Brexit – zmiany w obrocie towarowym po zakończeniu okresu przejściowego

CIT VAT Rachunkowość Doradca podatkowy Brexit

Wraz z końcem roku kończy się również okres przejściowy w relacjach między Unią Europejską i Wielką Brytanią. Sytuacja ta generuje dużą niepewność wśród przedsiębiorców, podsycaną przedłużającymi się negocjacjami w kwestii warunków przyszłej współpracy – pisze Wojciech Krajewski z KPMG w Polsce.

17.12.2020

W rozliczeniach z Wielką Brytanią zwolnień unijnych nie będzie można stosować

CIT Podatki międzynarodowe Brexit

Wraz z zakończeniem okresu przejściowego po Brexit, polscy płatnicy podatku u źródła (WHT) powinni stosować jedynie zwolnienia i stawki obniżone wynikające z umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. Korzystanie ze zwolnień unijnych nie będzie już możliwe – pisze Iwona Krzemińska z KPMG w Polsce.

15.12.2020

Kwestie pobytowe obywateli Wielkiej Brytanii ustalone – zdecydował Sejm

Administracja publiczna Prawo unijne Brexit

Wdrożenie rozwiązań umowy brexitowej, które powinny obowiązywać od nowego roku, to między innymi cel nowelizacji przepisów dotyczących pobytu w Polsce obywateli UE i członków ich rodzin. Reguluje też kwestie pobytowe obywateli Wielkiej Brytanii i ustala nowe uprawnienia Straży Granicznej.

10.12.2020

Brexit na wzór kanadyjski wpłynie na rozliczenia podatków w Polsce

CIT VAT Doradca podatkowy Podatki międzynarodowe Brexit

Wielka Brytania chce zawrzeć umowę z Unią Europejską na wzór współpracy z Kanadą. Podpisanie takiego dokumentu zniesie m.in. bariery w handlu niektórymi towarami i wpłynie na sektor usług takich jak transport, komunikacja czy usługi pocztowe. Ograniczy też stosowanie ceł, ale utrudni rozliczenia podatkowe i zwiększy obowiązki dokumentacyjne.

07.02.2020

Brexit na razie bez wpływu na podatki

VAT Akcyza Podatki międzynarodowe Brexit

W sobotę Wielka Brytania opuściła Unię Europejską. Do 31 grudnia 2020 roku będzie trwał okres przejściowy. W tym czasie warunki handlu UE z Wielką Brytanią nie zmienią się. Skutki podatkowe transakcji zawieranych później będą teraz przedmiotem szczegółowych negocjacji. Nowe zasady najpewniej zaczną obowiązywać w styczniu przyszłego roku.

03.02.2020

Brexit zmieni sposób rozliczania VAT

VAT Brexit

Bez względu na to, kiedy i czy zostaną wypracowane jakieś uzgodnienia przejściowe, wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej jest przesądzone. Oznacza to, że ostatecznie zostanie ona „państwem trzecim” w rozumieniu przepisów o VAT. Z punktu widzenia polskich przedsiębiorców najistotniejsza będzie zmiana sposobu opodatkowania transakcji towarowych – pisze Michał Szczech z RSM Poland.

25.10.2019

Mogą zmienić się zasady pobytu Brytyjczyków w Polsce, jest poradnik

Administracja publiczna Brexit

Wciąż nie ma rozstrzygnięcia, na jakich zasadach nastąpi brexit i jak zmienią się normy pobytu Brytyjczyków w Polsce. Urząd do Spraw Cudzoziemców przygotował broszurę informacyjną, która prezentuje możliwe scenariusze po 29 marca 2019 r.

11.03.2019