Wykonanie ustawy z dnia 15 lipca 1920 r. o zmianie cen za dostarczanie energji elektrycznej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRZEMYSŁU I HANDLU
z dnia 29 września 1920 r.
w przedmiocie wykonania ustawy z dnia 15 lipca 1920 r. o zmianie cen za dostarczanie energji elektrycznej.

Na podstawie art. 3, 4, 5 i 11 ustawy z dnia 15 lipca 1920 r. o zmianie cen za dostarczanie energji elektrycznej (Dz. Ust. Rz. P. № 70 poz. 466) postanawiam w porozumieniu z Ministrem Spraw Wewnętrznych co następuje:
§  1.
Elektrownia, żądająca na mocy art. 1 ustawy zmiany ceny sprzedażnej energji elektrycznej, powinna przesłać drugiej stronie żądanie swoje na piśmie z powołaniem się na ustawą, oraz odpis tego żądania Urzędowi Elektryfikacyjnemu Ministerstwa Przemysłu i Handlu; dzień zgłoszenia tego żądania uważać się będzie za datę reklamacji, przewidzianą w art. 7 ustawy.
§  2.
O ile nie nastąpi porozumienie pomiędzy stronami, strona żądająca zmiany ceny zgłasza do strony przeciwnej listem poleconym lub za pomocą wezwania przez notarjusza, żądanie zwołania komisji rozjemczej, wyznaczając jednocześnie swoich delegatów i wzywając drugą stronę, aby wyznaczyła również swoich.

Delegaci obu stron w równej liczbie, nie przewyższającej jednak trzech osób z każdej strony, tworzą komisję, obierając przewodniczącego z poza swego grona.

Strona żądająca zmiany ceny, zawiadamia o terminie zażądania komisji Urząd Elektryfikacyjny Ministerstwa Przemysłu i Handlu w Warszawie, po utworzeniu zaś komisji komunikuje Urzędowi skład tejże.

§  3.
Jeżeli skład komisji rozjemczej nie zostanie ustalony w przeciągu dni czternastu od chwili jej zażądania, strona, żądająca zmiany ceny, zawiadamia o tem Urząd Elektryfikacyjny w celu wyznaczenia całego składu komisji przez Ministra Przemyślu i Handlu zgodnie z art. 3 ustawy.
§  4.
Komisja rozjemcza zbiera się w miejscu i w terminie, wyznaczonym przez przewodniczącego.

Komisja prowadzi protokuł swoich czynności.

Przewodniczący wzywa obie strony na ustną rozprawę.

Strony mogą być reprezentowane przez pełnomocników, zaopatrzonych w dostateczne upoważnienia; w razie niestawienia się strony, lub jej zastępcy, sprawa będzie rozpatrywana i rozstrzygnięta zaocznie.

Strona żądająca zmiany ceny powinna złożyć komisji rozjemczej należycie uzasadniony wniosek z określeniem żądanej ceny.

Jeżeli strona stawia żądanie zastosowania cen zmiennych, w zależności od zmienności kosztów produkcji, to w żądaniu należy ściśle określić zależność tę od zmienności kosztów produkcji, t. j. opału, robocizny i t. p.

Komisja może żądać od stron złożenia dodatkowych wyjaśnień i dowodów. Niedostarczenie żądanych dowodów biegu sprawy nie wstrzymuje.

Komisja może przesłuchiwać świadków i rzeczoznawców.

Na podstawie zebranego materjału komisja wydaje orzeczenie, określające cenę sprzedażną energji elektrycznej i ustalające podział kosztów postępowania zgodnie z art. 8 ustawy.

Uchwała komisji zapada prostą większością głosów; w głosowaniu bierze udział również przewodniczący. Przy równej ilości głosów rozstrzyga głos przewodniczącego.

Orzeczenie komisji powinno być sformułowane na piśmie i ogłoszone stronom o ile są obecne, względnie zastąpione przez pełnomocników, oraz doręczone im w zaświadczonych odpisach. Orzeczenie powinno zawierać nazwiska osób, biorących udział w posiedzeniu komisji, na którem orzeczenie to zostało wydane, zwięzły opis stanu rzeczy i przebiegu sprawy, oraz motywy, akta sprawy oraz zaświadczony co do zgodności z oryginałem odpis umowy na dostawę energji elektrycznej, będącej przedmiotem sporu" przewodniczący komisji składa w Urzędzie Elektryfikacyjnym.

§  5.
Minister Przemysłu i Handlu może uchylić orzeczenie komisji rozjemczej w przeciągu miesiąca od daty wysiania orzeczenia listem poleconym do Urzędu Elektryfikacyjnego lub też od daty stwierdzenia odbioru przez Urząd Elektryfikacyjny, o ile dokumenty te doręczono inną drogą.
§  6.
W razie uchylenia orzeczenia komisji rozjemczej przez Ministra Przemysłu i Handlu, Urząd Elektryfikacyjny przesyła decyzję Ministra wraz z motywami stronom.

Powołanie i postępowanie komisji rozjemczej przy powtórnem rozpoznawaniu sprawy odbywa się w tym samym trybie co i poprzednio (§§ 2-4).

§  7.
W razie uchylenia przez Ministra Przemysłu i Handlu powtórnego orzeczenia komisji rozjemczej sprawę przekazuje się komisji rzeczoznawców przy Ministerstwie Przemyślu i Handlu.

Komisja Rrzeczoznawców składa się z przewodniczącego i czterech członków, oraz czterech zastępców. Przewodniczącego wyznacza Minister Przemysłu i Handlu podług swego uznania, członków zaś Komisji, oraz ich zastępców mianuje Minister w równej liczbie z list, zawierających po osiem nazwisk osób, a przedstawionych przez Związek Miast Polskich, oraz Związek Elektrowni Polskich. W razie ustąpienia z jakichkolwiekbądź powodów członka Komisji lub zastępcy zamianuje Minister nowego członka lub zastępcę z odpowiedniej listy.

Zawiadomienie o posiedzeniu Komisji rzeczoznawców, oraz spis spraw, mających być przedmiotem obrad, muszą być rozesłane członkom Komisji przynajmniej na tydzień przed posiedzeniem.

Posiedzenie Komisji rzeczoznawców jest prawomocne tylko w pełnym składzie, przytem członka Komisji może zastępować zastępca z tej samej listy.

Postępowanie Komisji rzeczoznawców odbywa się zgodnie z § 4 niniejszego rozporządzenia.

§  8.
Rozporządzenie niniejsze obowiązuje na całem terytorjum Rzeczypospolitej z wyjątkiem obszaru b. dzielnicy pruskiej, dla którego wydane zostaną osobne przepisy wykonawcze.
§  9.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024