Służba przygotowawcza i egzamin sanitarny dla kandydatów na stanowiska administracyjnych urzędników lekarskich i farmaceutycznych I kategorji w państwowej służbie zdrowia.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 18 lutego 1924 r.
o służbie przygotowawczej i o egzaminie sanitarnymi dla kandydatów na stanowiska administracyjnych urzędników lekarskich i farmaceutycznych I kategorji w państwowej służbie zdrowia.

Na zasadzie art. 11 i 12 ustawy o państwowej służbie cywilnej z dnia 17 lutego 1922 r. (Dz. U. R. P. № 21, poz. 164) zarządza się co następuje:
§  1.
Kandydaci no stanowiska administracyjnych urzędników lekarskich i farmaceutycznych i kategorji w państwowej służbie .zdrowia winni odbyć służbę przygotowawczą (praktykę), przewidzianą w art. 12 ustawy z dnia 17 lutego 1922 r. (Dz. U. R. P. № 21, poz. 164) o państwowej służbie cywilnej i złożyć egzamin, przepisany niniejszem rozporządzeniem.
§  2.
Do służby przygotowawczej w państwowej służbie zdrowia dopuszczani być mogą kandydaci, którzy odpowiadają warunkom, określonym w art. 6 i 7 ustawy o państwowej służbie cywilnej, jeżeli wykażą się:
A.
kandydaci na lekarzy urzędowych:
1)
dowodem uprawnienia do wykonywania praktyki lekarskiej po myśli art. 2 ustawy z dnia 2 grudnia 1921 r. (Dz. U. R. P. № 105, poz. 762) o wykonywaniu praktyki lekarskiej.
B.
kandydaci na stanowiska farmaceutów urzędowych:
1)
dowodem ukończenia studjów farmaceutycznych w jednej z wyższych uczelni polskich,
2)
dowodem o przysługującem kandydatowi prawic do samodzielnego prowadzenia aptek.
§  3.
Prośby o dopuszczenie do służby przygotowawczej należy wnosić do władzy administracyjnej 11 instancji, w której okręgu kandydat ma miejsce zamieszkania.

Do prośby mają być dołączone: metryka urodzenia, dowód obywatelstwa polskiego, dowód ukończenia wymaganych studjów, świadectwo zdrowia, wydane przez lekarza urzędowego, oraz dokładny własnoręcznie napisany życiorys.

§  4.
O dopuszczeniu kandydata do służby przygotowawczej decyduje Minister Spraw Wewnętrznych.
§  5.
Służba przygotowawcza trwa zasadniczo jeden rok, z czego 6 miesięcy winien kandydat spędzić na służbie w jednej z Władz administracyjno-sanitarnych, zaś 6 miesięcy: lekarze:
a)
na kursie wyszkolenia w Państwowym Zakładzie Hygieny i
b)
na specjalnym kursie praktycznym medycyny sądowej według przepisów, które wyda Minister Spraw Wewnętrznych.

farmaceuci:

na kursie wyszkolenia w Państwowym Instytucie Farmaceutycznym.

Kurs - wyszkolenia może być rozpoczęły najwcześniej po odbyciu 3-miesięcznej służby w jednej z władz administracyjno-sanitarnych.

§  6.
O .wyniku służby przygotowawczej orzeka na podstawie opinji właściwej Komisji Kwalifikacyjnej władza, powołana do mianowania.

Orzeczenie to winno zawierać oceną uzdolnienia i pilności kandydata oraz jego zachowania się w służbie i poza służbą.

W razie ujemnego wyniku służby przygotowawczej może władza, powołana do mianowania, zwolnić kandydata ze służby lub orzec przedłużenie służby przygotowawczej, jednak najwyżej na przeciąg dalszych ci w uch lat.

Jeżeli ponowna ocena wypadnie ujemnie, należy kandydata zwolnić ze służby.

§  7.
Po ukończeniu 1-go, a przed upływem 3-go ręku służby przygotowawczej z dodatnim wynikiem, winien kandydat poddać się egzaminowi sanitarnemu.

Podania o dopuszczenie do egzaminu należy wnosić w drodze służbowej do Ministra Spraw Wewnętrznych.

Do padania należy dołączyć: dla lekarzy:

1)
świadectwo Państwowego Zakładu Hygieny o ukończeniu z pomyślnym. wynikiem kursu wyszkolenia,
2)
dowód przesłuchania dwuch trimestrów w klinice psychjatrycznej, albo dowód odbycia co-najmniej trzymiesięcznej praktyki w jednym z krajowych zakładów psychiatrycznych w czasie trwania studjów uniwersyteckich; lub też po ich ukończeniu,
3)
dowód z odbycia specjalnego kursu medycyny sądowej;

dla farmaceutów:

świadectwo Państwowego Instytutu Farmaceutycznego o ukończeniu z pomyślnym wynikiem kursu wyszkolenia. O dopuszczeniu do egzaminu decyduje Minister Spraw Wewnętrznych, oznaczając zakazem termin egzaminu.

§  8.
Minister Spraw Wewnętrznych ma prawo skrócić czas służby przygotowawczej, lub dozwolić na dopuszczenie do egzaminu sanitarnego bez odbycia służby przygotowawczej, w części, lub w całości.

W wyjątkowych wypadkach Minister Spraw Wewnętrznych może, za zgodą Prezesa Rady Ministrów, zwolnić kandydata od obowiązku składania egzaminu sanitarnego w całości, lub od poszczególnych przedmiotów egzaminu.

§  9.
Dla odbywania egzaminów sanitarnych ustanawia się Komisję egzaminacyjną przy Ministerstwie Spraw Wewnętrznych.

Komisja egzaminacyjna składa się z przewodniczącego, jego zastępcy i odpowiedniej liczby komisarzy egzaminacyjnych, mianowanych przez Ministra Spraw Wewnętrznych z grona podległych mu urzędników o wyższem wykształceniu zawodowem, członków Państwowej Rady Zdrowia, profesorów szkół akademickich, za zgodą Senatu danej uczelni, z grona "wykładających Szkoły Hygieny przy Państwowym Zakładzie Hygieny i funkcjonarjuszów Państwowego Instytutu Farmaceutycznego.

Przewodniczącego, jego zastępcę i komisarzy egzaminacyjnych ustanawia Minister Spraw Wewnętrznych z końcem każdego roku kalendarzowego na rok następny.

Przewodniczący Komisji egzaminacyjnej winien mieć ukończone studja prawnicze lub dyplom lekarski. Jeżeli przewodniczącym Komisji jest lekarz, to jeden z egzaminatorów musi mieć studja prawnicze.

Przewodniczącemu służy prawo egzaminowania. Kolejność egzaminowania wyznacza przewodniczący.

§  10.
Komisja egzaminuje w składzie przewodniczącego lub jego zastępcy oraz czterech komisarzy egzaminacyjnych, wyznaczonych przez przewodniczącego.
§  11.
Egzamin sanitarny jest pisemny i ustny. Egzamin ustny winien odbyć się najpóźniej w trzy dni po pisemnym.
§  12.
Egzamin pisemny polega na opracowaniu różnych tematów z tej gałęzi państwowej służby zdrowia, w której kandydat odbywał praktykę, wybranych przez Komisję egzaminacyjną, na wniosek poszczególnych komisarzy egzaminacyjnych.

Przy wyborze tematów winna Komisja baczyć na to, aby kandydat o zwykłem uzdolnieniu mógł opracować zadanie w przeciągu 6 godzin. Egzamin nie może w żadnym razie trwać dłużej niż 8 godzin.

Egzamin pisemny odbywa się w lokalu urzędowym pod nadzorem jednego z członków Komisji egzaminacyjnej, lub urzędnika, wyznaczonego przez Ministra Spraw Wewnętrznych. Kandydatowi należy dać możność korzystania ze zbioru ustaw i rozporządzeń; wszelka inna pomoc, a w szczególności porozumiewanie się kandydatów między sobą lub innemi osobami jest niedozwolone.

Kandydat, po ukończeniu opracowania, przed opuszczeniem lokalu urzędowego, oddaje je urzędnikowi, sprawującemu nadzór, który stwierdza na wypracowaniu czas rozpoczęcia i ukończenia pracy i zabezpiecza wypracowanie przez opieczętowanie przed ewentualnemi zmianami.

§  13.
Przedmiotem egzaminu ustnego dla wszystkich kandydatów jest:
a)
znajomość ustawy konstytucyjnej i przepisów o państwowej służbie cywilnej,
b)
ogólne zasady nauki administracji, prawa administracyjnego, oraz postępowania administracyjnego;

ponadto I dla lekarzy:

a)
prawodawstwo sanitarne,
b)
medycyna społeczna, epidemjologja i zasady statystyki sanitarnej,
c)
medycyna sądowa,
d)
psychjatrja sądowa. II. dla farmaceutów:
a)
znajomość prawodawstwa sanitarnego, a w szczególności ustawodawstwo, dotyczące wyrobu i obrotu środków leczniczych, opatrunkowych i kosmetycznych, oraz trucizn,
b)
rozpoznawanie tożsamości i dobroci artykułów leczniczych i opatrunkowych metodami chemicznemi, biologicznemi, makro i mikroskopowemi.

Prócz tego winien kandydat przy egzaminie ustnym uzasadnić załatwienie tematów egzaminu pisemnego.

Komisja egzaminacyjna winna zwrócić przedewszystkiem uwagę, czy i w jakim stopniu kandydat posiada zdolność pojmowania i praktycznego zastosowania obowiązujących ustaw i przepisów.

Egzamin ustny odbywa się z każdym z kandydatów z osobna i nie może trwać dłużej, niż dwie godziny.

§  14.
Jeżeli Komisja egzaminacyjna uzna wypracowanie pisemne jednomyślnie za nieudałe, uważa się egzamin za niezłożony i bez egzaminu ustnego oddala się, kandydata ze stopniem "niedostatecznym".

W przeciwnym razie po odbyciu egzaminu ustnego stwierdza się wynik z równomiernym uwzględnieniem pisemnego i ustnego egzaminu.

Wynik egzaminu oznacza się stopniami:

1)
"bardzo dobry", jeżeli kandydat wykazał wybitną i bardzo dokładną znajomość przedmiotów egzaminacyjnych,
2)
"dobry" - jeżeli kandydat wykazał dokładną znajomość przedmiotów egzaminacyjnych,
3)
"dostateczny" - jeżeli wiadomości kandydata są wystarczające,
4)
"niedostateczny" - jeżeli wiadomości kandydata nie są wystarczające.

W razie niedostatecznego wyniku egzaminu, Komisja wyznacza termin powtórzenia egzaminu. Termin ten nie może być krótszy, niż pół roku, nie dłuższy zaś, niż rok.

W razie ponownego niedostatecznego wyniku, Egzaminu powtarzać nie wolno.

Uchwały Komisji egzaminacyjnej zapadają większością głosów i są ostateczne. Egzaminatorzy głosują według kolejności, w jakiej egzaminowali, poczem ostatni daje głos przewodniczący.

§  15.
Z przebiegu egzaminu sporządza się protokół, do którego wpisuje się skład Komisji egzaminacyjnej, tematy egzaminu pisemnego i ocenę wypracowań, pytania egzaminu ustnego i ocenę poszczególnych odpowiedzi; tudzież uchwały Komisji co do wyniku egzaminu.
§  16.
Na dowód poddania się egzaminowi otrzymuje kandydat świadectwo urzędowe, wystawione przez Komisję według dołączonego wzoru.

Świadectwo mci być podpisane przez przewodniczącego Komisji i komisarzy egzaminacyjnych, oraz -zaopatrzone pieczęcią z godłem państwowem o treści następującej: "Komisja egzaminacyjna dla egzaminu sanitarnego przy Ministerstwie Spraw Wewnętrznych" (dla lekarzy, dla farmaceutów).

§  17.
Kandydatom, którzy pełnią służbę nie w siedzibie Komisji egzaminacyjnej i poddają się po raz pierwszy egzaminowi, należą się, normalne djety i zwrot kosztów podróży.
§  18. 1
(uchylony).
§  19.
Rozporządzanie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Równocześnie tracą moc obowiązującą dotychczasowe przepisy, wydane w przedmiocie, unormowanym niniejszem rozporządzeniem.

Wzór do § 16

L. protokółu egzaminacyjnego................

Świadectwo.

Pan ..........................................................

(charakter służbowy)

poddał się w dniach ..........................................

na zasadzie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia .............

egzaminowi sanitarnemu dla kandydatów na stanowiska

administracyjnych urzędników lekarskich (farmaceutycznych) I

kategorji w państwowej służbie zdrowia i złożył go z wynikiem

..............................................................

Warszawa, dnia ............... 192 ..... r.

(pieczęć)

Komisja, egzaminacyjna dla egzaminu

sanitarnego przy Ministerstwie Spraw

Wewnętrznych (dla lekarzy, dla

farmaceutów).

Przewodniczący Komisji:

Komisarze egzaminacyjni:

1 § 18 uchylony przez § 16 rozporządzenia z dnia 26 czerwca 1924 r. o wykonaniu ustępu 3 art. 116 ustawy o państwowej służbie cywilnej (Dz.U.24.64.630) z dniem 25 lipca 1924 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1924.21.226

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Służba przygotowawcza i egzamin sanitarny dla kandydatów na stanowiska administracyjnych urzędników lekarskich i farmaceutycznych I kategorji w państwowej służbie zdrowia.
Data aktu: 18/02/1924
Data ogłoszenia: 08/03/1924
Data wejścia w życie: 08/03/1924