji urzędu technicznego treść wpisu w zwięzłych i jasnych zdaniach, oraz rozstrzygnie, które plany i dokumenty mają być w kopjach i odpisach włączone do zbiorów.

W razie zaś wątpliwości lub braku dokumentów przeprowadzi władza wodna stosując przepisy zawarte w szóstej części ustawy wodnej z r. 1922 dochodzenie, na podstawie którego, wyda orzeczenie co do utrzymania w mocy i rozmiarów uprawnienia, a po prawomocności tego orzeczenia ułoży na podstawie opinji urzędu technicznego treść wpisu do księgi wodnej, lub odmówi stanowczo wpisania do księgi wodnej.

O ile władza prowadząca księgę wodną nie jest zarazem władzą kompetentną do przeprowadzenia wyżej podanych dochodzeń i wydania orzeczenia po myśli szóstej części ustawy wodnej z r. 1922, odstąpi dowody i plany władzy kompetentnej. Władza kompetentna przeprowadzi to dochodzenie, wyda orzeczenie, ułoży treść wpisu na podstawie opinji urzędu technicznego i prześle go władzy prowadzącej księgę wodną wraz z planami i dokumentami, których kopje i odpisy mają być złożone do zbiorów, lub odmówi stanowczo wpisania do księgi wodnej, zawiadamiając o tem władzę prowadzącą księgę wodną.

§  8.
Jeżeli interesowany złożył wspomniane w § 6 niniejszego rozporządzenia wyjaśnienia i dowody jednej z władz utrzymujących księgę wodną, winien na wezwanie innej władzy prowadzącej księgę wodną podać datę podania i władzę, której przedłożył wyjaśnienia i dowody.

Jeżeli władza prowadząca księgę wodną posiada odnośne dowody w oryginale (np. księgi wodne w Małopolsce) lub jeżeli dowody zaginęły, a władza ma odnośne dane w aktach, może interesowany powołać się na te dowody i akta lub wskazać władzę, która ma te dane.

Nadesłanie przez interesowanego zeznania wspomnianego w § 6 należy uważać jako wniosek o wpisanie uprawnienia do księgi wodnej w myśl art. 253 i 254 ustawy wodnej z r. 1922.

§  9.
Władze wodne, udzielając pozwolenia na użytkowanie wody, zawiązanie spółki wodnej (związku wałowego), albo orzekając o prawności istnienia urządzeń i rozmiarach uprawnienia, które istniało przy wejściu w życie ustawy wodnej z r. 1922, lub wreszcie dozwalając na zmiany w uprawnieniach lub odnośnych urządzeniach, winne są z urzędu przesłać po prawomocności orzeczenia władzy prowadzącej księgę wodną treść wpisu i nadesłać przytem plany do zbioru map wodnych sporządzone przez interesowanego na jego koszt i sprawdzone przez odnośny urząd techniczny oraz sprawdzone przez siebie odpisy orzeczeń wszystkich instancji.
§  10.
Władze wodne, nadzorujące zakłady i spółki wodne, komisje rewizyjne oraz państwowe zarządy techniczne winny czuwać, aby stan faktyczny zgadzał się z wpisami do ksiąg wodnych i w tym celu czynić wszelkie doniesienia i zarządzenia wskazane w ustawie wodnej z r. 1922.
§  11.
Zakłady wodne, których urządzenia leżą w kilku powiatach i spółki wodne (związki wałowe), których grunty leżą w kilku powiatach, należy wpisać do księgi wodnej tego powiatu, w którym znajduje się główna część zakładu, a w księgach wodnych innych powiatów tylko uwidocznić je w krótkości z odwołaniem się na wpis do księgi wodnej pierwszego powiatu.
§  12.
O dokonanym wpisie do księgi wodnej zawiadamia władza prowadząca księgę wodną władzę, na podstawie orzeczenia której uskuteczniono wpis, oraz wszystkich interesowanych, podając treść wpisu i wymieniając plany oraz dokumenty, których kopje złożono do zbiorów. Oryginały planów i dokumentów należy zwrócić stronom.

b) Uprawnienia rybackie.

§  13.
Uprawnienia rybackie podlegają wpisowi do ksiąg wodnych w wypadku, gdy wpis taki przewidują obowiązujące ustawy rybackie.

W b. dzielnicy pruskiej mają być wpisane do ksiąg wodnych prawa rybackie przewidziane w § 11 ustawy rybackiej z 11 maja 1916 r. (Zb. ust. pr. str. 55), oraz ewentualne ich zmiany i wygaśnięcie na wniosek uprawnionego, stwierdzony przez właściwą władzę rybacką, która prześle władzy prowadzącej księgę wodną, treść wpisu i odpisy dla zbioru dokumentów.

Zresztą mają do wpisu uprawnień rybackich odpowiednie zastosowanie postanowienia zawarte w niniejszem rozporządzeniu.

Władze prowadzące księgę wodną.

§  14.
Księgę wodną wraz z zbiorem map wodnych i zbiorem dokumentów prowadzi władza administracyjna I instancji (art. 229 ustawy wodnej z r. 1922),. w gminach zaś, które stanowią odrębny okrąg administracji państwowej, władza, która spełnia tam czynności administracyjne i instancji, a w Warszawie- Komisarjat Rządu na m. st. Warszawę.
§  15.
Państwowy urząd techniczny wodny mający siedzibę w danym powiecie, w braku takiego najbliżej położony, lub wreszcie inny państwowy urząd techniczny, który wyznaczy Wojewoda, jest obowiązany dostarczyć starostwu mapę poglądową do zbiorów map wodnych, sprawdzać zgodność planów przeznaczonych do zbioru map wodnych ?. planami zatwierdzonemu przez kompetentną władzą wodną i współdziałać przy ułożeniu wpisów do księgi wodnej, wreszcie pomagać władzy prowadzącej księgę. wodną w należytem jej prowadzeniu.

Przepisy końcowe.

§  16.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie na całym obszarze Rzeczypospolitej Polskiej z wyjątkiem województwa śląskiego z dniem 1 lipca 1924 r.

Wzór a).

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

Wzór b).

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024