NOWOŚĆ LEX Cyberbezpieczeństwo Twoja tarcza w cyfrowym świecie!
Włącz wersję kontrastową
Zmień język strony
Włącz wersję kontrastową
Zmień język strony
Prawo.pl
Krzysztof Sobczak

Krzysztof Sobczak

Dziennikarz i publicysta prawny. Pracował m.in. w PAP, Polskim Radiu, Telewizji Polskiej. Był redaktorem naczelnym „Gazety Prawnej” i kierownikiem Działu Prawa "Rzeczpospolitej”. Specjalizuje się w tematyce dotyczącej prawników i wymiaru sprawiedliwości. Laureat nagrody Adwokatury dla dziennikarzy "Złota Waga". Współautor książek – m.in.  "Rzeźbienie państwa prawa. 20 lat później" - z Ewą Łętowską, "Państwo prawa jeszcze w budowie" - z Andrzejem Zollem czy "Warto chronić państwo prawa" - z Andrzejem Wróblem. "Trudny powrót do rządów prawa?"

Artykuły autora

Rynek ubezpieczeń pomocy prawnej rozwija się

Forum Grup Zawodowych, czyli stowarzyszenie zawierające polisy dla związkowców, ubezpieczało już funkcjonariuszy, by podczas choroby nie tracili na pensji, ma teraz sprzedawać polisy ochrony prawnej ubezpieczenie grupowe za 2,99 zł miesięcznie.

Rzecznicy: dozór elektroniczny dobry dla alimenciarzy

W stosunku do osób uchylających się od płacenia alimentów w szerszym zakresie mógłby być stosowany system dozoru elektronicznego uważają rzecznik praw obywatelskich i rzecznik praw dziecka. Ich zdaniem mogłoby to poprawić ściągalność alimentów.

Autor opinii o bezprawności działań TK trafi do Komisji Weneckiej

Prof. Bogusław Banaszak, jeden z autorów opinii, że Trybunał Konstytucyjny nie mógł orzekać z pominięciem ustawy o TK, i prof. Mariusz Muszyński, który został w tej kadencji wybrany na sędziego TK, ale nie jest dopuszczany do orzekania, mają być polskimi przedstawicielami w Komisji Weneckiej.

Nowa ustawa wyeliminuje Ubera z rynku?

Środowisko taksówkarskie namówiło Ministerstwo Infrastruktury iBudownictwa do prac nad nowelizacją przepisów regulujących rynek przewozowy wPolsce. Oficjalny cel: jego uporządkowanie. Nieoficjalny: wyeliminowanie taksówkarskiej konkurencji.
prawnik mlotek waga

Prof. Hofmański: naukowcy i praktycy tworzą system prawa karnego procesowego

Wokół idei napisania Systemu prawa karnego procesowego zintegrowało się całe polskie środowisko procesualistów karnych. Dotyczy to nie tylko pracowników naukowych, ale także znakomitych praktyków. Dzięki temu nie umknie nam nic, co istotne - mówi prof. Piotr Hofmański.