Wykaz jednostek organizacyjnych podległych Ministrowi Sprawiedliwości lub przez niego nadzorowanych.

M.P.20.241
OBWIESZCZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 7 lutego 2020 r.
w sprawie wykazu jednostek organizacyjnych podległych Ministrowi Sprawiedliwości lub przez niego nadzorowanych
Na podstawie art. 33 ust. 1d ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Radzie Ministrów (Dz. U. z 2019 r. poz. 1171) ustala się wykaz jednostek organizacyjnych podległych Ministrowi Sprawiedliwości lub przez niego nadzorowanych, stanowiący załącznik do obwieszczenia. 1
ZAŁĄCZNIK

WYKAZ JEDNOSTEK ORGANIZACYJNYCH PODLEGŁYCH MINISTROWI SPRAWIEDLIWOŚCI LUB PRZEZ NIEGO NADZOROWANYCH

I. 

Jednostki podległe

1. Instytut Ekspertyz Ekonomicznych i Finansowych w Łodzi.
2. Instytut Ekspertyz Sądowych im. prof. dra Jana Sehna w Krakowie.
3. Instytut Wymiaru Sprawiedliwości.
4. Centralny Zarząd Służby Więziennej.
5. Wyższa Szkoła Kryminologii i Penitencjarystyki w Warszawie.
6. Okręgowe inspektoraty Służby Więziennej:
1) Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Białymstoku;
2) Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Bydgoszczy;
3) Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Gdańsku;
4) Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Katowicach;
5) Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Koszalinie;
6) Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Krakowie;
7) Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Lublinie;
8) Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Łodzi;
9) Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Olsztynie;
10) Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Opolu;
11) Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Poznaniu;
12) Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Rzeszowie;
13) Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Szczecinie;
14) Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Warszawie;
15) Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej we Wrocławiu.
7. Areszty śledcze:
1) Areszt Śledczy w Białymstoku;
2) Areszt Śledczy w Bydgoszczy;
3) Areszt Śledczy w Bytomiu;
4) Areszt Śledczy w Częstochowie;
5) Areszt Śledczy w Dzierżoniowie;
6) Areszt Śledczy w Elblągu;
7) Areszt Śledczy w Gdańsku;
8) Areszt Śledczy w Gliwicach;
9) Areszt Śledczy w Grójcu;
10) Areszt Śledczy w Hajnówce;
11) Areszt Śledczy w Jeleniej Górze;
12) Areszt Śledczy w Katowicach;
13) Areszt Śledczy w Kielcach;
14) Areszt Śledczy w Koszalinie;
15) Areszt Śledczy w Krakowie;
16) Areszt Śledczy w Krasnymstawie;
17) Areszt Śledczy w Lublinie;
18) Areszt Śledczy w Łodzi;
19) Areszt Śledczy w Międzyrzeczu;
20) Areszt Śledczy w Mysłowicach;
21) Areszt Śledczy w Olsztynie;
22) Areszt Śledczy w Opolu;
23) Areszt Śledczy w Ostrowie Wielkopolskim;
24) Areszt Śledczy w Piotrkowie Trybunalskim;
25) Areszt Śledczy w Poznaniu;
26) Areszt Śledczy w Radomiu;
27) Areszt Śledczy w Słupsku;
28) Areszt Śledczy w Sosnowcu;
29) Areszt Śledczy w Starogardzie Gdańskim;
30) Areszt Śledczy w Suwałkach;
31) Areszt Śledczy w Szczecinie;
32) Areszt Śledczy w Świdnicy;
33) Areszt Śledczy w Tarnowskich Górach;
34) Areszt Śledczy w Warszawie-Białołęce;
35) Areszt Śledczy w Warszawie-Grochowie;
36) Areszt Śledczy w Warszawie-Służewcu;
37) Areszt Śledczy w Wejherowie;
38) Areszt Śledczy we Wrocławiu;
39) Areszt Śledczy w Zielonej Górze.
8. Zakłady karne:
1) Zakład Karny w Barczewie;
2) Zakład Karny w Białej Podlaskiej;
3) Zakład Karny w Białymstoku;
4) Zakład Karny w Brzegu;
5) Zakład Karny w Bydgoszczy-Fordonie;
6) Zakład Karny w Chełmie;
7) Zakład Karny w Cieszynie;
8) Zakład Karny w Czarnem;
9) Zakład Karny w Czerwonym Borze;
10) Zakład Karny w Dębicy;
11) Zakład Karny w Dublinach;
12) Zakład Karny w Garbalinie;
13) Zakład Karny w Gdańsku-Przeróbce;
14) Zakład Karny w Gębarzewie;
15) Zakład Karny w Głogowie;
16) Zakład Karny w Głubczycach;
17) Zakład Karny w Goleniowie;
18) Zakład Karny w Gorzowie Wielkopolskim;
19) Zakład Karny w Grądach-Woniecku;
20) Zakład Karny Nr 1 w Grudziądzu;
21) Zakład Karny Nr 2 w Grudziądzu;
22) Zakład Karny w Herbach;
23) Zakład Karny w Hrubieszowie;
24) Zakład Karny w Iławie;
25) Zakład Karny w Inowrocławiu;
26) Zakład Karny w Jastrzębiu-Zdroju;
27) Zakład Karny w Jaśle;
28) Zakład Karny w Kamińsku;
29) Zakład Karny w Kluczborku;
30) Zakład Karny w Kłodzku;
31) Zakład Karny w Koronowie;
32) Zakład Karny w Koszalinie;
33) Zakład Karny w Koziegłowach;
34) Zakład Karny w Krakowie-Nowej Hucie;
35) Zakład Karny w Krzywańcu;
36) Zakład Karny w Kwidzynie;
37) Zakład Karny Nr 1 w Łodzi;
38) Zakład Karny Nr 2 w Łodzi;
39) Zakład Karny w Łowiczu;
40) Zakład Karny w Łupkowie;
41) Zakład Karny w Malborku;
42) Zakład Karny w Medyce;
43) Zakład Karny w Nowogardzie;
44) Zakład Karny w Nowym Sączu;
45) Zakład Karny w Nowym Wiśniczu;
46) Zakład Karny w Nysie;
47) Zakład Karny w Opolu Lubelskim;
48) Zakład Karny w Pińczowie;
49) Zakład Karny w Płocku;
50) Zakład Karny w Potulicach;
51) Zakład Karny w Przemyślu;
52) Zakład Karny w Przytułach Starych;
53) Zakład Karny w Raciborzu;
54) Zakład Karny w Rawiczu;
55) Zakład Karny w Rzeszowie-Załężu;
56) Zakład Karny w Siedlcach;
57) Zakład Karny w Sieradzu;
58) Zakład Karny w Sierakowie Śląskim;
59) Zakład Karny w Starem Bornem;
60) Zakład Karny w Stargardzie;
61) Zakład Karny Nr 1 w Strzelcach Opolskich;
62) Zakład Karny Nr 2 w Strzelcach Opolskich;
63) Zakład Karny w Strzelinie;
64) Zakład Karny w Sztumie;
65) Zakład Karny w Tarnowie;
66) Zakład Karny w Tarnowie-Mościcach;
67) Zakład Karny w Trzebini;
68) Zakład Karny w Uhercach Mineralnych;
69) Zakład Karny w Wadowicach;
70) Zakład Karny w Wierzchowie;
71) Zakład Karny we Włocławku;
72) Zakład Karny we Włodawie;
73) Zakład Karny w Wojkowicach;
74) Zakład Karny w Wołowie;
75) Zakład Karny Nr 1 we Wrocławiu;
76) Zakład Karny Nr 2 we Wrocławiu;
77) Zakład Karny we Wronkach;
78) Zakład Karny w Zabrzu;
79) Zakład Karny w Zamościu;
80) Zakład Karny w Zarębie;
81) Zakład Karny w Żytkowicach.
9. Centralny Ośrodek Szkolenia Służby Więziennej w Kulach.
10. Ośrodek Doskonalenia Kadr Służby Więziennej w Olszanicy.
11. Ośrodki szkolenia Służby Więziennej:
1) Ośrodek Szkolenia Służby Więziennej w Popowie;
2) Ośrodek Szkolenia Służby Więziennej w Suchej.
12. Schroniska dla nieletnich i zakłady poprawcze:
1) Zakład Poprawczy w Koszalinie - Młodzieżowy Ośrodek Adaptacji Społecznej;
2) Zakład Poprawczy w Studzieńcu - Młodzieżowy Ośrodek Adaptacji Społecznej;
3) Zakład Poprawczy w Szubinie - Młodzieżowy Ośrodek Adaptacji Społecznej;
4) Schronisko dla Nieletnich w Chojnicach;
5) Schronisko dla Nieletnich w Dominowie;
6) Schronisko dla Nieletnich w Gackach;
7) Schronisko dla Nieletnich w Szczecinie;
8) Zakład Poprawczy w Barczewie;
9) Zakład Poprawczy w Białymstoku;
10) Zakład Poprawczy w Gdańsku-Oliwie;
11) Zakład Poprawczy i Schronisko dla Nieletnich w Głogowie;
12) Zakład Poprawczy w Grodzisku Wielkopolskim;
13) Zakład Poprawczy w Jerzmanicach-Zdroju;
14) Zakład Poprawczy w Kcyni;
15) Zakład Poprawczy i Schronisko dla Nieletnich w Konstantynowie Łódzkim;
16) Zakład Poprawczy i Schronisko dla Nieletnich w Koronowie;
17) Zakład Poprawczy i Schronisko dla Nieletnich w Laskowcu;
18) Zakład Poprawczy i Schronisko dla Nieletnich w Mrozach;
19) Zakład Poprawczy w Nowem;
20) Zakład Poprawczy w Ostrowcu Świętokrzyskim;
21) Zakład Poprawczy w Poznaniu;
22) Zakład Poprawczy i Schronisko dla Nieletnich w Pszczynie-Łące;
23) Zakład Poprawczy i Schronisko dla Nieletnich w Raciborzu;
24) Zakład Poprawczy w Sadowicach;
25) Zakład Poprawczy i Schronisko dla Nieletnich w Świdnicy;
26) Zakład Poprawczy w Świeciu;
27) Zakład Poprawczy w Tarnowie;
28) Zakład Poprawczy w Trzemesznie;
29) Zakład Poprawczy i Schronisko dla Nieletnich w Warszawie-Falenicy;
30) Zakład Poprawczy w Witkowie;
31) Zakład Poprawczy i Schronisko dla Nieletnich w Zawierciu.
II. 

Jednostki nadzorowane

1. Krajowa Szkoła Sądownictwa i Prokuratury.
2. Sądy powszechne - w zakresie nadzoru administracyjnego Ministra Sprawiedliwości nad działalnością administracyjną sądów:
1) Sąd Apelacyjny w Białymstoku;
2) Sąd Apelacyjny w Gdańsku;
3) Sąd Apelacyjny w Katowicach;
4) Sąd Apelacyjny w Krakowie;
5) Sąd Apelacyjny w Lublinie;
6) Sąd Apelacyjny w Łodzi;
7) Sąd Apelacyjny w Poznaniu;
8) Sąd Apelacyjny w Rzeszowie;
9) Sąd Apelacyjny w Szczecinie;
10) Sąd Apelacyjny w Warszawie;
11) Sąd Apelacyjny we Wrocławiu;
12) Sąd Okręgowy w Białymstoku;
13) Sąd Okręgowy w Bielsku-Białej;
14) Sąd Okręgowy w Bydgoszczy;
15) Sąd Okręgowy w Częstochowie;
16) Sąd Okręgowy w Elblągu;
17) Sąd Okręgowy w Gdańsku;
18) Sąd Okręgowy w Gliwicach;
19) Sąd Okręgowy w Gorzowie Wielkopolskim;
20) Sąd Okręgowy w Jeleniej Górze;
21) Sąd Okręgowy w Kaliszu;
22) Sąd Okręgowy w Katowicach;
23) Sąd Okręgowy w Kielcach;
24) Sąd Okręgowy w Koninie;
25) Sąd Okręgowy w Koszalinie;
26) Sąd Okręgowy w Krakowie;
27) Sąd Okręgowy w Krośnie;
28) Sąd Okręgowy w Legnicy;
29) Sąd Okręgowy w Lublinie;
30) Sąd Okręgowy w Łodzi;
31) Sąd Okręgowy w Łomży;
32) Sąd Okręgowy w Nowym Sączu;
33) Sąd Okręgowy w Olsztynie;
34) Sąd Okręgowy w Opolu;
35) Sąd Okręgowy w Ostrołęce;
36) Sąd Okręgowy w Piotrkowie Trybunalskim;
37) Sąd Okręgowy w Płocku;
38) Sąd Okręgowy w Poznaniu;
39) Sąd Okręgowy w Przemyślu;
40) Sąd Okręgowy w Radomiu;
41) Sąd Okręgowy w Rzeszowie;
42) Sąd Okręgowy w Siedlcach;
43) Sąd Okręgowy w Sieradzu;
44) Sąd Okręgowy w Słupsku;
45) Sąd Okręgowy w Suwałkach;
46) Sąd Okręgowy w Szczecinie;
47) Sąd Okręgowy w Świdnicy;
48) Sąd Okręgowy w Tarnobrzegu;
49) Sąd Okręgowy w Tarnowie;
50) Sąd Okręgowy w Toruniu;
51) Sąd Okręgowy w Warszawie;
52) Sąd Okręgowy Warszawa-Praga w Warszawie;
53) Sąd Okręgowy we Włocławku;
54) Sąd Okręgowy we Wrocławiu;
55) Sąd Okręgowy w Zamościu;
56) Sąd Okręgowy w Zielonej Górze;
57) Sąd Rejonowy w Aleksandrowie Kujawskim;
58) Sąd Rejonowy w Augustowie;
59) Sąd Rejonowy w Bartoszycach;
60) Sąd Rejonowy w Bełchatowie;
61) Sąd Rejonowy w Będzinie;
62) Sąd Rejonowy w Białej Podlaskiej;
63) Sąd Rejonowy w Białogardzie;
64) Sąd Rejonowy w Białymstoku;
65) Sąd Rejonowy w Bielsku-Białej;
66) Sąd Rejonowy w Bielsku Podlaskim;
67) Sąd Rejonowy w Biłgoraju;
68) Sąd Rejonowy w Biskupcu;
69) Sąd Rejonowy w Bochni;
70) Sąd Rejonowy w Bolesławcu;
71) Sąd Rejonowy w Braniewie;
72) Sąd Rejonowy w Brodnicy;
73) Sąd Rejonowy w Brzegu;
74) Sąd Rejonowy w Brzesku;
75) Sąd Rejonowy w Brzezinach;
76) Sąd Rejonowy w Brzozowie;
77) Sąd Rejonowy w Busku-Zdroju;
78) Sąd Rejonowy w Bydgoszczy;
79) Sąd Rejonowy w Bytomiu;
80) Sąd Rejonowy w Bytowie;
81) Sąd Rejonowy w Chełmie;
82) Sąd Rejonowy w Chełmnie;
83) Sąd Rejonowy w Chodzieży;
84) Sąd Rejonowy w Chojnicach;
85) Sąd Rejonowy w Chorzowie;
86) Sąd Rejonowy w Choszcznie;
87) Sąd Rejonowy w Chrzanowie;
88) Sąd Rejonowy w Ciechanowie;
89) Sąd Rejonowy w Cieszynie;
90) Sąd Rejonowy w Częstochowie;
91) Sąd Rejonowy w Człuchowie;
92) Sąd Rejonowy w Dąbrowie Górniczej;
93) Sąd Rejonowy w Dąbrowie Tarnowskiej;
94) Sąd Rejonowy w Dębicy;
95) Sąd Rejonowy w Drawsku Pomorskim;
96) Sąd Rejonowy w Działdowie;
97) Sąd Rejonowy w Dzierżoniowie;
98) Sąd Rejonowy w Elblągu;
99) Sąd Rejonowy w Ełku;
100) Sąd Rejonowy w Garwolinie;
101) Sąd Rejonowy Gdańsk-Południe w Gdańsku;
102) Sąd Rejonowy Gdańsk-Północ w Gdańsku;
103) Sąd Rejonowy w Gdyni;
104) Sąd Rejonowy w Giżycku;
105) Sąd Rejonowy w Gliwicach;
106) Sąd Rejonowy w Głogowie;
107) Sąd Rejonowy w Głubczycach;
108) Sąd Rejonowy w Gnieźnie;
109) Sąd Rejonowy w Goleniowie;
110) Sąd Rejonowy w Golubiu-Dobrzyniu;
111) Sąd Rejonowy w Gorlicach;
112) Sąd Rejonowy w Gorzowie Wielkopolskim;
113) Sąd Rejonowy w Gostyninie;
114) Sąd Rejonowy w Gostyniu;
115) Sąd Rejonowy w Grajewie;
116) Sąd Rejonowy w Grodzisku Mazowieckim;
117) Sąd Rejonowy w Grodzisku Wielkopolskim;
118) Sąd Rejonowy w Grójcu;
119) Sąd Rejonowy w Grudziądzu;
120) Sąd Rejonowy w Gryficach;
121) Sąd Rejonowy w Gryfinie;
122) Sąd Rejonowy w Hrubieszowie;
123) Sąd Rejonowy w Iławie;
124) Sąd Rejonowy w Inowrocławiu;
125) Sąd Rejonowy w Janowie Lubelskim;
126) Sąd Rejonowy w Jarocinie;
127) Sąd Rejonowy w Jarosławiu;
128) Sąd Rejonowy w Jastrzębiu-Zdroju;
129) Sąd Rejonowy w Jaśle;
130) Sąd Rejonowy w Jaworze;
131) Sąd Rejonowy w Jaworznie;
132) Sąd Rejonowy w Jeleniej Górze;
133) Sąd Rejonowy w Jędrzejowie;
134) Sąd Rejonowy w Kaliszu;
135) Sąd Rejonowy w Kamieniu Pomorskim;
136) Sąd Rejonowy w Kamiennej Górze;
137) Sąd Rejonowy w Kartuzach;
138) Sąd Rejonowy Katowice-Wschód w Katowicach;
139) Sąd Rejonowy Katowice-Zachód w Katowicach;
140) Sąd Rejonowy w Kędzierzynie-Koźlu;
141) Sąd Rejonowy w Kępnie;
142) Sąd Rejonowy w Kętrzynie;
143) Sąd Rejonowy w Kielcach;
144) Sąd Rejonowy w Kluczborku;
145) Sąd Rejonowy w Kłodzku;
146) Sąd Rejonowy w Kolbuszowej;
147) Sąd Rejonowy w Kole;
148) Sąd Rejonowy w Kołobrzegu;
149) Sąd Rejonowy w Koninie;
150) Sąd Rejonowy w Końskich;
151) Sąd Rejonowy w Koszalinie;
152) Sąd Rejonowy w Kościanie;
153) Sąd Rejonowy w Kościerzynie;
154) Sąd Rejonowy w Kozienicach;
155) Sąd Rejonowy dla Krakowa-Krowodrzy w Krakowie;
156) Sąd Rejonowy dla Krakowa-Nowej Huty w Krakowie;
157) Sąd Rejonowy dla Krakowa-Podgórza w Krakowie;
158) Sąd Rejonowy dla Krakowa-Śródmieścia w Krakowie;
159) Sąd Rejonowy w Krasnymstawie;
160) Sąd Rejonowy w Kraśniku;
161) Sąd Rejonowy w Krośnie;
162) Sąd Rejonowy w Krośnie Odrzańskim;
163) Sąd Rejonowy w Krotoszynie;
164) Sąd Rejonowy w Kutnie;
165) Sąd Rejonowy w Kwidzynie;
166) Sąd Rejonowy w Legionowie;
167) Sąd Rejonowy w Legnicy;
168) Sąd Rejonowy w Lesku;
169) Sąd Rejonowy w Lesznie;
170) Sąd Rejonowy w Leżajsku;
171) Sąd Rejonowy w Lęborku;
172) Sąd Rejonowy w Lidzbarku Warmińskim;
173) Sąd Rejonowy w Limanowej;
174) Sąd Rejonowy w Lipnie;
175) Sąd Rejonowy w Lipsku;
176) Sąd Rejonowy w Lubaczowie;
177) Sąd Rejonowy w Lubaniu;
178) Sąd Rejonowy w Lubartowie;
179) Sąd Rejonowy w Lubinie;
180) Sąd Rejonowy Lublin-Wschód w Lublinie z siedzibą w Świdniku;
181) Sąd Rejonowy Lublin-Zachód w Lublinie;
182) Sąd Rejonowy w Lublińcu;
183) Sąd Rejonowy w Lwówku Śląskim;
184) Sąd Rejonowy w Łańcucie;
185) Sąd Rejonowy w Łasku;
186) Sąd Rejonowy w Łęczycy;
187) Sąd Rejonowy w Łobzie;
188) Sąd Rejonowy dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi;
189) Sąd Rejonowy dla Łodzi-Widzewa w Łodzi;
190) Sąd Rejonowy w Łomży;
191) Sąd Rejonowy w Łowiczu;
192) Sąd Rejonowy w Łukowie;
193) Sąd Rejonowy w Malborku;
194) Sąd Rejonowy w Miastku;
195) Sąd Rejonowy w Miechowie;
196) Sąd Rejonowy w Mielcu;
197) Sąd Rejonowy w Międzyrzeczu;
198) Sąd Rejonowy w Mikołowie;
199) Sąd Rejonowy w Miliczu;
200) Sąd Rejonowy w Mińsku Mazowieckim;
201) Sąd Rejonowy w Mławie;
202) Sąd Rejonowy w Mogilnie;
203) Sąd Rejonowy w Mrągowie;
204) Sąd Rejonowy w Mysłowicach;
205) Sąd Rejonowy w Myszkowie;
206) Sąd Rejonowy w Myślenicach;
207) Sąd Rejonowy w Myśliborzu;
208) Sąd Rejonowy w Nakle nad Notecią;
209) Sąd Rejonowy w Nidzicy;
210) Sąd Rejonowy w Nisku;
211) Sąd Rejonowy w Nowej Soli;
212) Sąd Rejonowy w Nowym Dworze Mazowieckim;
213) Sąd Rejonowy w Nowym Mieście Lubawskim;
214) Sąd Rejonowy w Nowym Sączu;
215) Sąd Rejonowy w Nowym Targu;
216) Sąd Rejonowy w Nowym Tomyślu;
217) Sąd Rejonowy w Nysie;
218) Sąd Rejonowy w Obornikach;
219) Sąd Rejonowy w Olecku;
220) Sąd Rejonowy w Oleśnicy;
221) Sąd Rejonowy w Oleśnie;
222) Sąd Rejonowy w Olkuszu;
223) Sąd Rejonowy w Olsztynie;
224) Sąd Rejonowy w Oławie;
225) Sąd Rejonowy w Opatowie;
226) Sąd Rejonowy w Opocznie;
227) Sąd Rejonowy w Opolu;
228) Sąd Rejonowy w Opolu Lubelskim;
229) Sąd Rejonowy w Ostrołęce;
230) Sąd Rejonowy w Ostrowcu Świętokrzyskim;
231) Sąd Rejonowy w Ostrowi Mazowieckiej;
232) Sąd Rejonowy w Ostrowie Wielkopolskim;
233) Sąd Rejonowy w Ostródzie;
234) Sąd Rejonowy w Ostrzeszowie;
235) Sąd Rejonowy w Oświęcimiu;
236) Sąd Rejonowy w Otwocku;
237) Sąd Rejonowy w Pabianicach;
238) Sąd Rejonowy w Piasecznie;
239) Sąd Rejonowy w Pile;
240) Sąd Rejonowy w Pińczowie;
241) Sąd Rejonowy w Piotrkowie Trybunalskim;
242) Sąd Rejonowy w Piszu;
243) Sąd Rejonowy w Pleszewie;
244) Sąd Rejonowy w Płocku;
245) Sąd Rejonowy w Płońsku;
246) Sąd Rejonowy Poznań-Grunwald i Jeżyce w Poznaniu;
247) Sąd Rejonowy Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu;
248) Sąd Rejonowy Poznań-Stare Miasto w Poznaniu;
249) Sąd Rejonowy w Prudniku;
250) Sąd Rejonowy w Pruszkowie;
251) Sąd Rejonowy w Przasnyszu;
252) Sąd Rejonowy w Przemyślu;
253) Sąd Rejonowy w Przeworsku;
254) Sąd Rejonowy w Przysusze;
255) Sąd Rejonowy w Pszczynie;
256) Sąd Rejonowy w Puławach;
257) Sąd Rejonowy w Pułtusku;
258) Sąd Rejonowy w Raciborzu;
259) Sąd Rejonowy w Radomiu;
260) Sąd Rejonowy w Radomsku;
261) Sąd Rejonowy w Radziejowie;
262) Sąd Rejonowy w Radzyniu Podlaskim;
263) Sąd Rejonowy w Rawiczu;
264) Sąd Rejonowy w Rawie Mazowieckiej;
265) Sąd Rejonowy w Ropczycach;
266) Sąd Rejonowy w Rudzie Śląskiej;
267) Sąd Rejonowy w Rybniku;
268) Sąd Rejonowy w Rykach;
269) Sąd Rejonowy w Rypinie;
270) Sąd Rejonowy w Rzeszowie;
271) Sąd Rejonowy w Sandomierzu;
272) Sąd Rejonowy w Sanoku;
273) Sąd Rejonowy w Siedlcach;
274) Sąd Rejonowy w Siemianowicach Śląskich;
275) Sąd Rejonowy w Sieradzu;
276) Sąd Rejonowy w Sierpcu;
277) Sąd Rejonowy w Skarżysku-Kamiennej;
278) Sąd Rejonowy w Skierniewicach;
279) Sąd Rejonowy w Sławnie;
280) Sąd Rejonowy w Słubicach;
281) Sąd Rejonowy w Słupcy;
282) Sąd Rejonowy w Słupsku;
283) Sąd Rejonowy w Sochaczewie;
284) Sąd Rejonowy w Sokołowie Podlaskim;
285) Sąd Rejonowy w Sokółce;
286) Sąd Rejonowy w Sopocie;
287) Sąd Rejonowy w Sosnowcu;
288) Sąd Rejonowy w Stalowej Woli;
289) Sąd Rejonowy w Starachowicach;
290) Sąd Rejonowy w Stargardzie;
291) Sąd Rejonowy w Starogardzie Gdańskim;
292) Sąd Rejonowy w Staszowie;
293) Sąd Rejonowy w Strzelcach Krajeńskich;
294) Sąd Rejonowy w Strzelcach Opolskich;
295) Sąd Rejonowy w Strzelinie;
296) Sąd Rejonowy w Strzyżowie;
297) Sąd Rejonowy w Suchej Beskidzkiej;
298) Sąd Rejonowy w Sulęcinie;
299) Sąd Rejonowy w Suwałkach;
300) Sąd Rejonowy w Szamotułach;
301) Sąd Rejonowy w Szczecinku;
302) Sąd Rejonowy Szczecin-Centrum w Szczecinie;
303) Sąd Rejonowy Szczecin-Prawobrzeże i Zachód w Szczecinie;
304) Sąd Rejonowy w Szczytnie;
305) Sąd Rejonowy w Szubinie;
306) Sąd Rejonowy w Szydłowcu;
307) Sąd Rejonowy w Śremie;
308) Sąd Rejonowy w Środzie Śląskiej;
309) Sąd Rejonowy w Środzie Wielkopolskiej;
310) Sąd Rejonowy w Świdnicy;
311) Sąd Rejonowy w Świebodzinie;
312) Sąd Rejonowy w Świeciu;
313) Sąd Rejonowy w Świnoujściu;
314) Sąd Rejonowy w Tarnobrzegu;
315) Sąd Rejonowy w Tarnowie;
316) Sąd Rejonowy w Tarnowskich Górach;
317) Sąd Rejonowy w Tczewie;
318) Sąd Rejonowy w Tomaszowie Lubelskim;
319) Sąd Rejonowy w Tomaszowie Mazowieckim;
320) Sąd Rejonowy w Toruniu;
321) Sąd Rejonowy w Trzciance;
322) Sąd Rejonowy w Trzebnicy;
323) Sąd Rejonowy w Tucholi;
324) Sąd Rejonowy w Turku;
325) Sąd Rejonowy w Tychach;
326) Sąd Rejonowy w Wadowicach;
327) Sąd Rejonowy w Wałbrzychu;
328) Sąd Rejonowy w Wałczu;
329) Sąd Rejonowy dla miasta stołecznego Warszawy w Warszawie;
330) Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa w Warszawie;
331) Sąd Rejonowy dla Warszawy Pragi-Południe w Warszawie;
332) Sąd Rejonowy dla Warszawy Pragi-Północ w Warszawie;
333) Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia w Warszawie;
334) Sąd Rejonowy dla Warszawy-Woli w Warszawie;
335) Sąd Rejonowy dla Warszawy-Żoliborza w Warszawie;
336) Sąd Rejonowy w Wąbrzeźnie;
337) Sąd Rejonowy w Wągrowcu;
338) Sąd Rejonowy w Wejherowie;
339) Sąd Rejonowy w Węgrowie;
340) Sąd Rejonowy w Wieliczce;
341) Sąd Rejonowy w Wieluniu;
342) Sąd Rejonowy we Włocławku;
343) Sąd Rejonowy we Włodawie;
344) Sąd Rejonowy we Włoszczowie;
345) Sąd Rejonowy w Wodzisławiu Śląskim;
346) Sąd Rejonowy w Wolsztynie;
347) Sąd Rejonowy w Wołominie;
348) Sąd Rejonowy w Wołowie;
349) Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu;
350) Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Krzyków we Wrocławiu;
351) Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Śródmieścia we Wrocławiu;
352) Sąd Rejonowy we Wrześni;
353) Sąd Rejonowy we Wschowie;
354) Sąd Rejonowy w Wysokiem Mazowieckiem;
355) Sąd Rejonowy w Wyszkowie;
356) Sąd Rejonowy w Zabrzu;
357) Sąd Rejonowy w Zakopanem;
358) Sąd Rejonowy w Zambrowie;
359) Sąd Rejonowy w Zamościu;
360) Sąd Rejonowy w Zawierciu;
361) Sąd Rejonowy w Ząbkowicach Śląskich;
362) Sąd Rejonowy w Zduńskiej Woli;
363) Sąd Rejonowy w Zgierzu;
364) Sąd Rejonowy w Zgorzelcu;
365) Sąd Rejonowy w Zielonej Górze;
366) Sąd Rejonowy w Złotoryi;
367) Sąd Rejonowy w Złotowie;
368) Sąd Rejonowy w Zwoleniu;
369) Sąd Rejonowy w Żaganiu;
370) Sąd Rejonowy w Żarach;
371) Sąd Rejonowy w Żninie;
372) Sąd Rejonowy w Żorach;
373) Sąd Rejonowy w Żyrardowie;
374) Sąd Rejonowy w Żywcu.
3. Sądy wojskowe - w zakresie zwierzchniego nadzoru Ministra Sprawiedliwości w zakresie organizacji i działalności administracyjnej sądów:
1) Wojskowy Sąd Garnizonowy w Gdyni;
2) Wojskowy Sąd Garnizonowy w Lublinie;
3) Wojskowy Sąd Garnizonowy w Olsztynie;
4) Wojskowy Sąd Garnizonowy w Poznaniu;
5) Wojskowy Sąd Garnizonowy w Szczecinie;
6) Wojskowy Sąd Garnizonowy w Warszawie;
7) Wojskowy Sąd Garnizonowy we Wrocławiu;
8) Wojskowy Sąd Okręgowy w Poznaniu;
9) Wojskowy Sąd Okręgowy w Warszawie.
4. Izby morskie - w zakresie zwierzchniego nadzoru Ministra Sprawiedliwości nad działalnością przewodniczących i wiceprzewodniczących tych izb oraz trybu postępowania przed izbami:
1) Izba Morska w Gdańsku z siedzibą w Gdyni;
2) Izba Morska w Szczecinie;
3) Odwoławcza Izba Morska w Gdańsku z siedzibą w Gdyni.
5. Ośrodki kuratorskie:
1) Ośrodek Kuratorski Nr 1 w Bartoszycach, przy Sądzie Rejonowym w Bartoszycach;
2) Ośrodek Kuratorski Nr 1 w Białej Podlaskiej, przy Sądzie Rejonowym w Białej Podlaskiej;
3) Ośrodek Kuratorski Nr 1 w Białymstoku, przy Sądzie Rejonowym w Białymstoku;
4) Ośrodek Kuratorski Nr 1 w Biskupcu, przy Sądzie Rejonowym w Biskupcu;
5) Ośrodek Kuratorski Nr 2 w Boguszowie-Gorcach, przy Sądzie Rejonowym w Wałbrzychu;
6) Ośrodek Kuratorski w Busku-Zdroju, przy Sądzie Rejonowym w Busku-Zdroju;
7) Ośrodek Kuratorski Nr 1 w Bydgoszczy, przy Sądzie Rejonowym w Bydgoszczy;
8) Ośrodek Kuratorski Nr 1 w Chorzowie, przy Sądzie Rejonowym w Chorzowie;
9) Ośrodek Kuratorski Nr 2 w Chorzowie, przy Sądzie Rejonowym w Chorzowie;
10) Ośrodek Kuratorski w Człuchowie, przy Sądzie Rejonowym w Człuchowie;
11) Ośrodek Kuratorski w Damnicy, przy Sądzie Rejonowym w Słupsku;
12) Ośrodek Kuratorski Nr 1 w Elblągu, przy Sądzie Rejonowym w Elblągu;
13) Ośrodek Kuratorski Nr 2 w Elblągu, przy Sądzie Rejonowym w Elblągu;
14) Ośrodek Kuratorski Nr 1 w Ełku, przy Sądzie Rejonowym w Ełku;
15) Ośrodek Kuratorski w Gliwicach, przy Sądzie Rejonowym w Gliwicach;
16) Ośrodek Kuratorski Nr 5 w Główczycach, przy sądzie Rejonowym w Słupsku;
17) Ośrodek Kuratorski Nr 1 w Goleniowie, przy Sądzie Rejonowym w Goleniowie;
18) Ośrodek Kuratorski w Gostyninie, przy Sądzie Rejonowym w Gostyninie;
19) Ośrodek Kuratorski Nr 1 w Gorlicach, przy Sądzie Rejonowym w Gorlicach;
20) Ośrodek Kuratorski Nr 1 w Grajewie, przy Sądzie Rejonowym w Grajewie;
21) Ośrodek Kuratorski Nr 1 w Hrubieszowie, przy Sądzie Rejonowym w Hrubieszowie;
22) Ośrodek Kuratorski w Inowrocławiu, przy Sądzie Rejonowym w Inowrocławiu;
23) Ośrodek Kuratorski Nr 1 w Janowie Lubelskim, przy Sądzie Rejonowym w Janowie Lubelskim;
24) Ośrodek Kuratorski w Jarocinie, przy Sądzie Rejonowym w Jarocinie;
25) Ośrodek Kuratorski w Jastrzębiu-Zdroju, przy Sądzie Rejonowym w Jastrzębiu-Zdroju;
26) Ośrodek Kuratorski Nr 1 w Jeleniej Górze, przy Sądzie Rejonowym w Jeleniej Górze;
27) Ośrodek Kuratorski Nr 2 w Jeleniej Górze, przy Sądzie Rejonowym w Jeleniej Górze;
28) Ośrodek Kuratorski Nr 3 w Jeleniej Górze, przy Sądzie Rejonowym w Jeleniej Górze;
29) Ośrodek Kuratorski Nr 4 w Jeleniej Górze, przy Sądzie Rejonowym w Jeleniej Górze;
30) Ośrodek Kuratorski Nr 1 w Kędzierzynie-Koźlu, przy Sądzie Rejonowym w Kędzierzynie-Koźlu;
31) Ośrodek Kuratorski Nr 1 w Kluczborku, przy Sądzie Rejonowym w Kluczborku;
32) Ośrodek Kuratorski Nr 3 w Kłodzku, przy Sądzie Rejonowym w Kłodzku;
33) Ośrodek Kuratorski w Knurowie, przy Sądzie Rejonowym w Gliwicach;
34) Ośrodek Kuratorski Nr 1 w Krakowie, przy Sądzie Rejonowym dla Krakowa-Nowej Huty w Krakowie;
35) Ośrodek Kuratorski Nr 1 w Krakowie, przy Sądzie Rejonowym dla Krakowa-Podgórza w Krakowie;
36) Ośrodek Kuratorski Nr 1 w Krakowie, przy Sądzie Rejonowym dla Krakowa-Krowodrzy;
37) Ośrodek Kuratorski Nr 1 w Krotoszynie, przy Sądzie Rejonowym w Krotoszynie;
38) Ośrodek Kuratorski Nr 1 w Legionowie, przy Sądzie Rejonowym w Legionowie;
39) Ośrodek Kuratorski Nr 1 w Lubartowie, przy Sądzie Rejonowym w Lubartowie;
40) Ośrodek Kuratorski Nr 1 w Lublinie, przy Sądzie Rejonowym Lublin-Wschód w Lublinie z siedzibą w Świdniku;
41) Ośrodek Kuratorski Nr 2 w Lublinie, przy Sądzie Rejonowym Lublin-Wschód w Lublinie z siedzibą w Świdniku;
42) Ośrodek Kuratorski Nr 3 w Lublinie, przy Sądzie Rejonowym Lublin-Wschód w Lublinie z siedzibą w Świdniku;
43) Ośrodek Kuratorski Nr 4 w Lublinie, przy Sądzie Rejonowym Lublin-Wschód w Lublinie z siedzibą w Świdniku;
44) Ośrodek Kuratorski Nr 5 w Lublinie, przy Sądzie Rejonowym Lublin-Wschód w Lublinie z siedzibą w Świdniku;
45) Ośrodek Kuratorski Nr 1 w Lublinie, przy Sądzie Rejonowym Lublin-Zachód w Lublinie;
46) Ośrodek Kuratorski Nr 2 w Lublinie, przy Sądzie Rejonowym Lublin-Zachód w Lublinie;
47) Ośrodek Kuratorski Nr 3 w Lublinie, przy Sądzie Rejonowym Lublin-Zachód w Lublinie;
48) Ośrodek Kuratorski Nr 4 w Łodzi, przy Sądzie Rejonowym dla Łodzi-Widzewa w Łodzi;
49) Ośrodek Kuratorski Nr 1 w Łodzi, przy Sądzie Rejonowym dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi;
50) Ośrodek Kuratorski Nr 2 w Łodzi, przy Sądzie Rejonowym dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi;
51) Ośrodek Kuratorski Nr 1 w Malborku, przy Sądzie Rejonowym w Malborku;
52) Ośrodek Kuratorski w Miastku, przy Sądzie Rejonowym w Miastku;
53) Ośrodek Kuratorski w Mławie, przy Sądzie Rejonowym w Mławie;
54) Ośrodek Kuratorski Nr 1 w Mrągowie, przy Sądzie Rejonowym w Mrągowie;
55) Ośrodek Kuratorski w Mysłowicach, przy Sądzie Rejonowym w Mysłowicach;
56) Ośrodek Kuratorski Nr 2 w Namysłowie, przy Sądzie Rejonowym w Kluczborku;
57) Ośrodek Kuratorski Nr 1 w Nisku, przy Sądzie Rejonowym w Nisku;
58) Ośrodek Kuratorski w Nowym Sączu, przy Sądzie Rejonowym w Nowym Sączu;
59) Ośrodek Kuratorski Nr 4 w Nowym Sączu, przy Sądzie Rejonowym w Nowym Sączu;
60) Ośrodek Kuratorski Nr 1 w Olsztynie, przy Sądzie Rejonowym w Olsztynie;
61) Ośrodek Kuratorski Nr 2 w Olsztynie, przy Sądzie Rejonowym w Olsztynie;
62) Ośrodek Kuratorski w Ostrowcu Świętokrzyskim, przy Sądzie Rejonowym w Ostrowcu Świętokrzyskim;
63) Ośrodek Kuratorski Nr 1 w Piasecznie, przy Sądzie Rejonowym w Piasecznie;
64) Ośrodek Kuratorski w Piotrkowie Trybunalskim, przy Sądzie Rejonowym w Piotrkowie Trybunalskim;
65) Ośrodek Kuratorski w Płocku, przy Sądzie Rejonowym w Płocku;
66) Ośrodek Kuratorski Nr 1 w Poznaniu, przy Sądzie Rejonowym Poznań-Grunwald i Jeżyce w Poznaniu;
67) Ośrodek Kuratorski Nr 1 w Poznaniu, przy Sądzie Rejonowym Poznań-Nowe Miasto i Wilda;
68) Ośrodek Kuratorski Nr 1 w Poznaniu, przy Sądzie Rejonowym Poznań-Stare Miasto w Poznaniu;
69) Ośrodek Kuratorski Nr 2 w Poznaniu, przy Sądzie Rejonowym Poznań-Stare Miasto w Poznaniu;
70) Ośrodek Kuratorski Nr 3 w Poznaniu, przy Sądzie Rejonowym Poznań-Stare Miasto w Poznaniu;
71) Ośrodek Kuratorski w Radzyniu Podlaskim, przy Sądzie Rejonowym w Radzyniu Podlaskim;
72) Ośrodek Kuratorski Nr 3 w Rzeszowie, przy Sądzie Rejonowym w Rzeszowie;
73) Ośrodek Kuratorski w Sandomierzu, przy Sądzie Rejonowym w Sandomierzu;
74) Ośrodek Kuratorski w Sędziszowie Małopolskim, przy Sądzie Rejonowym w Ropczycach;
75) Ośrodek Kuratorski w Siemianowicach Śląskich, przy Sądzie Rejonowym w Siemianowicach Śląskich;
76) Ośrodek Kuratorski Nr 3 w Skierniewicach, przy Sądzie Rejonowym w Skierniewicach;
77) Ośrodek Kuratorski Nr 1 w Słupsku, przy Sądzie Rejonowym w Słupsku;
78) Ośrodek Kuratorski Nr 1 w Sosnowcu, przy Sądzie Rejonowym w Sosnowcu;
79) Ośrodek Kuratorski Nr 1 w Starogardzie Gdańskim, przy Sądzie Rejonowym w Starogardzie Gdańskim;
80) Ośrodek Kuratorski Nr 4 w Strzelinie, przy Sądzie Rejonowym w Słupsku;
81) Ośrodek Kuratorski w Szczebrzeszynie, przy Sądzie Rejonowym w Zamościu;
82) Ośrodek Kuratorski Nr 4 w Świebodzicach, przy Sądzie Rejonowym w Świdnicy;
83) Ośrodek Kuratorski Nr 1 w Tarnobrzegu, przy Sądzie Rejonowym w Tarnobrzegu;
84) Ośrodek Kuratorski Nr 1 w Wałbrzychu, przy Sądzie Rejonowym w Wałbrzychu;
85) Ośrodek Kuratorski Nr 3 w Wałbrzychu, przy Sądzie Rejonowym w Wałbrzychu;
86) Ośrodek Kuratorski Nr 5 w Wałbrzychu, przy Sądzie Rejonowym w Wałbrzychu;
87) Ośrodek Kuratorski Nr 1 w Warszawie, przy Sądzie Rejonowym dla Warszawy Pragi-Południe;
88) Ośrodek Kuratorski Nr 2 w Warszawie, przy Sądzie Rejonowym dla Warszawy Pragi-Południe;
89) Ośrodek Kuratorski Nr 1 w Wągrowcu, przy Sądzie Rejonowym w Wągrowcu;
90) Ośrodek Kuratorski Nr 1 w Wieliczce, przy Sądzie Rejonowym w Wieliczce;
91) Ośrodek Kuratorski Nr 1 w Wieruszowie, przy Sądzie Rejonowym w Wieluniu;
92) Ośrodek Kuratorski Nr 1 we Włocławku, przy Sądzie Rejonowym we Włocławku;
93) Ośrodek Kuratorski Nr 1 we Włodawie, przy Sądzie Rejonowym we Włodawie;
94) Ośrodek Kuratorski w Wodzisławiu Śląskim, przy Sądzie Rejonowym w Wodzisławiu Śląskim;
95) Ośrodek Kuratorski Nr 1 we Wschowie, przy Sądzie Rejonowym we Wschowie;
96) Ośrodek Kuratorski Nr 1 w Zabrzu, przy Sądzie Rejonowym w Zabrzu;
97) Ośrodek Kuratorski Nr 2 w Zabrzu, przy Sądzie Rejonowym w Zabrzu;
98) Ośrodek Kuratorski Nr 3 w Zabrzu, przy Sądzie Rejonowym w Zabrzu;
99) Ośrodek Kuratorski Nr 1 w Zamościu, przy Sądzie Rejonowym w Zamościu;
100) Ośrodek Kuratorski Nr 2 w Zamościu, przy Sądzie Rejonowym w Zamościu;
101) Ośrodek Kuratorski Nr 1 w Ząbkowicach Śląskich, przy Sądzie Rejonowym w Ząbkowicach Śląskich;
102) Ośrodek Kuratorski Nr 1 w Zielonej Górze, przy Sądzie Rejonowym w Zielonej Górze;
103) Ośrodek Kuratorski w Zwierzyńcu, przy Sądzie Rejonowym w Zamościu;
104) Ośrodek Kuratorski w Żorach, przy Sądzie Rejonowym w Żorach.
6. Opiniodawcze zespoły sądowych specjalistów:
1) Opiniodawczy Zespół Sądowych Specjalistów Sądu Okręgowego w Białymstoku;
2) Opiniodawczy Zespół Sądowych Specjalistów Sądu Okręgowego w Bielsku-Białej;
3) I Opiniodawczy Zespół Sądowych Specjalistów Sądu Okręgowego w Bydgoszczy;
4) II Opiniodawczy Zespół Sądowych Specjalistów Sądu Okręgowego w Bydgoszczy z siedzibą w Szubinie;
5) I Opiniodawczy Zespół Sądowych Specjalistów Sądu Okręgowego w Częstochowie;
6) II Opiniodawczy Zespół Sądowych Specjalistów Sądu Okręgowego w Częstochowie z siedzibą w Zawierciu;
7) Opiniodawczy Zespół Sądowych Specjalistów Sądu Okręgowego w Elblągu;
8) Opiniodawczy Zespół Sądowych Specjalistów Sądu Okręgowego w Gdańsku;
9) I Opiniodawczy Zespół Sądowych Specjalistów Sądu Okręgowego w Gliwicach z siedzibą w Raciborzu;
10) II Opiniodawczy Zespół Sądowych Specjalistów Sądu Okręgowego w Gliwicach z siedzibą w Zabrzu;
11) Opiniodawczy Zespół Sądowych Specjalistów Sądu Okręgowego w Gorzowie Wielkopolskim;
12) I Opiniodawczy Zespół Sądowych Specjalistów Sądu Okręgowego w Jeleniej Górze;
13) II Opiniodawczy Zespół Sądowych Specjalistów Sądu Okręgowego w Jeleniej Górze z siedzibą w Bolesławcu;
14) Opiniodawczy Zespół Sądowych Specjalistów Sądu Okręgowego w Kaliszu;
15) I Opiniodawczy Zespół Sądowych Specjalistów Sądu Okręgowego w Katowicach;
16) III Opiniodawczy Zespół Sądowych Specjalistów Sądu Okręgowego w Katowicach z siedzibą w Bytomiu;
17) IV Opiniodawczy Zespół Sądowych Specjalistów Sądu Okręgowego w Katowicach z siedzibą w Sosnowcu;
18) Opiniodawczy Zespół Sądowych Specjalistów Sądu Okręgowego w Kielcach;
19) Opiniodawczy Zespół Sądowych Specjalistów Sądu Okręgowego w Koninie;
20) Opiniodawczy Zespół Sądowych Specjalistów Sądu Okręgowego w Koszalinie;
21) Opiniodawczy Zespół Sądowych Specjalistów Sądu Okręgowego w Krakowie;
22) Opiniodawczy Zespół Sądowych Specjalistów Sądu Okręgowego w Krośnie;
23) Opiniodawczy Zespół Sądowych Specjalistów Sądu Okręgowego w Legnicy z siedzibą w Głogowie;
24) I Opiniodawczy Zespół Sądowych Specjalistów Sądu Okręgowego Lublinie;
25) II Opiniodawczy Zespół Sądowych Specjalistów Sądu Okręgowego w Lublinie z siedzibą w Białej Podlaskiej;
26) III Opiniodawczy Zespół Sądowych Specjalistów Sądu Okręgowego w Lublinie z siedzibą w Chełmie;
27) I Opiniodawczy Zespół Sądowych Specjalistów Sądu Okręgowego w Łodzi;
28) II Opiniodawczy Zespół Sądowych Specjalistów Sądu Okręgowego w Łodzi z siedzibą w Skierniewicach;
29) Opiniodawczy Zespół Sądowych Specjalistów Sądu Okręgowego w Łomży;
30) I Opiniodawczy Zespół Sądowych Specjalistów Sądu Okręgowego w Nowym Sączu;
31) II Opiniodawczy Zespół Sądowych Specjalistów Sądu Okręgowego w Nowym Sączu z siedzibą w Zakopanem;
32) I Opiniodawczy Zespół Sądowych Specjalistów Sądu Okręgowego w Olsztynie;
33) II Opiniodawczy Zespół Sądowych Specjalistów Sądu Okręgowego w Olsztynie z siedzibą w Mrągowie;
34) Opiniodawczy Zespół Sądowych Specjalistów Sądu Okręgowego w Opolu;
35) Opiniodawczy Zespół Sądowych Specjalistów Sądu Okręgowego w Ostrołęce;
36) Opiniodawczy Zespół Sądowych Specjalistów Sądu Okręgowego w Piotrkowie Trybunalskim;
37) I Opiniodawczy Zespół Sądowych Specjalistów Sądu Okręgowego w Płocku;
38) II Opiniodawczy Zespół Sądowych Specjalistów Sądu Okręgowego w Płocku z siedzibą w Mławie;
39) I Opiniodawczy Zespół Sądowych Specjalistów Sądu Okręgowego w Poznaniu;
40) II Opiniodawczy Zespół Sądowych Specjalistów Sądu Okręgowego w Poznaniu;
41) III Opiniodawczy Zespół Sądowych Specjalistów Sądu Okręgowego w Poznaniu z siedzibą w Lesznie;
42) IV Opiniodawczy Zespół Sądowych Specjalistów Sądu Okręgowego w Poznaniu z siedzibą w Pile;
43) Opiniodawczy Zespół Sądowych Specjalistów Sądu Okręgowego w Przemyślu;
44) Opiniodawczy Zespół Sądowych Specjalistów Sądu Okręgowego w Radomiu;
45) Opiniodawczy Zespół Sądowych Specjalistów Sądu Okręgowego w Rzeszowie;
46) Opiniodawczy Zespół Sądowych Specjalistów Sądu Okręgowego w Siedlcach;
47) I Opiniodawczy Zespół Sądowych Specjalistów Sądu Okręgowego w Sieradzu;
48) II Opiniodawczy Zespół Sądowych Specjalistów Sądu Okręgowego w Sieradzu z siedzibą w Zduńskiej Woli;
49) I Opiniodawczy Zespół Sądowych Specjalistów Sądu Okręgowego w Słupsku;
50) II Opiniodawczy Zespół Sądowych Specjalistów Sądu Okręgowego w Słupsku z siedzibą w Chojnicach;
51) Opiniodawczy Zespół Sądowych Specjalistów Sądu Okręgowego w Suwałkach z siedzibą w Augustowie;
52) Opiniodawczy Zespół Sądowych Specjalistów Sądu Okręgowego w Szczecinie;
53) I Opiniodawczy Zespół Sądowych Specjalistów Sądu Okręgowego Świdnicy;
54) II Opiniodawczy Zespół Sądowych Specjalistów Sądu Okręgowego w Świdnicy z siedzibą w Kłodzku;
55) III Opiniodawczy Zespół Sądowych Specjalistów Sądu Okręgowego w Świdnicy z siedzibą w Wałbrzychu;
56) I Opiniodawczy Zespół Sądowych Specjalistów Sądu Okręgowego w Tarnobrzegu;
57) II Opiniodawczy Zespół Sądowych Specjalistów Sądu Okręgowego w Tarnobrzegu z siedzibą w Stalowej Woli;
58) Opiniodawczy Zespół Sądowych Specjalistów Sądu Okręgowego w Tarnowie;
59) Opiniodawczy Zespół Sądowych Specjalistów Sądu Okręgowego w Toruniu;
60) I Opiniodawczy Zespół Sądowych Specjalistów Sądu Okręgowego w Warszawie;
61) II Opiniodawczy Zespół Sądowych Specjalistów Sądu Okręgowego w Warszawie;
62) Opiniodawczy Zespół Sądowych Specjalistów Sądu Okręgowego Warszawa-Praga w Warszawie;
63) Opiniodawczy Zespół Sądowych Specjalistów Sądu Okręgowego we Włocławku;
64) Opiniodawczy Zespół Sądowych Specjalistów Sądu Okręgowego we Wrocławiu;
65) Opiniodawczy Zespół Sądowych Specjalistów Sądu Okręgowego w Zamościu;
66) Opiniodawczy Zespół Sądowych Specjalistów Sądu Okręgowego w Zielonej Górze.
7. Mazowiecka Instytucja Gospodarki Budżetowej MAZOVIA.
8. Przedsiębiorstwa państwowe, dla których Minister Sprawiedliwości jest organem założycielskim:
1) Państwowe Przedsiębiorstwo Przemysłu Meblarskiego i Budownictwa w Potulicach w upadłości;
2) Państwowe Przedsiębiorstwo Przemysłu Metalowego "POMET" we Wronkach;
3) Państwowe Przedsiębiorstwo Wielobranżowe "AGOT" w Łodzi;
4) Państwowe Przedsiębiorstwo Odzieżowe "RAKON" w Raciborzu;
5) Przedsiębiorstwo Państwowe "SETAR" w Siedlcach;
6) Państwowe Przedsiębiorstwo Odzieżowe w Sieradzu;
7) Przedsiębiorstwo Państwowe "GARDIA" w Nowogardzie;
8) Przedsiębiorstwo Państwowe "ROBUT" w Nowym Wiśniczu;
9) PPO Przedsiębiorstwo Państwowe w Strzelcach Opolskich;
10) Państwowe Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Usługowe "PRESBET" w Warszawie;
11) "PEPEBE WŁOCŁAWEK" Przedsiębiorstwo Państwowe we Włocławku;
12) Drukarnia Nr 1 Przedsiębiorstwo Państwowe w Warszawie;
13) Państwowe Przedsiębiorstwo Przemysłowo-Montażowe POMET w Wołowie w upadłości likwidacyjnej.
1 Niniejsze obwieszczenie było poprzedzone obwieszczeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 1 sierpnia 2016 r. w sprawie wykazu jednostek organizacyjnych podległych Ministrowi Sprawiedliwości lub przez niego nadzorowanych (M.P. poz. 801).

Zmiany w prawie

Obowiązuje już nowelizacja ustawy o kołach gospodyń wiejskich

Zarejestrowane koło gospodyń wiejskich może otrzymać od 3 do 5 tysięcy złotych na działalność w tym roku. Kwota zależy od liczby członków organizacji. Pomoc jest przyznawana do wyczerpania środków finansowych, zgodnie z kolejnością złożenia prawidłowo wypełnionego wniosku.

Katarzyna Kubicka-Żach 27.05.2020
Finanse samorządów w tarczy 4 – rozluźnienie rygorów, większe zadłużanie

Możliwość nierównowagi strony bieżącej budżetu JST o ubytek w dochodach będący skutkiem epidemii, złagodzenie w 2020 roku reguły fiskalnej ograniczającej zadłużenie – to niektóre rozwiązania tarczy antykryzysowej 4. Projekt, który trafił właśnie do Sejmu, ma wesprzeć budżety samorządów.

Katarzyna Kubicka-Żach 22.05.2020
Wójt przesunie urzędnika do innej pracy bez jego zgody – projekt tarczy 4 w Sejmie

Tarcza antykryzysowa 4 przewiduje możliwość przesunięcia pracownika samorządowego do innej pracy, jeśli jego szef uzna to za stosowne, bo na przykład wystąpią braki kadrowe jakiejś jednostki w czasie epidemii przy zwiększeniu jej zadań. Pracownik nie będzie miał nic do powiedzenia, ale przesunięcie będzie czasowe.

Katarzyna Kubicka-Żach 22.05.2020
UE: Zakaz sprzedaży papierosów mentolowych już obowiązuje

Od środy w Unii Europejskiej obowiązuje zakaz sprzedaży papierosów mentolowych i z kapsułką smakową. Nowe regulacje zostały wprowadzone na mocy unijnej dyrektywy tytoniowej, która została przyjęta w UE w 2014 roku i przewiduje także ostrzeżenia przed skutkami nałogu w postaci np. zdjęć chorych organów muszą zajmować dwie trzecie powierzchni paczki.

Krzysztof Sobczak 20.05.2020
Więcej czasu na złożenie raportu o stanie samorządu

Raport o stanie samorządu wójt, burmistrz, prezydent miasta, zarząd powiatu i zarząd województwa będzie składał w tym roku później - w kolejnej wersji tarczy antykryzysowej parlament zdecydował o przesunięciu terminu o 60 dni. Normalnie organy wykonawcze miałyby na to czas do 31 maja.

Katarzyna Kubicka-Żach 15.05.2020
Ustawa gotowa - koła gospodyń wiejskich dostaną więcej pieniędzy

Nowelizacja ustawy o kołach gospodyń wiejskich, która umożliwia w tym roku dofinansowanie kół kwotą 40 mln zł, może już trafić do podpisu prezydenta. Sejm przyjął w czwartek jedną z trzech poprawek Senatu do niej, ale odrzucił dwie inne. Ta przyjęta stanowi, że dotacje budżetowe na koła gospodyń otrzymuje nie prezes ARiMR, a Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Katarzyna Kubicka-Żach 14.05.2020
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.2020.241

Rodzaj: Obwieszczenie
Tytuł: Wykaz jednostek organizacyjnych podległych Ministrowi Sprawiedliwości lub przez niego nadzorowanych.
Data aktu: 07/02/2020
Data ogłoszenia: 05/03/2020
Data wejścia w życie: 05/03/2020