Procedura stałego Sądu Rozjemczego, ukonstytuowanego na mocy artykułów 11-21 Konwencji między Polską i Wolnem Miastem Gdańskiem a Niemcami w sprawie wolności tranzytu pomiędzy Prusami Wschodniemi a resztą Niemiec. Paryż.1921.04.21.

OŚWIADCZENIE RZĄDOWE
z dnia 11 maja 1923 r.
w przedmiocie procedury stałego Sądu Rozjemczego, ukonstytuowanego na mocy artykułów 11-21 Konwencji między Polską i Wolnem Miastem Gdańskiem a Niemcami w sprawie wolności tranzytu pomiędzy Prusami Wschodniemi a resztą Niemiec, podpisanej w Paryżu dnia 21 kwietnia 1921 r. (Dz. U. R. P. z r. 1322 r. № 61, poz. 549).

Podaje się niniejszem do wiadomości, że w myśl art. 20 Konwencji między Polską i Wolnem Miastem Gdańskiem a Niemcami w sprawie wolności tranzytu pomiędzy Prusami Wschodniemi a resztą Niemiec, podpisanej w Paryżu dnia 21 kwietnia 1921 roku, została ustalona procedura stałego Sądu Rozjemczego, ukonstytuowanego na mocy artykułów 11-21 tejże Konwencji.

PROCEDURA

Niemiecko-Polsko-Gdańskiego Sądu Rozjemczego

(Konwencja Paryska z dnia 21 kwietnia 1921).

Artykuł  1.

Sąd Rozjemczy nosi nazwę: Niemiecko-Polsko -Gdański sąd Rozjemczy do spraw ruchu tranzytowego w Gdańsku.

Artykuł  2.
(1)
Język polski i niemiecki są równouprawnione.
(2)
Do przedstawień, podań i odpowiedzi należy dołączyć tłumaczenie, uwierzytelnione przez sądownie zaprzysiężonego tłumacza, w ilości egzemplarzy, wskazanej w art. 3.
(3)
Jeżeli rozprawa ustna odbywa się w obu językach, wówczas należy powołać jednego lub więcej tłumaczy.
Artykuł  3.
(1)
Przedstawienie kierować należy do Przewodniczącego.
(2)
Przedstawienie powinno zawierać możliwie wyczerpująco wszystkie pretensje wraz z uzasadnieniem i podaniem środków dowodowych i powinno być wniesione w 4 egzemplarzach (1 oryginał, 3 uwierzytelnione odpisy).
(3)
Dalsze postępowanie odbywa się jak następuje:
a)
Przewodniczący zatrzymuje oryginał przedstawienia i posyła po jednym odpisie do obydwóch sędziów, biorących udział w sprawie (dla informacji), pozostały zaś odpis stronie przeciwnej (do oświadczenia).
b)
Do odbioru przedstawień, oświadczeń wzajemnych, orzeczeń rozjemczych i innych pism winien być wyznaczony ze strony każdego Rządu pełnomocnik, o ile to możliwe, w osobie agenta Rządu.
c)
Przewodniczący, przesyłając przedstawienie, oświadczenie strony przeciwnej, repliką, duplikę i inne pisma, wyznacza odpowiedni, niezbyt długi termin do odpowiedzi. W razie zgłoszonego wniosku- jest on uprawniony do przedłużenia rzeczonego terminu, przyczem wolno mu zasięgnąć przedtem zdania obu stron interesowanych.
d)
Strona przeciwna może złożyć oświadczenie w oznaczonym terminie, stawiając ze swej strony z uzasadnieniem i możliwie dokładnem podaniem środków dowodowych wniosek oddalenia roszczenia i przedstawiając ewentualne własne roszczenia, które jednakowoż muszą siać w prawnym i rzeczowym związku z roszczeniem przedstawionem.
e)
Wnoszący przedstawienie ma prawo wniesienia repliki, przeciwnik zaś dupliki.
f)
Przewodniczący, a także i Sąd Rozjemczy mają prawo w poszczególnych wypadkach jedną lub drugą stronę, albo też obie strony, wezwać do uzupełnienia oświadczeń.
g)
Wszystkie pisma wymienione pod c) do f) należy wnosić w oryginale i 3 uwierzytelnionych odpisach, przewodniczący zaś postępuje z niemi, jak wskazano pod a).
Artykuł  4.
(1)
Przed Sądem Rozjemczym odbywa się ustna rozprawa między stronami, chyba, że obie strony i trzej Sędziowie, biorący udział w sprawie zrzekną się rozprawy ustnej.
(2)
Jeżeli się odbywa rozprawa ustna, każda strona (każdy agent lub jego pełnomocnik) może uciec siej do pomocy rzeczoznawców (doradców).
(3)
Na wniosek obu stron Sąd Rozjemczy może zarządzić przeprowadzenie rozprawy publicznie.
(4)
Postanowienie art. III, punkt 3 f) ma odpowiednie zastosowanie.
(5)
Sąd określa zakres przeprowadzenia ewentualnie potrzebnych dowodów i rozstrzyga, czy, kiedy, gdzie i przez kogo mają być przesłuchani świadkowie i rzeczoznawcy; Sąd może zadawać im wszystkie pytania które uzna za wymagane. Sąd ma prawo również przeprowadzić dochodzenia na miejscu.
(6)
Z przebiegu rozpraw należy spisać protokuł.
Artykuł  5.
(1)
Pogodzenie się stron bez współdziałania Sądu Rozjemczego jest dopuszczalne.
(2)
Pogodzenie się, które nastąpi przy współudziale Sądu Rozjemczego, ma tę samą moc, co orzeczenie.
(3)
Każda strona ma prawo - aż do zakończenia ostatniej ustnej rozprawy - cofnąć swoje przedstawienie. Na żądanie strony przeciwnej, Sąd Rozjemczy - po wysłuchaniu wnoszącego przedstawienie - ustala koszty, jakie winien on zapłacić stronią przeciwnej.
(4)
Po cofnięciu przedstawienia przez stronę, strona przeciwna ma prawo wystąpić z wnioskiem, ażeby sporna kwestja (art. 11 Konwencji z 21 kwietnia 1921 r.) rozstrzygnięta była orzeczeniem Sądu Rozjemczego.
Artykuł  6.
(1)
Po zakończeniu rozprawy Sąd odbywa naradę w swem gronie. Orzeczenie wraz z uzasadnieniem sporządza się na piśmie. Potem dopiero uwiadamia się obie strony. Jeżeli obie strony są obecne, lub zostały wezwane do jawienia się na termin ogłoszenia orzeczenia, uwiadomienie odbywa się, ustnie, w razie przeciwnym, pisemnie przez przesłanie orzeczenia wraz z uzasadnieniem za pokwitowaniem z odbioru, lub przez pocztę. W razie ogłoszenia orzeczenia ustnie, należy oprócz tego przesłać orzeczenie wraz z uzasadnieniem pisemnem iv sposób wyżej określony.
(2)
Sąd Rozjemczy ma prawo - na wypadek wniosku - oznaczyć, która strona ponosi koszty i w jakiej wysokości.
(3)
Sędziowie są obowiązani zachować w tajemnicy przebieg i wynik głosowania.
Artykuł  7.

Przewodniczący ma prawo - nawet w tym wypadku, gdy niema do rozstrzygnięcia żadnej sprawy spornej - zwołać Sędziów na posiedzenie. Również jest on obowiązany do tego i na życzenie jednego z Sędziów.

W każdym roku kalendarzowym powinno się odbyć przynajmniej jedno posiedzenie.

Artykuł  8.

Przepisy niniejszej procedury Sąd Rozjemczy jest władny zmieniać i uzupełniać. Zmiany uzyskują moc obowiązującą dopiero po dokonanem zawiadomieniu wszystkich trzech Rządów. Do spraw będących w toku zmiany te nie mają zastosowania.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1923.57.404

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Procedura stałego Sądu Rozjemczego, ukonstytuowanego na mocy artykułów 11-21 Konwencji między Polską i Wolnem Miastem Gdańskiem a Niemcami w sprawie wolności tranzytu pomiędzy Prusami Wschodniemi a resztą Niemiec. Paryż.1921.04.21.
Data aktu: 11/05/1923
Data ogłoszenia: 09/06/1923
Data wejścia w życie: 24/06/1923