200. rocznica urodzin Wandy Malczewskiej.

UCHWAŁA
SEJMU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
z dnia 26 maja 2022 r.
w 200. rocznicę urodzin Wandy Malczewskiej

W maju 2022 roku przypada 200. rocznica urodzin Wandy Malczewskiej, polskiej nauczycielki i mistyczki zaangażowanej w działalność niepodległościową i dobroczynną.

Wanda Justyna Nepomucena urodziła się w Radomiu 15 maja 1822 roku w ziemiańskiej rodzinie Malczewskich herbu Tarnawa. Została wychowana w duchu tradycji patriotycznej i religijnej. Jej krewnymi byli wielki malarz Jacek Malczewski oraz poeta romantyczny Antoni Malczewski.

Wanda Malczewska była obdarzona charyzmatem i talentem nauczycielskim. Zajmowała się pozytywistyczną pracą wśród ludu polskiego. Szczególnie bliska była jej praca oświatowa, uczyła wiejskie dzieci czytania i pisania, przygotowywała je do nauki w szkołach, opiekowała się szkółkami ludowymi. Uczestniczyła w jednej z najwcześniejszych na ziemiach polskich akcji uwłaszczenia chłopów.

Jest ona przykładem osoby bardzo zaangażowanej w sprawę odzyskania niepodległości Rzeczypospolitej. W czasie powstania styczniowego przeciwko rosyjskiej niewoli i w okresie epidemii cholery, dzięki wiedzy i praktyce zdobytej pod okiem medyków, leczyła i pielęgnowała rannych i chorych. Uczyła wiejskie dziewczęta umiejętności, jakie mają sanitariuszki, organizowała szpitale polowe oraz brała udział w naradach powstańczych i negocjacjach przy zakupie broni. Po upadku powstania organizowała pomoc dla rodzin poległych i pomagała materialnie rodzinom zesłańców.

Miała wielki dar jednania ludzi i budowania dobrych relacji społecznych. Jej wielka kultura osobista, skromność oraz pełen serdeczności stosunek do ludzi wzbudzały szacunek. W chrześcijańskim duchu uznania godności każdego człowieka działała na rzecz niwelowania różnic społecznych i poprawy poziomu życia chłopów. Nazywana była, zwłaszcza przez włościan, aniołem pocieszenia i świętą panią. Dzięki swojej działalności i duchowym doświadczeniom w trudnych czasach zaborów stała się dla wielu Polaków znakiem nadziei oraz wzorem miłości Boga i Ojczyzny, a także symbolem pracy i szacunku dla każdego człowieka. Zmarła 25 września 1896 roku w Parznie koło Bełchatowa.

Wśród wielu oznak czci, którą ją otaczano, było przyznanie patronatu nad Szkołą Młodszych Ochotniczek w Nazarecie przy Armii Polskiej na Wschodzie generała Andersa. Papież Benedykt XVI w roku 2006 uznał heroiczność cnót Wandy Malczewskiej.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w związku z 200. rocznicą urodzin Wandy Malczewskiej, przypominając jej działalność patriotyczną, oświatową i dobroczynną oraz pracę na rzecz prawa do wolności i edukacji, postanawia upamiętnić tę wybitną postać.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024