Zmiana niektórych przepisów ustawy o ustroju sądownictwa i ustawy o postępowaniu w cywilnych sprawach spornych w województwach: poznańskiem i pomorskiem oraz w górnośląskiej części województwa śląskiego.

USTAWA
z dnia 11 sierpnia 1923 r.
zmieniająca niektóre przepisy ustawy o ustroju sądownictwa i ustawy o postępowaniu w cywilnych sprawach spornych w województwach: poznańskiem i pomorskiem oraz w górnośląskiej czyści województwa śląskiego.

Na mocy art. 44 Konstytucji ogłaszam ustawę następującej treści:
Art.  1.

W § 23 niemieckiej ustawy o ustroju sądownictwa wprowadza się zmiany następujące:

1.
L: 1 otrzymuje brzmienie następujące:

"1. spory o roszczenia majątkowe, których przedmiot w gotówce lub wartości pieniężnej nie przekracza kwoty pięciu miljonów marek polskich";

2.
Pod. L: 2 po słowach "spory o szkodę, wyrządzoną przez zwierzynę" umieszcza się jako nowy ustęp postanowienie następujące:

"roszczenia o spełnienie obowiązku utrzymania uzasadnionego przez małżeństwo lub pokrewieństwo".

Art.  2.

L. 4 § 709 niemieckiej ustawy o postępowaniu w cywilnych sprawach spornych otrzymuje brzmienie następujące:

"4 inne roszczenia majątkowe, o ile przedmiot zasądzenia w gotówce lub wartości pieniężnej nie przekracza kwoty dwóch i pół miljona marek polskich; co do wartości przedmiotu stosuje się przepisy §§ 3-9".

Art.  3.
I.
W art. 1 rozporządzenia Ministra b. Dzielnicy Pruskiej z dnia 15 maja 1920 r. o postępowaniu w sprawach, podlegających rozpoznaniu Sądu Najwyższego (Dz. Urz. Ministerstwa b. Dzielnicy Pruskiej № 23, poz. 208), wprowadza się zmiany następujące:
1.
Przepis, umieszczony pod 1: zastępuje się następującem postanowieniem:

"§ 78 otrzymuje brzmienie następujące:

"Przed sądami okręgowemi i apelacyjnemi strony muszą powierzyć swe zastępstwo jako pełnomocnikowi adwokatowi, dopuszczonemu do wykonywania zawodu adwokackiego w województwach: poznańskiem, pomorskiem lub w górnośląskiej części województwa śląskiego (proces adwokacki); tylko za pośrednictwem takiego adwokata wolno zakładać rewizję, wnosić uzasadnienie rewizji i pismo o przyłączeniu się do rewizji.

Przepis ten nie stosuje się do postępowania przed sędzia, wyznaczonym lub wezwanym, ani do czynności procesowych, które można przedsiębrać przed sekretarzem sądowym.

Adwokat, o którym mowa w ustępie 1, może się sam zastępować przed sądami, położonemi na obszarze, w ustępie 1 wymienionym".

2. Przepis, umieszczony pod 4: zastępuje się następującem postanowieniem:

"Ustęp 1 § 546 otrzymuje brzmienie następujące:

"W sporach o roszczenia majątkowe rewizja jest dopuszczalna jedynie wówczas, gdy wartość przedmiotu zażalenia przekracza kwotę trzydziestu miljonów marek polskich".

II.
Moc, obowiązującą powyższych postanowień rozciąga się na obszar górnośląskiej części województwa śląskiego, a zarazem uchyla się przepis, umieszczony pod 1 w artykule 1 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia G grudnia 1922 r. w przedmiocie zmiany niektórych przepisów niemieckiej ustawy o postępowaniu w cywilnych sprawach spornych dla górnośląskiej części województwa śląskiego (Dz. U. R. P. № 108, poz. 1003) i przepis, umieszczony pod 3 w artykule 1 rozporządzenie! Ministra Sprawiedliwości z dnia 16 czerwca 1922 r. o postępowaniu sądowem w sprawach z górnośląskiej części województwa śląskiego, podlegających rozpoznaniu Sądu Najwyższego Dz. U. R. p. № 46, poz. 399).
Art.  4.
1.
W rozporządzeniu Ministra b. Dzielnicy Pruskiej z dnia 23 czerwca 1920 r. o dalszej zmianie niektórych przepisów niemieckiej ustawy o ustroju sądownictwa i o uproszczeniu postępowania w cywilnych sprawach spornych (Dziennik Grzędowy Ministerstwa byłej Dzielnicy Pruskiej № 34, poz. 304) wprowadza się zmiany następujące:

I. Przepis, umieszczony w artykule 2 L: 5, zastępuje się następującem postanowieniem:

"Ustęp 3 § 568 otrzymuje brzmienie następujące:

"Rozstrzygnienia sądów okręgowych w przedmiocie kosztów sporu podlegają dalszemu zażaleniu tylko wówczas, gdy suma zażalenia przekracza kwotę pół miljona marek polskich."

2.
Przepis, umieszczony w artykule 3 L: 2, zastępuje się następującemi postanowieniami:

"2. Zdanie 1 ustępu 1 § 20 otrzymuje brzmienie następujące:

"W wypadkach, gdy odwołania dotyczy wyłącznie roszczenia, które ma za przedmiot zapłatę sumy pieniężnej, jest odwołanie jedynie wówczas dopuszczalne, gdy wartość przedmiotu zażalenia przekracza kwotę pół miljona marek polskich."

3.
§ 21 otrzymuje brzmienie następujące:

"W wypadkach, przewidzianych w §§ 3, 4 rozporządzenia o sądowem ustanawianiu czasokresów do zapłaty (Dz. Ust. Rzeszy 1915 str. 290), natychmiastowe zażalenie jest jedynie wówczas dopuszczalne, gdy kwota wierzytelności przekracza sumą pół miljona marek polskich."

4.
§ 22 otrzymuje brzmienie następujące:

"W wypadku, przewidzianym w ustępie 3 § 99 ustawy o postępowaniu w cywilnych sprawach spornych, natychmiastowe zażalenie przeciw rozstrzygnieniu jest jedynie wówczas dopuszczalne, gdy suma zażalenia przekracza kwotę pół miljona marek polskich."

II. Moc obowiązującą powyższych postanowień rozciąga się na obszar górnośląskiej części województwa śląskiego.

Art.  5.

Na obszar województw: poznańskiego i pomorskiego rozciąga się moc obowiązującą artykułu 1 L: 2 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 6 grudnia 1922 r. w przedmiocie zmiany niektórych przepisów niemieckiej ustawy o postępowaniu w cywilnych sprawach spornych dla górnośląskiej części województwa śląskiego (Dz. U. R. P. № 108, poz. 1003).

Art.  6. 1

Upoważnia się Radę Ministrów do wprowadzania na wniosek Ministra Sprawiedliwości odpowiednio do stosunków walutowych zmian w kwotach pieniężnych, wyżej określonych.

Art.  7.

Ustawa niniejsza wchodzi v/ życie w województwach: poznańskiem i pomorskiem po upływie 14 dni po dniu ogłoszenia, a w górnośląskiej części, województwa śląskiego z dniem 1 listopada 1923 r.

Do sporów, zawisłych w sądach w dniu wejścia w życie niniejszej ustawy, należy stosować dotychczasowe przepisy, określające właściwość sądów i dopuszczalność środków prawnych. Przepis ten będzie miał zastosowanie także przy każdej dalszej zmianie w kwotach pieniężnych, wprowadzonej na podstawie artykułu 6.

Art.  8.

Wykonanie niniejszej ustawy porucza się Ministrowi Sprawiedliwości.

1 Art. 6 zmieniony przez zarządzenie z dnia 17 listopada 1923 r. (Dz.U.23.117.935) zmieniające nin. ustawę z dniem 17 listopada 1923 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1923.92.724

Rodzaj: Ustawa
Tytuł: Zmiana niektórych przepisów ustawy o ustroju sądownictwa i ustawy o postępowaniu w cywilnych sprawach spornych w województwach: poznańskiem i pomorskiem oraz w górnośląskiej części województwa śląskiego.
Data aktu: 11/08/1923
Data ogłoszenia: 21/09/1923
Data wejścia w życie: 06/10/1923, 01/11/1923