Zmiany i uzupełnienia Przepisów Przewozowych, stanowiących część I Taryfy Ogólnej na przewóz towarów, zwłok i zwierząt.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA KOLEI ŻELAZNYCH
z dnia 7 stycznia 1922 r.
o zmianach i uzupełnieniach Przepisów Przewozowych, stanowiących część I Taryfy Ogólnej na przewóz towarów, zwłok i zwierząt.

Na mocy dekretu z d. 7 lutego 1919 r. o tymczasowem przekazaniu Ministrowi Komunikacji prawa wydawania przepisów o przewozie pasażerów, bagażu i towarów oraz ustalania taryf przewozowych na kolejach polskich (Dz. P. P. P. № 14, poz. 152) zarządza się w porozumieniu z Ministrami Skarbu oraz Przemysłu i Handlu co następuje;
§  1.
W Przepisach Przewozowych, stanowiących część I Taryfy Ogólnej na przewóz towarów, zwłok i zwierząt (Dz. U. R. P. z 1921 r. № 65, poz. 414) wprowadza się następujące zmiany i uzupełnienia:

W art. 54 w ust. 2 punk. B) w post. wyk. II maksymalna norma odszkodowania podnosi się z 200 mk. na 1000 mk. za 1 kg.

W art. 74 ust. 1 uzupełnia się postanowieniami wykonawczemi treści następującej:

"(Post. Wyk.) I. O przeszkodach w przewozie przesyłek ogłasza się w Monitorze Polskim z podaniem przyczyny przeszkody i drogi okólnej.

(Post. Wyk.) II. Przesyłki, nadawane po nastaniu przeszkody w przewozie, mogą być przyjmowane do przewozu jedynie drogą okólną. Drogę, tę nadawca obowiązany jest wskazać w liście przewozowym".

W art. 76 ust. 2 uzupełnia się postanowieniem wykonawczem treści następującej:

"(Post. Wyk.). Odbiorca, wymieniony w liście przewozowym, może zlecić, ażeby przesyłkę, po uiszczeniu przezeń przewoźnego i innych ciążących na towarze należności, wysłano na podstawie nowego listu przewozowego ze stacji pierwotnego przeznaczenia na inną stację. Za wykonanie takiego zlecenia pobiera się specjalną opłatę, wskazaną w p. 10-a Wykazu opłat dodatkowych (Część II taryfy). Wykonania takiego zlecenia kolej może jednak odmówić".

W art. 79 ust. 4 uzupełnia się postanowieniem wykonawczem treści następującej:

"(Post. Wyk.). W razie zagubienia pierwotnego zawiadomienia i żądania wydania jego odpisu, pobiera się po 20 mk. od każdego zawiadomienia".

W art. 81 skreśla się post. wyk. II do ust. 4.

Art. 86 otrzymuje brzmienie następujące:

1. Kolej nie ponosi odpowiedzialności:

a) za szkodą na towarze, który na mocy przepisów niniejszych, wymagań taryfy, albo też stosownie do osiągniętego z nadawcą porozumienia, wyrażonego w liście przewozowym, przewożony jest w wagonach niekrytych,

o ile szkoda wynikła wskutek niebezpieczeństwa połączonego z tego rodzaju przewozem;

b) za szkodę na towarze, który, zgodnie z oświadczeniem nadawcy w liście przewozowym, przyjęty był do przewozu bez opakowania lub w opakowaniu wadliwem, aczkolwiek, z powodu właściwości swoich oraz w celu zabezpieczenia towaru od zaginięcia lub uszkodzenia, wymagał on odpowiedniego opakowania,

o ile szkoda wynikła z powodu braku lub wadliwego stanu opakowania;

c) za szkodę na towarze, który, stosownie do niniejszych przepisów, wymagań taryfy albo osiągniętego z nadawcą, a wyrażonego w liście przewozowym porozumienia, powinien być załadowany przez nadawcę i wyładowany przez odbiorcę,

o ile szkoda powstała wskutek niebezpieczeństwa, połączonego z czynnością naładunkową, wyładunkową lub też wskutek wadliwości załadowania;

d) za szkodę na towarze, który dla swych właściwości przyrodzonych narażony jest na szczególne niebezpieczeństwo zaginięcia, częściowego braku lub uszkodzenia wskutek połamania, rdzy, wewnętrznego zepsucia, wzmożonego wycieku, wyschnięcia lub rozsypania,

o ile szkoda wynikła skutkiem pomienionego niebezpieczeństwa;

e) za szkodę, przy przewozie zwierząt żywych, o ile szkoda ta wynikła ze szczególnego niebezpieczeństwa, połączonego z przewozem zwierząt żywych;

f) za szkodę, przy przewozie towarów i zwierząt żywych, którym, stosownie do przepisów niniejszych, wymagań taryfy lub porozumienia z nadawcą, wyrażonego w liście przewozowym, towarzyszyć powinien dozorca,

o ile szkoda powstała wskutek niebezpieczeństwa, któremu zapobiec miał za zadanie dozorca.

2. Jeżeli z okoliczności danego faktu wynika, że szkoda mogła nastąpić wskutek jednej z powyżej wymienionych przyczyn, to dopóki osoba, uprawniona do roszczeń, nie udowodni rzeczy przeciwnej, istnieje domniemanie, że szkoda rzeczywiście powstała wskutek tej właśnie przyczyny.

3. Powyższe przepisy nie zwalniają kolei od odpowiedzialności, w razie jeżeli wina jej zostanie udowodniona".

W art. 88 post. wyk. do ust. 3 skreśla się.

W załącznikach C № 1 i № 2 pod tytułem

"List przewozowy №....... na przesyłkę zwyczajną"

(wzgl. pośpieszną) (Dz. U. R. P. z 1920 r. № 16, poz. 82, str. 295 i 297) umieszcza się w nawiasach, petitem, uwagę następującą:

"(Przewóz dokonywa się na podstawie "Przepisów przewozowych" oraz "Postanowień taryfowych" Taryfy Ogólnej na przewóz towarów, zwłok i zwierząt)".

§  2.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem 1 lutego 1922 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024