Wprowadzenie w życie ustawy z dnia 7 lipca 1921 r. w przedmiocie zmian niektórych postanowień ustaw austrjackich o ubezpieczeniu robotników od wypadków, obowiązujących na terytorjum b. zaboru austrjackiego, oraz o rozciągnięciu obowiązujących tam ustaw o ubezpieczeniu od nieszczęśliwych wypadków na terytorjum przyłączone do Polski, a należące poprzednio do Królestwa Węgierskiego.

ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE
MINISTRA PRACY I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 19 grudnia 1921 r.
o wprowadzaniu w życie ustawy z dnia 7 lipca 1921 r. w przedmiocie zmian niektórych postanowień ustaw austrjackich o ubezpieczeniu robotników od wypadków, obowiązujących na terytorium b. zaboru austriackiego, oraz o rozciągnięciu obowiązujących tam ustaw o ubezpieczeniu od nieszczęśliwych wypadków na terytorjum przyłączona do Polski, a należące poprzednio do Królestwa Węgierskiego.

Na mocy art. 34 ustawy z dnia 7 lipca 1921 r. w przedmiocie zmian niektórych postanowień ustaw austrjackich o ubezpieczeniu robotników od wypadków, obowiązujących na terytorjum b. zaboru austrjackiego, oraz o rozciągnięciu obowiązujących tam ustaw o ubezpieczeniu od nieszczęśliwych wypadków na terytorjum przyłączone do Polski, należące poprzednio, do Królestwa Węgierskiego (Dz. U. R. P. № 65 poz. 413) zarządza się co następuje:
§  1.
Właściciele, względnie zawiadowcy, kierownicy i pełnomocnicy przedsiębiorstw przemysłowych i gospodarstw rolnych i leśnych, przedsiębiorstw budowlanych i budowli oraz zakładów, prowadzonych w sposób przemysłowy, wymienionych w art. 4 powołanej ustawy, a niezgłoszonych obecnie w Zakładzie ubezpieczenia robotników od wypadków we Lwowie, winni są zgłosić, te przedsiębiorstwa, zakłady i gospodarstwa rolne i leśne w terminie 30-dniowym, licząc od dnia ogłoszenia niniejszego rozporządzenia w Zakładzie ubezpieczenia od wypadków.
§  2.
Za przedsiębiorstwa przemysłowe, dotychczas w Zakładzie ubezpieczenia robotników od wypadków niezgłoszone, uważać należy wszystkie przedsiębiorstwa przemysłowe zakłady i rzemiosła podpadające pod przepisy austrjackiej ustawy przemysłowej, a więc zakłady przemysłu wolnego-czyli handel towarami, wszelkie zakłady przemysłu rękodzielniczego i przemysłu koncesjonowanego.
§  3.
Obowiązkowi zgłoszenia prócz oznaczonych w § 2 niniejszego. rozporządzenia podlegają:
a)
roboty szurfowe,
b)
łamanie lodu,
c)
gospodarstwa rolne i leśne bez względu na obszar roli i lasu, oraz bez względu, czy używają motorów, poruszanych siłą zwierząt lub siłą elementarną,
d)
roboty budowlane, wykonywane na budowach jakoteż w warsztatach.
§  4.
Za roboty budowlane i przy budynkach, podlegające zgłoszeniu, rozumieć należy także budowę mostów, dróg, regulację rzek, potoków, melioracja, oraz wszelkie roboty przy stawianiu i naprawianiu budynków bez względu na to, czy dokonywa tego przemysłowiec budowlany, czy przedsiębiorca lub właściciel i bez względu na to, czy roboty te wykonywane sz. w obrębie miasta, czy też na wsi.
§  5.
Pod zakładami, używającemi kotłów parowych lub motorów, rozumieć należy wszelkie zakłady bez względu na ich cechy i cel gospodarczy. Należą tu więc wszystkie zakłady państwowe, gminne, funduszów i osób prywatnych, posługujące się kotłami parowemi lub motorami, a w szczególności: wodociągi, rzeźnie, zakłady kąpielowe, dezynfekcyjne, windy i t. p.

Za zakłady, prowadzone w sposób przemysłowy, rozumieć należy wszelkie inne przedsiębiorstwa, niepodpadające pod ustawę przemysłową, ani też nie używające kotłów lub motorów, lecz prowadzone samoistnie, ciągle i celem osiągnięcia zysku.

§  6.
W zgłoszeniu podać należy:
1)
imię, nazwisko i adres (przedsiębiorcy) właściciela oraz firmę,
2)
przedmiot przedsiębiorstwa z oznaczeniem przy gospodarstwach rolnych i leśnych liczby hektarów (morgów) roli, łąk, a przy gospodarstwach leśnych liczbę hektarów (morgów) lasu,
3)
rodzaj przedsiębiorstwa z określeniem ewentualnych motorów i maszyn używanych,
4)
przeciętną liczbę i płacę wszystkich zatrudnionych osób, względnie osobno urzędników; mężczyzn, kobiet, młodocianych i dzieci,
5)
liczbę dni ruchu przedsiębiorstwa w przeciągu roku.
§  7.
Właściciele kilku przedsiębiorstw lub kilku gospodarstw rolnych i leśnych, winni zgłosić każde z nich na osobnym formularzu.

Gospodarstwa włościańskie mogą być zgłoszone przez Zarząd danej gminy, wykaz zbiorowy winien jednak zawierać oddzielnie wszystkie wymienione dane w § 6 niniejszego rozporządzenia.

§  8.
Formularze zgłoszeń otrzymać, można w Zakładzie ubezpieczenia od wypadków we Lwowie i od władz administracyjnych I instancji. O ileby z chwilą ogłoszenia niniejszego rozporządzenia formularze nie zostały dostarczone przez Zakład ubezpieczenia władzom administracyjnym I instancji, zgłoszenie winno nastąpić bez użycia przepisanych formularzy.
§  9.
Władze administracyjne I instancji tudzież Zarządy gmin obowiązane są udzielać Zakładowi ubezpieczenia wszelkiej pomocy w zgłaszaniu przedsiębiorstw.
§  10.
Właściciele przedsiębiorstw, jakoteż gospodarstw rolnych i leśnych, względnie ich kierownicy lub pełnomocnicy, o ile nie uczynią zadość obowiązkowi zgłaszania w terminie wymienionym w § 1 niniejszego rozporządzenia, będą karani grzywną w myśl postanowień § 52 ustawy z dnia 28 grudnia 1887 r. (austr. Dz. Ust. r. 1888 № 1) w brzmieniu ustalonem ustawą z dnia 7 lipca 1921 r. (Dz. U. R. P. № 65 poz. 413).
§  11.
Rozporządzenie niniejsze obowiązuje z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1922.4.27

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wprowadzenie w życie ustawy z dnia 7 lipca 1921 r. w przedmiocie zmian niektórych postanowień ustaw austrjackich o ubezpieczeniu robotników od wypadków, obowiązujących na terytorjum b. zaboru austrjackiego, oraz o rozciągnięciu obowiązujących tam ustaw o ubezpieczeniu od nieszczęśliwych wypadków na terytorjum przyłączone do Polski, a należące poprzednio do Królestwa Węgierskiego.
Data aktu: 19/12/1921
Data ogłoszenia: 21/01/1922
Data wejścia w życie: 21/01/1922