Zmiany do ustaw probierczych, obowiązujących na obszarze b. zaboru rosyjskiego.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRZEMYSŁU I HANDLU
z dnia 9 sierpień 1920 r.
w porozumieniu z Ministrem Skarbu w sprawie zmian do ustaw probierczych, obowiązujących na terenie b. zaboru rosyjskiego.

Na mocy ustawy z dn. 16-go lipca 1920 r. o upoważnieniu Ministra Przemysłu i Handlu do wydawania zarządzeń w zakresie nadzoru nad przemysłem złotniczym i handlem wyrobami złotniczemi oraz organizacji Urzędów Probierczych na obszarach b. zaborów austrjackiego i rosyjskiego (Dziennik Ustaw № 70/1920 r. poz. 470) postanawia się co następuje:
Art.  1. 1

(uchylony).

Art.  2.

Próby złota i srebra będą się obliczać w tysiącznych częściach a mianowicie:

a)
dla wyrobów złotych:

próba pierwsza - 0,960

próba druga - 0,750

próba trzecia - 0,583

b)
dla wyrobów srebrnych:

próba pierwsza - 0,940

próba druga - 0,875

próba trzecia - 0,800

Art.  3.

Dopuszczalne uchybienie, czyli remedjum, ustala się dla wyrobów złotych i srebrnych:

a)
złożonych z dużych części-pięć tysiącznych,
b)
złożonych z drobnych, zlutowanych ze sobą części - dziesięć tysiącznych.
Art.  4. 2

Korzystanie ze znaczników probierczych inaczej niż w drodze urzędowej jest wzbronione.

Art.  5. 3

(uchylony).

Art.  6. 4

Złotnik ma prawo w ciągu trzech dni po zawiadomieniu go przez Urząd Probierczy o wyniku próby złożyć tamże podanie o kontrpróbę.

Art.  7. 5

1) złotnicy, 2) handlujący wyrobami złotniczemi, 3) wytapiacze złota i srebra (rafinerzy), 4) handlujący złotem i srebrem w stanie materjału surowego i półsurowego, jak zlewki, sztaby, złom, i t. p., 5) zegarmistrze, 6) antykwarjusze, handlujący staremi złotemi i srebrnemi wyrobami, 7) lombardy, sale licytacyjne i sklepy komisowe, 8) sklepy galanteryjne, dewocyjne i t. p., handlujące jakimkolwiek artykułem złotniczym, i wogóle wszystkie osoby, oraz firmy, wytwarzające przedmioty złote i srebrne lub handlujące temiż przedmiotami, obowiązane są złożyć przed rozpoczęciem swych czynności, wymaganą deklarację we właściwym urzędzie probierczym i uzyskać świadectwo złotnicze.

Zamknięcie przedsiębiorstwa jak również wszelkie późniejsze zmiany danych, wymaganych w deklaracji, wyżej wymienieni winni zgłaszać we właściwym urzędzie probierczym w terminie do dni 15.

Art.  8.

Złotnicy wytwórcy obowiązani są wraz z deklaracją złożyć w Urzędzie Probierczym do zarejestrowania swój znak firmowy, który ma zawierać pierwsze litery imienia i nazwiska wytwórcy; dozwolone są również. znaki firmowe o pełnem nazwisku oraz znaczki specjalne. Bez złożenia znaku firmowego wyroby do cechowania przyjmowane nie będą.

Art.  9. 6

Złotnicy oraz handlujący, dokonywający naprawy wyrobów z metali szlachetnych obowiązani są do prowadzenia księgi handlowej przychodu i zwrotu tychże wyrobów według załączonego wzoru.

Księgę tę można otrzymać we właściwym urzędzie probierczym za zwrotem kosztów.

Art.  10. 7

Opłaty probiercze na rzecz Skarbu Państwa za cechowanie złotych i srebrnych przedmiotów są następujące:

Poz.

Wyszczególnienie

gr

Od ciężaru 1 grama:

1.

Od gotowych wyrobów:

a) złotych

-

15

b) srebrnych

-

1

2.

Od metali malarskich w książeczkach (waga z papierem):

a) od złota

-

1

b) od złoto - srebra

-

0,5

c) od srebra

-

0,2

3.

Od metali grubolistkowych (waga bez papieru):

a) od złota

-

3

b) od złoto - srebra

-

2

c) od srebra

-

0,5

4.

Od metali nitkowych:

a) od złota

-

3

b) od srebra

-

0,5

5.

Od zlewków sztab i t. p. materjałów i półfabrykatów:

a) od złota

-

1

b) od srebra

-

0,1

6.

Od zegarków kieszonkowych i kopert zegarkowych w stanie gotowym (rozebranym lub nierozebranym):

za 1 sztukę:

a) od złotych do 33,5 mm średnicy koperty

5

50

b) od złotych o większej średnicy

10

-

c) od srebrnych bez względu na wielkość

1

50

7.

Od kopert do zegarków w stanie niegotowym jak w p. 1".

Art.  11.

Wyroby powinny być przynoszone przez wytwórców do cechowania ze wszystkiemi ich częściami, zmontowane i w takim stanie, odrobienia, iżby wybite na nich cechy probiercze oraz znaki firmowe nie mogły ulec znaczniejszemu uszkodzeniu przy dalszej obróbce. Wyroby, nie odpowiadające niniejszym wymaganiom, do cechowania nie są przyjmowane.

Art.  12.

Wolne są od obowiązkowego cechowania, lecz powinny być przepisanej próby złote i srebrne wyroby wagi niższej od 1 grama w sztuce, lub w parze, jeżeli wyroby są parzyste.

Art.  13.

Opłaty probiercze pobierane są z góry. Waga poniżej grama przy obliczaniu należności przyjmuje się za cały gram.

Art.  14.

Od opłat, wskazanych w niniejszem rozporządzeniu. żadnych zniżek się nie czyni.

Art.  15.

Dozwolonym jest zwrot opłaty za wyroby. zniszczone z powodu niskiej próby, w formie zaliczki.

Art.  16.

Przy obliczaniu należności za cechowanie zlewków, sztab i t. p. materjałów (art. 10 poz. 5). przyjmuje się, jako najniższa waga: a) dla złota 200 gr., b) dla srebra 800 gr.

Art.  17. 8

Za. czynności niepołączone ze stemplowaniem urzędy probiercze pobierają następujące opłaty:

1. za 1 próbę złota zł 3.-

2. za 1 próbę srebra drogą ogn. bądź mokrą " 2.-

3. za 1 próbę stopu złota i srebra drogą ogniową " 4.-

4. za stopienie złota i srebra do 100 gr. " 1.-

5. za każde następne 100 gr " 1.-".

Art.  18.

Przepisy ustaw obowiązujących w b. zaborze rosyjskim, dotyczących probiernictwa, o ile nie są zmienione przez niniejsze rozporządzenie, pozostają nadal w mocy.

Art.  19.

Niestosowariie się do niniejszych przepisów będzie karane na mocy obowiązujących ustaw karnych z uzupełnieniem, wyszczególnionem w artykule 20 niniejszego rozporządzenia.

Art.  20.

Winni:

a) 9
nieprawidłowego wskazania w deklaracji składu pracowników przedsiębiorstwa lub innych, wymaganych w deklaracji danych, jako też niepodania w terminie przepisanym wszelkich późniejszych zmian,
b)
niezaopatrzenia się w świadectwo złotnicze,
c)
niezłożenia do rejestracji znaku firmowego, lub używania znaku firmowego nie zarejestrowanego,
d)
sprzedaży lub przechowywania w sklepie wyrobów złotych lub srebrnych bez znaku firmowego,
e) 10
nieprowadzenia księgi handlowej przychodu i zwrotu oddanych do naprawy wyrobów z metali szlachetnych, lub nieprawidłowego jej prowadzenia, podlegają karze w myśl art. 3 ustawy z dnia 16 lipca 1920 r.
Art.  21. 11

(uchylony).

Przepisy przechodnie.

Art.  22.

Wszelkie znajdujące się u wytwórców lub w handlu wyroby ze złota i srebra z rosyjskiemi państwowemi cechami probierczemi, powinny być złożone w czasie od 1-go września do 1-go grudnia r. b. w Głównym Urzędzie Probierczym celem wybicia na nich bezpłatnie i bez probowania cechy przechodniej, która wyobraża głowę górala wypukłą, na gładkiem tle, w 8-kątnej ramce i służy do odróżnienia wyrobów dawnych, t. j. wytworzonych lub sprowadzonych z zagranicy do chwili uruchomienia Głównego Urzędu Probierczego.

Uwaga: W razie, jeżeli handlujący lub wytwórca żądałby wybicia na wyrobach zamiast cechy przechodniej cechy stałej z uiszczeniem opłaty probierczej, może zgłosić przed 1-ym grudnia b. r. w Urzędzie Probierczym wyszczególnienie i wagę posiadanych przedmiotów i wtedy będzie obowiązany złożyć je do ocechowania w terminie od 1-go grudnia b. r. do 1-go marca 1921 r. zgodnie z artykułem 26.

Art.  23.

Po 1-ym grudnia r. b. wyroby, wymienione w poprzednim. artykule, nie mające na sobie cechy przechodniej, podlegają probowaniu i stemplowaniu na ogólnych zasadach z uiszczeniem opłaty probierczej.

Art.  24.

Wyroby, które otrzymały cechę przechodnią, są dopuszczone w obrocie handlowym przez przeciąg 2-ch lat, t. j. do 1-go grudnia 1922 r.;; po tym terminie wytwórcy i handlujący obowiązani są złożyć nie sprzedane wyroby w Urzędzie Probierczym do ostemplowania na ogólnych zasadach z uiszczeniem opłat probierczych.

Art.  25.

Wyroby, wymienione w artykule 22-im, znalezione u wytwórców i handlujących po 1-ym grudnia 1920 r. bez cechy przechodniej, a po 1-ym grudnia 1922 r. nawet z cechą przechodnią, będą traktowane jako nie stemplowane (art. 348 i 353 Kod. Kar.).

Art.  26.

W okresie od 1-go grudnia 1920 r. do 1-go marca 1921 r.,. wszystkie znajdujące się u wytwórców lub w handlu złote i srebrne wyroby i zegarki nie stemplowane rosyjskiemi państwowemi cechami probierczemi, t. j. te, które zostały wytworzone lub sprowadzone z zagranicy w okresie wojennym od połowy 1915 r. do dnia 1-go grudnia 1920 r., winny być złożone w Głównym Urzędzie Probierczym do probowania, stemplowania normalnemi cechami probierczemi polskiemi oraz do uiszczenia pełnych opłat probierczych, przyczem: a) wyroby o zawartości szlachetnego metalu w granicach prób przepisanych będą ostemplowane normalnie podług przepisów cechowania, b) wyroby złote próby 550 do 583 oraz srebrne próby 750 do 800 otrzymują cechę "rękojeść szabli" i będą dopuszczone w obrocie handlowym w ciągu roku t. j. do 1-go marca 1922 r, poczem, o ile nie zostaną wycofane z obiegu, będą traktowane, jako nizkopróbne (art. 349 i 353 Kod. Kar.), c) wyroby złote próby niższej od 550 i srebrne próby niższej od 750 będą traktowane, jako nizkopróbne: Wyroby, nie mające na sobie zarejestrowanego znaku firmowego, otrzymają zamiast niego cechę przechodnią.

Art.  27.

Po 1-ym grudnia 1920 r. do probowania, stemplowania i uiszczania pełnych opłat probierczych będą przyjmowane oprócz wyrobów okresu wojennego, wskazanych w art. 26, także wyroby bieżące, które będą miały wyraźnie wybity znak firmowy, zarejestrowany w Głównym Urzędzie Probierczym.

Art.  28.

Z dniem 1-go marca 1921 r. cechy przechodnie wycofują się z użycia.

1 Art. 1 uchylony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 9 listopada 1926 r. (Dz.U.26.113.657) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 10 listopada 1926 r.
2 Art. 4 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 9 listopada 1926 r. (Dz.U.26.113.657) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 10 listopada 1926 r.
3 Art. 5 uchylony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 9 listopada 1926 r. (Dz.U.26.113.657) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 10 listopada 1926 r.
4 Art. 6 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 9 listopada 1926 r. (Dz.U.26.113.657) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 10 listopada 1926 r.
5 § 7:

- zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 20 grudnia 1922 r. o podniesieniu opłat za świadectwa złotnicze (Dz.U.22.116.1064) z dniem 30 grudnia 1922 r.

- zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 31 grudnia 1923 r. o podniesieniu opłat za świadectwa złotnicze (Dz.U.24.3.22) z dniem 14 stycznia 1924 r.

- zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 22 grudnia 1926 r. o opłatach za świadectwa złotnicze (Dz.U.26.128.770) z dniem 1 stycznia 1927 r.

- zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 24 października 1930 r. o świadectwach złotniczych (Dz.U.30.90.708) z dniem 1 stycznia 1931 r.

6 Art. 9 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 11 czerwca 1930 r. (Dz.U.30.49.412) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 lipca 1930 r.
7 Art. 10:

- zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 22 grudnia 1920 r. (Dz.U.21.5.28) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 12 stycznia 1921 r.

- zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 7 września 1921 r. (Dz.U.21.83.587) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 października 1921 r.

- zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 9 grudnia 1921 r. (Dz.U.21.108.790) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1922 r.

- zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 12 listopada 1922 r. o dalszem podniesieniu niektórych opłat probierczych (Dz.U.22.105.979) z dniem 4 grudnia 1922 r. Zmiany nie zostały naniesione na tekst.

- zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 26 lutego 1923 r. o dalszem podniesieniu niektórych opłat probierczych (Dz.U.23.24.150) z dniem 9 marca 1923 r.

- zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 2 lipca 1923 r. o dalszem podniesieniu niektórych opłat probierczych (Dz.U.23.72.563) z dniem 26 lipca 1923 r.

- zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 28 sierpnia 1923 r. o dalszem podniesieniu niektórych opłat probierczych (Dz.U.23.89.701) z dniem 6 września 1923 r.

- zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 7 listopada 1923 r. o podniesieniu niektórych opłat probierczych (Dz.U.23.115.923) z dniem 13 listopada 1923 r.

- zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 7 stycznia 1924 r. o opłatach probierniczych (Dz.U.24.3.23) z dniem 14 stycznia 1924 r.

- zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 3 lipca 1924 r. o opłatach probierczych (Dz.U.24.58.592) z dniem 9 lipca 1924 r.

- zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 30 czerwca 1926 r. o opłatach probierczych (Dz.U.26.64.382) z dniem 6 lipca 1926 r.

- zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 9 lipca 1931 r. o opłatach probierczych (Dz.U.31.62.505) z dniem 22 lipca 1931 r.

8 § 17:

- zmieniony przez § 2 rozporządzenia z dnia 22 grudnia 1920 r. (Dz.U.21.5.28) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 12 stycznia 1921 r.

- zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 14 marca 1921 r. (Dz.U.21.47.290) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 czerwca 1921 r.

- zmieniony przez § 2 rozporządzenia z dnia 7 września 1921 r. (Dz.U.21.83.587) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 października 1921 r.

- zmieniony przez § 2 rozporządzenia z dnia 9 grudnia 1921 r. (Dz.U.21.108.790) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1922 r.

- zmieniony przez § 2 rozporządzenia z dnia 9 grudnia 1921 r. (Dz.U.21.108.790) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 16 maja 1922 r.

- zmieniony przez § 2 rozporządzenia z dnia 9 grudnia 1921 r. (Dz.U.21.108.790) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 grudnia 1922 r.

- zmieniony przez § 2 rozporządzenia z dnia 26 lutego 1923 r. o dalszem podniesieniu niektórych opłat probierczych (Dz.U.23.24.150) z dniem 9 marca 1923 r.

- zmieniony przez § 2 rozporządzenia z dnia 2 lipca 1923 r. o dalszem podniesieniu niektórych opłat probierczych (Dz.U.23.72.563) z dniem 26 lipca 1923 r.

- zmieniony przez § 2 rozporządzenia z dnia 7 listopada 1923 r. o podniesieniu niektórych opłat probierczych (Dz.U.23.115.923) z dniem 13 listopada 1923 r.

- zmieniony przez § 2 rozporządzenia z dnia 7 stycznia 1924 r. o opłatach probierniczych (Dz.U.24.3.23) z dniem 14 stycznia 1924 r.

- zmieniony przez § 2 rozporządzenia z dnia 3 lipca 1924 r. o opłatach probierczych (Dz.U.24.58.592) z dniem 9 lipca 1924 r.

- zmieniony przez § 2 rozporządzenia z dnia 30 czerwca 1926 r. o opłatach probierczych (Dz.U.26.64.382) z dniem 6 lipca 1926 r.

- zmieniony przez § 2 rozporządzenia z dnia 9 lipca 1931 r. o opłatach probierczych (Dz.U.31.62.505) z dniem 22 lipca 1931 r.

9 Art. 20 lit. a) zmieniona przez § 3 rozporządzenia z dnia 24 października 1930 r. o świadectwach złotniczych (Dz.U.30.90.708) z dniem 1 stycznia 1931 r.
10 Art. 20 lit. e) zmieniona przez § 2 rozporządzenia z dnia 11 czerwca 1930 r. (Dz.U.30.49.412) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 lipca 1930 r.
11 Art. 21 uchylony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 9 listopada 1926 r. (Dz.U.26.113.657) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 10 listopada 1926 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024