Tymczasowy przewóz osób, bagażu i towarów na niektórych wąskotorowych kolejach państwowych znaczenia drugorzędnego.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA KOLEI ŻELAZNYCH
z dnia 1 października 1923 r.
o tymczasowym przewozie osób, bagażu i towarów na niektórych wąskotorowych kolejach państwowych znaczenia drugorzędnego.

Na mocy dekretu z dnia 7 lutego 1919 r. o tymczasowem przekazaniu Ministrowi "Komunikacji prawa wydawania przepisów o przewozie pasażerów, bagażu i towarów oraz ustalania taryf przewozowych na kolejach polskich (Dz. P. P. P. № 14, poz. 152), zarządza się w porozumieniu z Ministrami Skarbu oraz Przemysłu i Handlu co następuje:
§  1. 1
Na niżej wymienionych wąskotorowych kolejach państwowych, a mianowicie na znajdujących się w obrębie Dyrekcji Wileńskiej linjach:

1) (skreślony),

2) Iwacewicze-Janowo,

3) (skreślony),

3a) Derewek-Kamień Koszyrski

3b) Kamień Koszyrski-Werchy,

3c) Huta Kamieńska-Czerwiszcze,

4) Baranowicze-Leśna,

4a) Leśna-Obóz,

4b) Leśna-Las,

5) Błudeń-Michalin,

5a) Błudeń-Kartuz Bereza,

6) Gonczary-Filipowicze,

7) Woropajewo-Połowo,

7a) Woropajewo-Hruzdowo,

8) Wilejka-Lubań,

9) Juraciszki-Piesiewicze,

10) Konstantynów - Szematowo,

11) Marcinkance-Horodyszcze,

12) Domaszewicze-Zaroj,

13) Jeziory-Wiercieliszki,

13a) Jeziory-Szkieńsk,

14) Jeziory-Dubinka,

15) Gawja-Iwje,

16) Bohdanów-Odrowąż-Klem,

17) Druskieniki-Konanie,

18) Malkowicze-Dobrosławka,

19) Gancewicze-Deniskowicze,

20) Juchnowicze-Newel,

21) Kosowo-Chochłówka,

22) Parafianowo-Dokszyce,

23) Nowo Święciany-Kołtyniany,

24) Widzibor-Moroczno

dozwala się czasowo, aż do odwołania, przewóz osób i towarów prywatnych właścicieli na zasadach następujących:

a)
przewozy odbywają się w miarę możności, o ile warunki ruchu na to pozwalają; o przerwach ruchu odnośna dyrekcja kolei państwowych podaje do powszechnej wiadomości na stacjach;
b)
przewóz osób dokonywa się tylko między punktami, które dyrekcja otworzy dla tego rodzaju przewozów, po uiszczeniu za pokwitowaniem opłaty, ustalonej w drodze umownej; spóźnienie się lub odwołanie pociągu nie daje podróżnym prawa do jakiegokolwiek odszkodowania; na wymienionych kolejach nie mają zastosowania ulgowe przejazdy dla urzędników i wojskowych;
c)
za przewóz rzeczy, branych z sobą do wagonu albo nadawanych jako bagaż, podróżny uiszcza za pokwitowaniem opłatę ustaloną w drodze umownej; za całość tych rzeczy kolej odpowiedzialności nie ponosi;
d)
przewóz towarów prywatnych właścicieli w przesyłkach wyłącznie wagonowych odbywa się tylko pomiędzy punktami, które dyrekcja otworzy dla tego rodzaju przewozów; na przewozy masowe, dokonywane w ciągu pewnego okresu, zawierane być winny osobne umowy z dyrekcją; przesyłki towarowe przewozi się przy specjalnych zamówieniach, wypełnianych przez nadawcę osobno na każdy wagon; opłatę za przewóz uiszcza się zgóry, za pokwitowaniem; każdej przesyłce może towarzyszyć dozorca, opłacający należność za przejazd według p. b) ; za całość przesyłek i terminowość ich dostawy kolej odpowiedzialności nie ponosi;
e)
ładowanie i wyładowywanie przesyłek towarowych dokonywa nadawca, względnie odbiorca przesyłki; czynności ładunkowe lub wyładunkowe powinny być dokonane w ciągu 3 godzin od chwili podstawienia wagonu; za czas przetrzymania ponad ten termin nadawca, względnie odbiorca opłaca postojowe;
f)
w razie uszkodzenia wagonu przy ładowaniu lub wyładowywaniu, albo też w drodze z winy dozorcy przesyłki lub z powodu przeciążenia wagonu, wysokość odszkodowania, określona przez odnośną dyrekcję kolei państwowych pobrana być winna przed wydaniem przesyłki.
§  2.
Rozporządzenie niniejsze zyskuje moc Obowiązującą z dniem 1 listopada 1923 roku.
1 § 1 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 24 października 1925 r. (Dz.U.25.109.783) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 listopada 1925 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1923.105.825

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Tymczasowy przewóz osób, bagażu i towarów na niektórych wąskotorowych kolejach państwowych znaczenia drugorzędnego.
Data aktu: 01/10/1923
Data ogłoszenia: 19/10/1923
Data wejścia w życie: 01/11/1923