Pytanie

Firma wystawia faktury dla klientów detalicznych w programie Subiekt GT, które są fiskalizowane na drukarce fiskalnej. Czasami zdarzają się przypadki że faktura nie zostanie zafiskalizowana w dniu jej wystawienia (problemy z drukarką fiskalną, pracownik zapomni zafiskalizować fakturę).
Czy fakturę wystawioną w danym dniu można zafiskalizować następnego dnia lub też kilka dni później?
Jakie będą konsekwencje finansowe nieterminowego fiskalizowania faktur?

Odpowiedź

Skoro opóźnienie rejestracji sprzedaży w kasie fiskalnej nie skutkuje zaległością podatkową, to nie powstają żadne negatywne konsekwencje podatkowe. Istnieje jednak zagrożenie odpowiedzialnością karnoskarbową.

Uzasadnienie

Udzielając odpowiedzi na pytanie czytelnika należy wskazać, że jeżeli podatnik opodatkuje sprzedaż we właściwym terminie to samo opóźnienie nie implikuje żadnych negatywnych skutków podatkowych. Jednak zaznaczyć należy, że dokonywanie sprzedaży z pominięciem kasy rejestrującej (tak gdzie ten obowiązek istnieje) stanowi czyn karalny na gruncie regulacji karno-skarbowych. Czyn taki jest zagrożony karą grzywny do 180 stawek dziennych. Stąd uznać należy, że lepiej zaewidencjonować sprzedaż w kasie rejestrującej z opóźnieniem niż całkowicie pominąć kasę.

Przypomnieć jednak należy, że w art. 53 § 21 pkt 5 Kodeksu karnego skarbowego - dalej k.k.s., zostało wskazane, że ilekroć w przepisach k.k.s. mowa jest o księgach należy przez to rozumieć inne podobne urządzenia ewidencyjne, do których prowadzenia zobowiązuje ustawa, a w szczególności zapisy kasy rejestrującej. W konsekwencji, do kas fiskalnych zastosowanie mają regulacje dotyczące prowadzenia ksiąg.

Stosownie do regulacji k.k.s. karze podlega prowadzenie księgi w sposób nierzetelny oraz wadliwy. Księga nierzetelna jest to księga prowadzona niezgodnie ze stanem rzeczywistym. Księga wadliwa jest to księga prowadzona niezgodnie z przepisem prawa.
Zgodnie z art. 61 k.k.s. , kto nierzetelnie prowadzi księgę, podlega karze grzywny do 240 stawek dziennych. W wypadku mniejszej wagi, prowadzenie nierzetelnie księgi lub w sposób wadliwy podlega karze grzywny za wykroczenie skarbowe.
Zatem nawet opóźniona rejestracja niesie ze sobą zagrożenie karno-skarbowe, stąd zasadnym byłoby odwołanie się do instytucji czynnego żalu (art. 16 k.k.s. ) a przede wszystkim zdyscyplinowanie pracowników.

Pytanie pochodzi z publikacji Vademecum Głównego Księgowego

Przywołane akty prawne:

Ustawa z 10 września 1999 r. - Kodeks karny skarbowy (tekst jedn.: Dz. U. z 2007 r. Nr 111, poz. 765 z późn. zm.)