NOWOŚĆ LEX Cyberbezpieczeństwo Twoja tarcza w cyfrowym świecie!
Zmień język strony
Zmień język strony
Prawo.pl

Tomasz Krywan

Prawnik (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego – 2003 r.), doradca podatkowy (nr wpisu na listę doradców podatkowych – 11058). Specjalizuje się w interpretacji przepisów prawa podatkowego. Współpracując z największymi wydawnictwami i serwisami podatkowymi w Polsce (m.in. Wolters Kluwer Polska., Infor/Infor Biznes, Wiedza i Praktyka) udzielił ponad 30.000 odpowiedzi na pytania podatkowe oraz opracował kilkaset artykułów i komentarzy. Publikuje w Rzeczpospolitej oraz Dzienniku Gazecie Prawnej. Jest autorem wielu publikacji książkowych, w tym komentarzy do ustawy o podatku od towarów i usług (VAT).

Artykuły autora

Czy wydatek na studia można ująć w kosztach działalności gospodarczej lub zryczałtowanych kosztach pracowniczych?

Wydatki na studia mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów pozarolniczej działalności gospodarczej, jeżeli kierunek studiów związany jest z prowadzoną przez nich działalnością. Nie wchodzi natomiast w grę zaliczenie wydatków na studia do kosztów uzyskania przychodów z pracy.

Sprzedaż towarów tylko z aktualną stawką VAT

Towary powinny być sprzedawane z aktualną właściwą dla nich stawką VAT, również w zakresie, w jakim zostały nabyte z poprzednio obowiązującą stawką.
kalkulator zlotowki

Czy zapłacony PCC od wniesionych do spółki komandytowej wkładów stanowi koszt uzyskania przychodu?

Firma A - sp. z o.o. - wspólnicy - 2 osoby fizyczne mąż, żona- brak umów majątkowych. Firma B - spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, spółka komandytowa - 3 wspólników: komplementariusz sp. z o.o. czyli firma A- wkład określona kwota pieniężna; komandytariusze - 2 osoby fizyczne mąż i żona (również wspólnicy firmy A) jako wkład wnoszą majątek swoich 2 oddzielnych przedsiębiorstw mąż zorganizowaną część, majątek w postaci gruntów, nieruchomości, majątek obrotowy, żona natomiast całą firmę, czyli majątek obrotowy.

Jakie będą konsekwencje finansowe nieterminowego fiskalizowania faktur?

Skoro opóźnienie rejestracji sprzedaży w kasie fiskalnej nie skutkuje zaległością podatkową, to nie powstają żadne negatywne konsekwencje podatkowe. Istnieje jednak zagrożenie odpowiedzialnością karnoskarbową.
podatki zlotowki

Czy samochód może być wprowadzony do ewidencji środków trwałych, jeśli właściciel nie ma prawa jazdy?

Przepisy nie przewidują, aby okoliczność, że podatnik nie posiada prawa jazdy wyłączała możliwość wykorzystywania samochodu na potrzeby związane z prowadzoną przez nich działalnością gospodarczą, a w konsekwencji uznawania takich samochodów za środki trwałe.