Uposażenie sędziów i prokuratorów (wymiar sprawiedliwości) Rzeczypospolitej Polskiej.

USTAWA
z dnia 13 lipca 1920 r.
o uposażeniu sędziów i prokuratorów (wymiar sprawiedliwości) Rzeczypospolitej Polskiej.

Rozdział  I.

Art.  1.

System hierarchiczny, wedle którego ugrupowani są urzędnicy państwowi i urządzone jest ich uposażenie, nie ma zastosowania do sędziów prokuratorów i kandydatów na stanowiska sędziowskie.

Art.  2.

Sędziowie i prokuratorzy, z wyłączeniem sędziów pokoju nie prawników i pełniących swe czynności ubocznie nie zawodowych sędziów pokoju, podzieleni są pod względem uposażenia na cztery grupy:

Do I grupy należą: sędziowie pokoju, sędziowie śledczy (w b. dzielnicy rosyjskiej i austriackiej), sędziowie powiatowi (w b. dzielnicy austriackiej i pruskiej), sędziowie zapasowi (w b. dzielnicy austriackiej i pruskiej) naczelnicy sądów powiatowych (w b. dzielnicy austrjackiej i pruskiej), prezesi sądów powiatowych (w b. dzielnicy pruskiej), podprokuratorzy przy sądach okręgowych.

Do II grupy należą: prezesi, wiceprezesi i sędziowie sądów okręgowych, dyrektorowie przy sądach okręgowych (w b. dzielnicy pruskiej), prokuratorzy przy sądach okręgowych, podprokuratorzy przy sądach apelacyjnych.

Do grupy iii należą: prezesi, wiceprezesi i sędziowie sądów apelacyjnych, prezesi senatów przy sądach apelacyjnych (w b. dzielnicy pruskiej), prokuratorzy przy sądach apelacyjnych, zastępcy prokuratorów przy sądach apelacyjnych (w b. dzielnicy pruskiej), podprokuratorzy przy Sądzie Najwyższym.

Do IV grupy należą.: pierwszy prezes, prezesi i sędziowie Sądu Najwyższego, pierwszy prokurator i prokuratorzy przy Sądzie Najwyższym.

Art.  3.

Uposażenie sędziów i prokuratorów, podzielonych na powyższe cztery grupy, składa się:

a)
z płcy zasadniczej,
b)
z dodatków starszeństwa,
c)
z dodatków drożyźnianych,
d)
z dodatków za kierownictwo.
Art.  4.

Płaca zasadnicza wynosi we wszystkich czterech, w art. 2 oznaczonych grupach - 2400 marek miesięcznie.

Art.  5.

Dodatki starszeństwa wynoszą miesięcznie:

w grupie I:

po

upływie

3

lat

służby

300

mk.

"

"

6

"

"

600

"

"

"

9

"

"

900

"

w grupie II:

w pierwszych

3

latach służby

1200

"

po

upływie

3

lat

służby

1500

"

"

"

6

"

"

1800

"

"

"

9

"

"

2100

"

"

"

12

"

"

2400

"

w grupie III:

w pierwszych

3

latach służby

2700

"

po

upływie

3

lat

służby

3000

"

"

"

6

"

"

3300

"

"

"

9

"

"

3600

"

"

"

12

"

"

3900

"

w grupie IV:

w pierwszych

3

latach służby

4200

"

po

upływie

3

lat

służby

4500

"

"

"

6

"

"

4800

"

"

"

9

"

"

5100

"

Każdy następny dodatek starszeństwa mieści już w sobie dodatek po przedni, jak to wykazuje załączona tabela.

Art.  6.

Sędziom i prokuratorom grupy I, którzyby po upływie 12 lat służby w tej grup e nie zostali przeniesieni do grupy II, należą się dalsze cztery do grupy II przywiązane dodatki starszeństwa, a mianowicie:

Po

upływie

12

lat

służby

1200

mk

"

"

15

"

"

1500

"

"

"

18

"

"

1800

"

"

"

21

"

"

2100

"

Sędziom i prokuratorom grupy II, którzyby po upływie 15 lat służby w tej grupie nie zostali przeniesieni do grupy III, należą się dalsze trzy do grupy III przywiązane dodatki starszeństwa, a mianowicie:

Po

upływie

15

lat

służby

2700

mk.

"

"

18

"

"

3000

"

"

"

21

"

"

3300

"

Sędziom i prokuratorom grupy III, którzyby po upływie 15 lat służby w tej grupie nie zostali przeniesieni do grupy IV, należy się dalszy jeden do grupy IV przywiązany dodatek starszeństwa, a mianowicie 4200 marek

Art.  7.

Sędzia i prokurator, który w myśl art. 6 otrzymał już dodatek starszeństwa, przekraczający normy odnośnej grupy, wymienione w art. 5, a następnie przeniesiony został do grupy wyższej, otrzymuje do końca rozpoczętego w grupie niższej trzechlecia taki dodatek starszeństwa, jaki otrzymywał w chwili przeniesienia, a w następnem trzechleciu dodatek bezpośrednio wyższy.

Art.  8.

Sędzia i prokurator, przeniesiony z grupy wyższej do niższej, zatrzymuje uzyskany w grupie wyższej dodatek starszeństwa, oraz prawo do uzyskania dodatków starszeństwa w tej wyższej grupie wedle przepisów art. 5 i 6.

Art.  9.

Sędzia i prokurator, delegowany czasowo z grupy niższej do wyższej w celu spełniania czynności zastępczo lub w charakterze pomocniczym, zatrzymuje przynależność do grupy niższej.

Art.  10. 1

Przez czas trwania wyjątkowych, wojną wywołanych warunków ekonomicznych, sędzia i prokurator pobiera dodatek drożyźniany do płacy zasadniczej zależnie od stosunków rodzinnych i miejscowości, w której pełni służbę stale.

Pod względem stosunków rodzinnych, dzielili się sędziów i prokuratorów na cztery grupy:

Do pierwszej grupy należą samotni, do drugiej, utrzymujący jednego lub dwuch członków rodziny (mata rodzina), do trzeciej, utrzymujący do czterech członków rodziny (średnia rodzina), do czwartej, utrzymujący więcej niż czterech członków rodziny (duża rodzina).

ślubne i uprawnione dzieci, tudzież pasierby do ukończonych lat 18, a o ile uczęszczają do szkół publicznych lub wskutek ułomności fizycznych, umysłowych albo nieuleczalnej choroby nie mogą na swoje utrzymanie zarabiać - do ukończonych lat 24. W wypadkach ułomności fizycznej, umysłowej albo nieuleczalnej choroby, jako-też w wypadkach, gdy studja przewlekły się ponad wiek 24 lat z powodu służby wojskowej, odbytej na skutek zarządzonej mobilizacji lub uzupełnienia do stanu wojennego, albo t powodu pełnionej w tym czasie służby ochotniczej - władza centralna może w drodze wyjątku, w porozumieniu z Ministrem Skarbu, uwzględnić dzieci w wieku ponad 24 lata z tem, że przedłużony do ukończenia nauk w szkołach publicznych okres czasu wynosić może najwyżej lat 4.

Jeżeli żona sędziego (prokuratora) pozostaje w służbie państwowej, nie uwzględnia się żony przy wymiarze dodatku drożyźnianego dla męża

Dzieci (pasierbów), które zawarły związki małżeńskie lub które same się utrzymują, jakoteż pasierbów, posiadających własne zaopatrzenie - nie uwzględnia się przy wymiarze dodatku drożyźnianego.

Dodatek drożyźniany wymierza się w markach polskich przez pomnożenie dwuch liczb. Jednym współczynnikiem tego mnożenia (mnożna) jest liczba jednakowa dla wszystkich czterech w art. 2 określonych grup, różna jednak dla wymienionych wyżej czterech grup rodzinnych, a mianowicie: dla samotnych liczba 24, dla małej rodziny liczba 28, dla średniej rodziny liczba 31, a dla dużej rodziny liczba 34.

Drugim współczynnikiem tego mnożenia (mnożnik) jest liczba jednakowa dla wszystkich w art. 2 określonych grup i dla wspomnianych wyżej czterech grup rodzinnych, różna jednak dla poszczególnych miejscowości, które podzielone być mają na klasy.

W chwili wejścia w życie niniejszej ustawy obowiązywać będzie dla najwyższej klasy miejscowości mnożnik 150.

Podziału miejscowości na klasy dokona Rada Ministrów na wniosek Ministra Skarbu, biorąc pod uwagę różnicę warunków ekonomicznych.

W zależności od zmiany warunków ekonomicznych w poszczególnych miejscowościach, Rada Ministrów na wniosek Ministra Skarbu podwyższać lub obniżać będzie mnożnik i zarządzać będzie zmiany w zaliczeniu miejscowości do poszczególnych klas.

Mnożnik dodatku drożyźnianego i podział miejscowości na klasy będą te same, co dla urzędników państwowych.

Art.  10a. 2

Przez czas wypłacania dodatku drożyźnianego, przewidzianego w art. 10 ustawy niniejszej, sędzia i prokurator pobierają uzupełnienie dodatku starszeństwa, określonego w art. 5 niniejszej ustawy, w wysokości w I grupie-130%, a w II, III i IV grupie-100%, tegoż dodatku, pomnożonego przez jedną setną każdorazowego mnożnika dodatku drożyźnianego pierwszej klasy.

Art.  11. 3

Sędziowie i prokuratorzy, sprawujący czynności kierownicze, otrzymują dodatki za kierownictwo w stosunku procentowym do sumy: płacy zasadniczej, dodatku starszeństwa i dodatku drożyźnianego, a mianowicie:

a)
pierwszy prezes Sądu Najwyższego 50%
b)
prezesi sądów apelacyjnych 30%
c)
prezesi sądów okręgowych oraz wiceprezesi sądów okręgowych w Krakowie i Lwowie, będący kierownikami sądów okręgowych karnych 25%
d)
prezesi Sądu Najwyższego i prezesi sądów powiatowych, naczelnicy i kierownicy sądów powiatowych, jeżeli w sądzie powiatowym pełni służbę, wliczając naczelnika (kierownika), więcej niż 15 sędziów i pierwszy prokurator przy Sądzie Najwyższym 20%
e)
wiceprezesi sądów apelacyjnych, prezesi senatów przy sądach apelacyjnych (w b. dzielnicy pruskiej), wiceprezesi sądów okręgowych, dyrektorowie przy sądach okręgowych (w b. dzielnicy pruskiej), naczelnicy i stali kierownicy sądów powiatowych, jeżeli w sądzie pełni służbę, wliczając naczelnika (kierownika),najmniej 5, a najwięcej 15 sędziów, prokuratorzy przy sądach apelacyjnych i prokuratorzy przy sądach okręgowych 15%
f)
naczelnicy i stali kierownicy sądów powiatowych, jeżeli w sądzie pełni służbę, wliczając naczelnika (kierownika), mniej niż 5 sędziów, i zastępcy prokuratorów przy sądach apelacyjnych (w b. dzielnicy pruskiej) 10%
g)
stali kierownicy biur (sakretarjatów) prezydjalnych przy sądach apelacyjnych w Krakowie i Lwowie 5%.
Art.  11a. 4

Podprokuratorzy przy sądach okręgowych, zaliczeni do grupy 1, otrzymują dodatek prokuratorski w wysokości 5% sumy: płacy zasadniczej, dodatku starszeństwa i dodatku drożyźnianego.

Art.  12.

Suma płacy zasadniczej, dodatku starszeństwa (dodatku drożyźnianego i dodatku za kierownictwo sędziego lub prokuratora, który przeniesiony został z grupy wyższej do niższej, nie może przewyższać sumy: płacy zasadniczej, najwyższego dodatku starszeństwa, jaki w tej grupie niższej może być osiągnięty, dodatku drożyźnianego i dodatku za kierownictwo. W danym wypadku nastąpić powinno stosowne zmniejszenie, a ewentualnie całkowite odjęcie dodatku za kierownictwo.

Art.  13.

Sędziowie i prokuratorzy, którym powierzono kierownictwo przejściowo w czasie nieobecności właściwego kierownika, mają prawo, o ile sprawują te czynności przynajmniej przez jeden miesiąc, do dodatku za kierownictwo na czas sprawowania czynności kierowniczych.

Wiceprezesi pobierają w wyżej określonych warunkach dodatek prezesowski -w czasie, w którym zastępują prezesów.

Postanowienia powyższe nie stosują się do czasu zwykłych urlopów ferjalnych.

Art.  14. 5

Zawodowi sędziowie pokoju nieprawnicy w b. dzielnicy rosyjskiej otrzymują pięć szóstych części uposażenia, ustanowionego dla grup pierwszej.

Z tem ograniczeniem stosują się do nich przepisy art. 4, 5, 6 i 10.

Art.  15.

Niezawodowi sędziowie pokoju w b. dzielnicy rosyjskiej i pruskiej, pełniący swe czynności ubocznie, sprawują swe obowiązki honorowo.

Normy ryczałtowego zwrotu kosztów i odszkodowania za stratą czasu ustanowi dla b. dzielnicy rosyjskiej Minister Sprawiedliwości w porozumieniu z Ministrem Skarbu, a dla b. dzielnicy pruskiej Minister b. Dzielnicy Pruskiej.

Art.  16. 6

Aplikanci bez egzaminu na sędziego otrzymują uposażenia: w pierwszym roku w wysokości 600 mk. miesięcznie, a po upływie roku 1000 m miesięcznie.

Nadto pobierać będą przez czas trwania wyjątkowych, wojną wywołanych warunków ekonomicznych, dodatek drożyźniany, którego podstawą są następujące mnożne, dostosowane do wspomnianych w art. 10 czterech grup rodzinnych, a mianowicie:

a)
dla aplikantów z uposażeniem 600 mk.:

dla samotnych 12,

dla małej rodziny 16,

dla średniej rodziny 19,

dla dużej rodziny 22;

b)
dla aplikantów z uposażeniem 1.000 mk.:

dla samotnych 16,

dla małej rodziny 20,

dla średniej rodziny 23,

dla dużej rodziny 26.

Dodatek ten oblicza się zresztą wedle przepisów art. 10. Aplikanci którzy złożyli egzamin na sędziego, i asesorowie (w b. dzielnicy pruskie otrzymują uposażenie w wysokości pięciu szóstych części zasadniczej płac; określonej w art. 4, a nadto przez czas trwania wyjątkowych, wojną wywołanych warunków ekonomicznych dodatek drożyźniany, którego podstaw są następujące mnożne, dostosowane do wspomnianych w art. 10 czterech grup rodzinnych, a mianowicie:

dla samotnych 20,

dla małej rodziny 24,

dla średniej rodziny 27,

dla dużej rodziny 30

Dodatek ten oblicza się zresztą wedle przepisów art. 10.

Art.  17.

Jeżeli sędzia lub prokurator otrzymuje mieszkanie w naturze wartość tego mieszkania potrąca się z uposażenia.

Art.  18.

Sędzia {i wyjątkiem niezawodowych sędziów pokoju w b. dzielnicy rosyjskiej, pełniących {swe czynności ubocznie) i prokurator otrzymywać mogą ze skarbu państwa tylko jedno stałe uposażenie służbowe Mogą jednak la spełnianie pewnych czynności, właściwych innym urzędom państwowym, otrzymywać dodatkowe wynagrodzenie, którego wysokość ustala właściwa władza centralna w porozumieniu z Ministrem Skarbu.

Art.  19.

Prawo do otrzymywania uposażenia rozpoczyna się: a) dla wstępujących do sądownictwa, czy to po raz pierwszy, czy to ponownie, o ile istotne objęcie służby nastąpiło najpóźniej 15 dnia miesiąca kalendarzowego - od I dnia tegoż miesiąca, a o ile po 15 dniu miesiąca kalendarzowego-od 15 dnia tegoż miesiąca kalendarzowego, b) w pozostałych wypadkach zaś z dniem pierwszym najbliższego kalendarzowego miesiąca po dniu mianowania na nowe stanowisko, względnie" po powstaniu warunków, uzasadniających zmianę w wymiarze uposażenia. Atoli w razie takiej zmiany miejsca służbowego, która pociąga za sobą zmianę w wysokości uposażenia, przysługuje sędziemu, prokuratorowi i kandydatowi na stanowisko sędziowskie, prawo do uposażenia, odpowiadającego nowemu miejscu służbowemu, od pierwszego dnia kalendarzowego miesiąca, następującego po uwolnieniu go od poprzednich obowiązków służbowych. W razie śmierci sędziego, prokuratora, lub kandydata na stanowisko sędziowskie, wstrzymuje się wypłatę uposażenia, z ostatnim dniem kalendarzowego miesiąca, w którym śmierć' nastąpiła, a w razie rozwiązania stosunku służbowego w inny sposób, z ostatnim dniem tego kalendarzowego miesiąca, w którym stosunek ten rzeczywiście ustał.

Art.  20.

Uposażenie wypłaca się sędziemu, prokuratorowi i kandydatowi na stanowiska sędziowskie w ratach miesięcznych zgóry, w pierwszym dniu każdego miesiąca.

O ile pierwszy dzień miesiąca jest niedzielą lub świętem uroszystem, wypłata uposażenia następuje w ostatnim dniu poprzedniego miesiąca.

Art.  21.

Normy wszelkich należności niestałych i ubocznych, jak: djety, ryczałty rozjazdowe, koszty podróży, koszty przesiedlenia i t. p. określi rozporządzenie Rady Ministrów.

Rozdział  II.

Przepisy przejściowe.

Art.  22.

Sędziom i prokuratorom, którzy będą już w czynnej służbie w chwili wejścia w życie niniejszej ustawy, a którzy w czasie przed przyjęciem do służby sądowej polskiej pozostawali w służbie państwowej rosyjskiej, austrjsckiej lub niemieckiej, albo w zawodzie adwokackim lub notarjalnym, liczy się w celu oznaczenia dodatku starszeństwa w grupie, do jakiej powinni być wedle niniejszej ustawy zaliczeni (art. 2, 14, 26 i 27):

1)
czas, spędzony w służbie sądowej polskiej - a to w b. dzielnicy rosyjskiej najwcześniej od 1 września 1917 r., w b. dzielnicy austrjackiej najwcześniej od 1 listopada 1918 r., a w b. dzielnicy pruskiej najwcześniej od 1 stycznia 1919 r. - na stanowisku, odpowiadającem tej parnej grupie, w całości;
2)
czas, spędzony:

a) w jakiejkolwiek służbie państwowej polskiej, b) w niepodległościowych formacjach wojskowych polskich-a to najwcześniej od chwili wybuchu wojny światowej - na obszarach Polski i zagranica, c) w sądownictwie (wymiar i zarząd sprawiedliwości), cywilnem, administrjacyjnem lub wojskowem rosyjskiem, austrjackiem lub niemieckiem, d) w adwokaturze, notarjacie, rosyjskiej Prokuratorji Królestwa Polskiego, albo austrjackiej Prokuratorji Skarbu, e) w szczególności członkom Izby IV Najwyższego Sądu (Trybunał Administracyjny) także czas, spędzony w służbie administracyjnej austrjackiej, rosyjskiej i niemieckiej-a mianowicie:

w grupie I - w dwuch trzecich częściach,
" II - " szóstych częściach,
" III - " dwunastych częściach,
" IV - " dwudziestych czwartych częściach.

Przy obliczaniu służby (pracy zawodowej) poprzedniej uwzględnia się również czas, spędzony w charakterze aplikanta (auskultanta, praktykanta sądowego, kandydata do posad sądowych), referendarjusza oraz kandydata; adwokackiego (pomocnika adwokata przysięgłego) i notarjalnego.

Czasu pełnienia normalnej powszechnej powinności wojskowej nie uwzględnia się przy obliczaniu czasu poprzedniej służby (pracy zawodowej). Inną służbę wojskową policzą się tylko wówczas, gdy sędzia (prokurator) nie spełniał jej równocześnie z państwową służbą cywilną (pracą zawodową).

W wypadkach urlopu bez uposażenia, odliczenia pewnego czasu orzeczeniem dyscyplinarnym, pełnienia dobrowolnej służby wojskowej, zawierzenia w urzędowaniu, zakończonego prawomocnem skazaniem w drodze dyscyplinarnej, nie uwzględnia się odnośnego czasokresu przy obliczaniu czasu poprzedniej służby.

Podstawą obliczenia stanowi cały w rachubę wchodzący czas (lata" miesiące, dni). Przerwy w czasie, który powinien być policzony, nie stanowią przeszkody do policzenia poszczególnych okresów. Z czasu, który będzie wynikiem obliczenia, dokonanego według zasad artykułu niniejszego, skreśla się niepełne miesiące.

Art.  23. 7

Te same zasady (art. 22) mają zastosowanie do sędziów i prokuratorów, którzy przyjęci zostaną do służby po wejściu w życie ustawy niniejszej, atoli w oznaczonym osobną ustawą okresie organizacji jednolitego sądownictwa polskiego.

Minister Sprawiedliwości może za zgodą Ministra Skarbu zastosować te same zasady (art. 22) także do sędziego lub prokuratora, będącego już w służbie, którego we wspomnianym wyżej okresie mianowano na stanowisko wyższej grupy, a to przy oznaczeniu dodatku starszeństwa w danej wyższej grupie

Art.  24.

Aż do czasu wejścia w życie ustawy o służbie sędziowskiej i prokuratorskiej zawieszenie sędziego lub prokuratora w urzędowaniu wstrzymuje przyznanie mu dalszych dodatków starszeństwa. Przyznanie tych dalszych dodatków może jednak nastąpić jeszcze przed wejściem w życie wspomnianej ustawy, jeżeli sędziego (prokuratora) prawomocnem orzeczeniem sądu dyscyplinarnego w zupełności uniewinniono.

Art.  25. 8

Przepisy art. 3, 4, 5, 6, 10 i 11 stosują się do sędziów-prawników i prokuratorów, którzy zamianowani zostaną po wejściu w życie niniejszej ustawy tylko o tyle, o ile będą mieli za sobą conajmniej trzechletnią służbę lub pracę zawodową (art. 22). Ten trzechletni okres liczyć należy, uwzględniając cały czas służby (pracy zawodowej), nie zaś tylko w ułamkach.

Sędziowie-prawnicy i prokuratorzy, którzy zamianowani będą po dniu wejścia w życie ustawy niniejszej, a którzy najmniej trzechletniej służby lub pracy zawodowej jeszcze nie ukończyli, pobierać będą aż do ukończenia rzeczonego trzechletniego okresu uposażenie ustanowione w art. 16 dla egzaminowanych aplikantów (asesorów).

Art.  26.

Sędziów śledczych w b. dzielnicy austrjackiej, sędziów powiatowych, sędziów pokoju prawników i podprokuratorów przy sądach okręgowych, w b. dzielnicy rosyjskiej, którzy będą na tych stanowiskach w dniu wejścia w życie ustawy niniejszej lub obejmą je w czasie, w art. 23 wspomnianym, zalicza się do grupy II po upływie 12 lat służby lub pracy zawodowej (art. 22, liczonych w całości, nie zaś tylko w ułamkach.

Sędziów śledczych w byłej dzielnicy rosyjskiej i podprokuratorów przy sądach okręgowych w b. dzielnicy austijackiej i pruskiej, którzy będą na tych stanowiskach w chwili wejścia w życie ustawy niniejszej lub obejmą je w czasie, w art. 23 wspomnianym, zalicza się do grupy II po upływie 6 lat służby lub pracy zawodowej (art. 22), liczonych w całości, nie zaś tylko w ułamkach, w tem co najmniej 3 lat służby na stanowisku sędziego śledczego (w b. dzielnicy rosyjskiej) względnie podprokuratora przy sądzie okręgowym (w byłej dzielnicy austrjackiej i pruskiej).

Art.  27.

Sędziów i prokuratorów (w b. dzielnicy austrjackiej) w VII klasie rangi i tych, którzy uzyskali już uposażenie tej klasy rangi drogą automatycznego awansu, oraz naczelników sądów powiatowych VI klasy rangi i podprokuratorów VI klasy rangi, a w b. dzielnicy pruskiej sędziów powiatowych, którzy w chwili wejścia w życie ustawy niniejszej posiadać już będą VI klasę płacy, zalicza się do grupy II, zaś tych asesorów, którzy przed swem mianowaniem w tym charakterze zajmowali już w innych dzielnicach Polski stanowiska sędziowskie - do grupy I.

Upoważnia się Ministra Sprawiedliwości, ażeby w porozumieniu z Ministrem Skarbu zaliczył w b. dzielnicy rosyjskiej i austrjackiej tych sędziów i prokuratorów, którzy w chwili wejścia w życie ustawy niniejszej posiadać będą uposażenie conajmniej III kategorji płacy, względnie klasy rangi, nadto w b. dzielnicy austrjackiej tych sędziów i prokuratorów, którzy w chwili wejścia w życie ustawy niniejszej posiadać będą V lub VI klasę rangi, do ■ grupy wyższej niż ta, do której powinniby być zaliczeni wedle art. 2 ustawy niniejszej, zaś Ministra b. Dzielnicy Pruskiej upoważnia się, ażeby zaliczył tych sędziów i prokuratorów, którzy w chwili wejścia w życie ustawy niniejszej posiadać będą w b. dzielnicy pruskiej VI klasę płacy albo posiwiali już poprzednio w b. dzielnicy austrjackiej VI klasę rangi -do grupy wyższej niż ta, do której powinniby być zaliczeni wedle art. 2 ustawy niniejszej.

Art.  28. 9

Ustanowieni przejściowo w b. dzielnicy pruskiej sędziowie śledczy przy sądach okręgowych i podprokuratorzy pomocniczy przy sądach okręgowych otrzymują trzy czwarte części ustanowionej w art. 4 płacy zasadniczej, a nadto trzy czwarte części dodatku drożyźnianego, obliczanego wedle postanowień art. 10.

Art.  29.

Wszelkie z ustawy niniejszej wypływające prawa sędziów prokuratorów i kandydatów na stanowiska sędziowskie będą zrealizowane z mocą od dnia 1 lipca 1920 r.

Z dniem 1 lipca 1920 r. tracą moc obowiązującą wszystkie ustawy i przepisy w przedmiocie, objętym ustawą niniejszą.

Wypłaty, dokonane w ciągu marca, kwietnia, maja i czerwca 1920 r. ponad ustawowe uposażenie - uważa się za bezzwrotny dodatek regulacyjny po dzień 30 czerwca 1920 r.

Art.  30.

Wykonanie ustawy niniejszej powierza się Prezydentowi Ministrów i Ministrów; Skarbu oraz Ministrowi Sprawiedliwości, a o ile chodzi o b. dzielnicę pruską, także Ministrowi b. Dzielnicy Pruskiej.

ZAŁĄCZNIK 

do art. 5, ustawy o uposażeniu sędziów i prokuratorów poz. 436

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

1 Art. 10:

- zmieniony przez art. 1 ustawy z dnia 23 czerwca 1921 r. (Dz.U.21.56.351) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 1921 r.

- zmieniony przez art. 4 ustawy z dnia 25 lutego 1921 r. o zmianie w ustawach o uposażeniu (Dz.U.20.65.429)postanowień, dotyczących podziału miejscowości na klasy dla oznaczania dodatku drożyźnianego (Dz.U.21.20.111) z dniem 28 lutego 1921 r.

- zmieniony przez art. 1 ustawy z dnia 7 kwietnia 1922 r. o zmianie w ustawach o uposażeniu z dnia 13 lipca 1920 r. postanowień, dotyczących podziału na grupy ze wzglądu na stosunki rodzinne (Dz.U.22.28.227) z dniem 24 kwietnia 1922 r.

2 Art. 10a:

- dodany przez art. 2 ustawy z dnia 23 czerwca 1921 r. (Dz.U.21.56.351) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 1921 r.

- zmieniony przez art. 1 ustawy z dnia 7 kwietnia 1922 r. (Dz.U.22.26.214) zmieniającej nin. ustawę z dniem 13 kwietnia 1922 r.

- zmieniony przez art. 1 ustawy z dnia 25 września 1922 r. (Dz.U.22.85.763) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 października 1922 r.

3 Art. 11 zmieniony przez art. 2 ustawy z dnia 7 kwietnia 1922 r. (Dz.U.22.26.214) zmieniającej nin. ustawę z dniem 13 kwietnia 1922 r.
4 Art. 11a dodany przez art. 3 ustawy z dnia 7 kwietnia 1922 r. (Dz.U.22.26.214) zmieniającej nin. ustawę z dniem 13 kwietnia 1922 r.
5 Art. 14 zmieniony przez art. 3 ustawy z dnia 23 czerwca 1921 r. (Dz.U.21.56.351) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 1921 r.
6 Art. 16:

- zmieniony przez art. 4 ustawy z dnia 23 czerwca 1921 r. (Dz.U.21.56.351) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 1921 r.

- zmieniony przez art. 4 ustawy z dnia 7 kwietnia 1922 r. (Dz.U.22.26.214) zmieniającej nin. ustawę z dniem 13 kwietnia 1922 r.

7 Art. 23 zmieniony przez art. 5 ustawy z dnia 7 kwietnia 1922 r. (Dz.U.22.26.214) zmieniającej nin. ustawę z dniem 13 kwietnia 1922 r.
8 Art. 25 zmieniony przez art. 6 ustawy z dnia 7 kwietnia 1922 r. (Dz.U.22.26.214) zmieniającej nin. ustawę z dniem 13 kwietnia 1922 r.
9 Art. 28 zmieniony przez art. 5 ustawy z dnia 23 czerwca 1921 r. (Dz.U.21.56.351) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 1921 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024