Przekształcanie spółek akcyjnych na spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

ROZPORZĄDZENIA
PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ
z dnia 30 grudnia 1924 r.
o przekształcaniu. spółek akcyjnych ograniczoną odpowiedzialnością.

Na zasadzie punktu E 5 artykułu 1 i artykułu 2 ustawy z dnia 31 lipca 1924 r. o naprawie Skarbu Państwa i poprawie gospodarstwa społecznego. (Dz. U. R. P. № 71, poz. 687) oraz zgodnie z uchwałą Rady Ministrów z dnia 29 grudnia 1924 r. stanowią co następuje:
§  1.
Rozporządzenie niniejsze dotyczy jedynie spółek akcyjnych, które na mocy rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 25 czerwca 1924 r. (Dz. U. R. P. № 55, poz. 542) musiałyby ulec likwidacji, i nie stosuje się do przedsiębiorstw bankowych i ubezpieczeniowych.

Przekształcenie spółki akcyjnej na spółką z ograniczoną odpowiedzialnością nie powoduje żadnych zmian w jej stosunku do osób trzecich.

§  2.
Uchwała spółki akcyjnej o przekształceniu na spółką z ograniczoną odpowiedzialnością nazbiera mocy prawnej przez wpis do, rejestru handlowego. Uchwała ta powinna zapaść większością głosów przynajmniej 3/4 akcjonarjuszów, obecnych na walnem zgromadzeniu i wyobrażających przynajmniej 1/3 kapitału akcyjnego. Uchwałą q przekształceniu. pod względem formy musi być sporządzona odpowiednia do wymagań, przewidzianych przez ustawodawstwo dzielnicowe, względnie statuty dla uchwał o rozwiązaniu spółki.
§  3.
Zgłoszenie do rejestru handlowego musi nastąpić w przeciągu 3-ch miesięcy po powzięciu uchwały o przekształceniu, przyczem należy wykazać.
1)
że akcjonarjuszów spółki akcyjnej wezwano przez ogłoszenia w pismach, przewidzianych w statutach spółek, lub listami poleconemi celem oświadczenia, czy chcą przystąpić do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z tym samym udziałem w majątku spółki akcyjnej, jaki przypada na ich akcje;
2)
że każdy akcjonarjusz, przystępujący do przekształconej spółki, przyjął kwotę, odpowiadającą jego udziałowi w majątku spółki akcyjnej;

Że akcje, zamienione na obszarze b. zaboru rosyjskiego na udziały, a na pozostałym obszarze Państwa na wkładki zakładowe, wyobrażają przynajmniej połowę kapitału zakładowego, wyobrażają przynajmniej połowę kapitału zakładowego spółki akcyjnej odpowiednio do wymagań punktów 4 i 5 niniejszego paragrafu;

4)
że podstawą do obliczania, jaki udział w majątku spółki przypada na każdą akcję, był specjalny bilans, sporządzony na podstawie oszacowania rzeczywistej wartości majątku spółki przez komisję szacunkową, przewidzianą w rozporządzeniu Ministra Skarbu z dnia 21 września 1924 r. (Dz. U. R. P. № 92, poz. 863), i że bilans ten został zatwierdzony przez Ministra Przemysłu i Handlu oraz Skarbu;
5)
że kapitał zakładowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością nie jest niższym od bilansowej wartości kapitału zakładowego od spółki akcyjnej, ustalonego w myśl punktu 4 niniejszego paragrafu;
6)
że akcjonariusze, przystępujący do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, względnie inne osoby, zobowiązały się. wobec spółki aktem notarjalnym do wpłaty na rzecz spółki w ciągu trzech lat kwot, spłacanych w myśl § 5 niniejszego rozporządzenia, z ustaleniem w rzeczonym akcie notarjalnym podziału pomiędzy sobą tych kwot w charakterze udziałów, względnie wkładek zakładowych.
§  4.
Przepisy ustaw dzielnicowych co do wysokości kapitału zakładowego spółek z ograniczoną odpowiedzialnością oraz wysokości udziałów, względnie wkładek zakładowych, pozostają w mocy.
§  5.
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością obowiązana jest wypłacić akcjonariuszom, którzy do niej nie przystąpili, po upływie trzech lat od dnia zarejestrowania uchwały o przekształceniu spółki kwoty, jakie przypadają na ich akcje według bilansu, o którym mowa w § 3 punkt 4. Przed upływem trzech lat akcjonarjusze ci mogą zadąć jedynie wypłacania im corocznie z dołu procentu równego dywidendzie, jaką będą w tych latach otrzymywać udziałowcy, od przypadających im kwot. Wypłata tych procentów będzie notowana na akcjach.
§  6.
Uchwała o przekształceniu spółki podlega zgłoszeniu do rejestru handlowego w sądzie właściwym dla spółki z ograniczoną odpowiedzialnością ze względu na jej siedzibę.

Przy zgłoszeniu tem należy wykonać wszelkie przepisy, wymagane przez ustawodawstwa dzielnicowe przy wpisie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Równocześnie z wpisem uchwały o przekształceniu wykreśla się z rejestru handlowego dawną spółkę akcyjną.

Jeżeli sąd, do którego zgłoszono wniosek, nie jest zarazem właściwym sądem dotychczasowej spółki akcyjnej, to powinien po powzięciu uchwały o wpisie udzielić ją ternu ostatniemu celem wpisania w jego rejestrze handlowym.

§  7.
Od dnia wpisu do rejestru handlowego spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest uprawniona do rozporządzania majątkiem spółki akcyjnej.
§  8.
Przekształcenie spółki w myśl niniejszego rozporządzenia wolnem jest od wszelkich opłat stemplowych i aljenacyjnych.
§  9.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia. Ma ono zastosowanie tylko do tych spółek akcyjnych, które powezmą i zgłoszą do zarejestrowania uchwały o przekształceniu na spółki z ograniczoną odpowiedzialnością najpóźniej do dnia 31 grudnia 1926 r.
§  10.
Wykonanie niniejszego rozporządzenia powierza się Ministrom: Skarbu, Przemysłu i Handlu oraz Sprawiedliwości.'

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024