Wykonanie ustawy z dn. 31 lipca 1924 r. o popieraniu przemysłu ludowego.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRZEMYŚLU I HANDLU W POROZUMIENIU Z MINISTREM SKARBU
z dnia 22 listopada 1924 r.
w celu wykonania ustawy z dn. 31 lipca 1924 r. o popieraniu przemysłu ludowego.

Na zasadzie art. 3 ustawy z dn. 31 lipca 1924 r. (Dz. U. R. P. № 80 poz. 778) zarządza się co następuje:
§  1.
W celu przeprowadzenia zadań określonych ustawą z dn. 31 lipca 1924 c, skład komitetu popierania przemysłu ludowego, przewidzianego w art. 6 ustawy, ustala się w sposób następujący:

Minister Przemyślu i Handlu lub wyznaczony przez niego zastępca jako przewodniczący,

1 przedstawicie! Ministerstwa Przemysłu i Handlu,

1 przedstawiciel Ministerstwa Skarbu,

1 przedstawiciel Ministerstwa Rolnictwa i Dóbr Państwowych,

5 przedstawicieli, po jednym z następujących organizacyj i instytucyj:

Towarzystwa Popierania Przemysłu Ludowego w Warszawie, Tymczasowego Wydziału Samorządowego we Lwowie, Pomorskiego Towarzystwa Popierania Przemysłu Ludowego w Kościerzynie, Towarzystwa Popierania Przemysłu Ludowego w Wilnie, Stowarzyszenia Kupców Polskich w Warszawie, oraz 3 osoby znane na polu popierania przemysłu ludowego.

Ponadto Minister Przemysłu i Handlu może na wniosek komitetu powołać dalszych przedstawicieli instytucyj przemysłu ludowego i domowego, oraz osoby zasłużone na polu rozwoju i organizacyj tych przemysłów.

§  2.
Dla wykonania zadań w ustawie wskazanych, komitet dzielić się może na sekcje o charakterze stałym lub czasowym.

Przewodniczących sekcyj wyznaczy Minister Przemysłu i Handlu. Sekretarzem komitetu mianuje Minister Przemysłu i Handlu jednego z członków komitetu.

§  3.
W celu opiniowania wniosków o przyznanie kredytów na zasadzie gwarancji Skarbu Państwa powołuje się sekcją kredytową komitetu w następującym składzie:
a)
przedstawiciel Ministerstwa Przemysłu i Handlu, jako przewodniczący,
b)
przedstawiciel Ministerstwa Skarbu,
c)
3 delegaci z pośród pozostałych członków Komitetu Popierania Przemysłu Ludowego, delegowani przez tenże komitet,
d)
delegat instytucji udzielającej kredytu.
§  4.
Opinja sekcji zapada większością głosów obecnych członków. W razie równości głosów rozstrzyga głos przewodniczącego. Do prawomocności uchwał wymagana jest obecność przynajmniej 3 członków sekcji, w teru przewodniczącego.

Przewodniczący sekcji i przedstawiciel Ministerstwa Skarbu mają prawo zakładania sprzeciwu przeciw postanowieniom sekcji. Wówczas wykonanie postanowienia sekcji wstrzymuje się do czasu rozstrzygnięcia sprawy przez Ministra Przemysłu i Handlu w porozumieniu z Ministrem Skarbu.

§  5.
Kredyty będą przyznawane ośrodkom przemysłu ludowego, wytwórniom przemysłu ludowego, oraz wytwórniom o charakterze przemysłu domowego i zdobniczego, przy szczególnem uwzględnieniu ich organizacyj wytwórczych oraz. zrzeszeń wytwórców tych przemysłów, za odpowiedniem zabezpieczeniem, na podtrzymanie i podniesienie wytwórczości.
§  6.
Podania o pożyczki należycie ostemplowane należy wnosić do Instruktora Stowarzyszeń Przemysłowych właściwego województwa lub do Komitetu Popierania Przemysłu Ludowego przy Ministerstwie Przemysłu i Handlu w Warszawie. Podania winno zawierać:
a)
dokładne określenie uprawianego przemysłu z wymienieniem właściciela i wskazaniem dokładnego adresu,
b)
uzasadnienie potrzeby zaciągnięcia pożyczki, ze wskazaniem jej wysokości, terminów, sposobów spłaty, oraz rodzaju zabezpieczenia.

W miarą potrzeby komitet może zażądać przedłożenia odnośnych dowodów.

§  7.
Podania o pożyczki opinjuje sekcja kredytowa komitetu, po uprzedniem zasięgnięciu informacji o petencie u Instruktora Stowarzyszeń Przemysłowych danego województwa.
§  8.
Zaopinjowane przez sekcję kredytową komitetu wnioski pożyczkowe będą przesyłane przez przewodniczącego sekcji do instytucyj kredytowych, udzielających kredytu do właściwego załatwienia. W razie niedopełnienia warunków pożyczkowych w ciągu 30 dni od chwili zawiadomienia petenta przez instytucje, udzielające kredyt, decyzja o przyznaniu pożyczki traci moc obowiązującą.
§  9.
Kredyty są udzielane na weksle na okres do 1 roku przy oprocentowaniu 6% w stosunku rocznym zgóry.
§  10.
Spłata pożyczki może być rozłożona na raty kwartalne lub półroczna, z obowiązkiem wystawienia nowego weksla przy spłacie każdej raty.
§  11.
W razie uchybienia dłużnika w terminach spłaty pożyczki, niestosowanie się do niniejszych przepisów, użycia pożyczki na inny cel, nie-związany z podniesieniem uprawianego przemysłu, zaprzestania uprawiania przemysłu, pożyczka może być natychmiast wypowiedziana i w razie jej niespłacenia ściągnięta w drodze przymusowej przez instytucję udzielającą pożyczkę.
§  12.
Instytucje kredytowe przesyłają co miesiąc Komitetowi Popierania Przemysłu Ludowego wykaz stanu udzielonych pożyczek.
§  13.
Podania o zasiłki należycie ostemplowane, należy wnosić w ten sam sposób, jak podania o pożyczki.
§  14.
Rozdziału funduszu zasiłkowego dokonuje Minister Przemysłu i Handlu na wniosek lub po zasiągnięciu opinji Komitetu Popierania Przemysłu Ludowego.
§  15.
Osoby fizyczne i prawne, korzystające z funduszu zasiłkowego są obowiązane złożyć Komitetowi Popierania Przemysłu Ludowego w ciągu 6 miesięcy sprawozdanie ze sposobu użycia zasiłków, oraz przesłać corocznie ogólne sprawozdanie ze swej działalności, pod rygorem cofnięcia dalszych zasiłków.
§  16.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024