NOWOŚĆ LEX Cyberbezpieczeństwo Twoja tarcza w cyfrowym świecie!
Włącz wersję kontrastową
Zmień język strony
Włącz wersję kontrastową
Zmień język strony
Prawo.pl

Krzysztof Lisowski

Prawnik, specjalista z zakresu prawa pracy, pragmatyki nauczycielskiej i prawa oświatowego. Wykładowca na kursach i szkoleniach z zakresu prawa pracy i pragmatyki nauczycielskiej. Ekspert uczestniczący w pracach ministerialnego zespołu legislacyjnego oraz posiedzeniach komisji parlamentarnych. Autor opracowań tematycznych, komentarzy praktycznych i wyjaśnień

Artykuły autora
zlotowki mieszko polska

Dodatek motywacyjny nie zależy od zgody nauczyciela

Pracę nauczyciela ocenia dyrektor szkoły, a tym samym to od niego zależy, czy pedagog otrzyma dodatek motywacyjny. Sprzeciw nauczyciela nie ma wpływu na skuteczność decyzji o przyznaniu dodatku.
seniorzy pieniadze

Część wychowawców musi otrzymać wypowiedzenie zmieniające

Od stycznia nauczyciele placówek opiekuńczo-wychowawczych nie będą już zatrudniani na zasadach określonych w Karcie Nauczyciela. Oznacza to, że część pracodawców będzie musiała wręczyć pracownikom wypowiedzenia zmieniające.

Postępowanie dyscyplinarne nie upoważnia do zwolnienia nauczyciela

Dyrektor szkoły nie ma kompetencji aby skutecznie postawić nauczyciela przed komisją dyscyplinarną. Nie może także zwolnić go dyscyplinarnie.
nauczyciel szkola

Stan nieczynny nie zawsze daje pierwszeństwo przy przydziale godzin

Dyrektor ma obowiązek przywrócić do pracy nauczyciela, który przeszedł w stan nieczynny, w przypadku, gdy może zatrudnić go w pełnym wymiarze. Jeżeli nie ma aż tylu godzin do dyspozycji, może przydzielić pracę innemu pedagogowi.
nauczycielka dzieci klasa

Gdy odpadnie powód ograniczenia zatrudnienia, lepiej się dogadać

W sytuacji, gdy po ograniczeniu zatrudnienia nauczycielowi mianowanemu odpadła podstawa do takiej decyzji, warto zawrzeć porozumienie z pedagogiem.