Dostosowanie uposażenia członków zarządu i pracowników związków prawno-publicznych do uposażenia funkcjonarjuszów państwowych.

ROZPORZĄDZENIE
PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ
z dnia 30 grudnia 1924 r.
o dostosowaniu uposażenia członków zarządu i pracowników związków prawno-publicznych do uposażenia funkcjonarjuszów państwowych.

Na zasadzie art. 1 p. D. 2 i art. 2 ustawy z dnia 31 lipca 1924 r. o naprawie Skarbu Państwa i poprawie gospodarstwa społecznego (Dz. U. R. P. № 71 poz. 687), oraz zgodnie z uchwałą Rady Ministrów z dnia 29 grudnia 1924 r. stanowią co następuje:
§  1.
Pobory płatnych członków zarządów i pracowników związków prawno-publicznych oblicza się na tych samych zasadach, na których obliczają się pobory funkcjonarjuszów państwowych (art. 3, 4, 5, 6 i 7 ustawy z dnia 9 października 1923 r. o uposażeniu funkcjonarjuszów państwowych i wojska-Dz. U. R. P. № 116, poz. 924).

Ewentualne zmiany zasad obliczania poborów funkcjonarjuszów państwowych dotyczyć będą automatycznie również i płatnych członków zarządów i pracowników związków prawno-publicznych.

§  2.
Płatnymi członkami zarządów związków prawno-publicznych są członkowie wybrani do zarządów odnośnych związków według zasad ustalonych przez statut organizacyjny związków i pobierających stałe wynagrodzenie, uchwalone przez reprezentacje związku (organy uchwalające).
§  3.
Pracownikami związków prawno-publicznych w rozumieniu niniejszego rozporządzenia przy uwzględnieniu stosunków prawnych wytworzonych w tym względzie w poszczególnych b. dzielnicach są wszyscy płatni pracownicy:
a)
którzy przyjęci zostali na stałe przez związki prawno-publiczne i zajmują posady służbowe przewidziane w etacie organizacyjnym względnie w budżecie związku, uchwalonym przez reprezentacje związku (organ uchwalający) z prawem do zaopatrzenia emerytalnego lub bez prawa emerytalnego,
b)
którzy przyjęci zostali kontraktowo przez związek prawno-publiczny na zasadzie umowy prywatno-prawnej do odwołania lub za wypowiedzeniem.

Postanowienia niniejszego rozporządzenia nie dotyczą pracowników zatrudnionych w przedsiębiorstwach związków prawno-publicznych, uposażenie których podlega tylko zatwierdzeniu, władz nadzorczych, oraz nie dotyczy pracowników czasowych przyjętych przez te związki na służbę niestałą, z wynagrodzeniem pozaetatowem, wyznaczonem przez zarząd związku.

§  4.
Pobory prezydentów, prezesów, dyrektorów, naczelników i stałych członków zarządów, oraz kierowników poszczególnych związków prawno-publicznych zależnie od rodzaju i charakteru związku nie mogą przekraczać poborów, odpowiadających IV grupie uposażenia funkcjonarjuszów państwowych według ustawy z dnia 9 października 1923 r. (Dz. U. R. P. № 116, poz. 924).

Prócz tego prezydenci, prezesi i dyrektorzy związków prawno-publicznych mogą mieć przyznawany dodatek reprezentacyjny w wysokości nieprzekraczającej 20% ich poborów.

§  5.
Pobory urzędników związków prawno-publicznych w zależności od charakteru związku nie mogą przekraczać dla stanowisk kierowniczych poborów odpowiadających VI i V grupie uposażeń funkcjonarjuszów państwowych, na innych stanowiskach służbowych ud XII do VI grupy uposażeń funkcjonarjuszów państwowych.
§  6.
Diety i koszty podróży w granicach Państwa Polskiego płatnych członków zarządu i pracowników związków prawno-publicznych oblicza się w zależności od grupy ich uposażenia na tych samych zasadach, na jakich się oblicza diety i koszty podróży funkcjonarjuszów państwowych.
§  7.
Świadczenia w naturze (mieszkanie, opał, światło i t. p.) otrzymywane przez prezesów, płatnych członków zarządów lub pracowników związków prawno-publicznych potrąca się z ich poborów według norm ustalonych przez reprezentacje (organa uchwalające) odnośnych związków prawno-publicznych.
§  8.
Prezesom, dyrektorom, płatnym członkom zarządów, pracownikom związków prawno-publicznych związki te mogą uchwałą swych reprezentacyj (organów uchwalających) zatwierdzoną przez właściwą władzę nadzorczą przyznać pobory przywiązane do grupy bezpośrednio wyższej od tej, jaka im się należy według przepisów poprzednich paragrafów niniejszego rozporządzenia w przypadkach:
1)
posiadania wyższego wykształcenia lub wiedzy praktycznej i wykazania wybitnych zdolności administracyjnych,
2)
położenia wybitnych zasług dla odnośnego związku prawno-publicznego.
§  9.
Reprezentacje (organy uchwalające) związków prawno-publicznych uchwalają w formie statutu etat stanowisk służbowych dla pracowników związku poszczególnego z określeniem wymaganych dla tych stanowisk kwalifikacyj i przywiązanych do nich norm uposażenia według zasad poprzednich paragrafów niniejszego rozporządzenia.

Statut ten oraz ewentualne jego zmiany podlegają zatwierdzeniu przez właściwą władzę nadzorczą.

§  10.
Aż do czasu ustawowego uregulowania praw i obowiązków pracowników związków prawno-publicznych może być przyznany tym pracownikom dodatek funkcyjny w wysokości nieprzekraczającej 15% poborów przez nich pobieranych na podstawie §§ 4 i 5.
§  11.
Poszczególne związki prawno-publiczne zaszeregują swoich członków zarządów i pracowników pod względem poborów do odnośnej kategorji uposażeń w granicach wskazanych w niniejszem rozporządzeniu. Zaszeregowanie to dokonane zostanie przez zarząd (organ wykonawczy odnośnego związku). Ustalenie etatu stanowisk służbowych w myśl § 9 niniejszego rozporządzenia ma być dokonane w r. 1925 przed dniem 1 lipca r. 1925.
§  12.
Kontraktowi pracownicy związków prawno-publicznych, których wynagrodzenie jest wyższe, niż dopuszczalne w myśl niniejszego rozporządzenia, mogą zatrzymać te pobory tylko wskutek uchwały reprezentacji (organu uchwalającego) odnośnego związku, zatwierdzonej przez właściwą władzę nadzorczą. Władza ta zatwierdzi te uchwały wtedy, jeżeli związek wykaże, że w interesie związku leży zatrzymanie tych pracowników.
§  13.
Po dniu wejścia w życie niniejszego rozporządzenia pobory nowoobieranych względnie przyjmowanych pracowników, związków prawno-publicznych mogą być normowane tylko w granicach postanowień niniejszego rozporządzenia.
§  14.
Postanowienia niniejszego rozporządzenia nie dotyczą członków zarządów i pracowników związków komunalnych.
§  15.
Wykonanie niniejszego rozporządzenia powierza się ministrom, którym podlegają odnośne związki prawno-publiczne.
§  16.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1925 r. i obowiązuje na całym obszarze Rzeczypospolitej z wyjątkiem województwa śląskiego.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024