Zm.: dekret z dnia 16 stycznia 1919 r. w przedmiocie organizacji urzędów ochrony lasów.

USTAWA
z dnia 14 listopada 1924 r.
o częściowej zmianie dekretu z dnia 16 stycznia 1919 r. w przedmiocie organizacji urzędów ochrony lasów.

Na mocy art. 44 Konstytucji ogłaszam ustawę następującej treści:
Art.  1.

We wszystkich artykułach dekretu z dnia 16 stycznia 1919 r. w przedmiocie organizacji urzędów ochrony lasów (Dz. P. P. P. № 8, poz. 117), w których dla określenia urzędu, komisji lub urzędnika ochrony lasów użyty jest wyraz "okręgowy" wyraz ten zastępuje się wyrazem "wojewódzki".

Art.  2.

Ostęp drugi art. 1 dekretu, wymienionego w art. 1 niniejszej ustawy, uchyla się.

Art.  3.

Art. 2 wymienionego dekretu otrzymuje następujące brzmienie:

"Organami Ministra Rolnictwa i Dóbr Państwowych w zakresie ochrony lasów są wojewodowie, którym w tym zakresie podlegają: wojewódzki inspektor ochrony lasów, komisarze i podkomisarze ochrony lasów".

Art.  4.

Punkt a) art. 3 wymienionego dekretu otrzymuje następujące brzmienie:

"a) wojewódzkie - w siedzibie urzędów wojewódzkich".

Art.  5.

Art. 4 wymienionego dekretu uchyla się.

Art.  6.

Punkt 6 art. 8 dekretu otrzymuje brzmienie następujące:

"rozpoznawanie i zatwierdzania planów gospodarstwa leśnego".

Punkt 8 oraz punkt 9 tego artykułu dekretu uchyla się.

Punkt 10 tegoż artykułu, wobec uchylenia punktu 8 i 9, otrzymuje oznaczenie 8.

Art.  7.

Art. 9 dekretu otrzymuje następujące brzmienie:

"Komisję wojewódzką ochrony lasów stanowią:

a) wojewoda jako przewodniczący;

b) wojewódzki inspektor ochrony lasów;

c) przedstawiciel Ministra Reform Rolnych;

d) jeden członek, wyznaczony z pośród urzędników urzędu wojewódzkiego, posiadający wyższe wykształcenie leśne oraz dostateczną znajomość prawa;

e) delegowany do udziału w komisji przez wojewodę urzędnik urzędu wojewódzkiego z wykształceniem prawniczem lub, w braku takiego, delegowany przez prezesa sądu okręgowego sędzia miejscowego sądu okręgowego;

f) co najmniej dwóch członków, zaproszonych na przeciąg 3 lat przez Ministra Rolnictwa i Dóbr Państwowych na przedstawienie zawodowych organizacyj lub instytucyj leśnych albo rolniczych, a wśród nich połowa przedstawicieli drobnej własności ziemskiej".

Art.  8.

Ostęp pierwszy art. 10 wymienionego dekretu otrzymuje brzmienie następujące:

"Zastępcą wojewody w przewodniczeniu komisji jest wojewódzki inspektor ochrony lasów".

Ustęp drugi art. 10 uchyla się.

Art.  9.

W art. 11 dekretu w zdaniu pierwszem zamiast słów: "3 osób" ma być: "4 osób".

W punkcie 2) tegoż artykułu 11 wyraz: "radcy" zastępuje się wyrazem: "członka".

Dodaje się nowy punkt 3) tegoż artykułu w brzmieniu następującem:

"przedstawiciela Ministra Reform Rolnych".

Punkt 3) otrzymuje oznaczenie 4).

Art.  10.

W art. 15 dekretu końcowy ustąp od Wyrazów: "oraz zatwierdza przedstawione sobie .... ." uchyla się.

Art.  11.

Art. 16 dekretu otrzymuje brzmienie:

"Główną komisję ochrony lasów przy Ministerstwie Rolnictwa i Dóbr Państwowych stanowią:

a) Minister Rolnictwa i Dóbr Państwowych jako przewodniczący;

b) naczelnik wydziału ochrony lasów w Ministerstwie Rolnictwa i Dóbr Państwowych;

c) przedstawiciel Ministra Reform Rolnych;

d) dwóch członków, delegowanych z pośród urzędników Ministerstwa Rolnictwa i Dóbr Państwowych, posiadających wyższe wykształcenie leśnicze i dostateczną znajomość prawa, oraz jeden z urzędników Ministerstwa Rolnictwa i Dóbr Państwowych z wykształceniem prawniczem;

e) co najmniej dwóch członków, zaproszonych na przeciąg 3 lat przez Ministra Rolnictwa i Dóbr Państwowych na przedstawienie organizacyj lub instytucyj zawodowych leśnych lub rolnych, a wśród nich polowa przedstawicieli drobnej własności ziemskiej".

Art.  12.

Art. 18 dekretu otrzymuje brzmienie:

"Dla prawomocności decyzji głównej komisji ochrony lasów potrzebna jest obecność przynajmniej 5 osób, w tej liczbie przewodniczącego lub jego zastępcy, przedstawiciela Ministerstwa Reform Rolnych, członka z wykształceniem prawniczem, oraz dwóch przedstawicieli organizacyj zawodowych.

W razie nieobecności przewodniczącego zastępuje go naczelnik wydziału ochrony lasów. Naczelnika wydziału ochrony lasów może zastąpić z upoważnienia Ministra inny urzędnik ministerstwa".

Art.  13.

Art. 20 dekretu uchyla się.

Art.  14.

W art. 25 dekretu wyrazy od: "Zatwierdzenie nastąpić powinno .....". uchyla się.

Art.  15.

W art. 28 wymienionego dekretu wyrazy: "inspektora lasów wprost lub za pośrednictwem miejscowego urzędu leśnego" zastępuje się wyraża-mi: "urzędu wojewódzkiego".

W art. 28 dekretu po słowach: "na gruncie dodać: "Plan gospodarstwa leśnego ma być przed zatwierdzeniem przedłożony właścicielowi lasu lub jego pełnomocnikowi, którym służy prawo odwołania się do wojewódzkich komisyj ochrony lasów w ciągu miesiąca od daty okazania planu. Zatwierdzenie planu winno nastąpić najpóźniej w ciągu 6 miesięcy od daty okazania planu".

Art.  16.

Do art. 34 dekretu w trzeciem ustępie po wyrazach: "technika leśnego" wstawia się: "lub przedstawiciela Ministerstwa Reform Rolnych",

Art.  17.

W art. 37 dekretu pozostawia się w mocy pierwsze zdanie do wyrazów: "i zaskarżeniu nie ulegają". Pozostałą część tego artykułu uchyla się.

Art.  18.

Wykonanie niniejszej ustawy powierza się Ministrowi Rolnictwa i Dóbr Państwowych.

Art.  19.

Ustawa niniejsza wchodzi w życie w 30 dni po jej ogłoszeniu.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024