Uregulowanie podatku od tytoniu i od wyrobów tytoniowych.

ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE
MINISTRA B. DZIELNICY PRUSKIEJ
z dnia 19 listopada 1921 r.
w przedmiocie uregulowania podatku od tytoniu i od wyrobów tytoniowych.

Na mocy § 15 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 14 października 1921 r. o podwyższeniu podatku od tytoniu i wyrobów tytoniowych na obszarze. b. dzielnicy pruskiej (D. U. R. P. № 85 poz. 615) i § 3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 10 listopada 1921 r. w przedmiocie wstrzymania terminu wejścia w życie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 14 października 1921 r. (Dz. U. R. P. № 85 poz. 615) o podwyższeniu podatków od tytoniu i od wyrobów tytoniowych na obszarze b. dzielnicy pruskiej (Dz. U. R. P. № 92 poz. 677) oraz celem wykonania rozporządzenia z dnia 19 listopada 1921 r. o uregulowaniu podatków od papierosów (Dz. U. R. P. № 92 poz. 677) zarządza się co następuje:
§  1.
Zobowiązani według § 4 rozporządzenia Ministra b. Dzielnicy Pruskiej z dnia 19 listopada 1921 r. (Dz. U R. P. № 102 poz. 737) do zgłoszenia zapasów papierosów, celem dodatkowego opodatkowania, mają zgłoszenie to podać na piśmie w dwóch równobrzmiących egzemplarzach w przeciągu dni 14 po dniu wejścia w życie powołanego rozporządzenia Ministra b. Dzielnicy Pruskiej do właściwego Urzędu Skarbowego (Kontroli Skarbowej).

Zapasy papierosów, które przed dniem wejścia w życie rozporządzenia Ministra b. Dzielnicy Pruskiej z dnia 19 listopada 1921 r. (Dz U. R P. № 102 poz. 737) wydano spedytorowi, przewoźnikowi albo wogóle osobie lub zakładowi, przeznaczonemu do wykonania przesyłki, mają być zgłoszone do dodatkowego w wyżej podany sposób opodatkowania w dniach trzech po odebraniu, nie licząc dnia odebrania.

§  2.
Zgłaszający zapasy papierosów do dodatkowego opodatkowania ma w zgłoszeniu podać zarazem ilość opakowań papierosów ich zawartości (np. po 10, 20, 50 i 100 sztuk, dalej cenę w drobnej sprzedaży według postanowienia § 6 niniejszego rozporządzenia oraz stosownie do tego ilości jakość zapotrzebowanych przez siebie opasek podatkowych (banderoli), nie potrącając wartości banderoli już na tych opakowaniach nalepionych. Wartość zużytej już opaski podatkowej (banderoli) zostanie: przez urząd skarbowy (kasę skarbową) przy wydawaniu opasek, cele n dodatkowego opodatkowania y z urzędu od przypadającej kwoty potącona. Grzędy względnie kasy skarbowe uwidocznią to w księgach poboru podatku od papierosów.
§  3.
Urząd skarbowy (kontroli skarbowej), otrzymawszy zgłoszenie, sprawdzi na miejscu zapasy i wynik umieści na obu egzemplarzach zgłoszenia, poczem jeden egzemplarz zgłoszenia pozostawi zgłaszającemu, a drugi zatrzyma u siebie (w obrębie Pomorskiej izby skarbowej odeśle do kasy skarbowej) celem dołączenia do odnośnej książki poborowej.

Stwierdzone przy badaniu zapasów różnice nieprzekraczające 10% ilości zgłoszonej nie powodują wdrożenia dochodzeń karnych.

§  4.
Zgłaszający, otrzymawszy z urzędu skarbowego (kontroli skarbowej) egzemplarz zgłoszenia z potwierdzeniem wyniku badania zapasów, winien jest w przeciągu 3 dni po otrzymaniu potwierdzenia uiścić dodatkowy podatek, względnie wykupić potrzebne opaski podatkowe we właściwej kasie skarbowej (kasie urzędu skarbowego).
§  5.
Główne urzędy skarbowe (w obrębie Pomorskiej izby skarbowej urzędy skarbowe akcyz i monopolów państwowych) wymierzą dodatkowy podatek od 1iści tytoniowych krajowego' pochodzenia hodowcom tytoniu na podstawie zgłoszeń i poprzednio dokonanych przez siebie wymiarów. Ten dodatkowy podatek będzie płatny równocześnie z już wymierzonym podatkiem, o ile ten nie miał być już zapłacony, w przeciwnym razie w dniach 3 od otrzymania dodatkowego wymiaru.
§  6.
Celem uiszczenia określonego w § 2 rozporządzenia Ministra b. Dzielnicy Pruskiej z dnia 19 listopada 1921 r. (Dz. U. R. P. № 102 poz. 737) podatku od papierosów oraz określonego w § 7 poz L 2 i 3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 14 października 1921 r. (Dz. U. R. P. № 85 poz. 615) podatku od tytoniu cienko krajanego tutek i bibułek papierosowych, ustanawia się opaski podatkowe (banderole):
a)
dla papierosów w opakowaniach po 10, 20, 50 i 100 sztuk:

ze znakiem 1 A1 dla ceny 400 mk. za 100 sztuk barwy zielonej

ze znakiem 1 A2 dla ceny 500 mk. za 100 sztuk barwy zielonej

ze znakiem 1 B1 dla ceny 600 mk. za 100 sztuk barwy niebieskiej

ze znakiem 1 B2 dla ceny 700 mk. za 100 sztuk barwy niebieskiej

ze znakiem 1 C1 dla ceny 800 mk. za 100 sztuk barwy czerwonej

ze znakiem 1 C2 dla ceny 900 mk. za 100 sztuk barwy czerwonej

ze znakiem 1 D1 dla ceny 1000 mk. za 100 sztuk barwy szarej

ze znakiem 1 D2 dla ceny 1200 mk. za 100 sztuk barwy szarej

ze znakiem 1 E1 dla ceny 1400 mk. za 100 sztuk barwy bronzowej

ze znakiem 1 E2 dla ceny 1600 mk. za 100 sztuk barwy bronzowej

ze znakiem 1 F1 dla ceny 1800 mk. za 100 sztuk barwy żółtej

ze znakiem 1 F2 dla ceny 2000 mk. za 100 sztuk barwy żółtej

b)
dla tytoniu cienko krajanego w opakowaniach po 25, 50 i 100 gr.:

ze znakiem 2 A dla klasy a barwy zielonej

ze znakiem 2 B dla klasy b barwy niebieskiej

ze znakiem 2 C dla klasy c barwy czerwonej

ze znakiem 2 D dla klasy d barwy szarej

ze znakiem 2 E dla klasy e barwy bronzowej

c)
dla tutek (gilz) i bibułek papierosowych barwy żółtej.

Zapasy dotychczas używanych opasek podatkowych (banderoli) o różnych barwach dla papierosów ze znakiem 1 F, a dla tytoniu cienko-krajanego ze znakiem 2 E- będą wydawane przedsiębiorcom aż do wyczerpania, po cenach ustanowionych rozporządzeniem Ministra b. Dzielnicy Pruskiej zd. 19 listopada 1921 r. (Dz. U. R. P. № 102 poz. 737) względnie rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 14 października 1921 r. (Dz. U. R. P. № 85 poz. 615).

Zapasy dotychczas używanych opasek podatkowych (banderoli) w różnych barwach dla tutek i bibułek papierosowych będą wydawane przedsiębiorcom aż do wyczerpania, po cenach odpowiadających cenie opaski podatkowej podanej w § 7 pod L. 3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 14 października 1921 r.

§  7.
Wprowadzone § 12 obwieszczenia kanclerza Rzeszy z dnia 17 listopada 1911 r., dotyczącego przepisów wykonawczych do podatku od papierosów (Dz. Centralny Rzeszy Niem. str. 617) karty zamówień opasek podatkowych dla papierosów (Bestellzettel) wzór 1 a zmienia się w ten sposób, że zamiast podawania pod a) b) c) i t. d. granicy cen w pewnej klasie, ma być podaną cena drobnej sprzedaży i odpowiedni znak opaski podatkowej np. cena 6 mk. za sztukę, znak opaski 1 B1. cena 12 mk. za sztukę, znak opaski 1 D2. i t. d. Wprowadzone w tym samym paragrafie wyżej powołanego rozporządzenia księgi zamówień (Bestellbucher) wzór 2, zmienia się w ten sposób, że w odpowiednich rubrykach zamiast podawania granicy cen drobnej sprzedaży, podawaną ma być cena drobnej sprzedaży, a zamiast klasy podatkowej znak opaski podatkowej, odpowiadającej cenie drobnej sprzedaży. W podobny sposób należy zmienić księgę ruchu A (Betriebsbuch A) wzór 7 do § 42 i wykaz statystyczny (wzory 13 i 14 do §§ 57 i 58) obwieszczenia, o ile odnoszą się do papierosów.

Dotychczas używane druki mogą być nadal używane po odpowiedniem przystosowaniu.

§  8.
Urzędy skarbowe (kasy skarbowe) otrzymawszy zamówienie opasek podatkowych na papierosy sprawdzą, czy odpowiadają one podanym w § 7 wymogom i przed wydaniem opasek podatkowych oznaczą je dodatkowo atramentem, dopisując po literach A, B, C, D i t. d. cyfrę 1, lub 2 według tego, czy zamówiono opaski dla cen A1 lub A2, B1 lub B2 i t. d.
§  9.
Wnioski o kredytowanie dodatkowego podatku należy podawać przed upływem terminu do zapłacenia dodatkowego podatku do Głównych Urzędów Skarbowych (w obrąbie Pomorskiej izby skarbowej urzędów akcyz i monopolów państwowych), które je załatwią w sposób przepisany we własnym zakresie działania.
§  10.
Papierosy, wydawane osobom zatrudnionym w fabrykach, podlegają w myśl § 16 obwieszczenia kanclerza Rzeszy z dnia 17 listopada 1911 r. (Dz. Centr. Rzeszy Niem. str. 617) podatkowi według najniższej ceny, t. j. A1, która ma być uwidocznioną na banderoli w sposób przepisany.
§  11.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie równocześnie z rozporządzeniem Ministra b. Dzielnicy Pruskiej z dnia 19 listopada 1921 r. (Dz. Ust. № 102 poz. 737).

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024