Ustrój i zakres działania parytetowych komisji doradczych przy Państwowych Urzędach Pośrednictwa Pracy i Opieki nad Wychodźcami.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRACY I OPIEKI SPOŁECZNEJ W POROZUMIENIU Z MINISTRAMI SPRAW WEWNĘTRZNYCH, ROLNICTWA I DÓBR PAŃSTWOWYCH I PRZEMYSŁU I HANDLU
z dnia 18 grudnia 1923 r.
w przedmiocie ustroju i zakresu działania parytetowych komisji doradczych przy Państwowych Urzędach Pośrednictwa Pracy i Opieki nad Wychodźcami. *

Na podstawie art. 5 i 7 dekretu z d. 27 stycznia 1919 r. o organizacji państwowych urzędów pośrednictwa pracy i opieki nad wychodźcami (Dz. P. P. P. № 11, poz. 127), zarządza się co następuje:
§  1.
Przy państwowych urzędach pośrednictwa pracy i opieki nad wychodźcami organizują się parytetowe komisje doradcze, złożone z równej liczby przedstawicieli pracowników i pracodawców.
§  2.
Komisja parytetowa ma za zadanie:
a)
wydawanie i w miarą potrzeby przesyłanie właściwemu Urzędowi Wojewódzkiemu opinji w sprawach, dotyczących regulowania rynku pracy i wniesionych na obrady komisji parytetowej przez przewodniczącego lub któregokolwiek z jej członków, a zwłaszcza dotyczących emigracji zarobkowej, clearingu pracy i zwalczania bezrobocia;
b)
popularyzowanie działalności urzędów pośrednictwa pracy;
c)
inicjowanie środków, mających na celu regulowanie wszelkiego rodzaju pośrednictwa pracy na terenie obwodu państwowego urzędu pośrednictwa pracy, oraz ustalenie metod współdziałania pomiędzy państwowym urzędem pośrednictwa pracy, a zawodowemi organizacjami pracowników i pracodawców;
d)
opiniowanie o działalności państwowego urzędu pośrednictwa pracy oraz w sprawach zażaleń osób zainteresowanych na działalność tego urzędu.
§  3.
Członków parytetowych komisji doradczych i w tej samej liczbie ich zastępców przy poszczególnych państwowych urzędach pośrednictwa pracy i opieki nad wychodźcami wybierają na przeciąg jednego roku wyznaczone zgodnie z ustępem trzecim niniejszego paragrafu istniejące na terenie działalności odnośnych urzędów rady miejskie oraz sejmiki (rady) powiatowe lub organa ich zastępujące z pośród kandydatów, wysuniętych przez miejscowe organizacje zawodowe, a w braku takich kandydatów- z pośród pracodawców ś pracowników, z uwzględnieniem przedewszystkiem zawodów, posiadających większe znaczenie gospodarcze na danym terenie.

Na członków komisji mogą być wybrane jedynie osoby, posiadające czynne prawo wyborcze do Sejmu.

Minister Pracy i Opieki Społecznej po porożu-. mieniu z Ministrem Przemysłu i Handlu oraz Ministrem Rolnictwa i Dóbr Państwowych ustali w drodze instrukcji liczbę członków każdej poszczególnej komisji doradczej i wymagane kwalifikacje jej członków, określi, które z rad miejskich i jaką liczbę członków wybierają, oraz ustanowi zasady wyznaczenia przez wojewodów tych powiatowych związków komunalnych, które mają wybierać członków parytetowych komisji doradczych.

§  4.
Wybory winny być dokonane przez wymienione w § 3 organa samorządowe w ciągu i miesiąca od dnia otrzymania wezwania Wojewody.
§  5.
Przewodniczącym parytetowej komisji doradczej jest starosta, na którego terenie działania znajduje się siedziba państwowego urzędu pośrednictwa pracy i opieki naci wychodźcami, zastępcą przewodniczącego kierownik tego urzędu. Uchwały komisji zapadają zwykłą większością głosów, przyczem w każdem głosowaniu winna brać udział równa liczba przedstawicieli pracowników i pracodawców. Strona, będąca w przewadze liczebnej, określa w drodze losowania, którzy z jej przedstawicieli mają brać udział w głosowaniu. Przewodniczący nie posiada głosu decydującego w sprawach, przewidzianych w punkcie d) § 2.

Posiedzenia komisji winny odbywać się przynajmniej raz na miesiąc, przyczem przewodniczący składa na nich przynajmniej raz na 3 miesiące sprawozdania z działalności urzędu.

Protokóły posiedzeń komisji oraz jej korespondencję prowadzi, w charakterze sekretarza komisji, jeden z jej członków. Techniczna czynności komisji wykonuje państwowy urząd pośrednictwa pracy.

Komisją w ciągu 2 pierwszych miesięcy swej działalności opracowuje zgodny z przepisami niniejszego rozporządzenia swój regulamin, którego odpis przesyła właściwemu urzędowi wojewódzkiemu do wiadomości.

§  6.
W razie nieodbywania przez komisję parytetową przewidzianych w § 3 posiedzeń w ciągu 6 miesięcy Wojewoda władny jest pozbawić członków komisji mandatów oraz. zarządzić nowe wybory, które winny się odbyć z zachowaniem warunków wyszczególnionych w ustępie pierwszym § 3.
§  7.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
* Z dniem 9 października 1924 r. na obszarze województw: poznańskiego i pomorskiego znajdują zastosowanie przepisy w sprawie ustroju i zakresu działania parytetowych komisyj doradczych w brzmieniu § 1-6 nin. rozporządzenia, ze zmianą nazwy: "państwowy urząd pośrednictwa pracy i opieki nad wychodźcami" na nazwę "biuro pośrednictwa pracy", zgodnie z § 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 30 września 1924 r. w sprawie ustroju i zakresu działania parytetowych komisyj doradczych przy biurach pośrednictwa pracy w województwach: poznańskiem i pomorskiem (Dz.U.24.88.842).

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024