Należności pieniężne przysługujące członkom komisji wyborczych w wyborach do organów jednostek samorządu terytorialnego.

UCHWAŁA PAŃSTWOWEJ
KOMISJI WYBORCZEJ
z dnia 23 sierpnia 2018 r.
w sprawie należności pieniężnych przysługujących członkom komisji wyborczych w wyborach do organów jednostek samorządu terytorialnego

Na podstawie art. 154 § 7 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy (Dz. U. z 2018 r. poz. 754, 1000 i 1349) Państwowa Komisja Wyborcza uchwala, co następuje:
§  1. 
Uchwała określa:
1)
wysokość oraz zasady, na których członkom komisji wyborczych i komisarzom wyborczym przysługują diety, zwrot kosztów podróży i noclegów;
2)
wysokość oraz zasady, na których przysługują zryczałtowane diety:
a)
członkom terytorialnych komisji wyborczych za czas związany z wykonywaniem zadań członka komisji,
b)
członkom obwodowych komisji wyborczych do spraw przeprowadzenia głosowania w obwodzie za czas związany z przeprowadzeniem głosowania,
c)
członkom obwodowych komisji wyborczych do spraw ustalenia wyników głosowania w obwodzie za czas związany z ustaleniem wyników głosowania;
3)
warunki obniżania wysokości zryczałtowanych diet członkom komisji wyborczych w przypadku nieuczestniczenia w wykonywaniu części zadań komisji;
4)
sposoby dokumentowania dni zwolnienia od pracy na czas udziału w pracach obwodowych komisji wyborczych.
§  2. 
Ilekroć w uchwale jest mowa o:
1)
komisji - należy przez to rozumieć Państwową Komisję Wyborczą, terytorialną komisję wyborczą oraz obwodową komisję wyborczą;
2)
obwodowej komisji wyborczej - należy przez to rozumieć obwodową komisję wyborczą do spraw przeprowadzenia głosowania w obwodzie oraz obwodową komisję wyborczą do spraw ustalenia wyników głosowania w obwodzie.
§  3. 
1. 
Członkom komisji i komisarzom wyborczym, w związku z wykonywaniem zadań, przysługują diety oraz zwrot kosztów podróży i noclegów, na zasadach określonych w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej (Dz. U. poz. 167), z uwzględnieniem przepisów uchwały.
2. 
Dieta dla członków komisji i komisarzy wyborczych wynosi półtorej diety ustalonej na podstawie przepisów, o których mowa w ust. 1.
§  4. 
1. 
Członkom komisji i komisarzom wyborczym, w związku z wykonywaniem zadań, przysługuje zwrot kosztów przejazdów lub dojazdu środkami komunikacji publicznej.
2. 
W uzasadnionych przypadkach, związanych w szczególności z brakiem możliwości przejazdu lub dojazdu środkami komunikacji publicznej, członkom komisji przysługuje zwrot kosztów przejazdu innymi środkami transportu zbiorowego lub, za zgodą przewodniczącego komisji, własnym samochodem osobowym, motocyklem lub motorowerem według stawek określonych w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 25 marca 2002 r. w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy (Dz. U. poz. 271, z 2004 r. poz. 2376, z 2007 r. poz. 1462 oraz z 2011 r. poz. 308).
3. 
Wydanie zgody, o której mowa w ust. 2, wymaga porozumienia:
1)
członków Państwowej Komisji Wyborczej z Szefem Krajowego Biura Wyborczego;
2)
komisarza wyborczego z dyrektorem właściwej delegatury Krajowego Biura Wyborczego.
§  5. 
Należności, o których mowa w § 3 i 4, są wypłacane na podstawie rachunków, oświadczeń i poleceń wyjazdu służbowego akceptowanych przez przewodniczącego albo, z jego upoważnienia, przez zastępcę przewodniczącego właściwej komisji, a w przypadku komisarzy wyborczych - przez dyrektora delegatury Krajowego Biura Wyborczego.
§  6. 
1. 
Członkom terytorialnych i obwodowych komisji wyborczych przysługuje zryczałtowana dieta za czas związany z wykonywaniem czynności, o których mowa w § 1 pkt 2, w następującej wysokości:
1)
dla przewodniczących terytorialnych komisji wyborczych - 650 zł;
2)
dla zastępców przewodniczących terytorialnych komisji wyborczych - 600 zł;
3)
dla członków terytorialnych komisji wyborczych - 550 zł;
4)
dla przewodniczących obwodowych komisji wyborczych - 380 zł;
5)
dla zastępców przewodniczących obwodowych komisji wyborczych - 330 zł;
6)
dla członków obwodowych komisji wyborczych - 300 zł.
2. 
Jeżeli w wyborach organów wykonawczych jednostek samorządu terytorialnego przeprowadzane jest głosowanie ponowne, członkom komisji przysługują diety w połowie wysokości określonej w ust. 1.
3. 
Zryczałtowana dieta nie przysługuje, jeżeli członek komisji wyborczej nie uczestniczył w czynnościach, o których mowa w § 1 pkt 2.
4. 
W przypadku gdy członek terytorialnej komisji wyborczej nie uczestniczył w wykonywaniu części zadań danej komisji, a w szczególności nie uczestniczył w posiedzeniu lub posiedzeniach danej komisji, wysokość zryczałtowanej diety jest obniżana proporcjonalnie do liczby odbytych posiedzeń komisji. Wysokość takiej diety oblicza się przez podzielenie kwoty, o której mowa odpowiednio w ust. 1 pkt 1-3, przez liczbę wszystkich odbytych przez komisję posiedzeń, a następnie mnoży się otrzymany iloraz przez liczbę posiedzeń komisji, w których dany członek komisji uczestniczył.
5. 
Podstawą wypłaty i ustalenia wysokości zryczałtowanej diety jest pisemne potwierdzenie udziału w czynnościach, o których mowa w ust. 1, wystawione przez przewodniczącego albo, z jego upoważnienia, przez zastępcę przewodniczącego właściwej komisji.
§  7. 
1. 
Członkowie terytorialnych i obwodowych komisji wyborczych, w razie zamiaru skorzystania ze zwolnienia od pracy, o którym mowa w art. 154 § 4 Kodeksu wyborczego, są obowiązani, co najmniej na 3 dni przed przewidywanym terminem nieobecności w pracy, uprzedzić, w formie pisemnej, pracodawcę o przyczynie i przewidywanym okresie nieobecności w pracy, a następnie, nie później niż następnego dnia po upływie okresu nieobecności w pracy, dostarczyć pracodawcy zaświadczenie usprawiedliwiające nieobecność w pracy wykonywaniem zadań komisji, zwane dalej "zaświadczeniem".
2. 
Zaświadczenie powinno zawierać:
1)
imię i nazwisko osoby wchodzącej w skład danej komisji;
2)
wskazanie podstawy prawnej zwolnienia od pracy;
3)
przyczynę i czas nieobecności w pracy.
3. 
Zaświadczenie opatrzone pieczęcią komisji wyborczej podpisuje przewodniczący danej komisji, a dla przewodniczącego komisji - jego zastępca.
4. 
Zaświadczenie jest sporządzane w dwóch egzemplarzach, z których jeden otrzymuje zainteresowany członek komisji, a drugi pozostaje w dokumentacji komisji.
§  8. 
Należności, o których mowa w uchwale, wypłacają:
1)
członkom Państwowej Komisji Wyborczej - Szef Krajowego Biura Wyborczego;
2)
komisarzom wyborczym - dyrektor właściwej miejscowo delegatury Krajowego Biura Wyborczego;
3)
członkom wojewódzkich komisji wyborczych - marszałek województwa;
4)
członkom powiatowych komisji wyborczych - starosta;
5)
członkom miejskich, gminnych i obwodowych komisji wyborczych - wójt (burmistrz, prezydent miasta).
§  9.  1
1. 
Uchwałę stosuje się odpowiednio w wyborach przeprowadzonych w toku kadencji, z tym że w wyborach tych członkom terytorialnych i obwodowych komisji wyborczych przysługują zryczałtowane diety:
1)
w 3/4 wysokości określonej odpowiednio w § 6 ust. 1 - w wyborach przedterminowych i w wyborach do nowych rad;
2)
w połowie wysokości określonej odpowiednio w § 6 ust. 1 - w wyborach innych niż wymienione w pkt 1.
2. 
Jeżeli w wyborach przedterminowych organu wykonawczego gminy przeprowadzane jest głosowanie ponowne, członkom komisji przysługują, w związku z tym głosowaniem, zryczałtowane diety w wysokości określonej w ust. 1 pkt 1.
§  10. 
Traci moc uchwała Państwowej Komisji Wyborczej z dnia 28 lipca 2014 r. w sprawie należności pieniężnych przysługujących członkom komisji wyborczych i osobom powołanym w skład inspekcji w wyborach do organów jednostek samorządu terytorialnego (M.P. poz. 651 oraz z 2015 r. poz. 39).
§  11. 
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia i podlega ogłoszeniu.
1 § 9 zmieniony przez § 1 uchwały nr 350/2019 z dnia 16 grudnia 2019 r. (M.P.2019.1195) zmieniającej nin. uchwałę państwowej z dniem 1 stycznia 2020 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024