Zm.: ogólne rozporządzenie z d. 5 lutego 1914 r. w przedmiocie wykonania ustawy depozytowej z d. 21 kwietnia 1913 r. (Dz. Urzęd. pr. Min. Spraw. str. 115).

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA B. DZIELNICY PRUSKIEJ
z dnia 8 lipca 1921 r.
o zmianie ogólnego rozporządzenia b. pruskiego Ministra Sprawiedliwości z d. 5 lubego 1914 r. w przedmiocie wykonania ustawy depozytowej z d. 21 kwietnia 1913 r. (Dz. Urzęd. pr. Min. Spraw. str. 115).

Na mocy art. 6 ustawy z dnia 23 czerwca 1921 r. w przedmiocie zmiany ustawy depozytowej z d. 21 kwietnia 1913 r. (Dz. Ust. Rz. P. № 57 poz. 358) zarządzam co następuje:
§  1.
Ogólne rozporządzenie pruskiego Ministra Sprawiedliwości z dnia 5 lutego 1914 r. o wykonaniu ustawy depozytowej z d. 21 kwietnia 1913 r. (Dz. Min. Spr. str. 115) - zmieniam odnośnie do sum depozytowych oznaczonych w art. 1 ustawy z dnia 23 czerwca 1921 r., w przedmiocie zmiany ustawy depozytowej z dnia 21 kwietnia 1913 r. (Dz. Ustaw Rz. P. № 57 poz. 358) w sposób następujący:
1)
§ 1 wzmiankowanego rozporządzenia otrzymuje brzmienie następujące:

"Zakłady, przeznaczone na podstawie art. 85 ustawy wykonawczej do kodeksu cywilnego, w brzmieniu ustawy z d. 2 marca 1918 r. (Zbiór ustaw str. 17), jako urzędy depozytowe, są w byłej dzielnicy pruskiej urzędami depozytowemi dla deponowania papierów wartościowych w wypadkach przewidzianych w §§ 1082, 1392, 1667, 1814, 1818 i 2116 niemieckiego kodeksu cywilnego (§ 44 ustawy depozytowej). Opiekunowie i inni interesowani mogą w oznaczonych wypadkach składać papiery wartościowe również i w tych zakładach.

Do tych depozytów nie należy stosować przepisów wykonawczych".

2)
§ 3 ustęp 4 otrzymuje brzmienie następujące:

"4. W sądach powiatowych, przy których ustanowiono prezesa, wstępuje w miejsce prezesa Sądu Okręgowego, prezes Sądu Powiatowego".

3)
W § 4 ustępie I należy zamiast wyrazy:

"die Seehandlung (Preussische Staatsbank) " zastąpić wyrazami: "Polska Krajowa Kasa Pożyczkowa".

4)
Nagłówek rozdziału IV, otrzymuje brzmienie:

"IV. Wywołanie".

5)
§ 24 skreśla się.
6)
§ 25 otrzymuje brzmienie następujące:

"Jeżeli następuje dalsze złożenie do istniejącej już masy, należy je, w wypadkach przewidzianych w § 34 ustawy depozytowej, uważać za wniosek na dalsze przechowanie. Tem samem, w razie wątpliwości, wykazanem będzie, że istnieje w dalszem ciągu powód zdeponowania co do całej masy depozytowej. Jeżeli Kasa, depozytowa przyjmuje na przychód dla jakiejś masy kupony zrealizowane przez siebie lub przez inne kasy zarządu sprawiedliwości, to przez to nie przedłuża się czasokresu miarodajnego dla dopuszczalności wywołania".

7)
§ 26 skreśla się.
8)
W § 28 ustępie 2 zastępuje się:

w zdaniu 1 wyrazy: "zapasu w kapitale i należytości w odsetkach" wyrazem "zapasu";

w zdaniu 2 wyrazy: "z zapasu w kapitale i z należytości w odsetkach" wyrazami "z zapasu",

a w zdaniu 3 skreśla się wyrazy: " i odsetek nie należy obliczać".

9)
W § 37 ustępie 1 zdanie 1 skreśla się wyrazy:

"i wypłaty odsetek od złożonej gotówki".

10)
W § 37 ustępie 4 zastępuje się wyrazy:

"der Seehandlung (Preussischen Staatsbank) " wyrazami: "Polskiej Krajowej Kasy Pożyczkowej".

11)
W § 41 ustępie 2 zdaniu 2 zastępuje się wyraz:

"marca" wyrazem "grudnia".

12)
§ 44 otrzymuje brzmienie następujące:

"Z końcem każdego roku budżetowego zamyka się każdą masę; wykazany w ten sposób zapas ustala się wedle stanu z dnia 1 stycznia na nowy rok budżetowy: (przedziałka 3 księgi depozytowej A) ".

13)
§ 45 otrzymuje brzmienie następujące:

"Zapasy, wykazane w księdze depozytowej, po zamknięciu mas, należy zestawić w przygotowanym na czas spisie, przepisanym sądową instrukcją rachunkową. Spisy, które winny być sprawdzone i potwierdzone przez urzędnika sekretarjatu sądowego lub urzędnika kasowego, odsyła się z ostatnim wykazem sum przekazanych do Głównej Kasy Sądowej. W danym razie o ile nie pozostało zapasów, winny Kasy Sądowe również przesłać doniesienia.

14)
W § 48 ustępie 2 zastępuje się. wyrazy:

"der Seehandlung" wyrazami "Polskiej Krajowej Kasy Pożyczkowej".

15)
§ 49 ustęp 1 zdanie 1 otrzymuje brzmienie następujące:

"I. Czynności, wymienione w § 48, należy załatwiać za pośrednictwem Polskiej Krajowej Kasy Pożyczkowej, zakładów przeznaczonych na podstawie artykułu 85 ustawy wykonawczej do niemieckiego kodeksu cywilnego, jako urzędy depozytowe, lub za pośrednictwem publicznych kas oszczędności, o ile się te zajmują tego rodzaju czynnościami".

16)
W § 53 ustępie 1 zastępuje się wyraz:

"marca" wyrazem: "grudnia" a wyraz "kwietnia" wyrazem: "stycznia".

17)
§ 55 skreśla się.
18)
W § 56 ustępie 2 skreśla się ostatnie zdanie.
19)
W księdze depozytowej A (wzór 4) znosi się przedziałki 4, 5. 6, 7, 12, 13, 14; przedziałki 8, 9, 10, 11, 15 otrzymują porządkowe numera przedziałek 4, 5, 6, 7, 8. Przedziałka 7 (pierwotnie 11) otrzymuje nagłówek "Wypłacona kwota".

Istniejące jeszcze księgi depozytowe A i istniejące do tego formularze należy zużyć, zmieniwszy je odpowiednio.

20)
We wzorze 7 (Wykaz wydatków złożonych sum) znosi się przedziałkę 7. Przedziałka 8 otrzymuje № 7. Istniejące formularze należy zmienić odpowiednio.
§  2.
Odnośnie do sum, zdeponowanych przed 1 października 1919 r. obowąizują dotychczasowe przepisy wykonawcze z dnia 5 lutego 1914 r. (Dz. Min. Spraw. str. 115).

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024