Zmiana niektórych postanowień ustaw karnych obowiązujących w b. zaborze austrjackim.

USTAWA
z dnia 16 marca 1920 r.
w przedmiocie zmiany niektórych postanowień ustaw karnych obowiązujących w b. zaborze austrjackim.

Art.  1. 1

1)
Powszechną ustawę karną i dnia 27 maja 1852 r. (austr. Dz. Ust. № 117), względnie ustawę z dnia 9 kwietnia 1910 r. (austr. Dz. Ust. № 73) zmienia się o tyle, iż w § 85a, 173, 183 i 200 wstępuje w miejsce kwoty: "dwieście koron" - kwota: "pięć tysięcy marek", w § 174 II, 175 II, 176 II i 181 w miejsce kwoty: "pięćdziesiąt koron"- kwota: "tysiąc marek", w § 179, 184 i 203 w miejsce kwoty: "dwa tysiące koron" - kwota: "pięćdziesiąt tysięcy marek", a w § 182 w miejsce kwoty: "tysiąc koron" - kwota: "dwadzieścia piąć tysięcy marek".
2)
Ustęp 2 § 100 powszechnej ustawy karnej otrzymuje brzmienie następujące:

a) "Jeżeli zachodzą okoliczności obciążające, zwłaszcza jeżeli przez gwałt zadany lub przez niebezpieczne zagrożenie skrzywdzony był przez dłuższy czas udręczony, jeżeli grożono morderstwem lub podpaleniem; jeżeli uszkodzenie, którem grożono, lub szkoda, któraby mogła wyniknąć z wymuszonego świadczenia, znoszenia lub zaniechania, przenosi kwotę pięćdziesiąt tysięcy marek; jeżeli pogróżka była wymierzona przeciw całym gminom lub powiatom - należy wymierzyć karę ciężkiego więzienia od jednego roku do lat pięciu".

3)
Część druga § 186 powszechnej ustawy karnej otrzymuje brzmienie następujące:

b) "jeżeli kwota lub wartość wszystkich na kilka zawodów ukrytych, nabytych lub pozbytych rzeczy, pochodzących z kradzieży lub sprzeniewierzenia, przenosi razem pięć tysięcy marek; albo

c) jeżeli kwota lub wartość wszystkich ukrytych, nabytych lub po-zbytych rzeczy, pochodzących z kradzieży lub sprzeniewierzenia, przenosi razem tysiąc marek, a sprawca był już karany dwa razy za zbrodnię lub przekroczenie uczestnictwa w kradzieży lub sprzeniewierzeniu, - uczestnictwo winno być karane więzieniem od sześciu miesięcy do jednego roku, a w miarę wielkości kwoty, podstępu i szkody zrządzonej - aż do lat pięciu".

4)
W § 1 ustawy z dnia 25 maja 1833 r. (Dz. u. p. № 78) w przedmiocie przepisów karnych przeciwko udaremnieniu egzekucji przymusowych wstępuje w miejsce kwoty pięćdziesiąt złotych reńskich kwota pięć tysięcy marek.
Art.  2. 2

1) 3
Najniższą i najwyższą granicę grzywien, przewidzianych w powszechnej ustawie karnej, w ustawach o postępowaniu karnem i w ustawach karnych dodatkowych ogłoszonych przed 1 stycznia 1920 r., tudzież grzywny oznaczane w tych ustawach kwotą stałą w koronach, markach lub złotych polskich zastępuje się taką samą liczbą złotych, oznaczone zaś w złotych reńskich podwójną liczbą złotych.
2)
W § 221 powszechnej ustawy karnej w miejsce kwoty sto złotych reńskich wstępuje kwota pięć tysięcy marek.
3)
W § 522 powszechnej ustawy karnej w miejsce stów: "od dziesięciu do dziewięciuset złotych reńskich" wstępują słowa: "od pięciuset do pięciuset tysięcy marek".
4)
Ustęp 2 § 260 powszechnej ustawy karnej otrzymuje brzmienie następujące:

"W przypadku pierwszym należy zamiast grzywny wymierzyć odpowiednią karę aresztu przy uwzględnieniu wysokości grzywny, wielkości przewinienia i stosunków osobistych skazanego. Kara aresztu, ustępująca w miejsce grzywny, wynosi najmniej jeden dzień, a najwyżej jeden rok; jeżeli jednak ustawa obok grzywny grozi alternatywnie karą na wolności w wymiarze poniżej jednego roku, to kara aresztu, wstępująca w miejsce grzywny nie może przekraczać tego wymiaru. Kara aresztu, wstępująca w miejsce nieściągalnej grzywny lub nieściągalnej części grzywny, może na wniosek skazanego być zamieniona na obowiązek darmego wykonania pracy na rzecz Państwa, powiatu lub gminy, o ile w czasie uczynienia tego wniosku istnieje sposobność do takich prac, przyczem dwa dni robocze będą liczone najmniej za jeden dzień aresztu. Niewykonanie pracy w zakreślonym przez sąd terminie pociągnie za sobą bezzwłoczne wykonanie kary aresztu.

5)
Kto w wykonaniu urzędu lub służby w poświadczeniu o wykonaniu pracy, dopuszczonej przez sąd w miejsce grzywny (ustęp 4), świadomie potwierdza nieprawdę - będzie karany wedle § 103 powszechnej ustawy karnej za zbrodnię nadużycia władzy urzędowej.
6)
Grzywny, orzeczone przez sądy za czyny karygodne, kwoty pieniężne, uznane przez sąd za przepadłe, oraz czysty dochód ze sprzedaży przedmiotów, uznanych przez sąd za przepadłe - wpływają do Skarbu Państwa i będą użyte na budowę i utrzymanie domów poprawy, domów pracy przymusowej i zakładów wychowawczych dla zaniedbanej młodzieży w b. zaborze austrjackim, o ile obowiązujące przepisy niektórych grzywien, wpływających do Skarbu Państwa, już nie przeznaczają na inne cele.
7)
Postanowienie ustępu pierwszego § 75 ustawy z dnia 5 lipca 1912 r. (austr. Dz. u. p. № 128) o sile zbrojnej utrzymuje się w mocy.
8)
Podarunki, o których mowa w § 104 i 105 powszechnej ustawy karnej, wpływają do Skarbu Państwa na cel, powyżej pod L. 6 wymieniony.
9)
W § 311 powszechnej ustawy karnej dodaje się następujące zdanie drugie:

"Nadto złożony ma być podarunek, ofiarowany lub rzeczywiście dany, na rzecz Skarbu Państwa; podarunek taki względnie jego wartość będzie użyta na budowę i utrzymanie domów poprawy, domów pracy przymusowej i zakładów wychowawczych dla zaniedbanej młodzieży w b. zaborze austrjackim".

Art.  3. 4

W § 532 powszechnej ustawy karnej w miejsce kwot pięćdziesiąt względnie dwieście złotych reńskich wstępują kwoty: dwa tysiące pięćset względnie dziesięć tysięcy marek.

Art.  4. 5

(uchylony).

Art.  5.

Ustawa niniejsza wchodzi w życie w b. zaborze austrjackim po upływie dni 14 po jej ogłoszeniu i stosuje się także do czynów karygodnych, przedtem popełnionych, o ile podsądny, wedle przepisów dawniejszych podlegałby traktowaniu surowszemu.

Art.  6.

Wykonanie tej ustawy porucza się Ministrowi Sprawiedliwości.

1 Art. 1 zmieniony przez art. 1 ustawy z dnia 25 lutego 1921 r. (Dz.U.21.23.125) zmieniającej nin. ustawę z dniem 27 marca 1921 r.
2 Art. 2:

- zmieniony przez art. 2 ustawy z dnia 25 lutego 1921 r. (Dz.U.21.23.125) zmieniającej nin. ustawę z dniem 27 marca 1921 r.

- zmieniony przez art. 3 ustawy z dnia 5 sierpnia 1922 r. (Dz.U.22.66.598) zmieniającej nin. ustawę z dniem 2 września 1922 r.

3 Art. 2 ust. 1:

- zmieniony przez art. 3 ustawy z dnia 11 sierpnia 1923 r. (Dz.U.23.90.704) zmieniającej nin. ustawę z dniem 29 września 1923 r.

- zmieniony przez § 9 rozporządzenia z dnia 21 stycznia 1924 r. w przedmiocie zmian w kwotach pieniężnych określonych w przepisach karnych, karnoadministracyjnych i niektórych skarbowych, oraz w przepisach porządkowych i dyscyplinarnych, tudzież w przedmiocie zastosowania złotego do obliczania tych kwot (Dz.U.24.9.89) z dniem 1 lutego 1924 r.

4 Art. 3 zmieniony przez art. 3 ustawy z dnia 25 lutego 1921 r. (Dz.U.21.23.125) zmieniającej nin. ustawę z dniem 27 marca 1921 r.
5 Art. 4 uchylony przez art. 6 rozp. z mocą ustawy z dnia 19 stycznia 1927 r.o zwolnieniu przedterminowem osób odbywających karę pozbawienia wolności (Dz.U.27.5.25) z dniem 1 lutego 1927 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024