NOWOŚĆ LEX Cyberbezpieczeństwo Twoja tarcza w cyfrowym świecie!
Zmień język strony
Zmień język strony
Prawo.pl

Łukasz Kupień

Artykuły autora

Czy przepisy o zmianach w podatku od nieruchomości dotyczą również garaży wielostanowiskowych w budynkach niemieszkalnych?

Pytanie pochodzi z publikacji Vademecum Doradcy PodatkowegoW przepisach podatku od nieruchomości wprowadzono zmiany dotyczące podatku od garaży wielostanowiskowych. W ustawie jest mowa o garażach wielostanowiskowych w budynkach mieszkalnych. Czy przepisy dotyczą również garaży wielostanowiskowych w budynkach niemieszkalnych? W budynku są 2 lokale garaż wielostanowiskowy, w którym właściciele stanowisk posiadają ułamkową część współwłasności garażu oraz na wyższej kondygnacji sklep. Czy współwłaściciele garażu będą mogli uiszczać podatek od nieruchomości indywidualnie proporcjonalnie do udziału, czy nadal będą odpowiadać solidarnie za ten podatek i będą zobligowani składać deklaracje, gdyż jednym ze współwłaścicieli jest osoba prawna?

Czy obiekt w trakcie przebudowy opodatkować według stawek jak od działalności gospodarczej, czy od budynków mieszkalnych?

Pytanie pochodzi z publikacji Vademecum Doradcy PodatkowegoOsoby fizyczne w ramach spółki cywilnej nabyły budynek o funkcji mieszkalnej. Budynek zostanie w całości wprowadzony do ewidencji środków trwałych prowadzonej przez wspólników spółki cywilnej działalności gospodarczej. Dodatkowo wiadomym jest, że koszty rat zaciągniętego kredytu również będą stanowiły koszty działalności gospodarczej. Spółka cywilna zamierza objąć obiekt pracami budowlanymi w zakresie przebudowy i zmiany częściowej budynku dół restauracja, a pozostałe kondygnacje mieszkania na wynajem. Według jakiej stawki opodatkować ww. nieruchomość z uwagi na koszty działalności gospodarczej (kredyt, amortyzacja)? Czy obiekt w trakcie przebudowy opodatkować według stawek jak od działalności gospodarczej, czy od budynków mieszkalnych? Czy wówczas jest to fizyczne zajęcie nieruchomości na działalność gospodarczą (patrz wyrok NSA z dnia 30 lipca 2013 r. IIFSK 2012/11)?

O zwolnieniu z podatku rolnego decydują hektary fizyczne, a nie przeliczeniowe

Z podatku rolnego zwolnione oraz objęte ulgą będą nabyte grunty przeznaczone na utworzenie nowego gospodarstwa rolnego lub powiększenie już istniejącego do powierzchni nieprzekraczającej 100 ha fizycznych - wyjaśnia ekspert Vademecum Głównego Księgowego.

Wójt nie udzieli zwolnienia z opłaty targowej

Rada gminy została upoważniona do udzielania zwolnień przedmiotowych na mocy ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ale nie ma prawa do przekazania tego uprawnienia wójtowi - wyjaśnia ekspert Vademecum Głównego Księgowego.

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w podatku od nieruchomości w przypadku zakończenia rozbudowy budynku?

Pytanie pochodzi z publikacji Vademecum Doradcy PodatkowegoKiedy powstaje obowiązek podatkowy w podatku od nieruchomości w przypadku zakończenia rozbudowy, przebudowy już istniejącego budynku?W wyniku rozbudowy budynku powstała nowa powierzchnia i zmieniła się funkcjonalność, z budynku mieszkalnego na budynek usługowo-handlowy. Pozwolenie na użytkowanie zostało wydane w listopadzie 2013 r.Czy ma zastosowanie art. 6 ust. 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych?Uważam że tak, ponieważ w wyniku rozbudowy powstała nowa powierzchnia - wcześniej nie istniejąca, a jest ona nierozerwalnie związana z częścią już istniejącą.Czy uzyskanie pozwolenia na użytkowanie należy traktować jak rozpoczęcie użytkowania?