Umowa o ustanowieniu Wspólnej Komisji Międzyrządowej do spraw współpracy gospodarczej, handlowej, naukowej i technicznej. Algieria.2017.11.25.

UMOWA
między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Algierskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej o ustanowieniu Wspólnej Komisji Międzyrządowej do spraw współpracy gospodarczej, handlowej, naukowej i technicznej,
podpisana w Algierze dnia 25 listopada 2017 r.

Rząd Rzeczypospolitej Polskiej i Rząd Algierskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej, zwane dalej "Stronami",

biorąc pod uwagę więzi przyjaźni łączące obydwa narody - polski i algierski,

uwzględniając komplementarność potencjału gospodarczego obydwu Państw w różnych dziedzinach gospodarki,

pragnąc rozwijać więzi współpracy i partnerstwa między instytucjami i przedsiębiorcami obydwu Państw w obszarze gospodarczym, handlowym, kulturalnym, naukowym i technicznym w oparciu o wspólne interesy i w poszanowaniu zasady równości,

uzgodniły, co następuje:

Artykuł  1

Strony postanawiają ustanowić Wspólną Komisję do spraw współpracy gospodarczej, handlowej, naukowej i technicznej, zwaną dalej "Wspólną Komisją".

Artykuł  2

Wspólna Komisja odpowiedzialna jest, zgodnie z prawem i przepisami obowiązującymi w każdym z obydwu Państw, za następujące działania:

1)
badanie możliwości rozwoju projektów współpracy i partnerstwa między instytucjami obydwu Państw w obszarze gospodarczym, handlowym, naukowym i technicznym;
2)
dokonywanie przeglądu i ocenę projektów współpracy proponowanych przez instytucje obydwu Państw w obszarach wymienionych powyżej;
3)
analizowanie stanu zaawansowania projektów proponowanych podczas posiedzeń Wspólnej Komisji oraz formułowanie propozycji mających na celu rozwiązanie ewentualnych przeszkód, które mogą utrudniać realizację wybranych projektów współpracy;
4)
sprzyjanie projektom partnerstwa gospodarczego i inwestycji bezpośrednich między przedsiębiorcami z różnych sektorów gospodarki;
5)
promowanie zawierania porozumień dwustronnych między instytucjami obydwu Państw zaangażowanymi we wdrażanie projektów współpracy;
6)
sporządzanie podczas każdego posiedzenia Wspólnej Komisji bilansu współpracy

i dwustronnego partnerstwa w wyżej wymienionych obszarach.

Artykuł  3

Wspólnej Komisji będzie współprzewodniczył członek Rządu wybrany przez każdą ze Stron, a w jej składzie znajdą się osoby reprezentujące obszary współpracy będące przedmiotem zainteresowania.

Artykuł  4

Wspólna Komisja zbierać się będzie na posiedzeniach odbywających się co dwa lata, na przemian w Rzeczypospolitej Polskiej i Algierskiej Republice Ludowo-Demokratycznej, z zachowaniem możliwości wcześniejszego zwoływania jej posiedzeń w uzasadnionych przypadkach.

Artykuł  5

Termin oraz miejsce posiedzeń Wspólnej Komisji są ustalane drogą dyplomatyczną, w drodze wzajemnego porozumienia, z trzymiesięcznym wyprzedzeniem.

Artykuł  6
1. 
Z posiedzeń Wspólnej Komisji sporządza się protokół podpisywany przez współprzewodniczących Wspólnej Komisji.
2. 
Strony dokonują wymiany - drogą dyplomatyczną - proponowanego projektu protokołu przed zwołaniem posiedzenia Wspólnej Komisji.
3. 
Inicjatywę przedstawienia projektu protokołu podejmuje Strona, która będzie gospodarzem posiedzenia Wspólnej Komisji.
Artykuł  7
1. 
Wspólna Komisja może, w razie potrzeby, ustanowić stałe lub tymczasowe międzysektorowe podkomisje, które zbierać się będą w okresach między posiedzeniami Wspólnej Komisji.
2. 
Podkomisje składają sprawozdanie Wspólnej Komisji podczas jej posiedzenia; Wspólna Komisja może zatwierdzić, zmienić lub odrzucić sprawozdania podkomisji.
Artykuł  8
1. 
Strony postanawiają powołać Wspólny Komitet Monitorujący realizację decyzji podjętych przez Wspólną Komisję.
2. 
Wspólny Komitet Monitorujący zbiera się corocznie, na przemian w Rzeczypospolitej Polskiej i Algierskiej Republice Ludowo-Demokratycznej.
3. 
Wspólny Komitet Monitorujący bada stan realizacji decyzji podjętych przez Wspólną Komisję w każdym z sektorów oraz wniosków podkomisji, zanim zostaną one przedstawione na posiedzeniu plenarnym Wspólnej Komisji.
Artykuł  9

Każda ze Stron ponosi we własnym zakresie koszty związane z udziałem jej przedstawicieli w posiedzeniach Wspólnej Komisji.

Artykuł  10

Ewentualne rozbieżności dotyczące interpretacji postanowień niniejszej Umowy będą rozstrzygane przez obydwie Strony w drodze dialogu, drogą dyplomatyczną.

Artykuł  11
1. 
Niniejsza Umowa wchodzi w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po późniejszej notyfikacji, w której Strony powiadomiły się wzajemnie - na piśmie i wykorzystując drogę dyplomatyczną - o zakończeniu wewnętrznych procedur niezbędnych do wejścia jej w życie.
2. 
Niniejsza Umowa zawarta jest na okres 10 lat. Będzie ona automatycznie przedłużana na kolejne takie same okresy, chyba że jedna ze Stron powiadomi drugą Stronę na piśmie - z sześciomiesięcznym wyprzedzeniem - o zamiarze wypowiedzenia Umowy.
Artykuł  12

Za zgodą obydwu Stron, do niniejszej Umowy mogą zostać wprowadzone zmiany. Wprowadzone zmiany wejdą w życie zgodnie z postanowieniami Artykułu 11 ustęp 1 niniejszej Umowy.

Artykuł  13

W dniu wejścia w życie niniejszej Umowy zastąpi ona Umowę między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Algierskiej Republiki Demokratycznej

i Ludowej o utworzeniu Komitetu Mieszanego do spraw współpracy gospodarczej

i naukowo-technicznej, sporządzoną w Algierze w dniu 21 sierpnia 1973 r.

Na dowód czego, niżej podpisani, odpowiednio upoważnieni przez swoje Rządy, podpisali niniejszą Umowę.

Sporządzono w Algierze dnia 25 listopada 2017 r., w dwóch egzemplarzach, w językach: polskim, arabskim i francuskim, przy czym wszystkie teksty są jednakowo autentyczne.

W przypadku rozbieżności dotyczących interpretacji postanowień niniejszej Umowy, tekst w języku francuskim będzie uważany za rozstrzygający.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024
Wszystkie wyroby tytoniowe wkrótce trafią do systemu Track&Trace

Punkty sprzedaży wyrobów tytoniowych czekają nowe obowiązki. Unijnym Systemem Śledzenia Ruchu i Pochodzenia Wyrobów Tytoniowych (Track&Trace) obecnie objęte są papierosy i tytoń do samodzielnego skręcania papierosów. Od 20 maja trafią do niego także wszystkie inne wyroby zawierające w swoim składzie tytoń. W systemie muszą się również zarejestrować punkty sprzedaży wyrobów tytoniowych.

Krzysztof Koślicki 05.02.2024