Zm.: rozporządzenie z dnia 31 października 1920 r. w przedmiocie opłaty stemplowej od kart do gry.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SKARBU
z dnia 21 sierpnia 1922 r.
zmieniające niektóre postanowienia rozporządzenia z dnia 31 października 1920 r. w przedmiocie opłaty stemplowej od kart do gry.

Na podstawie art. 22 ustawy z dnia 6 lipca 1920 r. (Dz. U. R. P. № 101, poz. 666) zarządza się co następuje:
§  1. 1
W napisie rozporządzenia Ministra Skarbu z dnia 31 października 1920 r. (Dz. U. R. P. № 104, poz. 690) ulegają skreśleniu wyrazy "-na obszarze b. dzielnic rosyjskiej i austrjackiej - ". Rozporządzenie to ulega nadto zmianie w niżej wyszczególnionych paragrafach względnie ustępach, które otrzymują brzmienie następujące:

§ 5. ustęp trzeci: "Władzami takiemi są: na obszarze b. dzielnicy rosyjskiej-z wyjątkiem Ziemi Wileńskiej - urzędy skarbowe podatków i opłat skarbowych (w Warszawie tylko l-y, w Lodzi tylko II urząd skarbowy podatków, i opłat skarbowych) ; na obszarze Ziemi Wileńskiej - urząd skarbowy akcyz i monopolów państwowych w Wilnie; na obszarze b. dzielnicy austrjackiej-dyrekcje okręgów skarbowych; na obszarze b. dzielnicy pruskiej - urzędy skarbowe podatków pośrednich (akcyzowe)".

§ 13: "Grzędami powołanemi do stemplowania kart do gry są: 1 urząd skarbowy podatków i opłat skarbowych w Warszawie, 11 urząd skarbowy podatków i opłat skarbowych w Łodzi, urząd skarbowy akcyz i monopolów państwowych w Wilnie, kasa skarbowa A we Lwowie, oraz urząd skarbowy podatków pośrednich (akcyzowy) w Poznaniu".

§ 15: ustępy pierwszy i drugi: "Wytwórca kart do gry otrzymuje banderole bezpłatnie z kasy skarbowej. W tym celu składa zamówienie w dwóch egzemplarzach, według załączonego wzoru 2. Wytwórca ma każde zamówienie przed złożeniem go kasie skarbowej zaopatrzyć w numer kolejny, oraz przedstawić je urzędowi powołanemu do stemplowania (§ 13), który na jednym egzemplarzu umieści klauzulę: "Wydać" oraz datę, podpis naczelnika urzędu lub jego zastępcy i pieczęć urzędu.

Ten egzemplarz zatrzyma kasa skarbowa celem usprawiedliwienia rozchodu, drugi zaś egzemplarz zwróci wytwórcy, po uprzedniem umieszczeniu klauzuli "Wydano" oraz daty podpisu i pieczęci.

§ 19. ustęp pierwszy: "Przed stemplowaniem kart do gry należy złożyć kasie skarbowej deklaracją, sporządzoną wedle wzoru 3 i wpłacić kwotę w niej podaną".

§ 31: "II. urząd skarbowy podatków i opłat skarbowych w Łodzi, urząd skarbowy podatków pośrednich (akcyzowy) w Poznaniu i urząd skarbowy akcyz i monopolów państwowych w Wilnie będą aż do dalszego zarządzenia wytłaczać znak stemplowy (§ 17) w całości (zarówno pole środkowe jak i pole środkowe jak i pole zewnętrzne) w barwie czarnej".

§  2.
§§ 1 do 31 rozporządzenia z dnia 31 października 1920 r. (Dz. U. R. P. № 104 poz. 690), w brzmieniu ustalonem w § 1 rozporządzenia niniejszego, obowiązują na całym obszarze Rzeczypospolitej z wyjątkiem Województwa Śląskiego.

Rozporządzenie z dnia 31 października 1920 r. (Dz. U. R. P. № 104 poz. 691) uchyla się.

§  3.
Dla obszaru Ziemi Wileńskiej ustanawia się następujące przepisy przejściowe:
I.
Ktokolwiek na obszarze Ziemi Wileńskiej posiadać będzie w dniu wejścia w życie niniejszego rozporządzenia więcej niż dwie talje kart do gry, nieostemplowanych w sposób przewidziany w rozporządzeniach Ministra Skarbu z dnia 31 października 1920 r. (Dz. U. R. P. № 104 poz. 690) i z dnia 6 lipca 1921 r. (Dz. U. R. P. № 67 poz. 437) lub w rozporządzeniu Ministra b. Dzielnicy Pruskiej z dnia 31 października 1920 r. (Dz. U. R. P. № 104 poz. 691), obowiązany będzie zgłosić karty tego rodzaju w następujący sposób:
a)
Talje kart do gry, oklejone banderolą, prze widzianą w przepisach, które dotychczas obo wiązywały na obszarze Ziemi Wileńskiej, ma posiadacz złożyć w przeciągu miesiąca od dnia wejścia w życie niniejszego rozporzą dzenia bądź w urzędzie skarbowym akcyz i monopolów -państwowych w Wilnie, bądź w jednym z urzędów skarbowych podatków i opłat skarbowych, składając równocześnie w dwóch egzemplarzach deklarację, zawiera jącą imię, nazwisko i adres składającego oraz ilość złożonych talji.

Urząd skarbowy, sprawdziwszy, że karty oklejone są banderolą przewidzianą w dotychczasowych przepisach, stwierdzi to na jednym egzemplarzu deklaracji oraz przez wytłoczenie małej pieczęci urzędowej na opakowaniu i zwróci stronie wspomniany egzemplarz deklaracji wraz z kartami.

b)
Zgłoszenie kart do gry, niezaopatrzonych w banderolę wedle dotychczasowych przepi sów, winno nastąpić w przeciągu miesiąca od dnia wejścia w życie niniejszego rozpo rządzenia w kasie skarbowej za pomocą de klaracji, sporządzonej w dwóch egzempla rzach według wzoru 5, załączonego do rozporządzenia Ministra Skarbu z dnia 31 października 1920 r. (Dz. U. R. P. № 104 poz. 690). Równocześnie ze zgłoszeniem ma nastąpić uiszczenie sumy wskazanej w deklaracji. Kasa skarbowa zatrzymuje jeden egzemplarz, drugi zaopatrzony w pokwitowanie z uiszczenia opłaty, zwraca stronie. Strona ma ten egzemplarz drugi, oraz odnośne talje kart do gry złożyć w ciągu miesiąca od dnia wejścia w życie niniejszego rozporządzenia kasie skarbowej. Kasa, sprawdziwszy zgodność złożonej ilości talji. z podaną w deklaracji, oraz należyte obliczenie opłaty stemplowej, ustanowionej w art 3 (ustępie pierwszym) ustawy z dnia 7 kwietnia 1922 r. (Dz. U. R. P. № 38 poz. 315), zaopatrzy wierzchnią kartę każdej talji w znak stemplowy i umieści na opakowaniu (pismem lub w sposób mechaniczny) uwagę:

"Opłata stemplowa ...... marek ...... fen ...... uiszczona dnia ...... 1921 r."; uwaga ta ma być podpisana i stwierdzona pieczęcią urzędową. Znak stemplowy wykonany będzie przez wytłoczenie małej pieczęci urzędowej.

Kasa skarbowa stwierdza dokonane ostemplowanie na egzemplarzu deklaracji, zaopatrzonym w pokwitowanie z uiszczenia opłaty i zwraca go stronie razem z kartami.

II.
Począwszy od dnia wejścia w życie niniejszego rozporządzenia zabrania się sprzedaży kart do gry, nieostemplowanych w sposób, wskazany w rozporządzeniach Ministra Skarbu z dnia 31 października 1920 r. (Dz. G. R. P. № 104 poz. 690) lub z dn. 6 lipca 1921 r. (Dz. U. R. P. № 67 poz. 437), lub w ustępie 1 niniejszego paragrafu, lub w rozporządzeniu Ministra b. Dzielnicy Pruskiej z dnia 31 października 1920 r. (Dz. U. R. P. № 104 poz. 691).
III.
Kto do dnia wejścia w życie niniejszego rozporządzenia zajmował się sprzedażą kart do gry i zamierza zajmować się nią nadal, winien w przeciągu trzech miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszego rozporządzenia wnieść do władzy skarbowej podanie, o zezwolenie na dalszą sprzedaż (§ 27 rozporządzenia Ministra Skarbu z dnia 31 października 1920 r. (Dz. U. R. P. № 104 poz. 690). O ileby tego nie uczynił, winien zaniechać sprzedaży z dniem, w którym upływa termin trzymiesięczny, wyżej określony.

W razie załatwienia odmownego, władza skarbowa wyznaczy termin, do którego wolno sprzedawać zapasy, posiadane w dniu otrzymania decyzji odmownej. Po upływie tego terminu dalsza sprzedaż jest zabronioną.

Każdy sprzedawca kart do gry winien najpóźniej z upływem dwóch tygodni od dnia wejścia w życie niniejszego rozporządzenia założyć i prowadzić księgę sprzedaży (§ 28 rozporządzenia Ministra Skarbu z dnia 31 października 1920 r. (Dz. U. R. P. № 104, poz. 690) bez względu na to, czy uzyskał zezwolenie na handel kartami do gry lub czy sprawa tego zezwolenia nie jest jeszcze rozstrzygnięta.

W księdze tej ma uwidocznić zapas kart do gry, posiadany w dniu założenia księgi. W razie posiadania kart, ostemplowanych dodatkowo w myśl ustępu 1 niniejszego paragrafu, należy deklaracją przewidzianą w powołanym ustępie 1, przechować jako załącznik księgi sprzedaży.

§  4.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie w tydzień po ogłoszeniu.
1 § 1 zmieniony przez § 3 rozporządzenia z dnia 15 marca 1923 r. w przedmiocie utworzenia kas skarbowych we Lwowie i w Krakowie, oraz częściowa zmiana rozporządzenia z dnia 21 sierpnia 1922 r. o opłacie stemplowej od kart do gry (Dz.U.23.31.201) z dniem 28 marca 1923 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024