Rozporządzenie w celu wykonania ustawy z dnia 14 maja 1923 roku w przedmiocie państwowego podatku przemysłowego (Dz.U. R.P. No 58, poz. 412) zawierające przepisy o komisjach szacunkowych i odwoławczych, tudzież o przedstawicielach płatników.

ROZPORZĄDZENIE
II MINISTRA SKARBU
z dnia 6 lipca 1923 r.
w celu wykonania ustawy z dnia 14 maja 1923 r. w przedmiocie państwowego podatku przemysłowego (Dz. U. R. P. № 58, poz. 412), zawierające przepisy o komisjach szacunkowych i odwoławczych, tudzież o przedstawicielach płatników. *

Na mocy art. 126 ustawy z dnia 14 maja 1923 r. w przedmiocie państwowego podatku przemysłowego (Dz. U. R. P. № 58, poz. 412) zarządza się co następuje:
Do art. 58 i 60.
§  1.
Ilość komisji szacunkowych i odwoławczych, miejsca ich urzędowania, okręgi terytorjalne, liczbą członków każdej komisji jakoteż przedstawicieli płatników, powoływanych do udziału w lustracji, przedsiębiorstw, podaje tablica, załączona do niniejszego paragrafu.

Do art. 59 i 60.

§  2.
Do przedstawienia list, o których mowa w części drugiej art. 59 i w części drugiej art. 60, powołuje się w roku 1923 następujące instytucje, organizacje i zrzeszenia:

A. W b. dzielnicy rosyjskiej.

1)
Związek Centralny Polskiego Przemysłu, Górnictwa, Handlu i Finansów,
2)
Stowarzyszenie Kupców Polskich,
3)
Centrale. Związku Kupców,
4)
Związek Rzemieślników Chrześcijan w Królestwie Polskiem,
5)
Centralny Związek Rzemieślników Żydów w Polsce,
6)
Związek Polskich Stowarzyszeń Spożywców,
7)
Rady Adwokackie,
8)
Izby Lekarskie,
9)
Zrzeszenia Notarjuszów i Pisarzy Hipotecznych.

B. W b. dzielnicy austrjackiej:

1)
Izby handlowe i Przemysłowe,
2)
Stowarzyszenie Kupców Polskich,
3)
Izby Lekarskie,
4)
Izby Adwokackie,
5)
Izby Notarjalne,
6)
Izby Inżynierskie.

C. W b. dzielnicy pruskiej:

1)
Izby Handlowe i Przemysłowe,
2)
Izby Rękodzielnicze (Rzemieślnicze),
3)
Izby Lekarskie,
4)
Izby Adwokackie,
5)
Izby Notarjalne,
6)
izby Inżynierskie.
§  3.
W nieprzekraczalnym terminie do dni piętnastu, licząc od dnia następnego po ogłoszeniu niniejszego rozporządzenia instytucje względnie organizacje i zrzeszenia, wymienione w § 2 niniejszego rozporządzenia, winny złożyć dyrektorom właściwych izb skarbowych listy kandydatów na członków komisji i ich zastępców jako też na przedstawicieli płatników do udziału w lustracji przedsiębiorstw w tych okręgach, na które rozciąga się działalność tych instytucji, względnie organizacji i zrzeszeń.

Należy składać oddzielne listy kandydatów na członków każdej komisji odwoławczej i szacunkowej, a oddzielne na przedstawicieli płatników, powoływanych do udziału w lustracji.

§  4.
Po otrzymaniu list (§ 3), dyrektor właściwej izby skarbowej:
a)
mianuje członków komisji szacunkowych i ich zastępców z pośród podanych w listach kandydatów - tudzież wyznacza przedstawicieli urzędów podatków pośrednich (art. 59 ustawy);
b)
powołuje przedstawicieli płatników do udziału w lustracji przedsiębiorstw;
c)
stawia wnioski do Ministra Skarbu o zamianowanie członków komisji odwoławczych i ich zastępców zarówno z grona płatników, jak i z pośród urzędników izby skarbowej.

Osobom mianowanym członkami komisji względnie przedstawicielami płatników przesyła dyrektor izby odpowiednie zawiadomienia.

Do art. 61, 63 i 65.

§  5.
Instytucje, wymienione w § 2 niniejszego rozporządzenia przy układaniu list kandydatów, a dyrektorowie izb skarbowych przy mianowaniu, względnie przedstawianiu kandydatów na członków komisji i na ich zastępców winni ściśle przestrzegać zachowania przepisów art. 59, część ostatnia i artykułów 61, 63 i 65 ustawy.

Dyrektorowie izb skarbowych mają wybierać z list kandydatów osoby, zdaniem ich, najbardziej godne zaufania i baczyć na to, aby skład komisji" odpowiadał ustosunkowaniu poszczególnych grup płatników (art. 61 ustawy) w danym okręgu, a temsamem nie był jednostronny i aby żadna poszególna lista nie uzyskała większości w komisji.

Do art. 66.

§  6.
Jeżeli instytucje, oznaczone w § 2 niniejszego rozporządzenia, nie przedstawią list kandydatów w oznaczonym terminie, to dyrektorowie izb skarbowych mianują członków komisji szacunkowych i ich zastępców,- tudzież przedstawicieli płatników do udziału w lustracji przedsiębiorstw, oraz podają kandydatów w przedstawianych Ministrowi Skarbu wnioskach według własnego wyboru, z zachowaniem przepisów art. 59 część ostatnia i artykułów 61, 63 i 65 ustawy.

Do art. 62.

§  7. 1
Po upływie pierwszego dwuletniego okresu, czyli lat podatkowych 1923 i 1924 (art. 62, część druga) będą dokonane uzupełniające mianowania. W tym celu instytucje, organizacje i zrzeszenia, pragnące nadal uzyskać prawo do składania list kandydatów na członków komisji szacunkowych i odwoławczych, oraz na przedstawicieli płatników do udziału w lustracji przedsiębiorstw, winny najpóźniej do dnia 31 grudnia 1925 r. przedstawić Ministrowi Skarbu zgłoszenia pisemne z dołączeniem statutów, zatwierdzonych przez władze nadzorcze, oraz list swych członków.

W końcu 1924 r. zostaną uskutecznione uzupełniające mianowania członków komisji, ich zastępców i przedstawicieli płatników do udziału w lustracji przedsiębiorstw.

§  8.
Rozporządzenie niniejsze obowiązuje z dniem ogłoszenia.

Tabela do § 1.

I.

Okrąg Izby skarbowej w Białymstoku.

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

* Z dniem 18 sierpnia 1924 r. nin. rozporządzenie zostaje uzupełnione przez § 10 rozporządzenia z dnia 31 lipca 1924 r. w celu wykonania ustawy z dnia 9 lipca 1924 r. o rozciągnięciu mocy obowiązującej: a) ustawy z dnia 14 maja 1923 r. w przedmiocie państwowego podatku przemysłoweg i b) ustawy z dnia 16 lipca 1920 roku o opłacie stemplowej od sprzedaży przedmiotów zbytku na górnośląską część województwa śląskiego (Dz.U.24.71.693).
1 § 7:

- zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 5 stycznia 1925 r. w sprawie przedłużenia terminu dla uskutecznienia uzupełniających mianowań członków komisyj szacunkowych i odwoławczych do spraw państwowego podatku przemysłowego, ich zastępców, oraz przedstawicieli płatników do udziału w lustracji przedsiębiorstw (Dz.U.25.2.19) z dniem 1 stycznia 1925 r.

- zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 25 czerwca 1925 r. w sprawie przedłużenia terminu dla uskutecznienia uzupełniających mianowań członków komisyj szacunkowych i odwoławczych do spraw państwowego podatku przemysłowego, ich zastępców, oraz przedstawicieli płatników do udziału w lustracji przedsiębiorstw (Dz.U.25.65.461) z dniem 1 lipca 1925 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1923.69.545

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie w celu wykonania ustawy z dnia 14 maja 1923 roku w przedmiocie państwowego podatku przemysłowego (Dz.U. R.P. No 58, poz. 412) zawierające przepisy o komisjach szacunkowych i odwoławczych, tudzież o przedstawicielach płatników.
Data aktu: 06/07/1923
Data ogłoszenia: 19/07/1923
Data wejścia w życie: 19/07/1923