Pytanie

Czy toalety przenośne typu Toi Toi będące własnością osoby prawnej stanowią obiekty budowlane podlegające opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości?

Odpowiedź

Toalety przenośne typu Toi Toi nie podlegają podatkowi od nieruchomości.

Uzasadnienie

Według art. 3 pkt 5 ustawy z 7 lipca 1994 r. prawo budowlane – dalej pr. bud. tymczasowe obiekty budowlane to:
a) obiekty budowlane przeznaczone do czasowego użytkowania w okresie krótszym od ich trwałości technicznej, przewidziane do przeniesienia w inne miejsce lub rozbiórki, a także
b) obiekty budowlane niepołączone trwale z gruntem, jak: strzelnice, kioski uliczne, pawilony sprzedaży ulicznej i wystawowe, przykrycia namiotowe i powłoki pneumatyczne, urządzenia rozrywkowe, barakowozy, obiekty kontenerowe.

Toaleta przenośna typu Toi Toi co do zasady spełnia oba wskazane warunki, zatem powinna zostać uznana za tymczasowy obiekt budowlany. Stanowisko takie zajął np. WSA w Białymstoku w wyroku z 29 sierpnia 2006 r., II SA/Bk 184/06.

Opodatkowanie tymczasowych obiektów budowlanych podatkiem od nieruchomości było przedmiotem uchwały NSA z 3 lutego 2014 r., II FPS 11/13. Sąd orzekł, że tymczasowe obiekty budowlane mogą być budowlą w rozumieniu art. 1a ust. 1 pkt 2 ustawy z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych, – dalej: u.p.o.l. o ile są one budowlą:
a) wprost wymienioną w art. 3 pkt 3 pr. bud. lub
b) innych przepisach tej ustawy lub
c) załączniku do niej
stanowiącą całość techniczno-użytkową wraz z instalacjami i urządzeniami w rozumieniu art. 3 pkt 1 lit. b pr. bud. W razie spełnienia tych kryteriów, tymczasowy obiekt budowlany będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości jeżeli jest związany z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Ze względu na to, że przenośne toalety nie są budowlą wymienioną wprost w art. 3 pkt 3 pr. bud., innych przepisach pr. bud ani załączniku, to nie będą one podlegały opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości.

Odpowiedź pochodzi z programu Vademecum Głównego Księgowego