Niektóre zmiany i uzupełnienia w rozporządzeniu z dnia 21 marca 1921 roku w przedmiocie przepisów wyborczych dla kas chorych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRACY I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 28 grudnia 1923 r.
w przedmiocie niektórych zmian i uzupełnień w rozporządzeniu z dnia 21 marca 1921 roku w przedmiocie przepisów wyborczych dla kas chorych.

Na zasadzie art. 62 ust. X, art. 68 ust. II i art. 102 ustawy z dnia 19 maja 1920 r. o obowiązkowem ubezpieczeniu na wypadek choroby (Dz. U. R. P. № 44, poz. 272) zarządza się co następuje:
§  1.
Wprowadza się następujące zmiany i uzupełnienia w rozporządzeniu z dnia 21 marca 1921 r. w przedmiocie przepisów wyborczych dla kas chorych (Dz. U. R. P. № 35,. poz. 211):

§ 3 otrzymuje brzmienie następujące:

"Spisy wyborców i rozpisanie wyborów dokonane być winny w takim terminie, aby wybory mogły się odbyć przed ukończeniem kadencji ustępującej Rady Kasy.

W razie nierozpisania wyborów w terminie wyżej określonym przez zarząd kasy, urząd ubezpieczeń zarządza termin wyborów z zachowaniem czasokresów, przewidzianych w niniejszem rozporządzeniu.

W kasach, administrowanych przez komisarzy, termin wyborów oznacza władza nadzorcza w porozumieniu z komisarzem".

W paragrafie 4, ustęp drugi zmienia się jak następuje:

"Ubezpieczony, zatrudniający więcej niż 2 osoby, podlegające obowiązkowemu ubezpieczeniu, zostaje umieszczony w spisach pracodawców i korzysta z prawa wyborczego czynnego i biernego wyłącznie w grupie pracodawców, ubezpieczony, który zatrudnia 2 lub 1 osobę., podlegającą obowiązkowemu ubezpieczeniu, umieszczony zostaje w spisach ubezpieczonych i korzysta z prawa wyborczego czynnego i biernego wyłącznie w grupie ubezpieczonych".

W paragrafie 5 zamiast słów: "do dnia 1 sierpnia tego roku, na który przypadają wybory do Rady" wstawia się: "na 10 tygodni przed terminem wyborów".

W paragrafie 6, ustęp trzeci zmieniony zostaje, jak następuje:

"W ciągu 3 dni od daty otrzymania decyzji zarządu mogą zainteresowani wnieść skargę do urzędu ubezpieczeń, jednakże, jedynie z powodu naruszenia ustawy i przepisów wyborczych. Skargę wnieść należy na ręce zarządu, który przesłać ją winien bezzwłocznie Urzędowi Ubezpieczeń, dołączając, odpis swej decyzji, dowód jej doręczenia i wszystkie akty, na podstawie których zapadła decyzja zarządu. W ciągu 2 tygodni od daty otrzymania skargi urząd ubezpieczeń wydają decyzję ostateczną".

W paragrafie 1, ustęp drugi skreśla się.

W ustępie trzecim:

W p. a - słowo "dzień" zmienia się na "termin";

P. c otrzymuje brzmienie następujące:

"Wezwanie do składania list kandydatów z nadmienieniem, że zostaną uwzględniane. tylko takie listy, które będą doręczone Zarządowi najpóźniej na 3 tygodnie przed terminem wyborów, oraz, że głosować można tylko na listy uznane przez zarząd i podane do publicznej wiadomości przed początkiem głosowania".

§ 9 zmienia się jak następuje:

"Listy kandydatów z grupy ubezpieczonych winny być podpisane przynajmniej przez 30 uprawnionych do głosowania ubezpieczonych, listy kandydatów z grupy pracodawców przynajmniej przez 5 uprawnionych do głosowania pracodawców".

W paragrafie 13, ustęp drugi, zamiast słowa "dniem" wstawia się słowo "terminem" oraz dodaje się ustęp trzeci:

"Listy uznane ostatecznie za ważne Zarząd winien podać do wiadomości publicznej przed rozpoczęciem głosowania".

W paragrafie 15 p. c skreśla się.

W paragrafie 17, ustęp pierwszy, skreśla się słowo "dnia" oraz w końcu ustępu drugiego dodaje się słowa:

"O ile kasa pozostaje w zarządzie komisarza, w wypadkach wymienionych, urząd ubezpieczeń bądź wyznacza nowy termin wyborów według swego uznania, bądź wyznacza tymczasowe władze kasy w myśl art. 100 ustawy z dnia 19 maja 1920 r. o obowiązkowem ubezpieczaniu na wypadek choroby (Dz. U. R. P. № 44) ".

§ 22 otrzymuje brzmienie następujące:

"Głosowanie odbywa się od godziny 8 rano, bez przerwy, do godziny 8 wieczorem, w ciągu jednego, najwyżej trzech dni z rzędu.

Każdy wyborca głosuje osobiście.

Pracodawcy, będący osobami prawnemi, głosują za pośrednictwem uprawnionych do tego pełnomocników.

Pracodawcy, zatrudniający wijącej niż 30 ubezpieczonych, mogą głosować przez specjalnie do tego wyznaczonych przez siebie zastępców. Zastępca może głosować tylko w imieniu jednego pracodawcy".

§ 24 zmienia się jak następuje:

"Karty wyborcze powinny odpowiadać rozmiarom i barwie przepisanym przez Zarząd, oraz zawierać numer jednej z list kandydatów uznanej przez Zarząd za ważną i przynajmniej nazwisko kandydata, umieszczonego na czele odnośnej listy. Wszystkie inne karty są nieważne. Karty wyborcze oddane w kopertach, niezaopatrzonych firmą kasy, są również nieważne".

W paragrafie 29 słowa w zdaniu pierwszem: "po głosowaniu" zmienia się na "po ukończeniu głosowania".

W paragrafie 35 w końcu ustępu pierwszego po słowie "wyborców" dodaje się słowa: "i zawierać wszelkie dowody rzeczowe na zarzuty, w proteście czynione. Zarząd, przedkładając Urzędowi Ubezpieczeń protest, winien dołączyć oświadczenie swoje na zarzuty protestu i podać datę wniesienia tegoż na ręce Zarządu".

W paragrafie 36 po słowach "rozpisać nowe wybory" wstawia się: "o ile urząd ubezpieczeń nie postanowi inaczej".

W paragrafie 39 przed słowem: "Rady" wstawia się: "ustępującej".

W paragrafie 40, w wierszu pierwszym po słowie: "Rady" zamiast "a" wstawia się "i najpóźniej".

W paragrafie 41 zdanie ostatnie otrzymuje brzmienie następujące:

"Listy kandydatów z grupy ubezpieczonych, winny być podpisane przez 3 ubezpieczonych uprawnionych do głosowania, z grupy pracodawców - przez 2 pracodawców, uprawnionych do głosowania".

W paragrafie 44 dodaje się, ustęp trzeci:

"Do czasu ukonstytuowania się nowego zarządu, dotychczasowe władze kasy wykonywują w dalszym ciągu swe czynności".

§  2.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1924.3.21

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Niektóre zmiany i uzupełnienia w rozporządzeniu z dnia 21 marca 1921 roku w przedmiocie przepisów wyborczych dla kas chorych.
Data aktu: 28/12/1923
Data ogłoszenia: 14/01/1924
Data wejścia w życie: 14/01/1924