Wypuszczenie zagranicznej siedmioprocentowej pożyczki w lirach włoskich.

ROZPORZĄDZENIE
PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ
z dnia 13 marca 1924 r.
o wypuszczeniu zagranicznej siedmioprocentowej pożyczki w lirach włoskich.

Na podstawie art. 1 punktu 5 i art. 2 ustawy Z dn. 11 stycznia 1924 r. o naprawie Skarbu Państwa i reformie walutowej (Dz. U. R. P. № 4 poz. 28) oraz zgodnie z uchwałą Rady Ministrów z dn. 13 marca 1924 r., ustanawiam co następuje:
§  1.
Upoważnia się Ministra Skarbu do wypuszczenia zagranicznej siedmioprocentowej pożyczki do wysokości sumy 400.000.000 lirów włoskich.
§  2.
Spłata pożyczki odbywać się będzie w drodze losowania wypuszczonych obligacji, według planu umorzenia, który ma być obliczony na lat 20 i podany zostanie na odwrotnej stronie obligacji.
§  3. 1
Regularną opłatę odsetek i terminową spłatę kapitału pożyczki zabezpiecza się całym majątkiem i wszystkiemi dochodami Rzeczypospolitej, a w szczególności całym ruchomym i nieruchomym, obecnym i przyszłym, majątkiem Państwowego Monopolu Tytoniowego i wszystkiemi dochodami tego ostatniego i administracji skarbowej, płynącemi z produkcji i sprzedaży surowca i wyrobów tytoniowych.
§  4. 2
Nadto w ciągu pierwszych 10 lat trwania pożyczki utworzony będzie fundusz rezerwowy, do którego z dochodów Monopolu Tytuniowego i administracji skarbowej tytoniowej przelewane będą corocznie kwoty w wysokości, odpowiadającej: w pierwszych 5 latach czterem procentom, zaś w następnych 5 latach trzem procentom pierwotnej sumy pożyczki. Powyższe kwoty będą przelewane Rządowi Włoskiemu w Rzymie w ratach półrocznych zgóry, przyczem pierwsza rata będzie zatrzymana z sumy, uzyskanej ze zrealizowania pożyczki. Fundusz ten umieszczony będzie w bonach Skarbu Włoskiego lub Włoskich papierach państwowych, z terminem płatności przed rokiem 1944, i złożony w jednym z banków włoskich, według wskazania Rządu Włoskiego. Narastające procenta dołączane będą do kapitału w ten sam sposób, jak wypłacane raty półroczne.
§  5.
Pożyczka niniejsza zostanie zabezpieczona na pierwszej hipotece nieruchomości wraz z ich przy-należnościami, zarówno należących do Państwowego Monopolu Tytuniowego, jak i tych, które w przyszłości przez ten Monopol nabyte zostaną.
§  6. 3
Z ogólnych dochodów Państwowego Monopolu Tytuniowego i administracji skarbowej tytoniowej przedewszystkiem wydzielane zostaną środki, potrzebne na oprocentowanie i umorzenie pożyczki oraz utworzenie funduszu rezerwowego, przyczem środki te na inne cele użyte być nie mogą.
§  7.
Obligacje pożyczki będą zwolnione od wszelkich podatków, stempli, opłat i należytości, zarówno już obowiązujących w Polsce, jak i zaprowadzanych w przyszłości, przyczem Skarb Państwa przyjmie na swój rachunek wszystkie opłaty, które obciążają we Włoszech lub obciążyć mogą obligacje powyższej pożyczki, a w szczególności opłatę stempla od tytułów zagranicznych i podatku od kuponów w wysokości 15%.
§  8.
W drodze porozumienia Rządu Polskiego z Rządem Włoskim zostanie wyznaczony przedstawiciel posiadaczy obligacji niniejszej pożyczki, uprawniony do zastępowania w Polsce ich interesów przed władzami administracyjnemi i sądowemi.
§  9.
Odsetki, poczynając od 1 listopada 1924 r., będą wypłacane bez jakichkolwiek potrąceń 1 maja i 1 listopada każdego roku, za zwrotem odpowiedniego kuponu. Losowanie podlegających umorzeniu obligacji odbywać się będzie, poczynając od r. 1925, publicznie w październiku każdego roku w Rzymie, w pomieszczeniu Banca Commerciaie Italiana, z prawem uczestniczenia ze strony przedstawiciela Poselstwa 'Polskiego w Rzymie, z zachowaniem zwykłych formalności. Numera wylosowanych obligacji będą ogłaszane: w Polsce - w Monitorze Polskim, we Włoszech zaś w "Gazzetta Ufficiale del Regno" i w dwuch poważniejszych dziennikach Rzymu i Medjolanu. We wskazanym banku i we wszystkich jego oddziałach będzie również uskuteczniana wyplata odsetek i kapitału za wylosowane obligacje, przyczem kapitał ten będzie wypłacany po upływie miesiąca od dnia losowania, bez wszelkich potrąceń, w pełnej imiennej sumie Mrów włoskich, a to za zwrotem obligacji wraz z kuponami, których termin nie upłynął.
§  10.
Umorzenie pożyczki według ustanowionego planu może być również dokonywane w drodze zakupu odnośnej ilości obligacji na giełdzie. Rząd Polski będzie uprawniony do wylosowywania i wykupywania, poczynając od 6 roku trwania pożyczki, większej ilości obligacji, niż w planie umorzenia wskazano. W tym wypadku obligacje, umarzane ponad liczbę, planem umorzenia ustaloną, będą spłacane po 550 lirów włoskich, jeżeli spłatą będzie miała miejsce przed terminem 1 października .1934 roku, a po 525 lirów, jeśli nastąpi ona wciągu pięciolecia, kończącego się 1 października 1939 r.
§  11.
Wartość brakujących kuponów lub też kuponów nienależnie wypłaconych będzie potrącana przy wypłacie kapitału za obligacje.
§  12.
Przedawnienie kuponów następuje po upływie lat 5 od terminu ich płatności, przedawnienie zaś wylosowanych obligacji po upływie lat 10, od dnia ogłoszenia o ich wylosowaniu w "Gazzetta Ufficiale del Regno d'Italia".
§  13.
Obligacje niniejszej pożyczki będą mogły być w Polsce używane do lokowania kapitałów fundacyjnych, pupilarnych, depozytowych, jak również na kaucję w stosunkach kontraktowych.
§  14.
Wykonanie niniejszego rozporządzenia powierza się Ministrowi Skarbu.
1 § 3 zmieniony przez zarządzenie z dnia 12 kwietnia 1924 r. (Dz.U.24.33.338) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 kwietnia 1924 r.
2 § 4 zmieniony przez zarządzenie z dnia 12 kwietnia 1924 r. (Dz.U.24.33.338) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 kwietnia 1924 r.
3 § 6 zmieniony przez zarządzenie z dnia 12 kwietnia 1924 r. (Dz.U.24.33.338) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 kwietnia 1924 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024