Kazachstan-Polska. Umowa między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Kazachstanu o współpracy w dziedzinie obronności, podpisana w Astanie dnia 11 lipca 2012 r.

UMOWA
między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Kazachstanu o współpracy w dziedzinie obronności,
podpisana w Astanie dnia 11 lipca 2012 r.

Rząd Rzeczypospolitej Polskiej i Rząd Republiki Kazachstanu, zwane dalej "Stronami";

Wyrażając chęć rozwijania współpracy opartej na wzajemnym szacunku i zgodnej z interesami Rzeczypospolitej Polskiej i Republiki Kazachstanu;

Biorąc pod uwagę postanowienia Umowy między Państwami-Stronami Traktatu Północnoatlantyckiego a innymi państwami uczestniczącymi w Partnerstwie dla Pokoju, dotyczącej statusu ich sił zbrojnych, oraz jej Protokołu dodatkowego, sporządzonych w Brukseli dnia 19 czerwca 1995 r.;

Uzgodniły, co następuje:

Artykuł  1

Postanowienia ogólne

1. 
Niniejsza Umowa określa ogólne warunki dotyczące współpracy Stron w dziedzinie obronności, opartej na zasadach równości, partnerstwa i wzajemności.
2. 
Organem upoważnionym do wykonywania niniejszej Umowy ze strony polskiej jest Minister Obrony Narodowej, zaś ze strony kazachstańskiej - Ministerstwo Obrony.
Artykuł  2

Definicje

Dla celów niniejszej Umowy stosuje się następujące definicje:

1)
"personel wojskowy" - personel pełniący służbę w Siłach Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej i Republiki Kazachstanu;
2)
"personel cywilny" - pracownicy Sił Zbrojnych i ministerstw właściwych do spraw obrony Rzeczypospolitej Polskiej i Republiki Kazachstanu;
3)
"Strona wysyłająca" - Strona, która wysyła personel wojskowy lub cywilny zgodnie z postanowieniami niniejszej Umowy;
4)
"Strona przyjmująca" - Strona, która przyjmuje personel wojskowy lub cywilny Strony wysyłającej zgodnie z postanowieniami niniejszej Umowy.
Artykuł  3

Obszary współpracy

Współpraca między Stronami obejmuje następujące obszary:

1)
polityka obronna;
2)
szkolenie kadr wojskowych;
3)
prowadzenie wspólnych ćwiczeń wojskowych;
4)
operacje pokojowe;
5)
nauki wojskowe, w tym historia wojskowości;
6)
wsparcie Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej i Republiki Kazachstanu;
7)
działalność wojskowo-techniczna z uwzględnieniem wewnętrznego porządku prawnego Rzeczypospolitej Polskiej i Republiki Kazachstanu;
8)
medycyna wojskowa i wsparcie wojskowo-medyczne;
9)
zagadnienia prawne i ekonomiczne w dziedzinie obronności;
10)
wojskowe zastosowanie technologii informacyjnych i komunikacyjnych;
11)
organizacja sportowych, kulturalnych i wypoczynkowych przedsięwzięć dla personelu cywilnego i wojskowego;
12)
inne obszary, zgodnie z ustaleniami poczynionymi przez Strony.
Artykuł  4

Formy współpracy

Współpraca między Stronami będzie realizowana w następujących formach:

1)
wizyty oficjalne i spotkania robocze;
2)
udział w konferencjach, konsultacjach i seminariach dotyczących różnych zagadnień;
3)
przedsięwzięcia z zakresu szkolnictwa wojskowego;
4)
udział personelu wojskowego i cywilnego we wspólnych ćwiczeniach wojskowych;
5)
wymiana informacji, dokumentacji i materiałów szkoleniowych;
6)
udział personelu wojskowego i cywilnego w przedsięwzięciach sportowych, kulturalnych i wypoczynkowych;
7)
inne formy, zgodnie z ustaleniami poczynionymi przez Strony.
Artykuł  5

Plany współpracy

1. 
Organy, o których mowa w artykule 1 ustęp 2 niniejszej Umowy, będą sporządzać plany współpracy na określony czas, które będą podpisywane przez przedstawicieli, posiadających upoważnienia udzielone zgodnie z obowiązującymi przepisami.
2. 
Zmiany do planów współpracy, o których mowa w ustępie 1 niniejszego artykułu, będą mogły być wnoszone w drodze pisemnej, za wzajemną zgodą upoważnionych organów Stron.
Artykuł  6

Status personelu wojskowego i cywilnego

Status członków personelu wojskowego i cywilnego w czasie ich pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub Republiki Kazachstanu dla celów udziału w przedsięwzięciach na mocy niniejszej Umowy będzie określony postanowieniami Umowy między Państwami-Stronami Traktatu Północnoatlantyckiego a innymi państwami uczestniczącymi w Partnerstwie dla Pokoju, dotyczącej statusu ich sił zbrojnych, oraz jej Protokołu dodatkowego, sporządzonych w Brukseli dnia 19 czerwca 1995 r.

Artykuł  7

Zasady finansowania współpracy

1. 
Finansowanie przedsięwzięć w ramach niniejszej Umowy będzie realizowane zgodnie z następującymi zasadami:
1)
Strona wysyłająca pokryje w pełni koszty związane z opłaceniem personelowi wojskowemu i cywilnemu:
a)
podróży na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub Republiki Kazachstanu i z powrotem;
b)
wyżywienia i zakwaterowania;
c)
ubezpieczenia w razie konieczności skorzystania z niezbędnej pomocy medycznej;
d)
uzyskania właściwych dokumentów niezbędnych do wjazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub Republiki Kazachstanu i jego opuszczenia.
2)
Strona przyjmująca pokryje w pełni koszty:
a)
wewnętrznego transportu;
b)
realizacji programu kulturalnego.
2. 
Kwestie finansowe odnoszące się do obszarów współpracy, o których mowa w artykule 3 punkty 2 - 4 i 11, będą określone w odrębnych umowach.
3. 
W nagłych przypadkach Strona przyjmująca zapewni opiekę medyczną i dentystyczną personelowi wojskowemu i cywilnemu Strony wysyłającej. Koszty takiej opieki będą zwracane Stronie przyjmującej przez Stronę wysyłającą w terminie 30 dni od dnia otrzymania odpowiedniego powiadomienia Strony przyjmującej.
Artykuł  8

Wzajemna ochrona informacji niejawnych

Wzajemna ochrona informacji niejawnych wymienianych między Stronami na podstawie niniejszej Umowy będzie realizowana zgodnie z odrębną umową.

Artykuł  9

Rozwiązywanie sporów

Spory między Stronami dotyczące interpretacji i wykonywania niniejszej Umowy będą rozstrzygane wyłącznie w drodze konsultacji i negocjacji.

Artykuł  10

Wnoszenie zmian i uzupełnień

Niniejsza Umowa może być zmieniana za pisemną zgodą Stron, w drodze dodatkowych protokołów, stanowiących jego nieodłączną część.

Artykuł  11

Wejście w życie i utrata mocy

1. 
Niniejsza Umowa wejdzie w życie po upływie 30 dni od dnia otrzymania drogą dyplomatyczną ostatniego pisemnego powiadomienia o wypełnieniu wewnętrznych procedur, niezbędnych do wejścia niniejszej Umowy w życie.
2. 
Niniejszą Umowę zawiera się na czas nieokreślony.
3. 
Niniejsza Umowa utraci moc po upływie 180 dni od dnia otrzymania drogą dyplomatyczną przez jedną ze Stron pisemnego powiadomienia drugiej Strony o zamiarze wypowiedzenia niniejszej Umowy.

Sporządzono w Astanie dnia 11 lipca 2012 r., w dwóch egzemplarzach, każdy w językach polskim, kazachskim i rosyjskim, przy czym wszystkie mają jednakową moc. W razie rozbieżności w wykonywaniu niniejszej Umowy, tekst sporządzony w języku rosyjskim będzie uznany przez Strony za rozstrzygający.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.2018.957

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Kazachstan-Polska. Umowa między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Kazachstanu o współpracy w dziedzinie obronności, podpisana w Astanie dnia 11 lipca 2012 r.
Data aktu: 11/07/2012
Data ogłoszenia: 11/10/2018
Data wejścia w życie: 11/08/2013