Wykonanie ustawy z dnia 1 maja 1923 roku w przedmiocie zakupu ropy bruttowej dla Państwowej Fabryki Olejów Mineralnych w Drohobyczu.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRZEMYSŁU I HANDLU W POROZUMIENIU Z MINISTREM SPRAWIEDLIWOŚCI ORAZ MINISTREM SPRAW WEWNĘTRZNYCH
z dnia 11 lipca 1923 r.
w sprawie wykonania ustawy z dnia 1 maja 1923 r. w przedmiocie zakupu ropy bruttowej dla Państwowej Fabryki Olejów Mineralnych w Drohobyczu.

Na mocy art. 10 ustawy z dnia 1 maja 1923 r., w przedmiocie zakupu przez Rząd ropy bruttowej dla Państwowej Fabryki Olejów Mineralnych w Drohobyczu (Dz. U. R. P. № 55, poz. 387), zarządza się co następuje:
§  1.
Organizacje bruttowców utworzone na podstawie wzorowego statutu, które mają zgodnie z Dyrekcją Państwowych, Zakładów Naftowych ustalać na zasadzie art. 2 ustawy z dnia 1 maja 1923 r. (Dz. U. R. P. № 55, poz. 387), cenę ropy bruttowej, winni reprezentować conajmniej 15% ogólnej produkcji ropy bruttowej lub conajmniej 20% tejże ropy marki:
a)
borysławskiej (tustanowickiej i mrażnickiej),
b)
schodnickiej i uryckiej,
c)
bitkowskiej i wszystkich innych marek wchodnio-małopolskich.
d)
zachodnio-małopolskiej.
§  2.
Ministerstwo Przemysłu i Handlu będzie corocznie do dnia 30 listopada każdego roku w sądzie apelacyjnym we Lwowie stawiać wniosek o wyznaczenie kuratora dla niezorganizowanych bruttowców na przeciąg jednego roku kalendarzowego, równocześnie podając ilość procentową niezorganizowanych bruttowców oraz stawiać wniosek o wyznaczenie superarbitra.

Wniosek na mianowanie kuratora i superarbitra na rok 1923, postawi Ministerstwo Przemysłu i Handlu najdalej do dni 5-ciu od dnia ogłoszenia niniejszego rozporządzenia.

§  3. 1
 Dyrekcja państwowych zakładów naftowych ma prawo robić odpowiednie potrącenia procentowe z należności za ropę poszczególnych bruttowców celem pokrycia:
a)
należytości skarbowych z tytułu podatku od kapitałów i rent (art. 4 ustawy z dnia 1 maja 1923 r.) (Dz. U. R. P. № 54, poz. 376),
b) 2
 kosztów, połączonych ze sprawowaniem czynności superarbitra, kuratora niezorganizowanych bruttowców i z utrzymaniem autoryzowanych organizacyj bruttowców,
c) 3
 (skreślona).

Stosunek procentowy bruttowców, reprezentowanych przez poszczególne organizacje, do bruttowców niezorganizowanych oraz stosunek procentowy poszczególnych organizacyj bruttowców między sobą, ustalają zainteresowani w drodze porozumienia. W razie niedojścia porozumienia do skutku rozstrzyga osoba wyznaczona przez Prezydjum Izby Przemysłowo-Handlowej we Lwowie.

Dla określenia wysokości procentowego potrącenia na pokrycie kosztów, przewidzianych w punkcie b) ustępu pierwszego, miarodajne będą zgodne uchwały walnych zgromadzeń autoryzowanych organizacyj bruttowców, powzięte w myśl postanowień statutów tych organizacyj. W razie braku tej zgody decyduje o tem osoba wyznaczona przez Prezydjum Izby Przemysłowo-Handlowej we Lwowie.

Potrącenia od udziałów zorganizowanych bruttowców przekazuje się odnośnym organizacjom, a potrącenia od udziałów niezorganizoanych bruttowców pozostawia się do rozporządzenia sądowi apelacyjnemu we Lwowie w celu pokrywania oznaczonych przez ten sąd wynagrodzeń superarbitra i kuratora niezorganizowanych bruttowców

§  4. 4
 Właściciele kopalń naftowych obowiązani są przy wykazach ropy, przypadającej na każdego bruttowca, przedkładanych dyrekcji państwowych zakładów naftowych w myśl art. 3 ustawy z dnia 1 maja 1923 r. (Dz. U. R. P. № 55, poz. 387), wymieniać kwoty przypadające na tych bruttowców do wypłaty, obliczone według ustalonej ceny za ropę bruttową, po potrąceniu opłat tłoczniowych, ubezpieczeniowych, należytości wymienionych w § 3 niniejszego rozporządzenia oraz innych, do których są uprawnieni na mocy umów.

Na żądanie Dyrekcji Państwowych Zakładów Naftowych właściciele, względnie Zarządy kopalń, obowiązani są podać ciężar gatunkowy ropy bruttowej przekazywanej i inne szczegóły dotyczące jakości tej ropy; właściciele, względnie Zarządy kopalń, obowiązani są udzielać wszelkich wyjaśnień, związanych z obrachunkiem i jakością ropy bruttowej, organom kontrolnym, upełnomocnionym do tego przez Ministerstwo Przemysłu i Handlu lub przez Dyrekcję Państwowych Zakładów Naftowych.

§  5. 5
 Dyrekcja Państwowych Zakładów Naftowych przekazuje w myśl art. 4 ustawy z dnia 1 maja 1923 r. (Dz. U. R. P. № 55, poz. 387) do Pocztowej Kasy Oszczędności należytość za ropę bruttową na rachunek poszczególnych kopalń na podstawie porozumienia się z Dyrekcją Pocztowej Kasy Oszczędności co do sposobu przekazywania należnych sum. Właściciele kopalń naftowych przedkładają Pocztowej Kasie Oszczędności w myśl art. 3 ustawy z dnia 1 maja 192.3 r. (Dz. U. R. P. № 55, poz. 387) prócz szczegółowego wykazu przypadających na poszczególnych bruttowców ilości ropy także odnośny czek zbiorowy wraz z konsygnacją kwot, przypadających na każdego bruttowca-przy uwzględnieniu potrąceń kwot, przypadających na kopalnie z tytułu opłat tłoczniowych, ubezpieczeniowych i innych w myśl kontraktów naftowych - oraz potrąceń wymienionych w § 3 niniejszego rozporządzenia.

Jednocześnie dyrekcja państwowych zakładów naftowych przekaże właścicielom kopalń kwoty, przypadające na nich z tytułu opłat tłoczniowych, ubezpieczeniowych i innych w myśl kontraktów naftowych.

§  6.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 3 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 18 maja 1932 r. (Dz.U.32.50.469) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 21 czerwca 1932 r.
2 § 3 lit. b) zmieniona przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 18 maja 1932 r. (Dz.U.32.50.469) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 21 czerwca 1932 r.
3 § 3 lit. c) skreślona przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 18 maja 1932 r. (Dz.U.32.50.469) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 21 czerwca 1932 r.
4 § 4 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 21 sierpnia 1924 r. (Dz.U.24.75.744) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 28 sierpnia 1924 r.
5 § 5 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 13 października 1923 r. (Dz.U.23.107.842) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 22 października 1923 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024