Zmiany w opodatkowaniu piwa na obszarze byłego zaboru austrjackiego.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 30 maja 1921 r.
w przedmiocie zmian w opodatkowaniu piwa na obszarze byłego zaboru austrjackiego. *

Na mocy art. 1 i 2 ustawy z dnia 10 maja 1921 r. (Dz. U R. P. 1921 № 41 poz. 248) o regulowaniu podatków od spożycia, zużycia względnie produkcji na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej, Rada Ministrów zarządza, zgodnie z powziętą w dniu 17 maja 1921 r. uchwałą co następuje:
§  1.
Pobieraną na obszarze b. zaboru austrjackiego opłatę akcyzową od brzeczki piwnej t. j. ekstraktu słodowego do wyrobu piwa, przed domieszaniem do tegoż ekstraktu odczynnika fermentacyjnego podwyższa się w zależności od ilości brzeczki, przerabianej na piwo w ciągu jednej kampanji rocznej (od 1 września jednego roku do 31 sierpnia następnego roku) do wysokości od czterdziestu sześciu do pięćdziesięciu marek polskich za każdy hektolitr i każdy stopień ekstraktu podług cukromierza studzielnego (stopień hektolitrowy) a mianowicie:
a) dla browarów przerabiających do 10.000 hektolitrów brzeczki do 46 m.
b) " " " " 30.000 " " " 47 "
c) " " " " 50.000 " " " 48 "
d) " " " " 70.000 " " " 49 "
e) " " " ponad 70.000 " " " 50 "

W razie powiększenia produkcji właściciel browaru obowiązany jest zarówno uiścić wyższą opłatę od nadwyżki powyższej, jako też wnieść dodatkowo różnicę wyższej płaty od pierwotnej normy przeróbki brzeczki.

§  2.
Od warów zgłoszonych przed dniem wejścia niniejszego rozporządzenia w życie, lecz urzędownie sprawdzonych dopiero po tym terminie, opłatę akcyzową pobiera się według § 1 z potrąceniem jednak opłaty, uiszczonej lub przypisanej przy zgłoszeniu.
§  3.
Wytwórcy piwa oraz posiadacze hurtowych jego składów obowiązani są w ciągu dni ośmiu po wejściu niniejszego rozporządzenia w życie podać na piśmie do wiadomości właściwemu oddziałowi kontroli skarbowej szczegółowe dane o zapasach piwa, wyrobionych do dnia ogłoszenia rozporządzenia i wskazać miejscowość, miejsce przechowania piwa, lub brzeczki piwnej, tudzież ilość tych produktów. Osoby te również mają obowiązek świadczyć wszelką pomoc władzom skarbowym przy sprawdzaniu zgłoszonych zapasów i uiścić od wszelkich zapasów piwa i brzeczki piwnej jako dodatkową opłatą akcyzową różnicę między opłatą uiszczoną poprzednio, a opłatą, przypadającą na podstawie § 1 niniejszego rozporządzenia.
§  4.
Szczegółowe przepisy o sprawdzaniu zapasów piwa, podlegających dodatkowemu opodatkowaniu, oraz o przypisaniu i uiszczeniu dodatkowej opłaty akcyzowej od piwa wydaje Minister Skarbu.
§  5.
Osoby winne zaniechania lub zaniedbania zgłoszenia przepisanego w § 3, lub zgłoszenia ilości piwa zmniejszonej więcej niż o 10% od ilości stwierdzonej urzędownie, ulegną grzywnie do wysokości ośmiokrotnej wysokości sumy dodatkowej opłaty akcyzowej, zatajonej lub narażonej na zatajenie.

Winni wykroczenia przeciwko innym przepisom o dodatkowem opodatkowaniu zapasów piwa ulegać będą grzywnom do wysokości 1000 marek polskich.

Kompetencja władz wymierzających kary pozostaje bez zmiany.

§  6.
Opłatę od piwa wywożonego za granicę celną, o ile jest zdatne do spożycia, a po usunięciu kwasu węglowego gęstość jego wynosi najmniej 2 i 1/2 stopnia według cukromierza studzielnego, zwraca się na następujących warunkach:
1)
każdemu, kto takie piwo wywozi, bez względu na zawartość ekstraktu w pierwotnej brzeczce, z której piwo to wyrobiono, zwraca się za każdy hektolitr piwa po 250 marek polskich,
2)
wytwórcom piwa zwraca się po 50 marek za każdy hektolitr i za każdy stopień studzielnego cukromierza:
a)
albo według zawartości ekstraktu, przypadającej przeciętnie na jeden hektolitr brzeczki piwnej, wyrobionej w ostatnich sześciu miesiącach przed wywozem, przyczem przeciętną zawartość ekstraktu określa się za pomocą dzielenia ogólnej ilości wyrobionych stopni hektolitrowych ekstraktu przez ogólną liczbę wyrobionych hektolitrów brzeczki piwnej;
b)
albo też według pełnej opodatkowanej i przez urzędowe badanie piwa stwierdzonej zawartości ekstraktu w pierwotnej brzeczce.

Zależnie od tego za powstający przez fermentację, leżenie na składzie zanik w opodatkowanej brzeczce piwnej zwraca się jeszcze 6 1/2% (sześć i pół %) opłaty, każdorazowo przypadającej do zwrotu w myśl ust. 1 i 2.

§  7.
Od piwa sprowadzonego na obszar wskazany w § 1 z b. zaboru niemieckiego jak długo w tej dzielnicy nie będzie podniesiony podatek do 2 mk. od litra, pobierać się będzie dodatkową opłatę akcyzową w wysokości 187 mk. 50 fen. za każde 100 litrów piwa.
§  8.
Przy wykonywaniu kontraktowych zobowiązań w przedmiocie dostawy piwa, zawartych przed wejściem niniejszego rozporządzenia w życie, o ile nabywca nie zobowiązał się wyraźnie do pokrycia możliwych nadwyżek podatkowych, odbiorca piwa obowiązany jest dopłacić dostawcy do umówionej ceny łożnicę, wynikającą z podwyższenia opłaty akcyzowej na zasadzie niniejszego rozporządzenia.
§  9.
Wykonanie niniejszego rozporządzenia powierza się Ministrowi Skarbu.
§  10.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie po upływie ośmiu dni po ogłoszeniu. Równocześnie tracą moc obowiązującą z rozporządzeniem tem sprzeczne postanowienia austrjackich rozporządzeń cesarskich z dn. 17 lipca 1899 r. (Dz. Ust. № 120, cz. I) i z dnia 27 sierpnia 1916 (Dz. U. p. № 270), a w szczególności § 23 art. I, II, III i IV tego ostatniego-rozporządzenia.
* Z dniem 8 listopada 1921 r., postanowienia niniejszego rozporządzenia dotyczące opłaty akcyzowej, zwrotu opłat pobranych od piwa wywożonego zagranicę , oraz dodatkowej opłaty od piwa sprowadzanego do obszaru b. zaboru austrjackiego z b. zaboru pruskiego, zmienia się zgodnie z § 1, 2 i 4 rozporządzenia z dnia 19 września 1921 r. (Dz.U.21.85.611).

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024