Przymusowe szczepienie ochronne przeciw cholerze i tyfusowi brzusznemu.

ROZPORZĄDZENIE
NACZELNEGO NADZWYCZAJNEGO KOMISARZA DO WALKI Z EPIDEMJAMI
z dnia 12 stycznia 1921 r.
w przedmiocie przymusowego szczepienia ochronnego przeciw cholerze i tyfusowi brzusznemu.

Na podstawie art. 3 ustęp C. ustawy z dnia 14 lipca 1920 r. (Dz. Ust. Rz. P. № 61 poz. 388) o utworzeniu Urzędu Naczelnego Nadzwyczajnego Komisarza do walki z epidemjami, grożącemi Państwu klęską powszechną zarządzam:
Przymusowe szczepienie ochronne przeciw cholerze i tyfusowi brzusznemu dla kategorji osób wyszczególnionych w art. 1.
Art.  1.

Przymusowemu szczepieniu ochronnemu przeciw cholerze i tyfusowi brzusznemu podlega:

a)
cały personel lekarski i pomocniczy zatrudniony w szpitalach zarówno epidemicznych jakoteż i ogólnych łącznie ze wszystkiemi osobami, które mają styczność z chorymi i z przedmiotami szpitalnemi, (dezynfektory, praczki, stróże, posługacze i t. p.),
b)
osoby zatrudnione w zakładach dezynfekcyjnych (kamerach i dezynfekcyjnych (odwszalniach), łaźniach publicznych, mykwach, przytułkach noclegowych i wogóle zakładach, mających na celu odczyszczanie osób i rzeczy (zakład do palenia śmieci i t. p.),
c)
personel lekarski oraz pomocniczy zajęty przy pogotowiach ratunkowych i stanowiący służbę dozorów miejskich,
d)
wszyscy funkcjonarjusze zatrudnieni przy urządzeniach wodociągowych, jako to: stacjach filtrów, pomp i t. p.,
e)
wszystkie osoby zatrudnione przy żegludze na drogach wodnych zarówno na statkach pasażerskich, jako też na statkach towarowych, a więc statkach parowych, berlinkach, galarach, łodziach wszelkiego typu jako też osoby zatrudnione stale w portach, przystaniach, holowniach, przy przewozach, mostach, promach i t. p.,
f)
służba konduktorska w pociągach pasażerskich szeroko i wąskotorowych,
g)
milicja miejska,
h)
personel zajęty przy zakładach czyszczenia miast, taborach asenizacyjnych,
i)
personel zakładów pogrzebowych, służba cmentarzy wszelkich obrządków,
k)
handlarze szmat i starzyzny - personel sortowni szmat, tandeciarni i t. p.,
l)
obsługa więzień i aresztów, a także sami więźniowie i aresztowani.
Art.  2.

Zarządzenia wykonawcze, dotyczące przymusowego szczepienia osób wymienionych w art. 1, wydadzą odnośnie do osób:

1)
wymienionych w pkt. a) art. 1 naczelni lekarze odnośnych szpitali,
2)
wymienionych w pkt. b) i d) art. 1 lekarze miejscy,
3)
wymienionych w pkt. c) art. 1 naczelni lekarze pogotowia,
4)
wymienionych w pkt. e) art. 1 Naczelny Nadzwyczajny Komisarz w porozumieniu z Ministrem Robót Publicznych,
5)
wymienionych w pkt. f) art. 1 Naczelny Nadzwyczajny Komisarz w porozumieniu z Ministrem Kolei i zarządami kolei wąskotorowych,
6)
wymienionych w pkt. g) h) i) art. 1 Naczelny Nadzwyczajny Komisarz w porozumieniu z magistratami miast względnie Komisarzami Rządowymi,
7)
wymienionych w pkt. 1) art. 1 Naczelny Nadzwyczajny Komisarz w porozumieniu z Ministrem Sprawiedliwości i Ministrem Spraw Wewnętrznych.

Osoby wymienione w powyższych artykułach, które nie zastosują się do postanowień niniejszego rozporządzenia karane będą w myśl art. b ustawy z dn. 14 lipca 1920 r. (Dz. Ust. № 61 poz. 388) w drodze administracyjnej grzywną do wysokości 10.000 mk. lub 3 mies. aresztem względnie grzywną i aresztem łącznie.

Art.  3.

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia w Dzien. Ustaw Rz. P. i przeprowadzone ma być w ciągu dwu miesięcy.

Sprostowanie

do ustawy z dn. 17. XII. 20 (Dz. Ust. R. P. № 3, poz. 8).

W ustawie z dnia 17 grudnia 1920 r. w przedmiocie zmiany art. VI ustawy z dn. 23.V.1873 r. (austr. Dz. u. p. № 119), wprowadzającej procedurę karną:

w art. 1 punkt 1 A. zamiast "o zdradę..." winno być "o zbrodnie...";

w art. 1 punkt B ") zamiast "o zbrodnię główną..." winno być "o zdradę główną...".

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024