Uzupełnienie rozporządzenia z dnia 18 sierpnia 1920 r. (Dz. U. Nr 81, poz. 548) w przedmiocie obrotu ziemiopłodami i przetworami, pozostałemi u producentów po dokonaniu świadczeń na rzecz Państwa.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA APROWIZACJI
z dnia 2 października 1920 r.
uzupełniające rozporządzenie z dnia 18 sierpnia 1920 r. (Dz. U. № 81, poz. 548) w przedmiocie obrotu ziemiopłodami i przetworami, pozostałemi u producentów po dokonaniu świadczeń na rzecz Państwa.

Na zasadzie art. 3, 4, 7 ustąp 1 i 2 ustawy z dnia 2 lipca 1920 r. (Dz. Ust. Rz. P. № 67, poz. 449), uchwały Rady Ministrów z dnia 5/VIII 1920 r. i rozporządzenia Rady Obrony Państwa z dnia 6 sierpnia 1920 roku (Dz. Ust. Rz. P. № 75, poz. 500), uzupełniając rozporządzenie Ministra Aprowizacji z dnia 18 sierpnia 1920 roku (Dz. Ust. Rz. P. № 81, poz. 548) zarządza się, co następuje:
Art.  1.

Komisje aprowizacyjne, powołane na zasadzie art. 8 ustawy o aprowizacji z dnia 9 lipca 1920 r. (Dz. Ust. № 56, poz. 348) powinny przy ustaleniu cen powoływać do swego grona w miejscowościach, gdzie są Urzędy Walki z Lichwą i Spekulacją, także przedstawiciela wymienionego Urzędu.

Art.  2.

Cena ziemiopłodów pozakontyngentowych i ich przetworów winna być ustalona na podstawie kalkulacji kosztów produkcji i warunków gospodarczych, a przedewszystkiem ceny ziemi i robocizny w powiecie, uzależniona od lokalnych warunków aprowizacyjnych, od stanu rynku lokalnego, od warunków aprowizacyjnych i rynkowych w powiatach przyległych i od warunków transportowych (kolejowych, wodnych, dróg bitych) w powiecie.

Koszty produkcji winny być uwzględniane przeciętnie dla większej, średniej i drobnej własności i uzgadniane z danemi, posiadanemi przez Ministerstwo Rolnictwa.

Przy określaniu ceny winno się, brać za podstawę wagę metryczną, sprzedaż za gotówką i moment oddania.

Ceny maksymalne stosują się do ziemiopłodów, przeznaczonych do spożycia.

Ceny ziemiopłodów, przeznaczonych do siewu, zależnie od gatunku 1 odsiewu mogą być o 20-30% wyższe od cen maksymalnych.

Art.  3.

Przy obliczaniu ceny przetworów należy opierać się na cenach przemiałowych maksymalnych (Rozp. Min. Aprow. z dnia 12/8 1920 r., Dz. Ust. № 81, poz. 546) i przyjmować warunki przemiału, określone dla zboża kontyngentowego (art. 10 Przepisów Wykonawczych do ustawy o aprowizacji na rok gospodarczy 1920/21 z dnia 24 lipca 1920 r. (Dz. Ust. № 70, poz. 474-1920 r.).

Art.  4.

Przy obliczaniu ceny hurtowej dla handlujących należy uwzględniać prócz przeciętnych kosztów transportowych od producenta - koszty handlowe w wysokości, nie większej ponad 10%, i zysk, nie większy ponad 10%.

Art.  5.

Cena winna być ustalona:

a)
dla producenta-loco miejsce produkcji,
b)
dla hurtownika-loco skład hurtowy. Koszty przewozu przy odstawie do składu hurtowego będą doliczane podług istotnej ich wysokości, lub też według przeciętnej stopy, ustalonej dla danego powiatu przez Komisję za przewóz 100 kg. na odległość 1 kilometra. Cenę winno się określać za wagę netto. Waga worków, cena za nie lub ich wypożyczenie - będą osobno uwzględniane. Przy mące ma być podany stopień przemiału,
c)
dla detalisty-przy sprzedaży ziemiopłodów z doliczeniem zysku, nie wyższego ponad 10%, przy sprzedaży zaś przetworów-nie wyższego ponad 15%. Cena, ustalona zaś 1 kg., winna wskazywać dokładnie gatunek.

Po uchwaleniu cen maksymalnych przez Komisje Aprowizacyjne winny być odnośne protokuły niezwłocznie przesiane do wglądu Wojewodzie, a w Małopolsce - Generalnemu Delegatowi Rządu.

Art.  6.

Normalne ceny mają być wyznaczane dla ziemiopłodów doborowej jakości, nie zawierających więcej, niż 3% zanieczyszczeń.

Przy wyższym procencie zanieczyszczeń i gorszym gatunku cena winna zostać odpowiednio zniżona.

Art.  7.

Sprzedaż dla celów spożycia ludzkiego ziemiopłodów i ich przetworów stęchłych, spleśniałych lub mokrych, wogóle zepsutych - jest zakazaną.

Art.  8.

Ceny maksymalne winny być wydrukowane i umieszczone we wszystkich instytucjach urzędowych i komunalnych, oraz we wszystkich miejscach hurtowej i detalicznej sprzedaży ziemiopłodów i ich przetworów.

W gminach obowiązany jest nadto sołtys, względnie naczelnik, w ciągu 3-ch dni po otrzymaniu cen zawiadomić o nich wszystkich producentów, wyjaśniając im szczegółowo ich obowiązki i odpowiedzialność za przekroczenie.

Art.  9.

Przy określaniu ceny chleba należy brać za podstawę ogólne rozporządzenia o wypieku chleba pozakontyngentowego i kierować się lokalnemi warunkami kosztów opału i robocizny.

Cennik maksymalny ma określić ściśle gatunek i zawartość chleba. Przed ustaleniem cen należy porozumieć się z miejscowemi organizacjami zawodowemi właścicieli piekarń.

Cena na chleb winna być opublikowana w ten sposób, aby udostępnić ją jaknajszerszej publiczności.

Art.  10.

W publikacjach o cenach należy powołać się na art. 11 rozporządzenia z dnia 18.VIII 1920 r. (Dz. U. № 81, poz. 548), obwieścić, iż przekroczenie tych cen zarówno w stosunku do sprzedających, jak i nabywających, będzie karane na podstawie art. 4 ustawy z dn. 2 lipca 1920 r. o zwalczaniu lichwy wojennej (Dz. Ust. R. P. № 67, poz. 449) - aresztem do 6 miesięcy i grzywną do miljona marek, lub jedną z tych kar, oraz konfiskatą towarów. Nadto należy w publikacjach podać do wiadomością iż ceny maksymalne obowiązują z dniem ich ogłoszenia.

Art.  11.

Dochodzenie i karanie przekroczeń, popełnionych w obrębie-miast: Warszawa, Łódź, Lublin, Kraków i Lwów, należy do Okręgowych Urzędów Walki z Lichwą, popełnionych zaś w innych miejscowościach - do władz administracyjnych I-ej instancji.

Art.  12.

Przepisy niniejsze wchodzą w życie z dniem ogłoszenia w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1920.96.635

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Uzupełnienie rozporządzenia z dnia 18 sierpnia 1920 r. (Dz. U. Nr 81, poz. 548) w przedmiocie obrotu ziemiopłodami i przetworami, pozostałemi u producentów po dokonaniu świadczeń na rzecz Państwa.
Data aktu: 02/10/1920
Data ogłoszenia: 11/10/1920
Data wejścia w życie: 11/10/1920