Wysokość i porządek pobierania opłat za dozór kotłów.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRZEMYSŁU I HANDLU
z dnia 2 grudnia 1921 r.
wydane w porozumieniu z Ministrem Skarbu i Ministrem Spraw Wewnętrznych o wysokości i porządku pobierania opłat za dozór kotłów.

Na mocy art. 4 ustawy o nadzorze nad kotłami parowemi z dn. 31 maja 1921 r. (Dz. U. R. P. № 50 poz. 303) zarządza się co następuje:
§  1.
Za dozór kotłów wykonywany według przepisów z dnia 8 listopada 1921 r. ustanawia się opłaty w wysokości zależnej od wielkości kotła wyrażonej w metrach kwadratowych powierzchni ogrzewalnej. Jednakowe opłaty wyznacza się za kotły objęte wielkościami:
do- 2 m2.
Wyżej 2- 20 "
" 20- 50 "
" 50-100 "
" 100-200 "

ponad 200 m2 za każde 100 m2 więcej, przyczem część 100 m2 liczy się za całe.

Opłatą są objęte wszystkie koszty związane z dozorem kotła w ciągu roku.

§  2.
Opłaty za dozór kotłów pobiera się zgóry za rok kalendarzowy, niezależnie od tego czy dany kocioł będzie czynny cały rok lub krócej. Kotły, które mają być cały rok nieczynne, o ile właściciele ich zawiadomią o tem organa dozoru do dnia 31 grudnia, będą wolne od opłaty.
§  3.
Opłaty za dozór kotłów obowiązany jest wnosić ten, w którego władaniu znajduje się kocioł w dniu 1 stycznia. Od kotłów zgłoszonych przed 31 grudnia jako nieczynne w myśl § 2, a których używanie w ciągu roku okaże się koniecznem, władający niemi powinien o tem przed rozpoczęciem używania kotła zawiadomić organa dozoru kotłów i wnieść należną opłatę zaraz po otrzymaniu wezwania.

Kotły, które zgłoszono jako nieczynne, mogą być opieczętowane.

§  4.
Niezależnie od opłat w § 1 wymienionych, pobiera się opłaty:
a)
za odbiór techniczny kotła w myśl § 16 przepisów z dnia 8 listopada 1921 r. przy jego ustawieniu,
b)
za stracony czas i przejazdy z powodu bądź nieprzygotowania kotła do rewizji i próby, bądź z potrzeby wykonywania ponownych prób i rewizji z powodu złych wyników prób i rewizji wykonywanych w ustanowionym przepisowo terminie,
c)
za rewizje i próby oddzielne, wykonywane na żądanie właściciela kotła w terminie przez niego wskazanym i
d)
nadzwyczajne rewizje i próby kotła jakie się okażą konieczne z powodu uszkodzenia kotła przez pożar kotłowni lub inny wypadek.

Wysokość opłat za wymienione rewizje i próby pod a), nie może przenosić półtorakrotnej opłaty rocznej należnej za dozór danego kotła, zaś za każde z pozostałych - jednokrotnej.

Kotły, od których pobrano opłatę, za odbiór techniczny, w tym samym roku kalendarzowym, są wolne od opłaty za dozór.

§  5.
Właściciele kotłów powinni być powiadomieni z początkiem roku kalendarzowego o wysokości należnej od nich opłaty za dozór kotłów. W wezwaniu do opłaty powinny być wymienione Nr . Nr . kotłów i opłata od każdego kotła oddzielnie.
§  6.
O zmianie właściciela kotła nowonabywca powinien zaraz zawiadomić właściwe organa dozoru kotłów, podając Nr. kotła, swoje nazwisko i poprzedniego właściciela oraz miejsce pracy lub postoju kotła.
§  7. 1
 Opłatą wnosi się w ciągu dwóch miesięcy od dnia doręczenia wezwania do kasy w wezwaniu wymienionej. Opłaty nie wniesione we wskazanych terminach będą ściągane drogą administracyjną za pośrednictwem organów gminnych z doliczeniem na rzecz Stowarzyszenia Dozoru Kotłów kary za zwłokę w wysokości 2% za każdy miesiąc zwłoki, licząc część miesiąca ponad 15 dni za cały miesiąc.

Na pokrycie kosztów przymusowego ściągnięcia urzędy gminne pobierają na rzecz swoją od panika 5% od sumy zaległej, jednak nie mniej jak 5 złotych, z doliczeniem rzeczywiście poniesionych koniecznych kosztów tego ściągnięcia.

§  8.
Opłaty od kotłów, których właściciele są członkami stowarzyszeń dozoru kotłów jak również i od kotłów, których dozór został stowarzyszeniom przez władze państwowe zlecony, idą na korzyść tych stowarzyszeń.
§  9.
Opłaty od kotłów rządowych, oddanych stowarzyszeniom pod dozór, wnosi się. w terminach w § 7 wymienionych przez poszczególne urzędy tych ministerstw, w których władaniu kocioł się. znajduje.

W wezwaniach do opłaty za te kotły, powinny być wymienione Nr. Nr. kotłów, ich powierzchnia ogrzewalna, miejsce pracy, przeznaczenie oraz opłata za każdy kocioł oddzielnie.

§  10.
W razie domniemania, że w wezwaniach do opłaty od kotłów oddanych pod dozór zlecony, wysokość opłaty wymierzona jest nieprawidłowo, właściciele kotłów mają prawo odwołania się do właściwej władzy administracyjnej 11 instancji w ciągu dni 14 od dnia doręczenia wezwania. Postanowienie wojewody jest ostateczne.
§  11.
Rozporządzenie niniejsze uzyskuje moc obowiązującą z dniem 1 stycznia 1922 r.
1 § 7:

- zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 29 września 1926 r. (Dz.U.26.101.588) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 października 1926 r.

- zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 2 lipca 1927 r. (Dz.U.27.64.567) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 19 lipca 1927 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024