Udzielenie Ministrowi Przemysłu i Handlu nadzwyczajnych pełnomocnictw do uregulowania spraw opałowych.

USTAWA
z dnia 14 lipca 1920 r.
w sprawie udzielenia Ministrowi Przemysłu i Handlu nadzwyczajnych pełnomocnictw do uregulowania spraw opałowych. *

Art.  1. 1

Ministrowi Przemysłu i Handlu nadaje się prawo do wydawania rozporządzeń, mających na celu:

a)
kontrolę nad rozmiarami i kosztami produkcji węgla, koksu, brykietów i gazów ziemnych, a w szczególności dostarczanie Ministerstwu Przemysłu i Handlu sprawozdań o rozmiarach i kosztach produkcji tych materjałów;
b)
zwiększenie produkcji w kopalniach węgla kamiennego i brunatnego za pomocą:

1) eksploatowania leżących odłogiem nadań górniczych ponad obowiązki, nakładane na właścicieli przez obecne ustawy górnicze, oraz zajmowania gruntów, niezbędnych dla eksploatacji górniczej tak w granicach nadań górniczych, jak i poza niemi, bezpośrednio po zapadnięciu wymaganego przez ustawy górnicze postanowienia i dokonaniu opisu (art. 499 i 500 obowiązującej na ziemiach b. zaboru rosyjskiego ustawy górniczej; art. 101 i 102 obowiązującej na ziemiach b. zaboru austrjackiego ogólnej ustawy górniczej; art. 141 -144 włącznie obowiązującej na, ziemiach b. zaboru pruskiego ogólnej ustawy górniczej);

2) wprowadzenie 3-ciej zmiany;

3) wykonania niezbędnych robót górniczych i koniecznych urządzeń instalacyjnych, których brak powstrzymuje wydobycie węgla;

4) świadczeń wzajemnych kopalń między sobą, które wpłyną na ogólny wzrost produkcji bez zmniejszenia produkcji przedsiębiorstw, zobowiązanych do świadczeń;

c)
kontrolę i dozór nad rozdziałem i spożyciem przez wszystkie kategorje odbiorców, nie wyłączając wojska i kolei żelaznych, zarówno węgla, jak i innych środków opałowych.
Art.  2.

Ministrowi Przemysłu i Handlu służy prawo do ustalania norm spożycia i do rozdziału wszelkich materjałów opałowych dla wszystkich kategorji konsumentów, nie wyłączając wojska i kolei żelaznych, prawo do sekwestru węgla, koksu i brykietów, do oznaczania cen za te materjały dla producentów i konsumentów oraz wyłączne prawo w razie konieczności do opłatnego rekwirowania ładunków węgla i innych środków opałowych, o ile te ostatnie wchodzą do obrotu drogą transportu kolejowego, automobilowego lub wodnego.

Przepis ten nie uchyla postanowień, zawartych w ustawie z dnia 28 lutego 1919 r. w przedmiocie zaopatrzenia ludności w drzewo budulcowe i opałowe (Dz. Pr. № 20. poz. 229).

Art.  3.

Na Ministra Przemysłu i Handlu przechodzą następujące uprawnienia:

a)
w zakresie przywozu z zagranicy maszyn i artykułów potrzebnych dla produkcji węgla, koksu, brykietów i gazów ziemnych-prawo uwalniania od cła, przysługujące Ministerstwu Skarbu w porozumieniu z Ministerstwem Przemysłu i Handlu na mocy art. 2-go "Rozporządzenia Ministrów Skarbu oraz Przemysłu i Handlu z dnia 20 marca 1920 r. w przedmiocie czasowego zawieszenia eta od niektórych towarów", wydanego na podstawie uchwały Sejmu Ustawodawczego z dnia 1 sierpnia 1919 r. (Dz. Ust. № 37, poz. 214).
b)
w zakresie czasu pracy w przedsiębiorstwach, wytwarzających węgiel, koks, brykiety i gazy ziemne - uprawnienie, przysługujące Radzie Ministrów na mocy art. 6 p. d). ustawy z dnia 18 grudnia 1919 r. o czasie pracy w przemyśle i handlu. (Dz. Ust. z 1920 r., № 2, poz. 7).
Art.  4.

Ministrowi Przemysłu i Handlu służy wyłączne prawo dysponowania kredytami państwowemi, wyasygnowanemi na potrzeby przedsiębiorstw, wytwarzających węgiel, koks, brykiety i gazy ziemne.

Art.  5.

Ministrowi Przemysłu i Handlu służy wyłączne prawo decyzji w dziedzinie umów i zobowiązań, co do dostawy węgla ze Śląska Górnego, Cieszyńskiego i z zagranicy, w dziedzinie wysyłki węgla zagranicę, oraz wyłączne prawo do podziału węgla, przywożonego ze Śląska Górnego, Cieszyńskiego i z zagranicy, wyznaczania cen na niego i kontroli nad jego obrotem zgodnie z art. 1 i 2 niniejszej ustawy.

Art.  6.

Minister Przemysłu i Handlu wykonywa pełnomocnictwa, przyznane mu w art. 1 - 4 nie inaczej, jak w drodze rozporządzeń, ogłaszanych w Monitorze Polskim z wymienieniem:

a)
kategorji osób fizycznych lub prawnych, do których stosuje się rozporządzenie;. n) zakresu obowiązków wkładanych przez rozporządzenie.
Art.  7.

Uprawnienia, zawarte w art. 1 - 5, służą Ministrowi Przemysłu i Handlu na całym obszarze Rzeczypospolitej oraz Ziem Wschodnich, zajętych przez wojsko polskie.

Art.  8.

Winni niewykonania rozporządzeń Ministra Przemysłu i Handlu, wydanych na podstawie art. 1-6 niniejszej ustawy, podlegają z postanowienia tego Ministra karze grzywny do 300.000 marek i aresztu do 3 miesięcy łącznie lub jednej z tych kar. Wykonanie postanowień karnych Ministra Przemysłu i Handlu należy do organów Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Przepisy postępowania w tym zakresie ustali Minister Przemysłu i Handlu w porozumieniu z Ministrem Spraw Wewnętrznych.

Art.  9.

Wykonanie niniejszej ustawy poleca się Ministrowi Przemysłu i Handlu.

Art.  10.

Ustawa niniejsza obowiązuje w ciągu roku od dnia jej ogłoszenia.

* Z dniem 21 lipca 1921 r. moc obowiązująca niniejszej ustawy zostaje przedłużona do dnia 31 grudnia 1921 r. zgodnie z art. 1 ustawy z dnia 1 lipca 1921 r. o przedłużenie mocy obowiązującej ustawy z dnia 14 lipca 1920 r. w sprawie udzielenia Ministrowi Przemysłu i Handlu nadzwyczajnych pełnomocnictw do uregulowania spraw opałowych, oraz zmianie punktu 1 litery b) art. 1 tej ustawy (Dz.U.21.63.388).

Z dniem 30 grudnia 1921 r. moc obowiązująca niniejszej ustawy zostaje przedłużona do dnia 1 marca 1922 r. zgodnie z art. 1 ustawy z dnia 17 grudnia 1921 r. o przedłużeniu mocy obowiązującej ustawy z dnia 14 lipca 1920 r. w sprawie udzielenia Ministrowi Przemysłu i Handlu nadzwyczajnych pełnomocnictw do uregulowania spraw opałowych (Dz.U.21.106.772).

1 Art. 1 zmieniony przez art. 2 ustawy z dnia 1 lipca 1921 r. (Dz.U.21.63.388) zmieniającej nin. ustawę z dniem 21 lipca 1921 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024